ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2013 р. Справа № 25275/12/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Гулида Р.М., Каралюса В.М.
при секретарі судового засідання: Дутка І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20.01.2012 року у справі за позовом Державного комунального підприємства «Луцьктепло» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,-
встановила:
У грудні 2011 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 12.10.2011р. №0015401501, яким податковим органом зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 25115000грн.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що товариством правомірно враховано збитки 2010 року у складі валових витрат І кварталу 2011 року та, як наслідок, включено від'ємне значення об'єкту оподаткування податком на прибуток, яке є результатом розрахунку за підсумками І кв. 2011 року (із врахуванням збитків 2010 року), до складу валових витрат ІІ кварталу 2011 року, в той час як Луцька ОДПІ невірно тлумачить пункт 3 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 20.01.2012 року адміністративний позов Державного комунального підприємства «Луцьктепло» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень - задоволено.
Постанову суду першої інстанції оскаржила Луцька об'єднана держава податкова інспекція. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, явою у задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін,якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що 26.09.2011р. працівником Луцької ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності ДКП «Луцьктепло» з податку на прибуток за ІІ квартал 2011 року, про що складено акт перевірки №7700/15-1/30391925 від 26.09.2011р.
За результатами проведеної перевірки на підставі акту перевірки від 26.09.2011року констатовано порушення позивачем пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, а саме: задекларовано в ІІ кварталі 2011 року від'ємне значення об'єкту оподаткування попереднього звітного періоду в сумі 41986773 грн. із врахуванням від'ємного значення 2010 року в розмірі 25115000 грн., в результаті чого завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування на 25115000 грн.
За результатами проведеної камеральної перевірки Луцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 12.10.2011року №0015401501 про зменшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 25115000 грн.
У відповідності до підрозділу 4 Розділу XX Перехідних положень ПК України, застосування Розділу ІІІ «Податок на прибуток підприємств» починається з 1 квітня 2011 року.
Статтею 3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р. №334/94-ВР, що діяв у 1 кварталі 2011 року, передбачено, що об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на: суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону; суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.
Відповідно до пункту 5.1. статті 5 вказаного Закону, валові витрати виробництва та обігу - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Пунктом 22.4. ст.22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року передбачалось, що у 2011 році сума від'ємного значення, яка відповідно до абзацу першого цього пункту не була врахована у складі валових витрат, та від'ємне значення об'єкта оподаткування, яке виникло у 2010 році, підлягають включенню до складу валових витрат у порядку, встановленому статтею 6 цього Закону, без обмежень, встановлених цим пунктом.
Відтак, від'ємне значення об'єкту оподаткування (збитки) минулих податкових періодів є обов'язковою складовою валових витрат І кварталу 2011 року, оскільки їх включення до складу витрат саме в даному періоді було передбачено нормами діючого на той час Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року.
Колегію суддів встановлено, що у 08 рядку податкової декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2011 року (із врахуванням останнього поданого позивачем уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 18.07.2011року) позивачем задеклароване від'ємне значення об'єкту оподаткування в розмірі 41986000 грн., та у рядку 04.9 зазначено від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього податкового року у сумі 25115000 грн.
Разом з тим, з 01.04.2011 року порядок обліку від'ємного значення об'єкту оподаткування в результатах наступних податкових періодів регулюється ст. 150 ПК України.
Відповідно до п.150.1 ст.150 ПК України якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Згідно з п.3 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується у 2011 році з урахуванням такого: якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого - четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Системний аналіз положень пункту 3 підрозділу 4 розділу XX Перехідних положень ПК України дає підстави вважати, що у разі наявності від'ємного значення об'єкту оподаткування у І кварталі 2011 року, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до складу витрат ІІ кварталу 2011 року. Обмеження витрат, що мають бути враховані у складі валових витрат 2 кварталу 2011 року, зазначена законодавча норма не містить.
Негативні наслідки для платника податків настають саме у випадку, якщо у першому кварталі 2011 року він не задекларує повну суму від'ємного значення, у подальшому 2011 року, у другому, другому-третьому, другому-четвертому кварталі він позбавлений права додаткового декларування сум, що не були зазначені у декларації 1 кварталу та перенесені до декларації другого кварталу 2011 року.
На підставі викладеного, судова колегія не вбачає в діях позивача порушення норм пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ ПК України та, відповідно, відсутній факт завищення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у ІІ кварталі 2011 року у розмірі 25115000 грн.
З огляду на викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20.01.2012 року у справі №2а-3499/11/0370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.Улицький
Судді: Р.Гулид
В.Каралюс
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 18.04.2013 року