ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/1216/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
при секретарі - Ковальові Д.О.,
за участю:
представників позивача - Клочка Л.В., Крекотня О.А., Рудя О.В., Тараненка С.О.,
представника відповідача - Хоміч Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради до Державної екологічної інспекції в Полтавській області про визнання дій неправомірними, визнання акту незаконним, -
В С Т А Н О В И В:
15 березня 2013 року Міське комунальне підприємство "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції в Полтавській області про визнання неправомірними дій державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Козік Г.А. в частині перевищення повноважень в ході проведення позапланового заходу; скасування акту № 701/01-01-14 перевірки Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами та пред'явлену претензію № 03/02-08 за самовільне здійснення забору води з підземних джерел в період з 22.06.2012 року по 19.07.2012 року на суму 516925,50 грн.
03.04.2013 року представником позивача подано заяву про зміну предмету позову та збільшення розміру позовних вимог, у якій просив визнати неправомірними дії Державної екологічної інспекції в Полтавській області в частині перевищення повноважень інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Дрига М.М. та Козік Г.А. в ході проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) діяльності Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради; визнати неправомірними дії Державної екологічної інспекції в Полтавській області при складенні акту перевірки № 701/01-01-14 від 17.01.2013 року в частині неврахування пояснень та документів наданих позивачем, які підтверджують правомірність дій підприємства; визнання незаконним акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Державної екологічної інспекції в Полтавській області від 17.01.2013 року № 701/01-01-14; визнання неправомірними Державної екологічної інспекції в Полтавській області при складенні претензії від 07.02.2013 року № 03/02-08 на суму 516925,50 грн. в частині неврахування законних та обґрунтованих заперечень позивача від 20.02.2013 року № 232 на вказану претензію; визнання незаконною претензію Державної екологічної інспекції в Полтавській області від 07.02.2013 року № 03/02-08 на суму 516925,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на порушення відповідачем під час проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) діяльності позивача вимог статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", яка дозволяє під час проведення позапланового заходу з'ясовувати лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу. Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області проведено комплексну перевірку позивача, за наслідками якої складено акт перевірки № 701/01-01-14 від 17.01.2013 року та пред'явлено претензію від 07.02.2013 року № 03/02-08 на суму 516925,50 грн., що є, на думку позивача, перевищенням повноважень.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги, з урахуванням заяви про зміну предмету позову та збільшення розміру позовних вимог, підтримали, просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні. В письмових запереченнях зазначив, що позаплановий захід проведено у відповідності із вимогами статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а саме: на підставі відповідного звернення, за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення, із зазначенням у направленні питань, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення даного заходу. В ході перевірки встановлено використання водних ресурсів протягом 22.06 - 19.07.2012 року без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням статтей 44, 49 Водного кодексу України.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступні обставини.
Судом встановлено, що 23.10.2012 року до Полтавської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері надійшла заява працівників Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради із повідомленням стосовно прориву напірно-каналізаційного колектора в районі будинку № 11 по вулиці Леніна, внаслідок чого стоками заповнюються теплові мережі котельні по вул. Шевченка, 1, які фільтрують стоки в землю та забруднюють підземні води.
29.10.2012 року Полтавська міжрайонна прокуратура з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері направила до Державної екологічної інспекції в Полтавській області за належністю зазначену скаргу працівників Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради для розгляду та проведення перевірки щодо додержанням вимог природоохоронного законодавства керівниками даного підприємства.
Державна екологічна інспекція України надала згоду від 29.11.2012 року № 2/2-3941 35 на проведення Державною екологічною інспекцією в Полтавській області позапланової перевірки Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідно до звернення Полтавської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері.
У період з 14.01.2013 року по 17.01.2013 року, згідно направлення на перевірку від 10.01.2013 року № 10/01-01-14, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Дрига М.М. та Козік Г.А. проведено позапланову перевірку Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за наслідками якої складено акт від 17.01.2013 року № 701/01-01-14.
У акті перевірки зафіксовано порушення позивачем, зокрема, пункту 9 частини 1 статті 44, частини 1 статті 49 Водного кодексу України, а саме: підприємство здійснювало забір води з 11 свердловин у період з 22 червня по 19 липня 2012 року в обсязі 15925 м.куб. без дозволу на спецводокористування.
07.02.2013 року Державною екологічною інспекцією в Полтавській області пред'явлено директору Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради претензію № 03/02-08, у якій запропонувала позивачу відшкодувати збитки, заподіяні державі внаслідок самовільного користування водними ресурсами, в сумі 516925,50 грн.
Позивач не погодився із зазначеними діями відповідача, у зв'язку із чим оскаржив їх до суду.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V.
Згідно з абзацом 2 статті 1 зазначеного закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Абзацом 3 статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до положень статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Судом з'ясовано, що підставою для проведення заходу державного нагляду (контролю) у вигляді позапланової перевірки позивача слугувало звернення до Полтавської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері працівників Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради із повідомленням стосовно прориву напірно-каналізаційного колектора та забруднення підземних вод.
Державною екологічною інспекцією в Полтавській області отримано згоду центрального органу виконавчої влади - Державної екологічної інспекції України на проведення позапланового заходу стосовно Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради.
Таким чином, відповідач мав підставу та отримав згоду центрального органу виконавчої влади для проведення перевірки, у зв'язку із чим суд вважає дії відповідача щодо проведення перевірки в цій частині правомірними.
Згідно з абзацом 8 частини 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).
Як вбачається зі змісту звернення працівників Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради, в ньому піднімається питання щодо забруднення підземних вод внаслідок прориву напірно-каналізаційного колектора.
Таким чином, Державна екологічна інспекція в Полтавській області в ході проведення позапланового заходу повинна з'ясовувати лише питання забруднення підземних вод.
Разом з тим, у направленні на перевірку предметом перевірки вказано дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Із акту перевірки № 701/01-01-14 від 17.01.2013 року слідує, що Державна екологічна інспекція в Полтавській області під час проведення перевірки позивача крім питання, вказаного у зверненні, здійснила перевірку ряду інших питань щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами розгляду яких встановила порушення позивачем статтей 44, 49 Водного кодексу України, тобто використання водних ресурсів протягом 22.06 - 19.07.2012 року без дозволу на спеціальне водокористування, та пред'явила претензію від 07.02.2013 року № 03/02-08 на суму 516925,50 грн.
Отже, вказаними діями Державна екологічна інспекція в Полтавській області допустила порушення вимог ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки під час перевірки вийшла за межі тих питань, які були зазначені в скарзі працівників Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп".
Враховуючи викладене, виходячи з положень частини 2 статті 11, пункту 1 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про визнання протиправними дій Державної екологічної інспекції в Полтавській області щодо проведення позапланового заходу (перевірки) Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради 14.01.2013 року - 17.01.2013 року в частині перевірки питань отримання дозволу на спеціальне водокористування та умов його дотримання, та дій щодо відображення в пункті 3 акту перевірки № 701/01-01-14 порушень Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради пункту 9 частини 1 статті 44 та частини 1 статті 49 Водного кодексу України.
Стосовно позовних вимог про визнання незаконною претензії Державної екологічної інспекції в Полтавській області від 07.02.2013 року № 03/02-08 на суму 516925,50 грн., слід зазначити, що претензія не є рішенням в розумінні статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки не впливає на права і обов'язки осіб, не породжує для позивача юридично значимих наслідків та не є обов'язковою для виконання, тому позовна вимога про її скасування не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, у зв'язку із чим суд вважає за необхідне закрити провадження у справі в частині вказаної вимоги відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на зазначене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради до Державної екологічної інспекції в Полтавській області про визнання дій неправомірними, визнання акту незаконним задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції в Полтавській області щодо проведення позапланового заходу (перевірки) Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради 14.01.2013 року - 17.01.2013 року в частині перевірки питань отримання дозволу на спеціальне водокористування та умов його дотримання.
Визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції в Полтавській області щодо відображення в пункті 3 акту перевірки № 701/01-01-14 порушень Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради пункту 9 частини 1 статті 44 та частини 1 статті 49 Водного кодексу України.
В частині позовних вимог про визнання незаконною претензії Державної екологічної інспекції в Полтавській області від 07.02.2013 року № 03/02-08 провадження у справі закрити.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Міського комунального підприємства "Зіньківський комунгосп" Зіньківської міської ради (ідентифікаційний код 38067130) витрати зі сплати судового збору в розмірі 17,21 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 22 квітня 2013 року.
Суддя А.Б. Головко