Постанова № 30634155, 04.04.2013, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2013
Номер справи
819/523/13-а
Номер документу
30634155
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УКРАЇНА

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 819/523/13-a

"04" квітня 2013 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Хрущ В. Л.,

за участю:

секретаря судового засідання Найко Н. І.,

представника позивача - Савки Н. В.,

за відсутності відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі справу за адміністративним позовом Козівської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби України до Відкритого акціонерного товариства «Яструбівський комбінат по обслуговуванню сільського населення» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулась Козівська міжрайонна державна податкова інспекція Тернопільської області Державної податкової служби України з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Яструбівський комбінат по обслуговуванню сільського населення» про стягнення заборгованості в сумі 92126,10 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що станом на 27.02.2013 року за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 92126,10 грн. (в тому числі: 91757,15 грн. - по орендній платі за землю з юридичних осіб, 179,21 грн. - по податку на прибуток підприємства, 111,54 грн. - по податку з власників транспортних засобів; 78,20 грн. - по комунальному податку), яка виникла в результаті несплати відповідачем у визначеному законом порядку узгоджених сум податкових зобов'язань.

На адресу відповідача ухвала про відкриття провадження у справі та повторна повістка (після відкладення розгляду справи) направлялись рекомендованими листами за місцем його реєстрації, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та щодо якої не вносились зміни на час надходження зазначеного позову до суду.

Однак, поштове відправлення повернулось на адресу суду з відміткою пункту поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».

Згідно з положеннями статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України - у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

З огляду на вжиття судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення належним чином сторін про наявність судової справи з їх участю та можливість реалізації ними права захисту у судовому порядку їх прав та інтересів, - суд, у відповідності до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, за наявними в ній доказами.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги з мотивів, викладених в позовній заяві.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Відповідач - ВАТ «Яструбівський комбінат по обслуговуванню сільського населення» (ідентифікаційний код - 05481932), включене як юридична особа до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України з 22.12.2005 року.

Крім того, відповідач перебуває на обліку в Козівській міжрайонній державній податковій інспекції Тернопільської області Державної податкової служби як платник податків.

Станом на 27.03.2013 року за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 92126,10 грн., в тому числі: за платежем по орендній платі за землю з юридичних осіб - 91757,15 грн. (з них 6485,46 грн. - пені), по податку на прибуток підприємства - 179,21 грн., по податку з власників транспортних засобів - 111,54 грн., по комунальному податку - 78,20 грн.

У зв'язку із несплатою відповідачем узгодженої суми грошового зобов'язання у встановлені законом строки, податковим органом надсилалася платнику податків податкові вимоги: № 1/101 від 27.11.2001 року та №2/178 від 30.12.2001 року. Матеріалами справи підтверджується, що податковий борг з дня направлення першої та другої податкових вимог та до моменту подання позовної заяви існував постійно, не перериваючись, а тому, з огляду на положення чинного законодавства, - повторне виставлення податкових вимог - у 2010-2012 роках не проводилось, у зв'язку існуванням триваючого боргу та непогашенням у повному розмірі відповідачем сум заборгованості за попередніми податковими зобов'язаннями.

Судом також встановлено, що ВАТ «Яструбівський комбінат по обслуговуванню сільського населення» як платник податків самостійно визначало розмір належних до сплати сум комунального податку у 2010 році на підставі відповідних розрахунків: №2698 від 21.04.2010 року, №5219 від 13.07.2010 року, №8269 від 19.10.2010 року, а також у податковій декларації №6263 від 26.10.2012 року - задекларувало належні до сплати суми по податку на прибуток.

Відповідно до податкового повідомлення - рішення №0004601701 від 07.10.2010 року на відповідача було покладено обов'язок і щодо сплати податку з власників транспортних засобів у розмірі 111,54 грн.

Крім того, у 2010-2012 роках відповідачем самостійно визначались суми його податкових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб. Так, до контролюючого органу відповідачем було подано: податкову декларацію з плати за землю (земельного податку та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 120 від 26.01.2010 року, уточнюючу податкову декларацію з плати за землю №1675 від 24.03.2010 року, податкову декларацію з плати за землю №32 від 26.01.2011 року, податкову декларацію з плати за землю №172 від 30.01.2012 року, уточнюючу податкову декларацію з плати за землю №3570 від 14.06.2012 року

Вказані у вищезазначених деклараціях та розрахунках суми податкових зобов'язань відповідача у період 2010 - 2012 років - є узгодженими, не оскаржувані в судовому або адміністративному порядку, та, відповідно, - є обов'язковими до сплати.

Разом з тим, покладений на нього законом обов'язок щодо сплати самостійно визначених податкових зобов'язань відповідач у добровільному порядку та у встановлений законом строк - не виконував, що призвело до виставлення йому Козівською МДПІ ряду податкових повідомлень-рішень: №0000101501 від 05.01.2011 року, №0001611501 від 23.04.2012 року, №0002371501 від 09.07.2012 року, №0002851501 від 13.08.2012 року, №00033711501 від 24.10.2012 року, №0003681501 від 19.11.2012 року, №0004011501 від 12.12.2012 року.

Як видно з матеріалів справи, будь-які докази того, що вищезазначені податкові повідомлення - рішення оскаржувались відповідачем у встановленому порядку - відсутні, а тому вони є узгодженими в порядку і на умовах, визначених чинним законодавством, а нараховані і відображені у них податкові зобов'язання відповідача як платника податків - підлягали сплаті.

Однак, як підтверджено наявними у справі матеріалами, узгоджені суми податкових зобов'язань по орендній платі з юридичних осіб відповідачем - не сплачувались, що, в свою чергу, призвело до подальшого нарахування податковим органом пені - у розмірі 6485,46 грн.

Суми податкових зобов'язань, визначені самостійно у відповідних податкових деклараціях, розрахунках та у податкових повідомленнях - рішеннях, а також сума нарахованої пені ВАТ «Яструбівський комбінат по обслуговуванню сільського населення» у добровільному порядку відповідачем - не сплачені і станом на час розгляду даної справи.

Таким чином, на даний час за відповідачем рахується податковий борг перед бюджетом на загальну суму 92126,10 грн., з яких: 91757,15 грн. - по орендній платі за землю з юридичних осіб (в тому числі 6458,46 грн. - пеня), 179,21 грн. - по податку на прибуток підприємства, 111,54 грн. - по податку з власників транспортних засобів; 78,20 грн. - по комунальному податку.

Заявлена до стягнення сума та вказаний борг відповідача підтверджуються вищезазначеними матеріалами справи.

Перевіривши матеріали справи, розглянувши доводи, викладені в позові, та надавши їм належну правову оцінку, проаналізувавши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належним чином та підлягають задоволенню, - з огляду на наступне.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.

Разом з цим, статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» №1251-XII від 25.06.1991 року, - чинного станом на 2010 рік, тобто, на момент виникнення у відповідача заборгованості по комунального податку, податку з власників транспортних засобів та орендній платі з юридичних осіб, - було встановлено, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).

У відповідності до положень п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 9 Закону України №1251-XII визначалось, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року №2535-ХІІ було встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Відповідно до ст. 14 Закону України №2535-XII встановлювалось, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Статтею 15 Закону України №2535-ХІІ було встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до пп.16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України, який є чинним на даний час, - на платника податків покладено обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 269.1.2. ст. 269 та п. 270.1.1. ст. 270 Податкового кодексу України платниками податку є землекористувачі, а об'єктом оподаткування земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Згідно з п. 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Пункт 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України визначає, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Окрім того, відповідно до п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з ч. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пп. 54.3.1, 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до п. 54.5 ст. 54 Податкового кодексу України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно положення п. 14.1.175. ч. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання - визнається податковим боргом.

Пунктом 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України передбачено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Підпунктом 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з положеннями п. 95.4. ст. 95 Податкового кодексу України - орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України - доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними - є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Відтак, беручи до уваги усе вищевикладене, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази, які мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, в їх сукупності, а також враховуючи те, що покладений на відповідача як платника податків законом обов'язок щодо сплати існуючого податкового боргу - є визначальним для вирішення даного спору, і на час судового розгляду справи вказаний обов'язок відповідачем в добровільному порядку та в повному обсязі - не виконаний, відповідні докази, які б підтверджували погашення боргу в сумі 92126,10 грн. та спростовували б доводи позивача, - відповідачем не надані, а судом - не здобуті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги -є обґрунтованими, документально підтвердженими, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.

Враховуючи вимоги статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України - судові витрати у цій справі з відповідача - не стягуються.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Козівської міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби України - задовольнити.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Яструбівський комбінат по обслуговуванню сільського населення" (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ- 05481932, с. Яструбове , Козівський район, Тернопільська область) за рахунок готівки платника податків та з рахунків у банках, обслуговуючих Відкрите акціонерне товариство "Яструбівський комбінат по обслуговуванню сільського населення", - заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 92126,10 грн. (дев'яносто дві тисячі сто двадцять шість гривень 10 копійок), в тому числі:

- 91757,15 (дев'яносто одна тисяча сімсот п'ятдесят сім гривень 15 копійок) - по орендній платі за землю з юридичних осіб;

- 179,21 грн. (сто сімдесіт девять гривень 21 копійка) - по податку на прибуток підприємства;

- 111,54 грн. (сто одинадцять гривень 54 копійки) - по податку з власників транспортних засобів;

- 78,20 грн. (сімдесят вісім гривень 20 копійок) - по комунальному податку.

Постанова набирає законної сили за правилами статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

/Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08 квітня 2013 року/.

Головуючий суддя (підпис) Хрущ В. Л.

Копія вірна:

Суддя Хрущ В. Л.