Харківський окружний адміністративний судП О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2013 р. справа №820/2920/13-а
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Котеньов О.Г., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративний позов Харківської міської ради до Харківської міської ради до Комінтернівської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Бойко Дмитра Львовича про обмеження права на мирне зібрання, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Харківська міська рада, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комінтернівської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Бойко Дмитра Львовича, в якому просить суд обмежити права на збори шляхом заборони Комінтернівській районній партійній організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Бойко Дмитра Львовича (АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1) та іншим учасникам цієї акції проведення 12.04.2013 року з 13:00 до 18:00 масового заходу - мітингу з пішою ходою від майдану Свободи, майдану Конституції, Московського проспекту до площі Руднєва, 36, з встановленням наметів та використанням звукопідсилюючої апаратури, партійної символіки.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 09 квітня 2013 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від Комінтернівської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Бойко Дмитра Львовича щодо проведення 12.04.2013 року з 13:00 год. до 18:00 год. масового заходу - мітингу з пішою ходою від майдану Свободи, майдану Конституції, Московського проспекту до площі Руднєва, 36, де відбудеться зустріч виборців з народними депутатами. Під час зустрічі будуть встановлені агітаційні намети, звукопідсилююча апаратура, використовуватись стяги. Орієнтована кількість учасників заходу - 500 осіб.
На засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету Харківської міської ради з розгляду повідомлень про проведення громадських, політичних та інших масових заходів 11.04.2013 року розглянуто повідомлення голови Комінтернівської районної партійної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» Бойко Дмитра Львовича щодо проведення 12 квітня 2013 року з 13-00 до 18-00 акції з пішою ходою «Вставай Україно» від майдану Свободи, майдану Конституції, Московського проспекту до майдану Руднєва, 36, де відбудеться зустріч виборців з народними депутатами. Під час зустрічі буде встановлено агітаційні намети, буде використовуватись звукопідсилююча апаратура, стяги. Кількість учасників акції - 500 осіб. За результатами розгляду повідомлення узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим проведення вказаного масового заходу.
При розгляду вказаного питання, комісія виходила з того, що вищезазначені майдани є одними з найулюбленіших місць відпочинку мешканців та гостей міста Харкова, де постійно перебуває велика кількість громадян та проводять своє дозвілля, а також по вказаним вулицям ускладнений рух транспорту, обмежена ширина тротуарів, знаходяться різні державні та громадські установи та заклади. Крім того, організатором масового заходу у повідомленні не вказано маршрут ходи, що в свою чергу унеможливлює вжиття відповідних заходів для забезпечення належних умов для проведення вказаної акції. Враховуючи викладене, при проведенні вказаного заходу, на думку позивача, існує реальна загроза порушення громадського порядку, а також порушення прав та свобод інших громадян, які не приймають участь в ході.
Представник позивача в судове засідання не прибув, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд заяви за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Згідно ч. 3 ст. 182 КАС України, відповідач був негайно повідомлений телефонограмою про дату, час та місце розгляду справи за номером телефону, який вказаний у адміністративному позові та наявної в матеріалах справи копії повідомлення відповідача щодо проведення акції, але було встановлено, що за зазначеним номером телефону проживає інший адресат.
У відповідності до ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 КАС України передбачено, що розгляд адміністративної справи про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів - невідкладно.
Суд вважає, що неявка відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до вимог ч.6 ст.128 КАС України справа підлягає розгляду у письмовому провадженні на основі наявних у суду матеріалів.
У зв'язку з неявкою учасників судового засідання, відповідно до положень ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України суд розглядає адміністративну справу без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 09 квітня 2013 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від Комінтернівської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Бойко Дмитра Львовича щодо проведення 12.04.2013 року з 13:00 год. до 18:00 год. масового заходу - мітингу з пішою ходою від майдану Свободи, майдану Конституції, Московського проспекту до площі Руднєва, 36, де відбудеться зустріч виборців з народними депутатами. Під час зустрічі будуть встановлені агітаційні намети, звукопідсилююча апаратура, використовуватись стяги. Орієнтована кількість учасників заходу - 500 осіб (а.с. 18).
Відповідно до підпункту 3 пункту "б" статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Узгоджувальна комісія - постійно діючий орган при виконавчому комітеті Харківської міської ради, який при необхідності розглядає повідомлення про проведення масових заходів.
Вказане повідомлення було розглянуто 11 квітня 2013 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету Харківської міської ради по розгляду повідомлень про проведення громадських, політичних та інших масових заходів.
За результатами розгляду повідомлення узгоджувальна комісія, відповідно до протоколу №3 від 11 квітня 2013 року, вирішила вважати неможливим проведення Комінтернівською районною партійною організацією Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина» 12 квітня 2013 року пішої ходи від майдану Свободи, майдану Конституції, Московського проспекту до майдану Руднєва, 36, в м. Харкові та зустрічі з народними депутатами (а.с. 9-15).
При вирішенні спору суд виходить із положень ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якими визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з положень ч.1 ст.39 Конституції України, передбачено, що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Вказане положення Конституції України повністю кореспондується з нормою міжнародного права - ст.11 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, де зазначено, що кожен має право на свободу мирних, зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право, створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.
Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.
Згідно з ч.2 ст.39 Конституції України, обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Статтею 1 Конституції України встановлено, що Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава, а це в поєднанні з запровадженим ст.8 Конституції України принципом верховенства права означає, що при вирішенні питання, пов'язаного з проведенням масових заходів суд повинен брати до уваги і те, яким чином реалізація прав і свобод однієї групи громадян вплине на можливість реалізації прав та свобод іншої частини суспільства.
Процедура розгляду питання про організацію та проведення масових заходів на території м. Харкова унормована Тимчасовим положенням "Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у місті Харкові" (затверджено рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 06.06.2007р. №543, далі за текстом - Тимчасове положення №543).
Відповідно до п. п. 4.3, 4.6 Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові мітинги незалежно від кількості їх учасників не повинні заважати вільному руху транспортних засобів та проходу перехожих, а також не допускається проведення мітингів, пікетів безпосередньо перед адміністративними будівлями установ та організацій, що заважає роботі або якимось чином перешкоджає населенню відвідувати ці установи та організації.
Слід відмітити, що за адресою: м. Харків, майдан Руднєва, 36, знаходиться адміністративна будівля Апеляційного суду Харківської області, в свою чергу 12.04.2013 року є робочим днем. Отже, проведення акції навколо будівлі суду може перешкоджати вільному доступу громадян до установи.
Відповідно до Тимчасового положення заява про проведення зборів, мітингів, вуличних походів або демонстрацій подається в письмовій формі завчасно до наміченої дати їх проведення. В заяві зазначається мета, форма, місце проведення заходу або маршруту руху, час його початку і закінчення, передбачувану кількість учасників, прізвища імена по батькові організаторів, місце їх проживання і роботи, дата подачі заяви. В ньому також оговорюються форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу, використання звукопідсилювачів, тощо.
Як вбачається зі змісту повідомлення від Комінтернівської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Бойко Дмитра Львовича про проведення 12.04.2013 року з 13-00 до 18-00 масового заходу - мітингу, організатором масового заходу у повідомленні не вказано чіткого маршруту проведення пішої ходи, не зазначено форма та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу, не вказано місць розташування наметів.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що в даному випадку орган місцевого самоврядування позбавлений можливості забезпечити проходження масового заходу за чітко невизначеним маршрутом руху, а отже і забезпечення громадського порядку під час проведення масового заходу.
Крім того, згідно інформації Департаменту транспорту Харківської міської ради від 09.04.2013 року №643/0/78-13 (а.с. 19-20) від площі Конституції, яка є одним із основних пасажироутворюючих вузлів, міста зі значною інтенсивністю пересувань пішоходів до станцій метрополітену, руху транспорту, що пов'язую центр міста Харкова з більшістю його районів, по якому проходить, у тому числі, більш 10 маршрутів міського громадського транспорту. Від зупинних пунктів, розміщених в районі площі Конституції, відправляються в сторону площі Рози Люксембург 10 маршрутів громадського транспорту, що складає більше 88 одиниць рухомого складу. По пр. Московському розташована тролейбусна контактна мережа, яка використовується для перезміни на тролейбусних маршрутах, обслуговуючих райони Павлового Поля, Олексіївки, селища Жуковського міста Харкова. Крім того, у районі площі Руднєва знаходяться ряд державних установ, зокрема Апеляційний суд Харківської області, Воєнна прокуратура Харківського гарнізону, Прокуратура Червонозаводського району міста Харкова, поблизу яких паркується велика-кількість транспорту, у тому числі спеціального призначення. Таким чином, проведення даного заходу передбачає відключення контактної мережі електротранспорту від площі Свободи, по вул. Сумській, по площі Конституції по пр. Московському до площі Руднєва у кількості близько 220 одиниць, що практично паралізує роботу громадського транспорту, особливо в центральній частині міста, призведе до незручності та нарікань з боку пасажирів, знизить безпеку руху в районі вказаних ділянок вулично-транспортної мережі, а також, підвищить ймовірність виникнення ДТП, в тому числі і з тяжкими наслідками.
Відповідно до листа ГУ ДСНС України у Харківській області від 09.04.2013р. №7/230 (а.с. 29) організована хода перекриває рух автотранспорту по маршруту пішої ходи, по вулицям в центральній частині міста, що в свою чергу призведе до створення заторів на автошляхах та як результат, унеможливить швидке реагування підрозділів Державної служби з надзвичайних ситуацій у Харківській області на випадок виникнення пожеж або надзвичайних ситуацій. Крім того, відсутність документації на конструктивні елементи сцени, яку заплановано встановити на майдані на час проведення заходу, відсутність випробувань на несучу спроможність конструкції сцени може призвести до її руйнування з завданням шкоди здоров'ю та створення загрози життю учасників зустрічі.
Згідно інформації ХМУ ГУ МВС України в Харківській області від 09.04.2013 року № 33/606 (а.с. 25) у будні дні на території прилеглої до місця проведення заходів перебуває велика кількість мешканців та гостей міста, дуже інтенсивний рух автотранспорту і проведення заходів з перебуванням великої кількості громадян, може викликати негативну реакцію та обґрунтоване обурення громадян. Забезпечення охорони громадського прядку та безпеки дорожнього руху при проведенні довготривалого заходу в центральній частині міста потребує відволікання особового складу підрозділів ОВС, що негативно впливає на стан правопорядку в інших районах міста, та примушує перекривати рух автотранспорту по вулицях, що прилягають до місць проведення заходів. Відвід руху автотранспорту іншими шляхами, а також відвід рейсового транспорту призводить до небезпідставного незадоволення громадян, що не приймають участі у заходах. Проведення ходи громадян із заявленою кількістю учасників обов'язково викличе вихід учасників заходів на проїжджу частину та може призвести до створення аварійно небезпечних ситуацій на дорозі, та навіть людських жертв. Проведення масових заходів за участю політичних партій та громадських організацій з різними політичними, громадськими та іншими поглядами, можуть призвести до ускладнення оперативної обстановки в місці проведення заходу та навіть відкритих протистоянь.
Відповідно до інформації Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту від 09.04.2013 року №359 (а.с. 30) з 16 по 22 квітня 2013 року у спортивних спорудах міста будуть проведені фінальні змагання міських Олімпійських ігри "Діти Харківщини" під патронатом Харківської міської ради серед учнів загальноосвітніх шкіл, у трьох вікових групах( 3-4, 5-6, 7-8 класи). З метою залучення учнівської молоді до занять спортом та урізноманітнення їх змістовного дозвілля на площі Свободи з 11 по 14 квітня з 11-00 до 18-00 години, щоденно, заплановано проведення спортивно - масових заходів, присвячених вищезазначеній події. 10 квітня 2013 року заплановано установлення обладнання та розміщення майданчика міського любительського картинг-клубу "Піонер" і баскетбольних стійок для організації показових виступів.
Згідно інформації Державної санітарно-епідеміологічної служби України Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області Харківського міського управління від 10.04.2013 року №23.1/1327 (а.с. 31) допустимі рівні шуму на територіях, безпосередньо прилеглих до житлових будинків, навчальних закладів, становлять у денний час доби (7.00-23.00) 60 ДбА, у нічний час (23.00-7.00) - 50 ДбА; в місцях відпочинку громадян на території мікрорайонів та груп житлових будинків рівні шуму-цілодобово не повинні перевищувати 50 ДбА. Враховуючи, що в умовах житлової забудови, що склалася, в безпосередній близькості до заявлених для проведення мітингів майданів Свободи та Руднєва знаходяться як житлові будинки, так і навчальні заклади, місця відпочинку, та беручи до уваги присутність декількох тисяч учасників акції, а також використання звукопідсилюючої апаратури, гучномовців тощо, ймовірне значне перевищення наведених вище нормативів, а отже можливе виникнення негативного впливу на здоров'я населення.
Згідно з інформацією СКП "Харківзеленбуд" від 10.04.2013 року №393 (а.с. 26) об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та хорони і утримання. Ці об'єкти являються зоною відвідування та відпочинку мешканців міста Харкова та його гостей. Враховуючи велику кількість учасників акції можуть виникнути певні перешкоди для її відвідувачів, а також призвести до знешкодження існуючих газонів та до пошкодження зелених насаджень.
Також, встановлення наметів при проведенні масового заходу суперечить Правилам благоустрою території міста Харкова, затверджених рішенням 16 сесії Харківської міської ради 3 скликання від 16.06.2000р. (в редакції рішення 13 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.04.2007р. №91/07) відповідно до п. 4 параграфом 5.2 яких, встановлено, що у межах "червоних ліній" міських вулиць і доріг забороняється встановлювати намети та влаштовувати місця для відпочинку - як захід для забезпечення безпеки громадян.
Відповідно до п. 6.2.15 Правил благоустрою території міста Харкова, затверджених-рішенням 16 сесії Харківської міської ради 3 скликання від 16.06.2000р. (в редакції рішення 13 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 25.04.2007р. №91/07) встановлено, що на озеленених територіях забороняється пошкоджувати дерева, кущі, квітники, газони, складувати матеріали, конструкції, обладнання, самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, підвішувати на деревах або прикріплювати рекламні щити тощо.
Відповідно ч. 5 ст. 182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань та в інтересах національної безпеки та громадського порядку.
При вирішенні спору суд виходить із положень ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР, згідно яких органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та діючими законами України.
Таким чином, виходячи із системного аналізу наведених нормативно-правових актів, враховуючи місце та час проведення заходу, відсутність в повідомленні про проведення масового заходу чіткого маршруту проведення пішої ходи та місць розташування наметів, що позбавляє орган місцевого самоврядування можливості забезпечити проходження масового заходу за чітко невизначеним маршрутом руху, а отже і забезпечення громадського порядку під час проведення масового заходу, а також відомості, викладені в листах Департаменту транспорту міської ради від 09.04.2013 року №643/0/78-13, ГУ ДСНС України у Харківській області від 09.04.2013 року, ХМУ ГУ МВС України в Харківській області від 09.04.2013 року № 33/606, Департаменту у справах сім'ї, молоді та спорту від 09.04.2013 року №259, Державної санітарно-епідеміологічної служби України Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області Харківського міського управління від 10.04.2013 року №23.1/1327, СКП "Харківзеленбуд" від 10.04.2013 року №393, виходячи з дотримання справедливого балансу між забезпеченням прав і інтересів мешканців територіальної громади міста Харкова та прав і свобод відповідача на мирне зібрання, запланований відповідачем масовий захід не узгоджується з інтересами мешканців територіальної громади міста Харкова та гостей міста, які не приймають участь в цьому заході, та не є можливим у зв'язку з переліченими вище обставинами.
З урахуванням викладених обставин, враховуючи звернення Харківської міської ради до суду, з метою недопущення порушення прав і свобод громадян, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 6 ст. 182 КАС України, п.6 ч.1 ст.256 КАС України постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання виконуються негайно.
Керуючись ст. 8, 19, 39 Конституції України, ст.38 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 4, 7, 11, 69 - 71, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 182, 186, 254, 256 Кодексу
адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківської міської ради до Харківської міської ради до Комінтернівської районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Бойко Дмитра Львовича про обмеження права на мирне зібрання - задовольнити.
Обмежити права на збори шляхом заборони Комінтернівській районній партійній організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" в особі голови Бойко Дмитра Львовича (АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ НОМЕР_1) та іншим учасникам цієї акції проведення 12.04.2013 року з 13:00 до 18:00 масового заходу - мітингу з пішою ходою від майдану Свободи, майдану Конституції, Московського проспекту до площі Руднєва, 36, з встановленням наметів та використанням звукопідсилюючої апаратури, партійної символіки.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Котеньов О.Г.