ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" лютого 2009 р. Справа № 51/308-08
вх. № 9090/6-51
Суддя господарського суду Шарко Л.В.
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - Крижановський М.В., довіреність №03-01-09/28-1489 від 12.06.2008 р., відповідача - не з"явився,
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків
до товариства з обмеженою відповідальністю "МВР-Трейд", м. Харків
про стягнення 294061,50 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь держави 294061,50 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства, а саме самовільною порубкою дерев на території Височанської селищної ради про що свідчать результати перевірки від 16.10.2008 року. Позов обгрунтовано статтями 20, 40, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статтями 98, 100, 105, 107 Лісового кодексу України; статтями 16, 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
До початку судового засідання позивач звернувся до суду з заявою про фіксацію судового процесу за допомогою ведення протоколу судового засідання в паперовій формі. Вказана заява позивача розглянута та задоволена судом як така, що відповідає нормам чинного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні 24 лютого 2009 року позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, відзив на позовну заяву та витребуваних судом документів не надав, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом направлення копії ухвали суду на адресу відповідача, вказану у позовній заяві, що співпадає з юридичною адресою відповіча, зазначеною у витягу з ЄДРПОУ № 46/2-994 від 10.02.2009 року (аркуш справи 61).
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та надання доказів покладений на сторони, тому суд, відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
"16" жовтня 2008 року на підставі згоди Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державною екологічною інспекцією в Харківській області (далі – позивач) було здійснено позаплановий захід - перевірку фактів самовільної порубки дерев ТОВ "МВР-Трейд" (далі – відповідач) на території Височанської селищної ради, викладених у депутатському зверненні депутата Височанської селищної ради Бочарова І.Д.
За результатами перевірки 16.10.2008 року позивачем було складено акт № 05-13-152 від "16" жовтня 2008 року, в якому зазначалось, що в результаті перевірки встановлено факт знесення зелених насаджень в кількості 786 штук. Пні дерев знаходяться з тильної сторони між постом ДАІ та станцією технічного обслуговування "ХАДО". Заміри пнів проводились біля шийки кореня за допомогою рулетки Р2УЗД ДОСТ 750289. Перевірка проводилась за участю майстра лісу Бабаївського лісництва ДП "Жовтневе лісове господарство" - Кириченко Ю.Н. та лісника Бабаївського лісництва ДП "Жовтневе лісове господарство" - Ломакіна В.А.
Також, було встановлено, що відповідач користується земельною ділянкою загальною площею 1,9743 га., на підставі договору оренди від "03" червня 2008 року укладеного з Височанською селищною радою.
Відповідач згідно рішення Виконавчого комітету Височанської селищної ради № 468 від 08.07.2008 року про надання дозволу на знесення дикоростучої чагарникової рослинності для будівництва та обслуговування торгівельно-сервісного центру з продажу та обслуговування автотранспортних засобів та готельного бізнесу на земельній ділянці, яка розташована в селищі Високий в районі поста ДАІ та акту обстеження зелених насаджень, що підлягають знесенню від 04.08.2008 року, було отримано ордер № 06 від 11.08.2008 року на вирубку дикоростучої чагарникової рослинності лише в кількості 32 штук. В результаті протизаконних дій (самовільна рубка зелених насаджень) відповідача було знищено 157 дерев різного діаметру (140 — сироростучі, 17 - сухостійні), які були розташовані в межах обходу № 3 Бабаївського лісництва ДП "Жовтневе лісове господарство" та 629 дерев різного діаметру (571 - сироростучі, 58 - сухостійні), які були розташовані на території Височанської селищної ради (Харківсько область, Харківський район, с.Високий).
В зв'язку з виявленими порушенням позивачем було, з урахуванням норм передбачених "Таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" затверджених Постановою Кабінету Міністрів № 665 від 23.07.2008 року та "Таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів", затверджених Постановою Кабінетом Міністрів № 559 від 08.04.1999 року, розраховано шкоду заподіяної внаслідок самовільної рубки зелених насаджень на території обходу № 3 Бабаївського лісництва ДП "Жовтневе лісове господарство", яка склала 136661,50 грн., та шкоду заподіяної внаслідок самовільної рубки зелених насаджень на території Височанської селищної ради, яка склала 157400,00 грн. На підставі вищезазначених розрахунків позивачем було складено претензію № 205, яку 30.10.2008 року було направлено на адресу відповідача.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, щодо раціонального і економного їх використання, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, виснаженню природних ресурсів та негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Згідно з ч. 2 ст. 98 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Статтею 100 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку визначених законодавством України.
Пунктом 5 Правил відпуску деревини на пні в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.17.1999 р. № 1378, передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють лісокористування, зобов'язані, зокрема, не допускати пошкодження не призначених до рубки дерев, згідно з розділом VI названих Правил, рубка дерев повинна здійснюватися лісокористувачами виключно в межах, визначених у лісорубному квитку.
Пунктом 62 вказаних Правил за рубку дерев, на не призначених для цього ділянках, рубку без лісорубного квитка (ордера), або не в такій кількості і не тих дерев, що зазначені в матеріалах відведення, а також за пошкодження цих дерев до ступеня припинення росту встановлені майнові стягнення в розмірі десятикратної таксової вартості незаконно зрубаної або пошкодженої деревини.
Відповідно до п. 4.2. „Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України" (далі „Правил"), затверджених Наказом Міністерством будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства від 10.04.2006 N 105 - „на об'єктах благоустрою зеленого господарства забороняється самовільно пошкоджу-вати дерева".
Згідно ст. 16 Закону України „Про благоустрій населених пунктів" на об'єктах благоустрою забороняється „...самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо".
У відповідності до статті 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" всі зелені насадження в межах населених пунктів підлягають охороні та відновленню, а видалення дерев, кущів, газонів та квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 3 "Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. №1045, "видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера". Підставою для прийняття такого рішення є заява юридичної або фізичної особи про видалення зелених насаджень. При цьому формується комісія (до складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, яка визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження зелених насаджень, який в свою чергу подається на погодження з територіальним органом Мінприроди. Виходячи з положень даної Постанови КМУ, ордер на видалення зелених насаджень видається після складення уповноваженою комісією акту обстеження насаджень, який погоджу-ється з органом Мінприроди, наявності відповідного рішення про видалення зелених насаджень та оплати заявником відновлювальної вартості насаджень.
Відповідно до примітки 5 Додатку 1 „Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев", затверджених Постановою КМУ від 08.04.1999 року № 559 „До категорії знищених належать дерева та чагарники, зрубані без спеціального на те дозволу..."
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов'язків щодо отримання відповідного ордеру на видалення зелених насаджень, в результаті чого було незаконно зрубано 786 дерев, чим в свою чергу заподіяно величезної матеріальної шкоди, виснаженню природних ресурсів та негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Зазначені обставини викладені в акті перевірки № 05-13-152 від "16" жовтня 2008р., крім цього факт наявності порушення підтверджується рішенням Виконавчого комітету Височанської селищної ради № 468 від 08.07.2008 року про надання відповідачу дозволу на знесення дикоростучої чагарникової рослинності для будівництва та обслуговування торгівельно-сервісного центру з продажу та обслуговування автотранспортних засобів та готельного бізнесу на земельній ділянці, яка розташована в селиші Високий в районі поста ДАІ, актом обстеження зелених насаджень, що підлягають знесенню від 04.08.2008 року та ордером № 06 від 11.08.2008 року на вирубку дикоростучої чагарникової рослинності лише в кількості 32 штук.
Статтею 105 Лісового кодексу України, в редакції, яка діє на час прийняття рішення судом, (ст. 98 Лісового кодексу України, в редакції, яка діяла на час перевірки) передбачено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Стаття 107 Лісового кодексу України передбачає, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України "Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка її завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини".
Відповідно до частин 4,5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", - „Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодав-ства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адмі-ністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погір-шенням якості природних ресурсів."
Згідно ст. 69 даного Закону "Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодав-ства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів."
Виходячи з положень ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., до повноважень Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Враховуючи вищенаведене позовні вимоги обгрунтовані, не спростовані відповідачем та є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, у разі задоволення позовних вимог, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 20, 40, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ч.2 ст.98, ст.ст. 100, 105, 107 Лісового Кодексу України, ст.ст. 16, 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44 - 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МВР-ТРЕЙД" (61057, м. Харків, провулок Театральний, 4, 3 поверх, код 34389181, відомості про відкриті поточні рахунки в матеріалах справи відсутні) на користь держави у відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення природохоронного законодавства, 294061,50 грн. (двісті дев'яносто чотири тисячі шістдесят одну гривню 50 копійок), які перерахувати за наступними реквізитами: р/р 33113331700437 Височанська селищна рада, УДК у Харківському районі, код ЄДРПОУ ВДК 24134461, МФО 851011, символ звітності 331, для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності".
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МВР-ТРЕЙД" (61057, м. Харків, провулок Театральний, 4, 3 повеорх, код 34389181, відомості про відкриті поточні рахунки в матеріалах справи відсутні) на користь державного бюджету України (одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) – 2940,61 грн. державного мита.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МВР-ТРЕЙД" (61057, м. Харків, провулок Театральний, 4, 3 поверх, код 34389181, відомості про відкриті поточні рахунки в матеріалах справи відсутні) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) – 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Шарко Л.В.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний "27" лютого 2009 року.