Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
24.02.09Справа №2а-4047/08/9 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді
Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкрите Акціонерне Товариство "Корпорація Єлена"
до Державна податкова інспекція у Красногвардійському районі АРК
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
за участю представників:
позивача - Зоц І.Г., довіреність від ;
відповідача Серпутіна Т.В., довіреність від 08.01.09 №2;
Обставини справи: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Красногвардійському районі АР Крим про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
від 17.09.2008 №0005331501/0 про стягнення штрафу в сумі 7890,50 грн. за платежем по земельному податку з юридичних осіб;
від 19.02.2008 №0000571501/1 про стягнення штрафу в сумі 41,22 грн. за платежем по комунальному податку;
від 19.02.08 №0000581501/1 про стягнення штрафу в сумі 420,40 грн. за платежем по комунальному податку;
від 19.02.08 №0000561501/0 про стягнення штрафу в сумі 10,22 грн. за платежем по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету;
від 19.02.08 №0000551501/0 про стягнення штрафу в сумі 60,34 грн. за платежем по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету;
від 19.02.08 №0000571501/0 про стягнення штрафу в сумі 26,06 грн. за платежем по збору на спеціальне використання водних ресурсів загальнодержавного значення;
від 19.02.2008 №0000571501/0 про стягнення штрафу в сумі 113,35 грн. за платежем по збору за спеціальне використання водних ресурсів загальнодержавного значення.
Відповідач заперечує проти позову, по підставам, що викладені у запереченнях від 27.10.08, від 08.02.09, та просить у позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Система місцевих податків і зборів є складовою частиною податкової системи України й оцінюється як самостійне джерело доходів місцевих бюджетів. На сьогодні Законом України від 25.06.91 р. № 1251-XII «Про систему оподаткування» (зі змінами та доповненнями, за текстом Закон № 1251-XII) визначено, що в Україні поряд із загальнодержавними податками справляються місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), перелік яких наведено в ст. 15 цього Закону, до яких належить комунальний податок. Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.93 р. № 56-93 «Про місцеві податки і збори» комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Згідно з пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (зі змінами та доповненнями, за текстом Закон № 2181) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків) протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків) протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Базовий податковий період для комунального податку визначається відповідно до прийнятого рішення органу місцевого самоврядування про справляння місцевого податку на відповідній території органу місцевого самоврядування.
Згідно із Законом України від 03.07.92 р. № 2535-XII «Про плату за землю» подання юридичними особами податкових декларацій до відповідного податкового органу за місцем розташування земельної ділянки здійснюється щороку до 1 лютого станом на 1 січня поточного року. При цьому платник самостійно обчислює річну суму земельного податку чи орендної плати за землю з розбивкою її рівними частками за місяцями, погоджуючи тим самим щомісячні податкові зобов'язання, що звільняє його від обов'язку подання щомісячних декларацій. Сплата земельного податку та орендної плати за землю до бюджету здійснюється юридичними особами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 13-1 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.99 р. № 115 (зі змінами та доповненнями), розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин.
Надрокористувач, зареєстрований в органі державної податкової служби іншого району (міста), ніж місцезнаходження родовища корисних копалин, що ним експлуатується, протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, додатково подає (надсилає) до органу державної податкової служби, в якому він зареєстрований, копію розрахунку збору за геологорозвідувальні роботи з відміткою органу державної податкової служби, який прийняв розрахунок.
Збір сплачується протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору. Надрокористувачі сплачують авансові квартальні внески збору до 20 числа третього місяця звітного кварталу i до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом, у розмірі однієї третини суми збору, визначеної в попередньому розрахунку.
Збір за спеціальне використання водних ресурсів один з обов'язкових загальнодержавних податків та зборів. Він справляється за використання води з водних об'єктів, забраної із застосуванням споруд або технічних пристроїв, і скиди в них стічних вод. Питання обчислення і сплати водозбору регулюються Порядком справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики i водного транспорту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.99 р. № 1494, та Інструкцією про порядок обчислення і справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту, затвердженою спільним наказом Мінфіну, ДПАУ, Мінекономіки, Мінекобезпеки від 01.10.99 р. № 231/539/118/219. Розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації. Збір сплачується водокористувачами протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору за місцем податкової реєстрації.
Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного терміну подання податкової декларації.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
За п.17.3.Закону №2181 сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
За винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Як встановлено судом, 4 лютого 2008 року відповідачем була проведена документальна невиїзна перевірка з питання своєчасності сплати збору за геологорозвідувальні роботи ВАТ «Корпорація Єлєна» за період з 19.07.2000 по 04.02.2008, про що складено акт перевірки №139/15-03/20752392 (а.с.61). При перевірці використовувалися: податковий розрахунок за геологорозвідувальні роботи за півріччя 2000 р. від 13.07.2000, 2000 рік від 12.01.2001, півріччя 2002 року від 05.08.2002. Перевіркою встановлена несвоєчасна сплата самостійно узгодженого податкового зобовязання зі збору у звязку з чим до позивача застосовані штрафні санкції. Прийняти наступні податкові повідомлення-рішення: від 19.02.08 №0000561501/0 про стягнення штрафу в розмірі 20% в сумі 10,22 грн. за затримку на 82 календарних дня граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання в розмірі 51,09 грн.(а.с.20); від 19.02.08 №0000551501/0 про стягнення штрафу в розмірі 50% в сумі 60,34 грн. за затримку на 367 календарних дня граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання в розмірі 120,67 грн. (а.с.21).
4 лютого 2008 року відповідачем була проведена документальна невиїзна перевірка з питання своєчасності сплати збору на спеціальне використання водних ресурсів загальнодержавного значення ВАТ «Корпорація Єлєна» за період з 19.10.2000 по 04.02.2008, про що складено акт перевірки №138/15-03/20752392 (а.с.70). При перевірці використовувалися: податковий розрахунок за спеціальне використання водних ресурсів за 9 місяців 2000 р. від 10.10.2000, 2000 рік від 12.01.2001, I квартал 2001 року від 13.04.2001. Перевіркою встановлена несвоєчасна сплата самостійно узгодженого податкового зобовязання зі збору у звязку з чим до позивача застосовані штрафні санкції. Прийняти наступні податкові повідомлення-рішення: від 19.02.08 №0000571501/0 про стягнення штрафу в розмірі 20% в сумі 26,06 грн. за затримку на 84 календарних дня граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання в розмірі 130,30 грн.(а.с.23); від 19.02.2008 №0000571501/0 про стягнення штрафу в розмірі 50% в сумі 113,35 грн. за затримку на 204 календарних дня граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання в розмірі 226.70 грн. (а.с.24).
4 лютого 2008 року відповідачем була проведена документальна невиїзна перевірка з питання своєчасності сплати комунального податку ВАТ «Корпорація Єлєна» за період з 19.01.2001 по 04.02.2008, про що складено акт перевірки №197/15-03/20752392 (а.с.75). При перевірці використовувалися: податковий розрахунок комунального податку від 19.01.01, від 24.10.01, від 06.10.2000, від 13.04.2001, від 17.07.2001, від 17.07.2001. Перевіркою встановлена несвоєчасна сплата самостійно узгодженого податкового зобовязання за комунальним податком у звязку з чим до позивача застосовані штрафні санкції. Прийняти наступні податкові повідомлення-рішення: від 19.02.2008 №0000571501/1 про стягнення штрафу в розмірі 20% в сумі 41,22 грн. за затримку на 82 календарних дня граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання в розмірі 206,10 грн.(а.с.19); від 19.02.08 №0000581501/1 про стягнення штрафу в розмірі 50% в сумі 420,40 грн. за затримку на 184 календарних дня граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання в розмірі 824,80 грн. (а.с.22).
Як встановлено судом, граничні строки подачі декларацій та розрахунків та граничні строки сплати узгоджених податкових зобов'язань по ресурсним та рентним платежам та комунальному податку настали в 2000 році - вересні 2002 року, та, відповідно податкові зобов'язання сплачені позивачем з порушенням цих строків, що позивачем не заперечувалось, але він вказував на те, що фінансові санкції застосовані ДПІ з порушенням 1095-денного строку, встановленого ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Таким чином суд дійшов висновку про те, що встановлений пп. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" 1095-денний строк давності на право податкового органу самостійно визначати податкове зобов'язання по декларації поданій до податкового органу за конкретний звітний період, поширюється і на застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань за такими деклараціями.
15 вересня 2008 року відповідачем була проведена документальна невиїзна перевірка з питання своєчасності сплати земельного податку ВАТ «Корпорація Єлєна» за період з 01.09.2002 по 10.09.2008, про що складено акт перевірки №1403/15-03/20752392 (а.с.79). При перевірці використовувалися: податковий розрахунок земельного податку за 2002 рік від 25.02.02 за 2003 рік від 03.02.2003. Перевіркою встановлена несвоєчасна сплата самостійно узгодженого податкового зобовязання за земельним податком у звязку з чим до позивача застосовані штрафні санкції. Прийняти наступні податкове повідомлення-рішення: від 17.09.2008 №0005331501/0 про стягнення штрафу в розмірі 50% в сумі 7890,50 грн. за затримку на 1213 календарних днів граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання в розмірі 15795,00 грн.(а.с.18).
Стаття 14 Закону України "Про плату за землю" визначає, що земельний податок сплачується рівними частками власниками земельних ділянок, земельних часток (паїв) землекористувачами - виробниками товарної сільськогосподарської і рибної продукції та громадянами до 15 серпня і 15 листопада, а всіма іншими платниками - щоквартально до 1 числа наступного за звітним кварталом місяця.
Відповідальність за прострочення встановлених строків сплати земельного податку у вигляді пені, передбачена ст. 25 вказаного вище Закону, інші санкції даним законом не передбачені.
Оскільки податковий орган не довів, що платником податку порушені граничні строки сплати податку, передбачені саме Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" суд вважає, що у податкового органу були відсутні правові підстави застосовувати штрафні санкції передбачені пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 цього Закону за порушення строків сплати земельного податку, які встановлені іншими законами.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Красногвардійському районі АР Крим щодо Відкритого акціонерного товариства «Корпорація «Єлєна» про стягнення:
штрафу в сумі 7890,50 грн. від 17.09.2008 №0005331501/0 за платежем по земельному податку з юридичних осіб;
штрафу в сумі 41,22 грн. від 19.02.2008 №0000571501/1 за платежем по комунальному податку;
штрафу в сумі 420,40 грн. від 19.02.08 №0000581501/1 за платежем по комунальному податку;
штрафу в сумі 10,22 грн. від 19.02.08 №0000561501/0 за платежем по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету;
штрафу в сумі 60,34 грн. від 19.02.08 №0000551501/0 за платежем по збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету;
штрафу в сумі 26,06 грн. від 19.02.08 №0000571501/0 за платежем по збору на спеціальне використання водних ресурсів загальнодержавного значення;
штрафу в сумі 113,35 грн. від 19.02.2008 №0000571501/0 за платежем по збору за спеціальне використання водних ресурсів загальнодержавного значення.
3. Стягнути на користь Відкритого акціонерного товариства «Корпорація «Єлєна» з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення постанови у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Цикуренко А.С.