Постанова № 30665186, 02.04.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2013
Номер справи
826/736/13-а
Номер документу
30665186
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/736/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бужак Н. П.

Суддів Мельничук В.П., Троян Н.М.

За участю секретаря Савін І.В.

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва ДПС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Елтек-Україна» до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва ДПС про визнання дій протиправними та скасування наказу,-

В С Т А Н О В И В:

ТОВ «Елтек-Україна» звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки на підставу наказу від 25.12.2012 року №2002 та про скасування вищезазначеного наказу про проведення перевірки.

Відповідно до постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2013 року позовні вимоги задоволено

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач ДПІ у Святошинському районі м. Києва подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва та ухвалити нове рішення про відмову в задоволення позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши осіб, що з»явились в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції на підставі наказу №2002 від 25.12.2012 року та повідомлення від 25.12.2012 року № 14788/10/22-60 проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Елтек-Україна» з питань достовірності, повноти обчислення та своєчасності сплати до бюджету ПДВ та податку на прибуток по взаємовідносинам з ПП «Ін-Фоліо» за період з 01.03.2012 року по 31.07.2012 року.

За результатами перевірки складено акт про результати документальної позапланової невиїзної перевірки від 02.01.2013 року № 1/22-609/33154531, яким встановлено порушення ТОВ «Елтек-Україна» вимог податкового законодавства України, зокрема:

-ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»; пп.14.1.27 п.14.1 ст.14; п.137.1 ст.137; п.138.1-138.2 ст.138; п.139.1 ст.139 ПК України в результаті чого занижено податок на прибуток на суму 2 350 743 грн, в т.ч. за 1 квартал 2012 року на 252 071 грн, 2 квартал - 1 799 159 грн, 3 квартал - 299 513 грн.

- п.198.1 ст. 198, п.198.2 ст.198, п.198ю.3 ст. 198, п.201.1 ст.201 ПК України внаслідок чого ТОВ «Елтек-Україна» занижено ПДВ на суму 2 238 802 грн.

Відповідно до пп.75.1.2, п.75.1 ст. 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

75.1.2. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Згідно з п.78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:

78.1.1. за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;

78.1.2. платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

78.1.3. платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся органом державної податкової служби;

78.1.4. виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

78.1.5. платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження;

78.1.7. розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків;

78.1.8. платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень;

78.1.9. щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання;

78.1.11. отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону;

78.1.12. органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення;

78.1.13. у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.

За змістом п.п.79.1,79.2,79.3 ст. 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Із наказу №2002 від 25.12.2012 року за підписом в.о. начальника ДПІ у Святошинському районі м. Києва вбачається, що метою для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів по взаємовідносинах з ПП «Ін-Фоліо» за період з 01.03.2012 року по 31.07.2012 року.

25.12.2012 року виписано повідомлення на ім»я керівника ТОВ «Елтек-Україна» про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства та запропоновано надати всі необхідні документи, що підтверджують дані податкових декларацій та розрахунків, пов'язаних зі сплатою податків та інших обов'язкових платежів, а також дотримання вимог іншого законодавства.

Як зазначив позивач у позовній заяві наказ про проведення перевірки товариством отримано 02.03.2013 року, тоді як цього ж дня відповідачем вже було складено акт перевірки, що свідчить про протиправність наказу та необхідність його скасування.

Проте, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуваний наказ було прийнято у відповідності до вимог податкового законодавства та на підставі п.п.79.1.2 п.79.1 ст.79 Податкового кодексу України. Так, податковий орган надіслав платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмове повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, які позивачем були отримані.

Будь-яких порушень під час видачі наказу про проведення перевірки колегія суддів під час розгляду справи не встановила.

Крім того, колегія суддів приходить до висновку, що дії відповідача щодо проведення документальної позапланової перевірки також є правомірними, оскільки документальна перевірка проводилась у відповідності до вимог податкового законодавства. Суттєвих порушень які б могли вплинути на права, свободи чи інтереси позивача під час перевірки судом не встановлено, а ті, на які посилається позивач не є суттєвими і не тягнуть за собою правових наслідків.

Відповідно до статті 198,202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість доводів апеляційної скарги податкового органу щодо помилковості висновків суду першої інстанції.

Тому судова колегія вважає за необхідне постанову Окружного адміністративного суду міста Києва скасувати та ухвалити нову постанову про відмову ТОВ «Елтек-Україна» у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160,197,198,202,205,207,212,254 КАС України, колегія суддів,

П О С Т А НО В И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 лютого 2013 року скасувати та ухвалити у справі нову постанову наступного змісту.

У задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю «Елтек-Україна» про визнання дій протиправними та скасування наказу відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Бужак Н.П.

судді: Мельничук В.П.

Троян Н.М.

Повний текст виготовлено: 04 квітня 2013 року.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Мельничук В.П.