КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа:№22-а-3727/08 Головуючий суддя усуді1-ї інстанції: Курченко Н.М.,
Суддя-доповідач:Дурицька О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
15 грудня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого – судді Дурицької О.М., суддів Глущенко Я.Б. та Зайцева М.П., при секретарі Леонтовичі М.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкаси на постанову Господарського суду Черкаської області від 16 червня 2007 року у справі за адміністративним позовом комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у м. Черкаси про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкаси про скасування податкового повідомлення-рішення як протиправного.
Постановою Господарського суду Черкаської області від 16 червня 2007 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій він просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, пояснення з’явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі направлення від 12 лютого 2007 року № 11/23-013, виданого ДПІ у м. Черкаси, на виконання наказу ДПІ м. Черкаси від 13 лютого 2007 року № 75 та відповідно до пункту 1.5 ч. 6 ст. 11-1 закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року № 509-12 ( із змінами і доповненнями) проведена виїзна позапланова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства по взаєморозрахунках з ТОВ «Газтрейд ЛТД», за період з 01 жовтня 2005 року по 31 березня 2006 року, за результатами перевірки складений акт № 442/23-2/02082522.
У висновку акту перевірки вказано на порушення вимог п.2. п. 5. п. 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПА України від 30 травня 1997 року № 165, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 1997 року за № 233/2037 із змінами та доповненнями, та п.п. 7.2.1, 7.2.4, п. 7.2, п.п. 7.4.5, п. 7.4 ст. 7 ЗУ «Про ПДВ», в результаті чого занижено ПДВ на суму 74583 грн., у тому числі по періодах: січень 2006 року – 33900 грн.; лютий 2006 року – 19300 грн.; березень 2006 р. 21384 грн.
При цьому відповідач послався на те, що в порушення п.п. 7.2.1. 7.2.4 п.7.2. п.п. 7.4.5 п. 7.4. ст. 7 ЗУ «Про ПДВ», з урахуванням ст. 9 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», п. 3 постанови КМУ № 1729 підприємством неправомірно сформований податковий кредит за період з жовтня 2005 року по березень 2006 року в сумі 125551 грн. на підставі податкових накладних, виданих ТОВ «Газтрейд ЛТД» (м. Київ), яке повинно було відпускати природний газ за нульовою ставкою ПДВ. ТОВ «Газтрейд ЛТД» зняте з обліку 14.07.2006 року у зв’язку з відсутністю за юридичною адресою, установчі документи визнані недійсними, підпис в графі податкових накладних «за постачальника» та в усіх інших документах значиться підроблений підпис від імені директора Хомича Ю.І.
В січні 2007 року підприємство провело коригування (зменшення) податкового кредиту в частині ПДВ за 2005 рік і відповідно до абзацу а) п. 17.2 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 20 грудня 2000 року із змінами і доповненнями № 2181-III(далі – закон України № 2181) подало уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок на суму 50968 грн., з нарахуванням штрафних санкцій в сумі 2547 грн. Сума недоплати разом з штрафними санкціями сплачена 22 січня 2007 року платіжним доручення № 226.
Згідно з підпунктом б) п.п. 4.2.2., п. 4.2. ст. 4 ЗУ № 2181, п. 2,5,18 Порядку заповнення податкової накладної за порушення п.п.7.2.1, 7.2.4, п. 7.2. п.п. 7.4.5, п. 7.4, ст. ? ЗУ «Про ПДВ», на підставі зазначеного акту перевірки та п.п. 17.1.3., п. 17.1., ст. 17 ЗУ №2181 відповідач прийняв спірне податкове повідомлення-рішення, за яким визначена сума податкового зобов’язання з ПДВ усього – 111875 грн., у тому числі: за основним платежем – 74583 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями – 37292 грн.
ТОВ «Газтрейд ЛТД», податкові накладні якого виключені з податкового обліку позивача, здійснювало поставку позивачу природного газу на підставі договору постачання від 01 червня 2005 року №01-11-05 та додаткових угод до нього від 30 листопада 2005 року, від 30 грудня 2005 року, від 20 лютого 2006 року та від 02 червня 2006 року. За період з жовтня 2005 року по березень 2006 року позивачем придбано у ТОВ «Газтрейд ЛТД» природного газу на суму 753310 грн., включаючи ПДВ 20% на передачу природного газу складалися акти приймання-передачі, розрахунки проводилися через розрахунковий рахунок.
Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 10 листопада 2004 року № 1096 ТОВ «Газтрейд ЛТД» видана ліцензія на право проведення господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом на території України терміном дії з 23 листопада 2004 року по 22 листопада 2009 року у зв’язку з закінченням дії ліцензії АА №224090.
Згідно інформації ДПА України ТОВ «Газтрейд ЛТД» мав свідоцтво платника ПДВ № 37019738, яке анульоване 14 червня 2006 року за ініціативою платника.
Розпорядженням Національної комісії регулювання електроенергетики України (НКРЕУ) від 14 вересня 2006 року №19-Р ТОВ «Газтрейд ЛТД» зобов’язано до 28 вересня 2006 року усунути порушення пунктів 3.1.1., 3.1.2, 3.1.6 ліцензійних умов у частині надання НКРЕУ звітності щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом. Постановою НКРЕУ від 26 жовтня 2006 року 3 1418 анульована ліцензія АА №1867362, видана ТОВ «Газтрейд ЛТД» на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 15 лютого 2006 року у справі за позовом заступника прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Голосіївської районної державної адміністрації припинено юридичну особу - ТОВ «Газтрейд ЛТД», дане рішення господарського суду переглянуто за нововиявленими обставинами за заявою ДПА у м. Києві. Рішенням Господарського суду м. Києва від 28 листопада 2006 року № 24/7 рішення господарського суду від 15.02.2006 року скасоване з припиненням провадження у справі.
Заочним рішенням від 23 січня 2007 року у справі № 2-1587/15 2007 рік Голосіївський районний суд м. Києва визнав недійсними установчі документи ТОВ Газтрейд ЛТД».
Слідчим управлінням податкової міліції ДПА України розслідується кримінальна справа № 70/6306, порушена за фактом створення фіктивного підприємства ТОВ «Газтрейд ЛТД», за ознаками злочину передбаченого ч.2 ст. 105 Кримінального кодексу України.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції аргументував своє рішення тим, що суб’єкти підприємницької діяльності, що перейшли на спрощену систему оподаткування, яка не передбачає сплати податку або передбачає його нарахування за ставками, іншими, ніж визначені пунктом 6.1 статті 6 або пунктом 81.2 статті 81 Закону України «Про ПДВ», втрачають право на нарахування податку, податковий кредит та складання податкової накладної, а також на отримання відшкодування за податковий період, в якому відбувся такий перехід. Це правило поширюється також на підприємства, звільнені від сплати податку до бюджету за рішенням суду;
- підпункт 7.4.5 – не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв’язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Відповідно до п.п.7.4.1 п.7.4 ст. 7 ЗУ «Про ПДВ», в редакції станом на час вчинення господарських операцій та видачі ТОВ «Газтрейд ЛТД» податкових накладних податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього закону, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів. У тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподаткованих операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Якщо у подальшому такі товари (послуги) починають використовуватися в операціях, які не є об’єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 цього Закону, чи основні фонди переводяться до складу невиробничих фондів, то з метою оподаткування такі товари (послуги), основні фонди вважаються проданими за їх звичайною у податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження).
Таким чином. п.п.7.4.1, 7.4.5 п.7.4 ст.7 ЗУ «Про ПДВ», ставить право на податковий кредит в залежності від наявності факту придбання товарів (робіт, послуг); наявності товарів за фактом придбання яких сформовано податковий кредит та валові витрати, наявності документів, які підтверджують право на податковий кредит. Право на податковий кредит виникає у покупця товарів (робіт, послуг) на підставі виданих продавцем, платником ПДВ, податкових накладних, порядок заповнення яких затверджений наказом ДПА України від 30.05.1997 року №165, зареєстровано в Міністерстві юстиції 23.06.1997 року за №23/2037, зі змінами.
На час укладення договору постачання природного газу (01 червня 2005 року) та вчинення на його виконання господарських операцій (жовтень 2005 року – березень 2006 року), які носили системний характер, ТОВ «Газтрейд ЛТД» було правоздатною і дієздатною юридичною особою зареєстрованою у встановленому порядку, платником ПДВ, мало ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом, здійснював фактичне постачання природного газу, позивач здійснив повну оплату вартості поставленого природного газу через розрахунковий рахунок, що не заперечується відповідачем.
Згідно договору постачання природного газу, укладеного ТОВ «Газтрейд ЛТД» і позивачем, ціна газу сформована включаючи ПДВ, в додаткових угодах до договору ціна обсягу газу відповідного місяця сформована включаючи ПДВ – 20%, позивач здійснив оплату за поставлений газ, включаючи ПДВ і, будучи платником ПДВ, отримав податкові накладні, на підставі яких задекларував своє право на податковий кредит, договір на постачання природного газу та додаткові угоди до нього виконувались сторонами, їх дійсність та фактичне виконання не заперечується відповідачем.
Податкові накладні, видані ТОВ «Газтрейд ЛТД» відповідають формі та змісту, встановленому ЗУ «Про ПДВ». Підписання податкових накладних не встановленою особою, не свідчить про те, що особа, яка фактично їх склала, не є повноважною особою для вчинення таких дій, оскільки підпис особи, що склала податкові накладні, засвідчений печаткою підприємства. Визнання в судовому порядку недійсними установчих документів платника податків, не тягне за собою недійсності угод та юридично значених дій вчинених на їх виконання до дати набрання законної сили рішення суду та не позбавляє правового значення складених продавцем податкових накладних, а як наслідок і права на податковий кредит.
Пунктом 3 Постанови КМУ №1729, на який посилається відповідач, як на підставу постачання позивачу природного газу за нульовою ставкою ПДВ, в редакції до 01.01.2006 року передбачено наступне:
Установити, що природній газ, ввезений на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контактів, укладених на виконання міжнародних договорів України та оформлений митними органами в режимі випуску вільний обіг, реалізується суб’єктами господарювання Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» і її дочірньою компанією «Газ України» та дочірнім підприємством «Газ-тепло», підприємствами з газопостачання та газифікації і закритим акціонерним товариством «Київгазпостач» з обов»язковим визначенням у договорах та вантажосупровідних документах (товаротранспортних і податкових накладних, актах прийому-передачі газу) належності поставленого та відображення відповідного податкового номера споживача – платника податку на додану вартість.
Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» її дочірня компанія «Газ України» та дочірнє підприємство «Газ-тело», підприємство з газопостачання та газифікації і закрите акціонерне товариство «Київгазпостач» забезпечуєть ведення окремого бухгалтерського обліку та складання щомісячного балансу надходження і розподілу такого газу.
У разі оформлення використання споживачами обсягів природного газу після складання Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», її дочірньою компанією «Газ України» та дочірнім підприємством «Газ-тело», підприємствами з газопостачання та газифікації та закритим акціонерним товариством «Київгазпостач» балансу надходження і розподілу за звітний період ці обсяги вносяться до балансу надходження і розподілу газу наступного звітного періоду».
Пунктом 3 в редакції постанови КМУ від 02.03.2006 року №244, яка набрала чинності з 01.01.2006 року, встановлено наступне:
Установити, що в 2006 році природний газ, ввезений на митну територію України за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними на виконання міжнародних договорів України, та оформлений митними органами в режимі випуску у вільний обіг із звільненням від обкладання податком на додану вартість, реалізується Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», дочірньою компанією «Газ України» та дочірнім підприємством «Газ-тело», а також суб’єктами господарювання, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, із застосування нульової діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом. Із застосуванням нульової ставки податку на додану вартість (крім постачання населенню, бюджетним установам та іншим споживачам, які не є платниками зазначеного податку), за наявності:
договорів на таке придбання із зазначенням, кому належить поставлений газ;
договорів на власну поставку такого газу з обов’язковим зазначенням, кому належить поставлений газ та індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість;
вантажосупровідних документів (товаротранспортних і податкових накладних, актів приймання-передачі), в яких обо’язково зазначається, кому належить поставлений газ, суб’єкт господарювання та його індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.
НАК «Нафтогаз України», дочірня компанія «Газ України» та дочірнє підприємство «Газ-тело», суб’єкти господарювання, що мають ліценцію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, під час виконання операцій з продажу природного газу, ввезеного Компанією на митну територію України за зовнішньоекономічним контрактами, забезпечують ведення окремого бухгалтерського і податкового обліку та складання щомісячного балансу надходження і розподілу такого природного газу.
Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (з урахуванням даних дочірньої компанії «Газ України» і дочірнього підприємства «Газ-тело» та суб’єктів господарювання, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом) не пізніше 30 числа місяця, що настає за звітним, подає Державній податковій адміністрації інформацію про обсяги надходження та розподіл природного газу (у кількісному і вартісному виразі), оподаткування операції з продажу природного газу якого здійснено за нульовою ставкою із зазначенням таких обсягів по регіонах та категоріях споживачів».
На час укладання договору постачання природного газу (01.06.2005 року) між позивачем та ТОВ «Газтрейд ЛТД», діяв п.3 Постанови КМУ №1729 в редакції до 01.01.2006 року. ТОВ «Газтрейд ЛТД» мав ліцензію на право проведення господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом на території України терміном дії з 23 листопада 2004 року по 22 листопада 2009 року (анульована 26 жовтня 2006 року). Отже згідно діючої ліцензії ТОВ «Газтрейд ЛТД» постачав позивачу газ за нерегульованим тарифом на підставі внутрішньо-економічних договорів. Тому нульова ставка ПДВ обґрунтовано не застосовувалась.
Споживання природного газу ТОВ «Газтрейд ЛТД», як підприємством - газотрейдером, через ДК «Газ України» у 2005 – 2006 роках за ставкою 0%, порушення останнім порядку забезпечення галузей національної економіки природним газом, не є підставою для позбавлення позивача права на податковий кредит по господарських операціях з придбання природного газу за нерегульованими тарифами, за який позивач здійснив оплату по ціні, включаючи ПДВ. Сплата позивачем ПДВ у ціні поставленого природного газу, не заперечується відповідачем. Пунктом 3 Постанови КМУ №1729 передбачено постачання природного газу суб’єктами господарювання, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання газу за регульованим тарифом.
Відповідно до п.13 ЗУ «Про ПДВ» платник податку – особа, яка згідно з цим Законом зобов’язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або, особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Платники податку, визначені у пп. «а», «в», «г», «Д» п.10.1 ст.10 відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону (п.10.2 ст. 10 ЗУ «Про ПДВ»).
Таким чином, сама по собі несплата податку продавцем (у тому числі при ухиленні від сплати) при фактичному здійсненні господарської операції, та сплаті ПДВ в ціні товару не впливає на податковий кредит покупця та суму бюджетного відшкодування.
Невиконання ТОВ «Газтрейд ЛТД» зобов’язань зі сплати ПДВ до бюджету тягне відповідальність та негативні щодо нього і не є підставою для позбавлення позивача, як платника податку, права на податковий кредит та відшкодування ПДВ, оскільки ним виконані передбачені законодавством умови щодо отримання такого права та він має документальне підтвердження розміру податкового кредиту.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За таких обставин, суд першої інстанції правильно прийшов до висновку, що відповідач не може позбавляти позивача (покупця природного газу) права на податковий кредит та бюджетне відшкодування ПДВ, при несплаті податку ТОВ «Газтрейд ЛТД» (продавцем), оскільки ЗУ «Про ПДВ» покладає на продавця обов’язок сплати ПДВ до бюджету, одержаного в ціні товару (робіт, послуг).
Враховуючи вище викладене, проаналізувавши обставини справи, колегія суддів знаходить, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо задоволення позову.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права і підстав для його скасування не вбачається.
Тому, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкаси на постанову Господарського суду Черкаської області від 16 червня 2007 року у справі за адміністративним позовом комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» до Державної податкової інспекції у м. Черкаси про скасування податкового повідомлення-рішення необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції – без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції у м. Черкаси – залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Черкаської області від 16 червня 2007 року – без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Судді: