Постанова № 30592148, 04.04.2013, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
04.04.2013
Номер справи
827/445/13-а
Номер документу
30592148
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 квітня 2013 року Справа № 827/445/13-а

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Прохорчук О.В.;

секретар судового засідання - Семенюк Є.Є.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий 21.04.2010,

представника позивача - ОСОБА_2, договір б/н від 01.03.2013,

представника відповідача - Зиков Володимир Олександрович, довіреність б/н від 30.12.2011,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі в особі начальника Управління Блаживського І.І. про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом до Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі в особі начальника управління Блаживського І.І. про визнання протиправними дій по затриманню та зберіганню на арештмайданчику тимчасового затримання транспортних засобів автомобіля марки "MERCEDES-BENZ CL 500" 2006 року випуску, VIN-номер НОМЕР_3, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, та про зобов'язання видати зазначений транспортний засіб позивачу як добросовісному набувачу.

Заявою від 20.03.2013 позивач зменшив позовні вимоги в порядку статті 137 Кодексу адміністративного судочинства України. Просить суд визнати протиправними дії Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі по затриманню та зберіганню на арештмайданчику тимчасового затримання транспортних засобів автомобіля марки "MERCEDES-BENZ CL 500" 2006 року випуску, VIN-номер НОМЕР_3, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог статті 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1102 від 17.12.2008.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 18.02.2013 відкрито провадження у справі. Іншою ухвалою суду від 18.02.2013 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні позивач та його представник зменшені позовні вимоги підтримали у повному обсязі, наполягали на задоволенні позову.

Представник відповідача з позовом не погодився у повному обсязі. Зазначив, що транспортний засіб був затриманий та поміщений на спеціальний майданчик з дотриманням вимог діючого законодавства України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що 14.03.2012 інспектором ДПС Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі було здійснено огляд та тимчасове затримання транспортного засобу "MERCEDES-BENZ CL 500", державний номер НОМЕР_1, під керуванням позивача.

Огляд та тимчасове затримання автомобілю здійснено у зв'язку з невідповідністю записів в реєстраційних документах Національній базі даних Державної автомобільної інспекції.

Під час затримання автомобілю був складений акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 14.03.2012.

Також працівником відповідача було складено протокол про адміністративне правопорушення № 039835 від 14.03.2012 відносно ОСОБА_1 за статтею 121-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та прийнято постанову про накладення штрафу за управління автомобілем, на якому встановлені державні номера, які не належать даному транспортному засобу, у розмірі 170,00 грн.

Автомобіль у той же день доставлено на майданчик тимчасового утримання транспортних засобів.

Будь-яких інших документів працівником Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі не оформлювалось та не приймалось.

15.01.2013 позивач звернувся до начальника Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі із заявою про прийняття рішення про передачу йому затриманого автомобіля.

Листом начальника Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі № 15/Г-10 від 22.01.2013 ОСОБА_1 відмовлено у видачі автомобіля з підстав ненадання ним документів на право представництва інтересів на отримуваний автомобіль.

Згідно з частиною 1 статті 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення працівник ДАІ тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора.

Відповідно до частин 3, 4 цієї статті транспортний засіб може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адміністративне правопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання.

Зі змісту положень статті 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення вбачається, що тимчасове затримання транспортного засобу з подальшим його доставлянням для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку допускається у разі обов'язкової наявності всіх наступних складових: вчинення водієм порушень, передбачених частинами 1, 2, 3, 4, 6, 7 статті 121, статей 121-122-5, 126, частин 1, 2, 3, 4 статті 130, статей 132-1, 206-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху; працівник відповідного підрозділу МВС України, що забезпечує безпеку дорожнього руху, після затримання надав водію можливість вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації, але водій не скористався такою можливістю.

Отже, уповноважений працівник Державтоінспекції має право тимчасово затримати транспортний засіб шляхом його доставляння для зберігання на спеціальний майданчик або стоянку за допомогою евакуатора лише в тому разі, коли водієм вчинено правопорушення, передбачене вказаними нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке неможливо усунути на місці його виявлення, і при цьому транспортний засіб суттєво перешкоджає дорожньому руху.

У даному випадку вказана сукупність умов була відсутня. Акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 14.03.2012 був складений у зв'язку з невідповідністю запису в реєстраційних документах Національній базі даних Державтоінспекції, тоді я протокол про адміністративне правопорушення складений у зв'язку з управлінням позивачем автомобілем, на якому встановлені державні номера, які не належать даному транспортному засобу.

Крім цього, інспектором ДПС Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі було складено акт огляду та тимчасового затримання транспорту, який складається лише у випадку виявлення транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук відповідно до статті 40 Закону України «Про виконавче провадження» (пункт 4 Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1102 від 17.12.2008). Але затриманий автомобіль у відповідному розшуку не перебував.

Також, після затримання автомобіля, позивачу не пропонувалося вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації, а одразу було доставлено до майданчика тимчасового утримання. При цьому, всупереч вимогам пункту 3 Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, доставляння автомобілю на спеціальний майданчик здійснювалося не за допомогою спеціального автомобіля-евакуатора, а власним ходом автомобіля. Це підтверджується, зокрема, відсутністю у відповідних графах акту від 14.03.2012 вказівок на прізвище, ініціали, підпис та телефон водія евакуатора.

У свою чергу, згідно з абзацом 3 пункту 2 Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках Уповноваженим особам Державтоінспекції забороняється брати участь у здійсненні блокування або евакуації транспортних засобів у випадках, не передбачених законом.

З наведеного вбачається, що здійснене 14.03.2012 працівниками відповідача тимчасове затримання автомобілю "MERCEDES-BENZ CL 500" 2006 року випуску, VIN-номер НОМЕР_3, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, відбулося без наявності передбачених законом підстав та всупереч існуючому порядку, а отже - є протиправним.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Всупереч вказаній вимозі закону відповідачем не надано доказів правомірності затримання 14.03.2012 та зберігання на спеціальному майданчику тимчасового затримання автомобіля "MERCEDES-BENZ CL 500" 2006 року випуску, VIN-номер НОМЕР_3, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати дії Управління Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Севастополі по затриманню та зберіганню на спеціальному майданчику тимчасового затримання транспортних засобів автомобіля марки "MERCEDES-BENZ CL 500" 2006 року випуску, VIN-номер НОМЕР_3, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, протиправними.

3. Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у місті Севастополі повернути ОСОБА_1 (99011, АДРЕСА_1) витрати по сплаті судового збору у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні сорок одна копійка).

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя підпис О.В. Прохорчук

Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 09 квітня 2013 року.

З оригіналом згідно.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя О.В. Прохорчук