КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа:№22-а-7287/08 Головуючий суддя у суді 1-ї інстанції: Хрипун О.О.,
Суддя-доповідач: Дурицька О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
15 грудня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді Дурицької О.М., суддів Зайцева М.П. та Глущенко Я.Б., при секретарі Леонтовичі М.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибальський рай» та Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва на постанову Господарського суду м. Києва від 31 серпня 2007 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибальський рай» до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення.
Постановою Господарського суду м. Києва від 31 серпня 2007 року позов задоволено частково.
На вказану постанову суду позивачем та відповідачем подано апеляційні скарги. Позивач просить скасувати постанову Господарського суду міста Києва від 31 серпня 2007 року та задовольнити їх позовні вимоги повністю, відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, пояснення зявившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 05.03.2007 ДПІ у Оболонському районі м. Києва видане податкове повідомлення - рішення №0010762304/3, яким згідно пп. «а», «б» пп.4.2.2 п.4.2 ст.4, пп. 17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст.13, ст.14 Закону України «Про плату за землю» позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем: податок на землю в сумі 110905,78 грн. в тому числі 73 710,52 грн. основного платежу та 37195,26 грн. штрафних санкцій.
Спірне податкове повідомлення - рішення прийняте відповідачем в межах процедури адміністративного оскарження та на підставі акта перевірки від 17.02.2006 №695-23-4-32621847 «Про результати невиїзної перевірки дотримання вимог податкового законодавства по платі за землю Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибальський Рай» (код ЄДРПОУ 32621847) за період з 15.10.2004 по 30.06.2006».
Як зазначено у акті перевірки, за даними земельного кадастру TOB «Рибальський Рай» є землекористувачем земельних ділянок по вул. Червонофлотській у м. Києві за кадастровими номерами: 85 098 0005 площею 50026,79 кв.м, 85 951 0007 площею 85411,80 кв.м., 85 995 0009 площею 70227,40 кв.м., які зареєстровані за підприємством з 15.10.2004 року. Однак, в порушення ст.13, ст.14 Закону України «Про плату за землю» податкові розрахунки земельного податку за 2004-2005 роки позивачем до податкового органу не надавались. Податковий розрахунок земельного податку за 2006 рік поданий товариством лише за земельну ділянку кадастровий номер 85 098 0005 площею 50026,79кв.м., але при розрахунку сума нарахованого земельного податку підприємством не вірно визначено площу ставків.
За результатами перевірки позивачу донараховано податку за землю в розмірі 73 710,52 грн., в тому числі за період з 15.10.2004 по 31.12.2004 в сумі 9 350,75 грн., за 2005 рік в сумі 44325,14 грн. та за період з 01.01.2006 по 30.06.2006 року в сумі 20 034,63 грн.
07.11.2003 між TOB «Рибальський Рай» та Регіональним відділенням Фонду державного майна України укладений договір оренди №50, на підставі якого та згідно акта прийому передачі орендованого майна від 07.11.2003 позивач отримав в строкове платне користування цілісний майновий комплекс за адресою: м. Київ, Пуща-Водиця, вул. Червонофлотська, 33.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Законом України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально (ст.14 Закону). Передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.(ст. 17 Закону). Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (ст. 18 Закону).
Спеціальним законом, якій визначає розміри та порядок обчислення плати за використання земельних ділянок, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, є Закон України «Про плату за землю».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції,сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власника землі та землекористувачів, порядок обчислення, сплата земельного податку не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього Закону (ст.4).
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди (ст. 5 цього Закону).
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Земельним кодексом України передбачено, що державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів (ч.І ст. 193).
Призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обгрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою (ст. 194 Земельного кодексу України).
Згідно із ст.14 Закону України «Про плату за землю» юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим законом, за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.
За даними державного земельного кадастру позивач є користувачем земельних ділянок. Так, згідно листа Головного управління земельних ресурсів від 03.04.2007 №3367/9/10-008 в автоматизованій системі ПК «Кадастр» за TOB «Рибальський Рай» зареєстровані земельні ділянки по вулиці Червонофлотська, 33 в м. Києві: кадастровий номер 85 098 005 з 15.10.2004 по 13.10.2006 площею 50026,79 кв.м., з 13.10.2006 площа ділянки становить 60935,26 кв.м.; кадастровий номер 85 951 007 з 15.10.2004 по 13.10.2006 площею 85411,8 кв.м., з 13.10.2006 площа ділянки становить 83597,42 кв.м.; кадастровий номер 85 995 009 з 15.10.2004 по 13.10.2006 площею 70227,4 кв.м, з 13.10.2006 площа ділянки становить 70334,99 кв.м. Рішенням Київради від 21.12.2006 №501/558 TOB «Рибальський Рай» передано в довгострокову оренду земельні ділянки загальною площею 21,487 га для експлуатації будівель та споруд майнового комплексу та ставків для здійснення рибогосподарської діяльністі.
Отже, з урахуванням положень ст. 13 Закону України "Про плату за землю" позивач мав нараховувати та сплачувати земельний податок в порядку і розмірах, встановлених Законом України "Про плату за землю", та подавати до податкового органу відповідні розрахунки податку.
Актом перевірки встановлено та не заперечується позивачем, що за вказані земельні ділянки позивач земельний податок не нараховував та не сплачував, податкових розрахунків земельного податку не складав, до податкового органу не подавав. Позивачем поданий розрахунок земельного податку за 2006 рік тільки за земельну ділянку кадастровий номер 85 098 005.
У відповідності до положень ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Тому посилання позивача на відсутність правовстановлюючих документів на вказані в акті перевірки земельні ділянки не може бути підставою для несплати позивачем земельного податку.
Поряд з цим суд відзначає, що за 2004 та 2005 роки орендну плату за земельну ділянку кадастровий номер 85098 005 за адресою: м. Київ, Пуща-Водиця, вул. Червонофлотська, 33 сплачувала Українська державна компанія «Укррибпром». Це підтверджується наявним в справі актом ДПА у Київській області від 18.02.2006 №4/32-139/23151121 «Про результати позапланової виїзної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства Української державної компанії «Укррибпром» (код 23151121) за період з 01.01.2003 року по 16.01.2006 року», в якому зазначено, що земельний податок за 2004 та 2005 роки внесений підприємством до державного бюджету в повному обсязі. У зв'язку з цим, донарахування позивачу земельного податку по вказаній земельній ділянці за період з 15.10.2004 по 31.12.2004 року, за 2005 рік в розмірі 4 796,00 грн. є безпідставним.
Крім епізодів, пов'язаних із нарахуванням податку на землю за земельні ділянки кадастрові номери 85 098 005, 85 951 007, 85 995 009 за період з 15.10.2004 по 31.12.2004 року, за 2005 рік та за період - І кв. 2006 по земельним ділянкам кадастрові номери 85 951 007, 85 995 009, за актом перевірки позивачу донараховані податкові зобов'язання з податку на землю за І півріччя 2006 рік в розмірі 1 879,40 грн. по земельній ділянці кадастровий номер 85 098 005 у зв'язку з невірним визначенням позивачем площі ставків на земельній ділянці. Висновки акта перевірки в цій частині позивачем не спростовані, відповідних доказів суду не надано.
Суд першої інстанції вірно прийшов до висновку, що донарахування позивачу податку на землю за земельні ділянки кадастрові номери: 85 951 007, 85 995 009 за період з 15.10.2004 по 31.12.2004 року, за 2005 рік та за період - І кв. 2006, кадастрові номери: 85 098 005, 85 951 007, 85 995 009 в сумі 68 914,52 грн. ( 73710,52грн. - 4796,00грн.) та застосування штрафних санкцій за цей період у розмірі 34 457,26грн. (68 914,52 х 50%) на підставі пп.п.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а також штрафних санкцій у розмірі 340,00 грн. згідно п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 цього Закону за неподання до податкового органу розрахунку земельного податку за 2004, 2005 роки є правомірним, позов підлягає частковому задоволенню. Спірне податкове повідомлення - рішення відповідача від 05.03.2007 №0010762304/3 підлягає скасуванню в частині визначення податкового зобов'язання по земельному податку в сумі 4796,00грн. та застосування 2398,00 грн. штрафних санкцій.
Враховуючи вище викладене, проаналізувавши обставини справи, колегія суддів знаходить, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо часткового задоволення позову.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права і підстав для його скасування не вбачається.
Тому, апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибальський рай» та Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києвана постанову Господарського суду міста Києва від 31.08.2007 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибальський рай» до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про визнання недійсним податкового повідомлення-рішеннянеобхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційні скаргиТовариства з обмеженою відповідальністю «Рибальський рай» та Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва залишити без задоволення, а постанову Господарського суду м. Києва від 31 серпня 2007 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:
Судді:
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа:№22-а-7287/08 Головуючий суддя у суді 1-ї інстанції: Хрипун О.О.,
Суддя-доповідач: Дурицька О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
(вступна та резолютивна частина)
15 грудня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді Дурицької О.М., суддів Зайцева М.П. та Глущенко Я.Б., при секретарі Леонтовичі М.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибальський рай» та Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва на постанову Господарського суду м. Києва від 31 серпня 2007 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рибальський рай» до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,-
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційні скаргиТовариства з обмеженою відповідальністю «Рибальський рай» та Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва залишити без задоволення, а постанову Господарського суду м. Києва від 31 серпня 2007 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:
Судді: