Постанова № 30832138, 17.04.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2013
Номер справи
1570/4471/2012
Номер документу
30832138
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2013 р.Справа № 1570/4471/2012

Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді - Шеметенко Л.П.

суддів - Домусчі С.Д.

Шевчук О.А.

при секретарі - Гречаному В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Котовської об'єднаної Державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом комунального підприємства "Котовський міський ринок" до Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И Л А :

У липні 2012 року комунальне підприємство (далі КП) "Котовський міський ринок" звернулося до суду з адміністративним позовом Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби (далі Котовська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 26 квітня 2012 року:

- №0000082202 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 185 300 грн.;

- №0000092202 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 174 743 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що за результатами фактичної перевірки відповідач дійшов висновків про порушення підприємством п.п.9, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (які полягали у незабезпеченні щоденного друкування фіскальних звітних чеків та незабезпеченні відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів денного звіту РРО) та порушення п.п.2.6, 2.8 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою НБУ від 15 грудня 2004 року №637 (далі Положення №637), які полягали у неоприбуткуванні в КОРО готівкових кошті та перевищення залишку готівкових коштів в касі, у зв'язку з чим, були винесені оскаржені рішення. Позивач вважав вказані висновки безпідставними.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що вважає його необґрунтованим.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2012 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000082202 від 26 квітня 2012 року в частині застосування штрафних фінансових санкцій в сумі 185 300 грн.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000092202 від 26 квітня 2012 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 174 743, 38 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, Котовська ОДПІ подала апеляційну скаргу, в якій апелянт ставить питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки не відповідають обставинам справи та просить прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

На підставі акту фактичної перевірки КП "Котовський міський ринок" №97/15/32/22/22490973 від 29 березня 2012 року Котовською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення від 26 квітня 2012 року:

- №0000082202 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 185 301 грн. за порушення п.9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";

- №0000092202 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 180 199, 88 грн. за порушення п.п.2.6 гл. 2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" №637 від 15 грудня 2004 року.

Позивач частково погодився з застосуванням штрафних санкцій.

Перевіркою встановлено незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків у 545 випадках, а саме:

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504000772/3 - 80 випадків;

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504000999/2 - 7 випадків;

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504000771/2 - 8 випадків;

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504000773/3 - 23 випадки;

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504000774/2 - 6 випадків;

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504001000/1 - 260 випадків;

за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504000623/4 - 161 випадок.

Представник позивача пояснив, що згідно розпорядку роботи КП "Котовський міський ринок" вихідний (санітарний) день - понеділок, тобто кожного понеділку на ринку не здійснюється підприємницька діяльність, а тому відсутні підстави застосування РРО.

Внутрішнім наказом №2 від 3 лютого 2011 року визначені відповідальні особи за дотримання касової дисципліни по корпусам та торговим рядам:

контролер ОСОБА_2 каса №5 ф/н 1504000772

контролер ОСОБА_3 молочний корпус ф/н 1504000999

контролер ОСОБА_4 каса №6 ф/н 1504000771

контролер ОСОБА_5 каса №1 ф/н 1504000623, каса №3 ф/н 1504001000, ф/н 1504000774

контролер ОСОБА_6 каса №4 ф/н 1504000773.

На підставі наказу №27 від 18 жовтня 2011 року контролеру ОСОБА_2 каса №5 з 18 жовтня 2011 року надана відпустка на 24 календарних дні (каса не працювала), наказу №18 від 02 липня 2011 року контролеру ОСОБА_5, каса №3 з 05 липня 2011 року надана відпустка на 28 календарних днів, наказ №26 від 01 жовтня 2011 року у зв'язку з сезонним зменшенням зайнятості торгових місць не використовувати касу №3 відповідальний контролер ОСОБА_5 РРО ф/н 1504001000 з 01 жовтня 2011 року по 29 лютого 2012 року.

Згідно з цими наказами, зазначені РРО не працювали у дні, які визначено в акті перевірки як дні, за які не роздруковані Z-звіти.

Вирішуючи питання про правомірнсть податкового повідомленя-рішення від 26 квітня 2012 року №0000082202 у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 185 300 грн. за незабезпечення щоденного друкування на РРО фіскальних звітних чеків і забезпечення їх зберігання в КОРО, суд першої інстанції виходив з того, що податковим органом помилково не враховано, що в дні, коли певний РРО підприємства не працює внаслідок відпустки касира (або з інших поважних причин), "Z"-звіти на цьому РРО не друкуються, а у вихідні та санітарні дні (коли всі РРО підприємства не працюють) "Z"-звіти на всіх РРО не друкуються. Відповідно, штрафні санкції розраховані необгрунтовано і, тому, це рішення підлягає скасуванню в оскарженій сумі.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково скасував податкове повідомленя-рішення від 26 квітня 2012 року №0000082202 на всю оскаржену суму, виходячи з наступного.

Відповідно до п.9 ст. 3, п.4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій (п.9 ст. 3).

За порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання (п.4 ст. 17).

Таким чином, п.4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не передбачає застосування до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) штрафних санкцій за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимог п.9 ст. 3 цього Закону за кожен випадок невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку.

Наведена правова позиція узгоджується з висновком, викладеним в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 31 серпня 2011 року (справа №К-57940/09).

Отже, рішення про застосування до позивача штрафних санкцій за 545 випадків невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку грунтується на вільному тлумачені Закону і, тому, не може бути вважатися правомірним у всій оскарженій сумі.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що за КП "Котовський міський ринок" зареєстровано 7 РРО.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що в дні, коли певний РРО підприємства не працює внаслідок відпустки касира (або з інших поважних причин), "Z"-звіти на цьому РРО не повинні друкуватися, а у вихідні, святкові або санітарні дні (коли всі РРО підприємства не працюють) "Z"-звіти на всіх РРО не повинні друкуватися.

Разом з тим, позивачем не був забезпечений (мінімум одноразово) щоденний друк фіскальних звітних чеків по кожному з 7 РРО і в інші дні (крім вихідних, святкових, санітарних, відпускних).

Доводи позивача про правомірність такого недрукування з посиланням, наприклад, на те, що по буднім дням молочний корпус був закритий внаслідок відсутності торгуючих і тому каса не працювала (а.с.140) і т.п., не можуть бути прийняті до уваги.

Таким чином, колегія суддів вважає, що по 7 РРО позивачем було порушено норму п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у зв'язку з чим, розмір штрафних санкцій має складати: 340 х 7 = 2 380 грн., відповідно податкове повідомленя-рішення від 26 квітня 2012 року №0000082202 у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 185 300 грн. підлягає скасуванню на 182 920 грн. (185 300 - 2 380 = 182 920).

Скасовуючи податкове повідомлення-рішення 26 квітня 2012 року №0000092202 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 174 743, 38 грн. за порушення пп.2.6 гл. 2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" №637 від 15 грудня 2004 року, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не довів правомірності зазначеного рішення, однак мотивів, з яких суд дійшов цього висновку не наведено.

З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.

В ході перевірки податковим органом були виявлені видаткові касові ордери, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача, у зв'язку з чим, податковий орган, на підставі п.7.24 Положення №637 (який містить відсилку на п.3.5 цього Положення про обов'язкову підпис одержувача), додав суму готівки за такими касовими ордерами до залишку готівки в касі і, відповідно, дійшов висновку про перевищення ліміту каси.

Однак, п.3.5 Положення №637 регулює видачу готівки окремим фізичним особам (які і повинні розписуватися у видаткових касових ордерах).

З матеріалів справи вбачається, що згідно з видатковими касовими ордерами, готівка видавалася не фізичним особам, а здавалася до банку з отриманням від останнього відповідних квитанцій (а.с.116-137).

Згідно з п.3.7 Положення №637, видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються видатковими касовими ордерами. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку.

Таким чином, видаткові ордери позивача оформлені відповідно до п.3.7 Положення №637, а застосування апелянтом до спірних правовідносин норми п.3.5 цього Положення, яка регулює порядок видачі готівки фізичним особам, є безпідставним.

Отже, податкове повідомлення-рішення 26 квітня 2012 року №0000092202 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 174 743, 38 грн., яке грунтується на зазначених безпідставних висновках, підлягає скасуванню.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог КП "Котовський міський ринок" і, відповідно, необхідність їх задоволення.

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити частково позовні вимоги КП "Котовський міський ринок" до Котовської ОДПІ про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Котовської об'єднаної Державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби - задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2012 року -скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов комунального підприємства "Котовський міський ринок" - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби від 26 квітня 2012 року №0000082202 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 182 920 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби від 26 квітня 2012 року №0000092202 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 174 743, 38 грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Повний текст судового рішення виготовлено 22 квітня 2013 року.

Головуючий:/підпис/Л Л.П. Шеметенко Суддя:/підпис/С.Д. Домусчі Суддя:/підпис/О.А. Шевчук