ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2013 рокуСправа № 912/252/13-г Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/252/13-г
за позовом: прокурора Долинського району Кіровоградської області в інтересах держави, в особі якої виступають:
- Кіровоградська обласна рада, м. Кіровоград
- Долинська районна рада Кіровоградської області, м. Долинська
- Гурівська сільська рада Долинського району, Кіровоградська область, Долинський район, с. Гурівка
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Спецпромремонт", Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг
за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
- Кіровоградської обласної державної адміністрації, м. Кіровоград
- Державної інспекції сільськогосподарського господарства в Кіровоградській області, м. Кіровоград
про стягнення 202 934,00 грн.
Представники:
від прокуратури - Боруш А.О., прокурор відділу представництва інтересів громадян і держави в суді прокуратури м.Кіровограда (наказ № 694к від 23.10.12 р.);
від позивача І - Гоменюк С.Л., довіреність № 11-391/1 від 28.02.13, начальник відділу правового та кадрового забезпечення виконавчого апарату обласної ради;
від позивача ІІ - участі не брали ;
від позивача ІІІ - участі не брали;
від відповідача - участі не брали ;
від третьої особи (Кіровоградська обласна державна адміністрація) - участі не брали ;
від третьої особи (Держінспекція сільського господарства в Кіровоградській області) - участі не брали.
В судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Прокурором Долинського району Кіровоградської області в інтересах держави, в особі якої виступають: Кіровоградська обласна рада, Долинська районна рада Кіровоградської області, Гурівська сільська рада Долинського району, подано позовну заяву про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Спецпромремонт" втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 202 934,00 грн.
Позов обґрунтований доводами щодо невиконання відповідачем обов'язку з відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва в результаті вилучення земельних ділянок для розміщення кар'єру з видобування гранітів. П позові прокурор послався на приписи статей 207-209 Земельного кодексу України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 № 1279 Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, п. 4 ст. 69 Бюджетного кодексу України.
Заявою від 28.03.2013 р. прокурор просив стягнути такі втрати на користь: Гурівської сільської ради (60%) - 121 760,00 грн., Долинської районної ради (15%) - 30 440,00 грн. та Кіровоградської обласної ради (25%) - 50 734,00 грн. на наступні рахунки: код доходів 21110000 "Надходження коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва"; рахунок 33213848700160, одержувач Фінансове управління Долинської райдержадміністрації, код 37983323, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016; рахунок 33215848700168, одержувач Гурівська сільська рада, код 37983323, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016 (а.с. 87-88).
Господарським судом на підставі ст. 27 Господарського процесуального кодексу України залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Кіровоградську обласну державну адміністрацію та Державну інспекцію сільськогосподарського господарства в Кіровоградській області.
Позивачем І (Кіровоградська обласна рада) у поясненнях від 15.03.2013 р. позовні вимоги прокурора підтримано (а.с. 81).
Позивачем ІІ (Долинська районна рада Кіровоградської області) позовні вимоги прокурора також підтримано, про що подано письмові пояснення, та заявлено клопотання про розгляд справи за відсутності представника Долинської районної ради (а.с. 25-26).
Позивачем ІІІ (Гурівська сільська рада) на вимогу суду відомостей щодо підтримання позовних вимог прокурора не подано.
Відповідач відзиву на позов та інших витребуваних судом документів не подав. 16.04.2013 р. на адресу суду від товариства з обмеженою відповідальністю "Спецпромремонт" надійшли відомості, в яких останній повідомив про те, що підприємство в зимовий період не працювало, підприємство на даний час не має повного пакету дозвільних документів, після розробки інвестиційних програм розвитку підприємства та розробленого графіку погашення сум за Дозвіл, буде проводити сплату необхідних кошті (а.с. 104, 105).
В судовому засіданні 16.04.2013 р. присутні представник прокуратури та представник Кіровоградської обласної ради (позивач І) позовні вимоги згідно поданого позову підтримали повністю. Прокурор в судовому засіданні 16.04.2013 р. просив стягнути з відповідача втрати сільськогосподарського виробництва в сумі 202 934,00 грн. на користь: Гурівської сільської ради (60%), Долинської районної ради (15%) та Кіровоградської обласної ради (25%) на розподільчий рахунок, який міститься в інформації Державної казначейської служби у Кіровоградській області, що надано у справу (а.с. 105).
Представники інших учасників судового процесу - Долинська районна рада Кіровоградської області, Гурівська сільська рада (позивачі), товариство з обмеженою відповідальністю "Спецпромремонт" (відповідач), Кіровоградська обласна державна адміністрація та Державна інспекція сільськогосподарського господарства в Кіровоградській області (треті особи) в засідання суду 16.04.2013 р. не з'явились, причини неявки суду не повідомлено, обґрунтованих клопотань з приводу відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Виходячи з положень ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні, у т.ч. за відсутності представників сторін.
Однак. оскільки всі учасники судового процесу були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, проте позивачі ІІ і ІІІ, відповідач, треті особи не скористалися своїми правами, передбаченими ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи, що явка сторін в засідання суду не визнавалася обов'язковою, а участь в судовому засіданні (як і інші права, передбачені статті 22 ГПК України) є правом, а не обов'язком сторони, господарський суд вважає можливим розглянути справу по суті за відсутності зазначених вище представників та за наявними у справі матеріалами.
З приводу відсутності відомостей від Гурівської сільської ради (позивач ІІІ) відомостей стосовно підтримання позовних вимог прокурора, господарський суд враховує наступне.
Господарським процесуальним кодексом України передбачено представництво прокуратурою інтересів держави в господарському суді у формі участі у розгляді справ, порушених за його позовами.
Відповідно до частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
За частинами 5, 6 статті 29 Господарського процесуального кодексу України відмова прокурора від поданого ним позову не є обов'язковою для позивача, і так само відмова позивача від позову не є обов'язковою для прокурора. У відповідних випадках спір підлягає вирішенню по суті.
Розглянувши наявні у справі документи, заслухавши пояснення представника прокуратури, Кіровоградської обласної ради та оцінивши наявні у справі докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації №589-р від 01.10.2012 р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано ТОВ "Спецпромремонт" в оренду на термін дії спеціального дозволу на користування надрами до 22 жовтня 2029 р. земельну ділянку площею 20,22 га, із них: 20,22 га - пасовища, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі на території Гурівської сільської ради Долинського району, для видобування корисних копалин (а.с. 13, 30).
В абзаці 2 пункту 2 названого розпорядження визначено категорію земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; склад угідь - забудовані землі під відкритими розробками та кар'єрами, шахтами, які експлуатуються.
Пунктом 3 названого розпорядження передбачено відшкодування ТОВ "Спецпромремонт" у двомісячний термін 202 934,00 грн. втрат сільськогосподарського виробництва, пов'язаних з вилученням сільськогосподарських угідь.
25.10.2012 р. між Долинською районною державно адміністрацією та ТОВ "Спецпромремонт" укладено договір оренди землі, за умовами та на виконання якого 23.11.2012 р. відповідачеві передано в оренду земельну ділянку промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; склад угідь - забудовані землі під відкритими розробками та кар'єрами, шахтами, які експлуатуються, для видобування корисних копалин загальною площею 20,2200 га (а.с. 34-36).
Вказаний договір пройшов державну реєстрацію у відділі Держкомзему у Долинському районі від 13.11.2012 р. за №352190004001609, а отже є таким, що набрав чинності.
В силу вимог статті 17 та положень п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, в редакції, що діяли на час укладення зазначеного вище договору, місцеві державні адміністрації уповноважені розпоряджатися земля державної власності в межах, визначених цим кодексом, а до розмежування земель державної та комунальної власності - розпоряджатися землями, що знаходяться за межами населених пунктів.
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
У відповідності до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або у разі надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Згідно зі статтею 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Стаття 23 Земельного кодексу України встановлює пріоритет земель сільськогосподарського призначення по відношенню до інших видів цільового використання.
Так, за положеннями наведеної норми землі, придатні для потреб сільського господарства, повинні надаватися насамперед для сільськогосподарського використання.
В напрямку забезпечення пріоритетності земель сільськогосподарського призначення статтями 207-209 Земельного кодексу України передбачено відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, до яких включаються втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель.
Згідно зі статтею 207 Земельного кодексу України відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв'язку з виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон.
Зі змісту зазначеної норми випливає, що відшкодування втрат передбачає компенсацію суспільству негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що настають внаслідок переведення особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду до інших категорій земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель як особливого національного надбання, що перебуває під особливою охороною держави. Головною ознакою, за якою слід вважати наявними втрати сільськогосподарського виробництва, є втрачання сільськогосподарськими угіддями своєї функції головного засобу виробництва у сільському господарстві та їх вибуття з господарського обігу, що відбувається також і при зміні цільового призначення землі.
Порядок визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 року N 1279.
Згідно названого Порядку зазначені в статті 207 Земельного кодексу України втрати розраховуються на основі нормативів цих втрат по Автономній Республіці Крим, областях, містах Києву та Севастополю згідно формул, наведених у Порядку.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.
Як вбачається з матеріалів справи, земельна ділянка надавалась відповідачеві в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення (пасовища), що перебувають у запасі на території Гурівської сільської ради Долинського району. Згідно ст. 22 Земельного кодексу України пасовища віднесено до складу сільськогосподарських угідь.
При затвердженні відповідачеві проекту землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки за розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації змінено цільове призначення зазначеної земельної ділянки на землі промисловості, транспорту, зв'язку, оборони, енергетики та іншого призначення і встановлено двомісячний строк для відшкодування відповідачем втрат сільськогосподарського виробництва, пов'язаних з вилученням сільськогосподарських угідь, в розмірі 202 934,00 грн.
Розрахунок втрат, відшкодування яких передбачено розпорядженням РДА, проведений Державним підприємством "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" на основі проекту землеустрою відповідної земельної ділянки (а.с. 63).
Право Державного підприємства "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" на проведення розрахунку втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва випливає з п. 4 таблиці 6.1. розділу 6.1. спільного наказу Держкомзему України, Мінфіну України, Мінекономіки України "Про розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг від 15.06.2001 N 97/298/124, який зареєстровано у Мін'юсті 10 липня 2001 року за N 579/5770.
Виходячи з положень ст. 207 Земельного кодексу України та Порядку визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, відшкодування втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва здійснюється незалежно від того, в якій власності перебувають зазначені землі. Підставою для відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва є затверджена в установленому порядку землевпорядна документація щодо відведення земельної ділянки. Відшкодування таких втрат провадиться юридичними особами.
Статтею 209 Земельного кодексу України та статтею 69 Бюджетного кодексу України визначена форма відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також загальні засади, розміри і порядок використання коштів, що надходять в порядку компенсації цих втрат.
У відповідності до наведених норм, втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, підлягають відшкодуванню і зараховуються до відповідних бюджетів у наступному порядку: 100 відсотків - до бюджетів міст Києва та Севастополя, 25 відсотків - до бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів, 75 відсотків - до бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, 15 відсотків - до районних бюджетів, 60 відсотків - до бюджетів міст районного значення, селищ і сіл.
Відповідно до ст. 43 Бюджетного кодексу України казначейське обслуговування бюджетних коштів забезпечує Державне казначейство України.
Згідно інформації Головного управління казначейської служби у Кіровоградській області від 05.04.2013 р. №15-6/298-3128 та від 10.04.2013 р. №15-5/314-3275, наданої за запитом господарського суду у даній справі, кошти від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва по Гурівській сільській раді Долинського району Кіровоградської області зараховуються на розподільчий рахунок №33215648700168, з подальшим розподілом коштів між рівнями бюджетів, а саме: до районного бюджету - 15%, до обласного бюджету - 25%, до бюджету сільської ради - 60% (а.с. 100, 102).
Відповідно до ч. 2 ст. 209 Земельного кодексу України кошти, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, використовуються на освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою, а також на проведення інвентаризації земель, проведення нормативної грошової оцінки землі, розмежування земель державної та комунальної власності. Використання цих коштів на інші цілі не допускається.
Як передбачено Порядком визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, контроль за дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, здійснюють Держсільгоспінспекція та її територіальні органи.
Згідно відомостей Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області від 10.01.2013 р., наявних у справі, станом на 09.01.2013 р. втрати в розмірі 202 934,00 грн. ТОВ "Спецпромремонт" не відшкодовані (а.с. 15).
Відповідач не підпадає під перелік випадків звільнення від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які встановлені ст. 208 Земельного кодексу України.
Враховуючи викладене, наведені норми законодавства та відсутність доказів сплати відповідачем заявлених до стягнення втрат, позов прокурора Долинського району Кіровоградської області до ТОВ "Спецпромремонт" про стягнення втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 202 934,00 грн. на користь Гурівської сільської ради - 60%, Долинської районної ради - 15% та Кіровоградської обласної ради - 25%, із зарахуванням коштів на розподільчий рахунок, що повідомлений Головним управлінням казначейської служби у Кіровоградській області, є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судовий збір у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача та стягується в доход державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 75, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Спецпромремонт" (50065, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Нікопольське шосе, 3, ідентифікаційний код 30735166) втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва в сумі 202 934,00 грн., а саме: на користь Гурівської сільської ради - 60%, Долинської районної ради - 15% та Кіровоградської обласної ради - 25%, на рахунок №33215648700168, одержувач УК у Долинському районі/с. Гурівка/21110000, код одержувача 37983323, банк одержувача ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Спецпромремонт" (50065, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Нікопольське шосе, 3, ідентифікаційний код 30735166) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м.Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 4058,68 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дане рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Примірники рішення направити учасникам судового процесу, представники яких були відсутні в судовому засіданні: Долинській районній раді за адресою: Кіровоградська область, м. Долинська, вул. Леніна, 28; Гурівській сільській раді Долинського району за адресою: Кіровоградська область, Долинський район, с. Гурівка; ТОВ "Спецпромремонт" за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Нікопольське шосе, 3; Кіровоградській обласній державній адміністрації за адресою: м. Кіровоград, пл. Кірова, 1; Державній інспекції сільського господарства в Кіровоградській області за фактичною адресою: 25006, м.Кіровоград, вул. Покровська, 73.
Повне рішення складено 22.04.2013 р.
Суддя В.В.Тимошевська