Постанова № 3083042, 26.02.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.02.2009
Номер справи
6/61
Номер документу
3083042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26.02.2009 р.                                                                                 № 6/61

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу

Акціонерне товариство фірма "Укргазбуд"

до Державна податкова інспекція у Солом"янському районі міста Києва

провизнання нечинним податкового повідомлення-рішення за участю представників позивача : Дорошенко Р.В. (довіреність від 02.09.2008р.); відповідача : Гега В.В. (довіреність від 05.07.07 р. № 98),

          На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 26 .02.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

          До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Акціонерне товариство фірма «Укргазбуд» з позовом до Державної податкової інспекції у Солом’янському районі м. Києва про визнання нечинним податкового повідомлення –рішення №0000592305/1 від 12 січня 2007 року.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення щодо порушення позивачем.п.6.1 ст. 6, п.п. 7.2.1 п. 7.2. пп. 7.3.1 п. 7.3 , п. 7.4.1, пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7, п. 11.23 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»№168/97-ВР від 03.04.1997р, які є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач проти позову заперечує та в обґрунтування зазначає наступне. Перевіркою встановлено порушення позивачем .п.6.1 ст. 6, п.п. 7.2.1 п. 7.2. пп. 7.3.1 п. 7.3, п. 7.4.1, пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7, п. 11.23 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. №168/97-ВР із змінами та доповненнями, внаслідок чого занижено податкові зобов’язання з ПДВ на загальну суму 340970 грн., завищено бюджетне відшкодування ПДВ на загальну суму - 574910 грн. Тому, підприємству у відповідності з п. 17.1.3 п. 17.1 та п. 17.2 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»було нараховано 342 602,20 грн. податкового зобов’язання з податку на додану вартість, з яких: 228 401,50 грн. основного платежу, 114 200,70 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

          Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Солом’янському районі м. Києва проведено виїзну планова перевірку Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд»з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2004р. по 01.07.2006р..

За наслідками перевірки відповідачем складено Акт від 13.11.2006р. №2658/6391/23-05-14277604.

Актом перевірки встановлено порушення позивачем п.6.1 ст. 6, п.п. 7.2.1 п. 7.2. пп. 7.3.1 п. 7.3 , п. 7.4.1, пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7, п. 11.23 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», внаслідок чого занижено податкові зобов’язання з ПДВ на загальну суму 340970 грн., в тому числі за травень 2004р. –2142,00 грн. за червень 2004р. –4634 грн., за липень 2004р. - 13041 грн., вересень 2004р. –13830 грн., грудень 204 р. –70718 грн.. лютий 2005р. –173366грн., травень 2005р. –57654 грн., листопад 2005р. –758 грн.. січень 206р. –2261 грн., березень 2006р. –266 грн., червень 2006р. –2300 грн., завищено бюджетне відшкодування ПДВ на загальну суму - 574910 грн., в тому числі за квітень 2004р. –781 грн., червень 2004р. –4915 грн., серпень 2004р. –15001 грн., жовтень 2004р. –24994 грн., листопад 2004р. –15026 грн., грудень 2004р. –63954 грн., січень 2005р. –47038 грн., лютий 2005р. –63471 грн., березень 2005р. –175588 грн., травень 2005р. –163777 грн. (відшкодовано за рахунок податкових зобов’язань майбутніх періодів).

Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000592305/0 від 24.11.2006р. про визначення податкового зобов’язання з податку на додану вартість на загальну суму 1 373 820 грн.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням –рішенням позивач в межах процедури визначеної пп.5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» оскаржив вищевказане повідомлення –рішення до ДПІ у Солом’янському районі м. Києва. За наслідками розгляду скарги, ДПІ у Солом’янському районі м. Києва прийнято Рішення «Про результати розгляду первинної скарги»від 29.12.2006р. яким скаргу задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення –рішення від 24.11.2006р. №0000592305/0 в частині визначення Позивачу основного платежу в сумі 687478,50 грн. та 343793,30 грн. штрафних санкцій по податку на додану вартість, внаслідок чого ДПІ у Солом’янському районі м. Києва винесено податкове повідомлення –рішення №0000592305/1 від 12.01.2007р. про визначення податкового зобов’язання з податку на додану вартість в сумі 342602,20 грн., з яких 228401,50 грн. –основного платежу, 114 200,70 грн. –штрафні (фінансові) санкції.

Дослідивши матеріали справи, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог, зважаючи на наступне.

ДПІ у Солом'янському районі м. Києва проведена планова виїзна документальна перевірка фінансово-господарської діяльності Позивача з питань дотримання податкового та іншого законодавства за період з 01.04.2004 р. по 01.07.2006 р. В ході перевірки здійснена також перевірка з питань оподаткування ПДВ, в тому числі застосування «0»ставки

Як свідчать матеріали справи, перевіркою встановлено наступне:

Відповідно до контракту №SІР03-2-002-01 від 26.02.2003р. між АТФ "Укргазбуд" (Підрядник) та ДСП "Чорнобильська АЕС " (Замовник, код ЄДРПОУ: 14310862), Підрядник виконує роботи з проектування та будівництво зовнішніх інженерних комунікацій та допоміжних споруд в рамках Грантової Угоди (Чорнобильський Фонд "Укриття ": Першочергові проекти) між Європейським банком реконструкції та розвитку, як розпорядником фондів Гранта, наданого Чорнобильським Фондом "Укриття " та Національною атомною енергогенеруючою компанією "Енергоатом" від 11.05.1998р.

Обсяг виконаних робіт за Контрактом № 8ІР03 -2-002-01 від 26 лютого 2003 року, що підлягає оподаткуванню становить - 2 768 008,39 (два мільйони сімсот шістдесят вісім тисяч вісім) доларів США та 39 центів (у валюті Контракту).

Відповідно до розділу 6 Угоди між Україною та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку стосовно діяльності Чорнобильського Фонду „Укриття" в Україні від 20.11.1997р. (дата ратифікації: 04.02.1998р., дата набуття чинності: 03.03.1998р.) звільняється від оподаткування роботи та послуги, які фінансуються Банком з коштів Грантів, наданих Фондом. Наказом Національного агентства України з питань розвитку та європейської інтеграції та Державної податкової адміністрації України № 24/422 від 03.09.1998р. затверджено Положення про порядок надання підтверджень щодо звільнення від оподаткування матеріалів, обладнання, робіт та послуг відповідно до Рамкової угоди між Україною та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку стосовно діяльності Чорнобильського Фонду „Укриття" в Україні.

Позивач користувався пільгою з оподаткування операцій за «0»ставкою (код пільги -14010292), що передбачена п. 11.23 ст.11 Закону України від 03.04.1997р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість", із змінами і доповненнями, якою передбачено, що „На період виконання робіт щодо підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, які виконуються за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги, що надається на безоплатній та безповоротній основі, або за рахунок коштів, які передбачаються в державному бюджеті як внесок України до Чорнобильського фонду "Укриття" для реалізації міжнародної програми - Плану здійснення заходів на об'єкті "Укриття" відповідно до положень Рамкової угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Чорнобильського фонду "Укриття" в Україні та Угоди про грант (проект ядерної безпеки Чорнобильської АЕС) між Європейським банком реконструкції та розвитку, Урядом України і Чорнобильською атомною електростанцією:

оподатковуються за нульовою ставкою операції з поставки товарів (сировини, матеріалів, устаткування та обладнання), виконання робіт та поставки послуг на митній території України, що здійснюються в рамках міжнародної технічної допомоги. Суми податку на додану вартість, сплачені платником податку - виконавцем робіт, послуг за контрактом, укладеним з отримувачем міжнародної технічної допомоги (реципієнтом) або з особою-нерезидентом, яка уклала контракт з реципієнтом, відшкодовуються із бюджету протягом місяця, наступного після подання податкової декларації, за умови наявності належним чином оформлених документів та підтвердження їх матеріалами документальної перевірки.

Ці пільги не поширюються на операції, що стосуються підакцизних товарів та товарів 1 -24 груп Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

У разі порушення цільового використання зазначених товарів або виконання робіт та поставки»послуг платник податку зобов'язаний збільшити податкові зобов'язання за результатами податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму податку на додану вартість, що мала бути сплачена в момент імпорту таких товарів або виконання робіт та поставки послуг на митній території, а також сплатити пеню, нараховану на таку суму податку, виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на день збільшення податкового зобов'язання, та за період від дати імпорту таких товарів або виконання робіт і поставки послуг до дати збільшення податкових зобов'язань.

Згідно п. 5 Положення, „документом, що підтверджує право на пільги з оподаткування, є довідка-підтвердження встановленого зразка, яка видається Національним агентством для подання в податкові та інші органи виконавчої влади."

Відповідно до Положення позивачем були надані довідки-підтвердження про звільнення організації - виконавця від податку на додану вартість № 401.003-03 від 31.07.2003р. на суму 2 543 459,40 грн. (що на дату надання становить 477 000,00 доларів США) та довідка-підтвердження № 549.003-03 від 06.10.2003р. на суму 668 036,95 грн. (що на дату надання становить 125 300,00 доларів США).

10.07.2003р. АТФ „Укргазбуд" отримала аванс у сумі 477 000,00 доларів США на виконання робіт по об'єкту „Укриття". Підставою для звільнення від податку на додану зартість та податку на прибуток була отримана довідка-підтвердження № 401.003-03 від 31.07.2003р.

01.09.2003р. АТФ „Укргазбуд" виконало роботи на суму 125 300,00 доларів США. Підставою для звільнення від податку на додану вартість та податку на прибуток була отримана довідка-підтвердження № 549.003-03 від 06.10.2003р.

Всього звільнено від оподаткування податком на додану-вартість та податком на прибуток сума еквівалентна 602 300,00 доларів США, що і підтвердила ДПІ у Солом'янському районі м. Києва у своєму акті № 117/-0111/14277604 від 13.10.2004р.

Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Державно податкової адміністрації України від 7 жовтня 2003 року № 276/477 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 жовтня 2003 року за № 973/8294 було визнано таким, що втратило чинність Положення, затверджене Наказом № 24/422 від 03.09.1998р. та затверджено нове Положення „Про порядок застосування законодавства з питань пільгового оподаткування виконавців робіт, послуг на митній території України, які виконуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, що надається на безоплатній та безповоротній основі на період підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта „Укриття" на екологічно безпечну систему, або за рахунок коштів, які передбачаються в державному бюджеті як внесок України до Чорнобильського фонду „Укриття" (далі -Положення), в п.1.2 якого зазначено: документами, що підтверджують право на пільгове оподаткування, є довідки-підтвердження встановленого зразка, які видаються Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України для подання в органи державної податкової служби України.

П.1.3 Положення зазначає, що довідка-підтвердження про оподаткування ПДВ за нульовою ставкою при здійсненні операцій з продажу товарів (сировини, матеріалів, устаткування та обладнання), виконання робіт та надання послуг на митній території України, які виконуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, що надається на безоплатній та безповоротній основі на період підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта „Укриття" на екологічно безпечну систему, або за рахунок коштів, які передбачаються в державному бюджеті як внесок України до Чорнобильського фонду „Укриття" видається для оподаткування податком на додану вартість за нульовою ставкою операцій, визначених пунктом 11.23 статті І ї Закону України „Про податок на додану вартість".

Відповідно до п.11.23. ст.11 ЗУ „Про податок на додану вартість": на період виконання робіт щодо підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта „Укриття" на екологічно безпечну систему, які виконуються за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги, що надається на безоплатній та безповоротній основі, або за рахунок коштів, які передбачаються в державному бюджеті як внесок України до Чорнобильського фонду „Укриття" для реалізації міжнародної програми - Плану здійснення заходів на об'єкті "Укриття" відповідно до положень Рамкової угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Чорнобильського фонду „Укриття" в Україні та Угоди про грант (проект ядерної безпеки Чорнобильської АЕС) між Європейським банком реконструкції та розвитку, Урядом України і Чорнобильською атомною електростанцією, у тому числі оподатковуються за нульовою ставкою операції з поставки товарів (сировини, матеріалів, устаткування та обладнання), виконання робіт та поставки послуг на митній території України, що здійснюються в рамках міжнародної технічної допомоги. Суми податку на додану вартість, сплачені платником податку - виконавцем робіт, слуг за контрактом, укладеним з отримувачем міжнародної технічної допомоги реципієнтом) або з особою-нерезидентом, яка уклала контракт з реципієнтом, відшкодовуються із бюджету протягом місяця, наступного після подання податкової декларації, а умови наявності належним чином оформлених документів та підтвердження їх матеріалами документальної перевірки.

Так, згідно новому Положенню були отримані довідки-підтвердження про «оподаткування податку на додану вартість за ставкою „0%":

№ 39.003.-04-01 від 25.02.2004р. на суму - 7 864 614,00 доларів СІЛА;

№ 234.003-04-01 від 30.09.2004р. на суму - 2 854 435, 00 доларів США;

№ 93.003-05-01 від 08.04.2005р. на суму - 2 657 361, 00 доларів США;

№ 153.003-05-01 від 27.07.2005р. на суму - 2 549 125, 00 доларів США.

Обсяг виконаних робіт по контракту № SІРОЗ-2-002-01 від 26.02.2003р. станом на 30.06.2005р. становить 2 768 008,39 доларів США, з них:

-          підлягає оподаткуванню та підтвердженню згідно Положення, затвердженого Наказом № 24/442 від 03.09.1998р., тобто звільнено від податку на додану вартість робіт на суму 602 300,00 доларів США.

-          підлягає оподаткуванню за „0" ставкою та підтвердженню згідно Положенню затвердженому Наказом № 276/477 від 07.10.2003р. робіт на суму 2 165 708, 39 доларів США.

Як свідчать матеріали справи, виконуючим обов'язки Голови Правління АТФ "Укргазбуд" Ярмолатієм О.В. листом №221 від 30.10.2006р. надано пояснення, згідно якого: обсяг виконаних робіт по контракту №SІРОЗ-2-002-01 від 26.02.2003р. станом на 30.06.2005р. становить 2768008,39 доларів США, з них: підлягає оподаткуванню та підтвердженню згідно Положення, затвердженого Наказом №24/422 від 03.09.1998р.,тобто звільненню від ПДВ вартості робіт на суму - 602300,00 доларів США; підлягає оподаткуванню за "0" ставкою та підтвердженню згідно Положення, затвердженого Наказом №276/477 від 07.10.2003р. вартість виконаних робіт на суму -2165708,39 доларів США.

Також в поясненні зазначено, що до попередньої перевірки (акт №117/23-0111/14277604 від 13.10.2004р.) надавалися довідки-підтвердження про звільнення оподаткування ПДВ: від 31.07.2003р. №401.003-03 на суму - 2 543 459,40грн. (з поправками 1,2); від 06.10.2003р. №549.003-03 на суму - 668 036,95грн. (з поправками 1,2,3); тому отримання авансу 10.07.2003р. в сумі 477000,00 доларів США (2543459,40грн. на дату отримання) та виконання робіт 01.09.2003р. на суму 125300,00 доларів США (668036,95грн. на дату отримання) звільняється від оподаткування ПДВ. Крім того, згідно пояснення - актом перевірки №117/23-0111/14277604 від 13.10.2004р. підтверджено звільнення від оподаткування ПДВ обсяг операцій на суму еквівалентну - 602300,00 доларів США.

Таким чином, відповідачем у акті перевірки від 13.11.2006р. № 2658-6391/23-05-14277604 не взято до уваги довідки отримані позивачем раніше (довідки-підтвердження № 401.003-03 від 31.07.2003р., № 549.003-03 від 06.10.2003р.).

Таким чином, суд не погоджується з висновками акту перевірки щодо порушення позивачем п.6.1 ст. 6, п.п. 7.2.1 п. 7.2. пп. 7.3.1 п. 7.3 , п. 7.4.1, пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7, п. 11.23 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»не відповідають вимогам чинного законодавства України.

Відповідно до підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону. України від 21.12.2000 №2181 -III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(із змінами та доповненнями) (далі - Закон України № 218-ІІІ), у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Згідно п. 17.2 ст. 17 Закону №2181-ІІІ платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку,

б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.

Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

При самостійному донарахуванні суми податкових зобов'язань адміністративні штрафи не накладаються.

Таким чином, застосування ДПІ у Солом’янському районі м. Києва штрафних (фінансових) санкцій до АТФ «Укргазбуд»на підставі підпункту 17.1.3 пункту 17.1 та п. 17.2 статті 17 Закону України № 2181-ІІІ, не відповідають вимогам чинного законодавства.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)          на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

          Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

          Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

          Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Відповідач, як суб’єкт владних повноважень, не довів правомірність прийнятих ним рішень. Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення –рішення №0000592305/1 від 12.01.2007р.

3. Судові витрати у розмірі 3,40 грн. присудити на користь Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд» з Державного бюджету України.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя                                                                                 Добрянська Я.І.