Постанова № 3083062, 25.02.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.02.2009
Номер справи
7/580
Номер документу
3083062
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И м. Київ 25.02.2009 р.                                                   18:45                                        № 7/580

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу

Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України

до Державного підприємства "Агроспецсервіс"

простягнення суми штрафних санкцій в розмірі 1 530 951,61грн.

За участю представників сторін:

від позивачаБорса Ю.М. –представник за довіреністю

від відповідача не з’явився Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України звернулася до суду з позовом про стягнення з Державного підприємства "Агроспецсервіс" суми штрафних санкцій в розмірі 1530951,61 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, борг перед державним бюджетом України виник у зв’язку з порушенням відповідачем податкового, валютного та іншого законодавства України при здійсненні ним господарської діяльності. У відповідності до п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу України” податкові органи подають позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках, коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідач проти задоволення позову заперечував, вважав свою діяльність такою, що відповідає вимогам податкового та валютного законодавства України, просить суд відмовити у задоволенні позову.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Державне підприємства "Агроспецсервіс" зареєстроване Шевченківською районною в м. Києві державною адміністрацією, ЄДРПОУ 34532280.

Зазначене підприємство було створене згідно наказу Міністерства аграрної політики України від 05.09.2006 року № 490 на базі майна ДКТП "Хрещатик", ДП "Продтранс" та їх філій, зокрема, філії № 17 "Сакський виноробний завод". Згідно зазначеного наказу до Державного підприємства "Агроспецсервіс" переходили основні засоби таких підприємств.

Слід зазначити, що на баланс створеної Держаним підприємством "Агроспецсервіс" філії № 3 "Сакський виноробний завод" не було документально передано дебіторську, кредиторську заборгованість та залишки алкогольних напоїв, які були закріплені за філією № 17 "Сакський виноробний завод" ДКТП "Хрещатик", але фактично в приміщенні новоствореного підприємства знаходилися залишки алкогольних напоїв філії № 17 "Сакський виноробний завод" ДКТП "Хрещатик": спирту етилового у кількості 13780 л. та купажу горілки у кількості 9755 л.

Державне підприємство "Агроспецсервіс" здійснює діяльність по виготовленню алкогольних напоїв (виноматеріалів) на підставі ліцензії.

Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України була проведена виїзна планова перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 13.09.2006 року по 31.03.2007 року.

У результаті зазначеної перевірки були виявлені порушення норм податкового та іншого законодавства України, зокрема: ст.ст. 2, 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" щодо зберігання зазначених напоїв та виробів у неналежних, всупереч нормам законодавства України, місцях, про що було складено акт від 20.09.2007 року № 3009/23-03/34532280.

Так, в приміщенні відповідача, що знаходиться за адресою: АР Крим, Сакський район, с. Володимирівка, вул. Заводська, 5, позивачем було виявлено виноматеріали загальної кількісті 45472,6 дал. та спирту етилового у кількості 13780 л. та купажу горілки у кількості 9755 л.

На підставі акта перевірки позивачем було винесено рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1530951,16 грн. від 19.03.2008 року № 000053.

З пояснень відповідача судом встановлено, що він неодноразово звертався зі скаргами до Державної податкової адміністрації України про скасування прийнятого позивачем рішення про застосування фінансових санкцій, але рішення було залишено без змін, а скарга –без задоволення.

Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" є спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Відповідно до абз. 5, 6 ст. 2 зазначеного Закону України виробництво спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового та алкогольних напоїв здійснюється за наявності внесених до Єдиного реєстру місць зберігання спирту. При цьому приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, розташовані на державному підприємстві, яке виробляє спирт етиловий, вважаються акцизним складом. Акцизним складом також вважаються виробничі приміщення на території підприємства, де суб’єктом підприємницької діяльності виробляється, обробляється (переробляється) горілка та лікеро-горілчані вироби, та його складські приміщення, в яких зберігається, одержується чи відправляється горілка та лікеро-горілчані вироби. На акцизних складах постійно діють представники органу державної податкової служби України за місцем розташування акцизного складу.

Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб’єкта підприємницької діяльності з обов’язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання спирту, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), для фізичних осіб - суб’єктів підприємницької діяльності - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності.

Статтею 15 цього ж Закону України також передбачено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб’єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Згідно абз. 9 ст. 17 за зберігання спирту, алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, до суб’єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1 700 гривень.

Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо нарахування штрафних санкцій відповідачу в сумі 1142722,17 грн., за виготовлені, в результаті його діяльності, алкогольні вироби (виноматеріали) загальною кількістю 45472,6 дал., що зберігалися в не внесених до Єдиного реєстру місцях зберігання, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В той же час, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача штрафних санкцій в сумі 388229,00 грн. за спирт етиловий у кількості 13780 л. та купажу горілки у кількості 9755 л., який, як встановлено в результаті перевірки, також знаходився у приміщенні відповідача, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Законодавством України чітко передбачено, що підставою для притягнення особи до відповідальності, зокрема накладання штрафних чи інших санкцій, є наявність вини особи.

В ході дослідження матеріалів справи, пояснень сторін та поданих доказів, судом не було встановлено, що алкогольні напої: спирт етиловий у кількості 13780 л. та купажу горілки у кількості 9755 л., які знаходяться за адресою: АР Крим, Сакський район, с. Володимирівка, вул. Заводська, 5, були розміщенні за цією адресою саме відповідачем. У той же час сторони погоджуються, що під час проведення слідчих дій в кримінальні справі слідчим управлінням ГУ МВС АР Крим зазначені алкогольні напої вилучалися та розміщувалися на зберігання.

Таким чином, відсутні докази, які б підтверджували факт наявності вини відповідача.

За викладених обставин, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає позовні вимоги обґрунтованими в частині стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1142722,17 грн.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч.2 ст.19 Конституції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об’єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України задовольнити частково.

2.Стягнути Державного підприємства "Агроспецсервіс" фінансові санкції у вигляді штрафу, у розмірі 1142 722,17 грн.

3.В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 05.03.2009 року.

Суддя                                                                                 Арсірій Р.О.