Постанова № 30723798, 26.03.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2013
Номер справи
1601/2а-227/12
Номер документу
30723798
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2013 р. Справа № 1601/2а-227/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 03.01.2012р. по справі № 1601/2а-227/12

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області

про визнання протиправними дій відповідача та стягнення недотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення,

ВСТАНОВИЛА:

03 січня 2012 року постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області про визнання неправомірною відмови у виплаті грошової суми у розмірі відповідно до мінімальної заробітної плати на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС про стягнення заборгованості недоотриманої компенсаційної виплати на оздоровлення за 2011 рік - задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області про відмову у виплаті позивачу, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, щорічної допомоги на оздоровлення, як величини кратної (п'яти мінімальних заробітних плат) відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати за 2011 рік.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до норм ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням проведених виплат.

У апеляційній скарзі відповідач - УПСЗН виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області, просить постанову суду першої інстанції скасувати, винести нове рішення про відмову у задоволенні позову. Обґрунтовуючи заявлені вимоги, відповідач вказує, що не є головним розпорядником бюджетних коштів, тому відповідно до Бюджетного кодексу України наділений повноваженнями на здійснення видатків тільки у межах бюджетних асигнувань, встановлених бюджетними кошторисами. Крім того, посилався на рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011р. №20-рп/2011.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги відповідно до вимог ч.1 ст. 195 КАС України, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії (категорія 1), має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення на підставі ч.4 ст. 48 Закону № 796, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1 (а. с. 9), є інвалідом другої групи з 04.06.2007р. і безстроково, відповідно до копії довідки МСЕК серії МСЕ-ВІ №003170 (а. с. 10). В 2011р. щорічна допомога на оздоровлення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч.4 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі по тексту - Закон № 796), в редакції чинній на час проведення виплат, нарахована та виплачена у розмірі 120,00 грн. (а.с.11-13).

Задовольняючи позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2011р., суд першої інстанції виходив з того, що відповідач виплатив позивачу в 2011р. щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі меншому, ніж встановлено ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", тому дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті допомоги є неправомірними, а позов в цій частині підлягає задоволенню.

Колегія суддів вважає, що такі висновки суду зроблені з порушенням норм процесуального права, виходячи з наступного.

При прийнятті судового рішення, суд першої інстанції поклав обов'язки щодо виплати соціальної допомоги на Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області. Колегія суддів вважає такий висновок суду помилковим.

Згідно Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Мінпраці № 147 від 25.04.2006р. обов'язок щодо здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахуванню та виплаті всіх видів соціальної допомоги покладено на центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що вказаний позов стосується інтересів Центру по нарахуванню соціальних виплат в Полтавській області, на якого покладено обов'язки здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахуванню та виплаті всіх видів соціальної допомоги, зокрема щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому останній повинен брати участь у справі в якості співвідповідача.

Справа розглянута судом першої інстанції без залучення до участі в справі належного співвідповідача - Центру по нарахуванню соціальних виплат в Полтавській області чим порушено норми процесуального права, що, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України є підставою для його скасування та прийняття нового рішення.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 190 КАС України, ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.02.2013р. Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, залучено до розгляду справи в якості співвідповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України №796.

Статтею 48 Закону №796 в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено перелік компенсаційних виплат особам за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та сім'ям за втрату годувальника, та встановлено, що щорічна допомога на оздоровлення, яка для осіб, які є учасниками ліквідації наслідків на ЧАЕС першої категорії, є інвалідами 2 групи, становить п'ять мінімальних заробітних плат.

Як вбачається з матеріалів справи, щорічна допомога на оздоровлення за 2011 рік у розмірі 120 грн. нарахована УПСЗН виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області та у розмірі 120,00 грн. виплачена позивачу Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (а.с.11-13).

Доказів сплати позивачу суми недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2011р. у розмірі, встановленому Законом №796, матеріали справи не містять.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача щодо отримання щорічної допомоги на оздоровлення за вказаний період в розмірі, встановленому ст. 48 Закону № 796, порушені УПСЗН при нарахуванні, а Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області - при виплаті.

Таким чином, здійснюючи нарахування та виплату позивачу у 2011р. щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі меншому ніж це передбачено ч.4 ст.48 Закону №796, відповідачі діяли неправомірно.

Посилання відповідача - УПСЗН у апеляційній скарзі на рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011р. №20-рп/2011 висновків суду не спростовують.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" п. 4 Прикінцевих положень, Кабінету Міністрів України надано право у 2011 році встановлювати розміри соціальних виплат відповідно до статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011р. № 20-рп/2011 визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), п. 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 р. № 2857-УІ з наступними змінами.

Проте, Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінету Міністрів України не було надано право на встановлення розмірів виплат щорічної допомоги на оздоровлення, тому посилання на зазначене Рішення Конституційного Суду України є неправомірними.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року N 3674-VI, за подання до суду позовних заяв та інших заяв, передбачених процесуальним законодавством; апеляційних і касаційних скарг на судові рішення, заяв про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяв про скасування рішення третейського суду, заяв про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України; за видачу судами документів справляється судовий збір.

Частиною 1 статті 4 Закону №3674-VI визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно статті 13 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" установлено на 2012 рік мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1073 гривні.

При цьому розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,03 розміру мінімальної заробітної плати, що складає 32 грн. 19 коп.

Частиною 2 статті 4 Закону №3674-VІ розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення адміністративного суду встановлено в розмірі 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру - 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми.

Органи управління праці та соціального захисту, згідно Закону №3674-VІ, звільнені від сплати судового збору лише за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством.

Таким чином, враховуючи дату подання апеляційної скарги (відповідно до штемпеля - 11.06.2012 року), в даному випадку розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги по справі за позовом немайнового характеру становить 16 грн. 10 коп.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приймає рішення про зобов'язання УПСЗН виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду у розмірі 16 грн. 10 коп.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області задовольнити частково.

Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 03.01.2012р. по справі № 1601/2а-227/12 в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області провести виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до норм ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - скасувати.

В цій частині прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії та зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області провести ОСОБА_1 виплату щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2011 рік.

В іншій частині постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 03.01.2012р. по справі №1601/2а-227/12 - залишити без змін.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області сплатити судовий збір на реквізити: отримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, , рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: СУДДЯ Сіренко О.І.