Постанова № 30675183, 08.04.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2013
Номер справи
823/486/13-а
Номер документу
30675183
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2013 року Справа № 823/486/13-а

15 год. 42 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Паламар П.Г.,

при секретарі - Овсієнко О.І.

за участю представника позивача Писла І.К. - за довіреністю, представника відповідача Савенко Ю.Н. - за довіреністю розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного підприємства «СЛВ» до державної податкової інспекції в м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

22 лютого 2013 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось приватне підприємство «СЛВ» (далі - позивач) з адміністративним позовом до державної податкової інспекції в м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби (далі - відповідач), у якому, з урахуванням уточнень, просить:

зобов'язати державну податкову інспекцію в м. Черкасах надати/видати рішення щодо коригування облікових даних в електронних базах даних та зняття з ПП «СЛВ»податкових зобов'язань та податкового кредиту з господарських операцій між ПП «СЛВ», ПП «Снаб-Трейд» та ТзОВ «КПК-Агроінвест» (коригування в електронному Реєстрі ПП «СЛВ» виданих та отриманих податкових накладних за травень-червень 2012 року по контрагентам ПП «Снаб-Трейд» та ТзОВ «КПК-Агроінвест»);

дії державної податкової інспекції в м. Черкасах щодо внесення до довідки № 1048/22-11/32180581 від 30.11.2012 безпідставних висновків щодо визнання безтоварних взаємовідносин між ПП «СЛВ» з контрагентом-постачальником (продавцем) ПП «Снаб-Трейд» та контрагентом-покупцем ТзОВ «КПК-Агроінвест» визнати протиправними/неправомірними (нечинними).

В обґрунтування вимог позивач зазначає, що відповідачем вчинені протиправні дії щодо внесення до довідки № 1048/22-11/32180581 від 30.11.2012 року безпідставних висновків щодо визнання безтоварних взаємовідносин між ПП «СЛВ» з контрагентом-постачальником (продавцем) ПП «Снаб-Трейд» та контрагентом-покупцем ТзОВ «КПК-Агроінвест».

Також позивач вважає, що відповідач без винесення відповідного рішення, здійснив коригування облікових даних ПП «СЛВ» в електронних базах даних.

Представник позивача в судовому засіданні просив задовольнити позов з підстав, зазначених у позові, вказавши, що висновки, які містяться в довідці від 30.11.2012 року № 1048/22-11/32180581 спричиняють для позивача та його контрагентів негативні наслідки.

Представник відповідача надала суду заперечення проти адміністративного позову та просила позов залишити без задоволення, вказавши, що зустрічна звірка відповідачем проведена відповідно до наданих повноважень, зокрема п. п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п. 73.3, п. 73,5 ст. 73 Податкового кодексу України та Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 року № 1232. Висновок щодо документального непідтвердження реальності здійснення господарських відносин з підприємствами покупцем та постачальником є правомірним, оскільки, платником не підтверджено належно складеними документами господарські відносини із підприємствами - контрагентами.

Крім того, відповідач вважає, що предметом позову є саме зміст довідки, який фіксує встановлені під час звірки певні обставини та висновки даних осіб про наявність порушень податкового законодавства а тому, в даній частині позовних вимог провадження по справі належить закрити.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Позивач - приватне підприємство «СЛВ» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 30.10.2002 року та взятий на облік у державній податковій інспекції у м. Черкасах, як платник податків.

У період з 29.11.2012 року по 30.11.2012 року відповідачем проведено зустрічну звірку позивача щодо документального підтвердження господарських відносин із постачальником приватним підприємством «Снаб-Трейд» та покупцями їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.05.12 по 30.06.12, про що складена довідка від 30.11.2012 року № 1048/22-11/32180581.

Зустрічна звірка проведена на підставі акта Західної МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС від 03.08.2012 року № 310/15-314/36458749 «про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю «Снаб-Трейд» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період червень 2012 р.».

Згідно з висновком відповідача викладеним у довідці від 30.11.2012 року № 1048/22-11/32180581 звіркою ПП «СЛВ» документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з підприємством-постачальником ПП «Снаб-Трейд» та підприємством-покупцем ТзОВ «КПК-Агроінвест», їх вид, обсяг, якість та розрахунки за травень та червень 2012 року.

Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

У довідці від 30.11.2012 року № 1048/22-11/32180581 відповідач дійшов висновку, що правочини укладені між ПП «СЛВ» та контрагентом-постачальником ПП «Снаб-Трейд» мають ознаки безтоварності, взаємовідносини між ПП «СЛВ» та його контрагентами-покупцями також не спричиняють реального настання правових наслідків.

Однак, зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, відповідно до п.73.5. ст.73 Податкового кодексу України та, відповідно, її віднесенням законодавцем до глави 7 ПК України «Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної податкової служби», в той час як функція контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, покладена на органи державної податкової служби, реалізується останніми шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Порядок), який визначає механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.

Пунктом 2 Порядку визначено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Відповідно до п. 3 Порядку з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Суд зазначає, що ініціатором проведення зустрічної звірки є орган державної податкової служби, у якого під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення господарських операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань і який надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки.

Відповідачем не надано документального підтвердження надходження запитів на проведення зустрічної звірки позивача від органів державної податкової служби, на обліку в якому перебувають зазначені у довідці ПП «Снаб-Трейд» та ТзОВ «КПК-Агроінвест».

Крім того, суд враховує той факт, що Західною МДПІ м. Харкова Хпрківської області ДПС проведено зустрічну звірку товариства з обмеженою відповідальністю «Снаб-Трейд» , про що складено акт від 03.08.2012 року № 310/15-314/36458749, відповідачем проведено зустрічну звірку позивача щодо документального підтвердження господарських відносин із постачальником приватним підприємством «Снаб-Трейд» та покупцями їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.05.12 по 30.06.12, про що складена довідка від 30.11.2012 року № 1048/22-11/32180581.

За таких обставин, суд вважає дії позивача по проведенню зустрічної звірки ТОВ «СЛВ» щодо документального підтвердження господарських відносин із постачальником приватним підприємством «Снаб-Трейд» та покупцями їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.05.12 по 30.06.12, що оформлена довідкою від 30.11.2012 року № 1048/22-11/32180581 неправомірними, оскільки висновки, викладені у довідці, можуть бути зроблені тільки за наслідками податкової перевірки. Висновки суб'єкта владних повноважень про порушення позивачем вимог п.201.1., п.201.4., п.201.7., п.201.10. ст.201 Податкового кодексу України та висновки про документальне непідтвердження реальності здійснення господарських відносин з підприємством-постачальником ПП «Снаб-Трейд» та підприємством-покупцем ТзОВ «КПК-Агроінвест», їх вид, обсяг, якість та розрахунки за травень та червень 2012 року, зроблені без належного дотримання вимог податкового законодавства України.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача надати рішення щодо коригування облікових даних в електронних базах даних та зняття з ПП «СЛВ» податкових зобов'язань та податкового кредиту з господарських операцій між ПП «СЛВ», ПП «Снаб-Трейд» та ТзОВ «КПК-Агроінвест» та зазначена вимога задоволенню не підлягає з огляду на те, що позивачем не надано доказів коригування облікових даних в електронних базах ПП «СЛВ».

У той же час, представником відповідача в судовому засіданні пояснено, що ніякі коригування відповідачем без відома позивача не здійснювались на підтвердження чого надано до суду копію додатку 5 до податкової декларації за червень 2012 року та зворотний бік облікової картки ПП «СЛВ» станом на 31.12.2012 року, роздруківка результатів співставлення інформації по деклараціях з ПДВ за травень, червень 2012 року.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. У цьому контексті суд зазначає, що заперечуючи проти позову, відповідач за правилами частини 2 статті 71 КАС України не довів юридичної та фактичної обґрунтованості мотивів зазначених дій.

Частиною 2 ст. 11 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

За вказаних обставин, враховуючи, що позивачем у позовній заяві та його представником у судовому засіданні не заявлені вимоги щодо визнання протиправними дії державної податкової інспекції в м. Черкасах Черкаської області Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки приватного підприємства «СЛВ» суд вважає за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача.

Враховуючи вищезазначене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази у сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Частиною 3 ст. 94 КАС України визначено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії державної податкової інспекції в м. Черкаси Черкаської області Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки приватного підприємства «СЛВ» щодо документального підтвердження господарських відносин із постачальником приватним підприємством «Снаб-Трейд» та покупцями, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 31.05.2012 по 30.06.2012 року що оформлена довідкою від 30.11.2012 року № 1048/22-11/32180581.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державної казначейської служби України у Черкаській області на користь приватного підприємства «СЛВ» судові витрати в сумі 17 (сімнадцять) грн. 21 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст постанови виготовлений 10 квітня 2013 року