Ухвала суду № 30718556, 09.04.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2013
Номер справи
810/119/13-а
Номер документу
30718556
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/119/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Василенко Г.Ю., Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 квітня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Глущенко Я.Б.,

суддів Пилипенко О.Є., Романчук О.М.,

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області до Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2013 року,

В С Т А Н О В И В :

Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області звернулося у суд з позовом до ПАТ «Укргазбуд», у якому просило стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 за березень 2012 року в сумі 821,01 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 15 березня 2013 року позов задоволено.

Не погоджуючись із постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити у справі нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з наступних підстав.

Суд першої інстанції дійшов висновку про стягнення з відповідача всієї суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2.

З таким висновком суду не можна не погодитися.

Колегією суддів установлено, що відповідач є платником збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зобов'язаний подавати звітність до органів Пенсійного фонду України, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати до цих органів страхові внески, які включають фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, що призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З матеріалів справи убачається, що за березень 2012 року у відповідача виникла заборгованість в розмірі 821,01 грн. з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії колишньому працівнику ОСОБА_2, якому призначена пільгова пенсія відповідно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за списком № 2. Як підтверджено розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій зазначеній особі пільгова пенсія призначена після 01 січня 2004 року (а.с. 9).

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та інших роботах із шкідливими та важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та результатами атестації робочих місць здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Статтею 100 наведеного Закону встановлений порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме: особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного Фонду України від 19.12.2003 року (далі - Інструкція), визначені розміри витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які підлягають відшкодуванню.

Відповідно до пункту 6.4 Інструкції органи пенсійного фонду щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій, визначають розмір сум до відшкодування на поточний рік.

Підприємства відповідно до вимог п.6.8 гл.6 Інструкції щомісяця до 25-го числа повинні вносити до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Таким чином, у підприємств, які мають шкідливі умови праці за списком № 2, виникає обов'язок по відшкодування достроково призначених пільгових пенсій та витрат на їх доставку з дня набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто з 01 січня 2004 року і до набуття права на пенсію за віком відповідно до вказаного Закону.

Колегія суддів зазначає, що статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано порядок пенсійного забезпечення для осіб, які не мають права на пільгове пенсійне забезпечення за ст.13 цього Закону, проте мали б таке за нормами радянського законодавства. При цьому, назва вказаної статті свідчить про те, що законодавець, приймаючи таку норму, чітко визначив її зміст стосовно вже набутого права на пенсію до прийняття Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Право на пенсію на пільгових умовах пов'язується, крім стажу, з досягнення особою певного віку. Пенсійний вік, з досягненням якого особа набуває право на призначення пільгової пенсії, визначений ст. 13 наведеного Закону.

Досягнення ж відповідного віку, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_2 відбулось у період після набрання чинності Законом України «Про пенсійне забезпечення».

За таких підстав, судова колегія доходить висновку, що пенсія на пільгових умовах призначена вищевказаній особі на підставі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у той час як ст. 100 Закону в даному випадку застосуванню не підлягає.

Із матеріалів справи вбачається, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивачем надіслані на адресу відокремленого підрозділу відповідача - Спеціалізованого управління підводно-технічних робіт «Укрпідводтрубопровідбуд» 15.03.2012 року та отримані адресатом 19.03.2012 року, що підтверджується відповідним поштовим повідомленням (а.с.8).

Загальна сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, нарахована відповідачу за березень 2012 року склала 821,01 грн.

Колегія суддів не погоджується із покликанням апелянта про необхідність закриття провадження в адміністративній справі на тій підставі, що вона не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, так як вважає приведені доводи помилковими, з огляду на наступне.

У відповідності до ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

За пунктом 5 частини 2 вищезазначеної статті юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 частини 1 статті 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органам Пенсійного фонду України надано право стягувати з платників несплачені суми страхових внесків. У розумінні даного Закону страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України відноситься до центральних органів виконавчої влади. Відповідно до пункту 1.1 Положення про управління пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року №8-2 управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

З наведеного випливає, що Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області у прийнятті рішення про сплату збору на обов'язкове державне пенсійне старування виступає як суб'єкт владних повноважень, і за суб'єктивним складом ця справа відноситься до адміністративної юрисдикції.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, у зв'язку з чим постанова суду підлягає залишенню без змін.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 15 березня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.Є. Пилипенко суддяО.М. Романчук

.

Головуючий суддя Глущенко Я.Б.

Судді: Пилипенко О.Є.

Романчук О.М