УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2013 р.Справа № 818/152/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Курило Л.В.
Суддів: Русанової В.Б. , Зеленського В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Глухівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Глухівський агролісгосп" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2013р. по справі № 818/152/13-а
за позовом Глухівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до Глухівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Глухівський агролісгосп"
про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИЛА:
04.01.2013 року Глухівський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернувся до суду з позовом до Глухівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Глухівський агролісгосп", в якому просив стягнути з відповідача штраф в сумі 5100 грн.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2013 року позов Глухівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" задоволено.
Стягнуто з Глухівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Глухівський агролісгосп" заборгованість зі сплати штрафу, застосованого на підставі постанови від 02.10.2012 року №07/33-53-ОШт 67/12 в розмірі 5100 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Позивачем -Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" - до суду апеляційної інстанції подано заперечення на апеляційну скаргу відповідача, в яких останній просить постанову суду першої інстанції залишити без змін.
В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.
Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що в період з 25.06.2012 року по 27.06.2012 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області відповідно до ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Глухівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Глухівський агролісгосп" на предмет обстеження з питань технічного стану систем теплопостачання та дотримання режимів постачання теплової енергії, організації експлуатації теплофікаційних установок, мереж і систем повернення конденсату, стану договірної роботи, обліку виробленої та відпущеної теплової енергії підприємств та організації та їх виробничих об'єктів, у власності або оперативному управлінні яких є системи автономного, децентралізованого та помірно-централізованого теплопостачання.
В ході вказаних обстежень виявлено порушення відповідачем законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання та винесено обов'язковий до виконання Припис №07/33-53-0123т від 27.06.2012р. (а.с.13-15).
Актом перевірки №07/33-53-0214т від 28.09.2012р. (а.с.16) зафіксовано факт невиконання вимог Припису №07/33-53-0123т від 27.06.2012р., зокрема пункти 5, 7-8, 10-12, 16, у зв'язку з чим 02.10.2012р. відносно Глухівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Глухівський агролісгосп" повноважною особою позивача відповідно до ст. 31 Закону України "Про теплопостачання", винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та теплопостачання №07/33-53-0123т від 27.06.2012 року в розмірі 5100грн (а.с.19), копія якої отримана повноважною особою відповідача 09.10.2012р. (а.с.18)
У зв'язку із несплатою відповідачем у десятиденний строк суми заборгованості, прокурор звернувся із зазначеним позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що штраф в добровільному порядку в установлений строк відповідачем не сплачений, суд, враховуючи норми ст. 31 Закону України "Про теплопостачання", п.10 Положення №1312, приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренція та захист прав споживачів і працівників галузі регулюються Законом України "Про електроенергетику" та "Положенням про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженим Постановою КМУ № 1312 від 21.07.1999 р.
Згідно ст.ст. 8, 9 Закону України "Про електроенергетику" Державне управління в електроенергетиці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в електроенергетичному комплексі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплекс. Державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.
Так, згідно ч.7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до ч.9. ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
В даному випадку, згідно п.2 ч.1 ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері енергозбереження, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення у сфері теплопостачання у вигляді штрафу в розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Статтею 14 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що Державний нагляд (контроль) у сфері теплопостачання здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузі теплопостачання, який, зокрема, наділений повноваженнями застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства у сфері теплопостачання.
Згідно ч.ч. 8, 10 ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.
Процедура притягнення до відповідальності в сфері електроенергетики встановлена постановою Кабінету Міністрів України N 1312 від 21.07.99 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику". Таким чином, вказаний штраф є адміністративно-господарською санкцією, застосованою у відповідності до вимог вказаних вище законів.
Відповідно до п.10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. № 1312 (далі Положення №1312) суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
При отриманні припису відповідач був попереджений про відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне його виконання, однак у встановлений строк до 28.09.2012 року не повідомив Держінспекцію з енергонагляду про виконання припису від 27.06.2012 року.
Відповідачем не надано до суду доказів про сплату штрафу в сумі 5100 грн. за постановою № 07/33-53-ОШт 67/12 від 02.10.2012 року до державного бюджету.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо стягнення з відповідача штрафу в сумі 5100 грн.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2013 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - відповідача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Глухівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Глухівський агролісгосп" залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2013р. по справі № 818/152/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Курило Л.В.Судді(підпис) (підпис) Русанова В.Б. Зеленський В.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Курило Л.В.