УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2013 р. Справа № 24244/10
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційні скарги Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі Івано-Франківської області і Заступника прокурора Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 березня 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дена Метал Україна» до Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі Івано-Франківської області, Головного управління Державного казначейства в Івано-Франківській області, Державного казначейства України про стягнення бюджетної заборгованості, -
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2010 року ТзОВ «Дена Метал Україна» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі Івано-Франківської області, Головного управління Державного казначейства в Івано-Франківській області та Державного казначейства України про стягнення з Державного бюджету України на його користь бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за період з листопада 2008 року по квітень 2009 року включно в сумі 1181972,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за період з листопада 2008 року по квітень 2009 року ТзОВ «Дена Метал Україна» подавало декларації з податку на додану вартість до Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі Івано-Франківської області, яка за результатами перевірок з питань достовірності бюджетного відшкодування з податку на додану вартість дійшла висновку про відсутність порушень позивачем вимог законодавства і надала висновки органам державного казначейства про необхідність відшкодування заявлених сум податку. Однак заявлені позивачем суми податку на додану вартість протягом встановленого законом строку Державним казначейством не відшкодовані і станом на 01.03.2010 року виникла прострочена бюджетна заборгованість в сумі 1181972,00 грн. за вказаний період.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 березня 2010 року позов задоволено повністю.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що ТзОВ «Дена Метал Україна» подало декларації з податку на додану вартість за листопад, грудень 2008 року, січень, лютий, березень та квітень 2009 року відповідно до яких бюджетному відшкодуванню підлягала загальна сума 1181972 грн. Достовірність нарахування позивачем зазначених сум бюджетного відшкодування перевірялася Державною податковою інспекцією в Тисменицькому районі Івано-Франківської області. За результатами перевірок податковий орган встановив правильність нарахування бюджетного відшкодування, що підтверджується актами про результати планових виїзних перевірок позивача за відповідні періоди, і відповідно до пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» надав органу державного казначейства висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Однак заявлені позивачем суми податку на додану вартість протягом встановленого законом строку Державним казначейством не відшкодовані і станом на 01.03.2010 року виникла прострочена бюджетна заборгованість в сумі 1181972,00 грн. за вказаний період. Також суд зазначив, що положення пп. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» не передбачає необхідності реєстру суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування цього податку з бюджету, тому посилання представника відповідача Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області на Порядок взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики є безпідставним.
Не погодившись з вищенаведеною постановою, відповідач Державна податкова інспекція в Тисменицькому районі Івано-Франківської області та Заступник прокурора Івано-Франківської області подали апеляційні скарги.
Державна податкова інспекція в Тисменицькому районі Івано-Франківської області просить оскаржувану постанову скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо ДПІ та відмовити в позові в цій частині.
Заступник прокурора Івано-Франківської області просить оскаржувану постанову скасувати і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Доводи апеляційних скарг апелянти обґрунтовують тим, що оскаржувана постанова, прийнята з порушенням норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи. Зокрема, апелянти зазначають, що суд безпідставно задовольнив позовні вимоги ТзОВ «Дена Метал Україна» до Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі Івано-Франківської області, оскільки податковим органом не порушено прав позивача.
У зв'язку з неприбуттям у судове засідання представників осіб, що беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року № 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
ТзОВ «Дена Метал Україна» 30.04.2004 року зареєстроване суб'єктом підприємницької, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 05.07.2004 року та 18.05.2004 року зареєстроване платником податку на додану вартість.
В період з листопада 2008 року по квітень 2009 року ТзОВ «Дена Метал Україна» подало до Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі Івано-Франківської області декларації з податку на додану вартість за відповідні податкові періоди та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, відповідно до яких заявило до бюджетного відшкодування 254661 грн. за листопад 2008 року, 184898 грн. за грудень 2008 року, 203260 грн. за січень 2009 року, 17000 за лютий 2009 року, 210878 грн. за березень 2009 року і 149275 грн. за квітень 2009 року, всього 1181972 грн.
Достовірність нарахування позивачем вищезазначених сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість перевірялася Державною податковою інспекцією в Тисменицькому районі Івано-Франківської області і за результатами перевірок підтверджено заявлені суми бюджетного відшкодування, що підтверджується актом від 19.02.2009 року № 172/2330/32882217 про результати планової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2008 року, довідкою від 19.03.2009 року № 607/2330/32882217 про результати позапланової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за грудень 2008 року та січень 2009 року, довідкою від 20.05.2009 року № 583/2330/32882217 про результати позапланової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий та березень 2009 року, довідкою від 13.07.2009 року № 744/2340/32882217 про результати позапланової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за квітень 2009 року.
За результатами проведених перевірок Державна податкова інспекція в Тисменицькому районі Івано-Франківської області направила Управлінню Державного казначейства в Тисменицькому районі Івано-Франківської області висновки на відшкодування податку на додану вартість на вказані вище суми податку, а саме від 06.03.2009 року № 0000000019 за листопад 2008 року, від 06.04.2009 року № 0000000026 за грудень 2008 року, від 06.04.2009 року № 0000000027 за січень 2009 року, від 05.06.2009 року № 0000000042 за лютий 2009 року, від 05.06.2009 року № 0000000043 за березень 2009 року та від 04.08.2009 року № 0000000055 за квітень 2009 року.
Однак станом на березень 2010 року ТзОВ «Дена Метал Україна» не отримало належну йому суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за зазначені вище періоди в розмірі 1181972 грн.
У зазначені вище періоди платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначались Законом України «Про податок на додану вартість», який був чинним на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до пп. 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Відповідно до пп. 7.7.5. цієї статті протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Відповідно до п. 4.1 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України і Державного казначейства України від 02.07.1997 року №209/72, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.06.2001 року за № 489/5680 (в редакції, чинній у спірний період), відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів (форма наведена в додатку 2) або за рішенням суду.
Згідно з пп. 7.7.6. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Відповідно до положень Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України від 03.08.2004 року № 451/501/132, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.08.2004 року за N 971/9570, на яке посилався відповідач Головне управління Державного казначейства в Івано-Франківській області, державне казначейство України у відповідності до чинного законодавства здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманими реєстром та висновками, про що протягом двох днів з моменту отримання реєстру інформує Державну податкову адміністрацію України про здійснені відшкодування податку.
Відповідач зазначав, що на момент подання Державною податковою інспекцією в Тисменицькому районі Івано-Франківської області висновків, ним не було отримано реєстру суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету, то дані висновки не могли бути виконаними.
Однак зазначеними вище нормами Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено лише надання висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а вказаний Порядок у порівнянні із Законом встановлює додаткову підставу для повернення платникові бюджетного відшкодування, а саме реєстр відшкодування.
Частиною 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, в даному випадку застосуванню підлягають саме норми Закону України «Про податок на додану вартість», який має вищу юридичну силу над зазначеним вище Порядком, який є підзаконним нормативно-правовим актом.
Твердження апелянтів про те, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про протиправність дій (бездіяльності) Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі Івано-Франківської області є безпідставними, оскільки в оскаржуваній постанові Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 березня 2010 року не міститься висновків про вчинення Державною податковою інспекцією в Тисменицькому районі Івано-Франківської області будь-яких протиправних дій чи допущення протиправної бездіяльності щодо позивача.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. ст. 160, 195, п. 1 ч. 1 ст. 199, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги Державної податкової інспекції в Тисменицькому районі Івано-Франківської області і Заступника прокурора Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 березня 2010 року у справі № 2а-735/10/0970 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України напротязі двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий О.Б.Заверуха
Судді О.М. Гінда
В.В. Ніколін