Постанова № 30579785, 25.02.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
25.02.2013
Номер справи
2а/2370/8105/11
Номер документу
30579785
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"25" лютого 2013 р. м. Київ К/9991/55500/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:головуючого суддіБорисенко І.В.суддів Кошіля В.В. Моторного О.А.за участю секретаряГончар Н.О.та представників позивача Шепілов О.О.ВідповідачаЗаверуха О.О.розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Азері-Укр-Франс»

на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 02.02.2012

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2012

у справі № 2а/2370/8105/2011

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Азері-Укр-Франс»

до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних

напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України

про скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Азері-Укр-Франс» звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України про скасування рішення № 000507 від 27.07.2011 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 7 331 858,00 грн. та рішення № 000508 від 27.07.2011 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 140 910,00 грн.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 02.02.2012, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2012, в позові відмовлено.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Азері-Укр-Франс», посилаючись на порушення судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, подало касаційну скаргу, у відповідності до якої просить скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 02.02.2012 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2012 та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне:

- у період з 18.01.2011 по 28.01.2011 Регіональним відділенням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Черкаській області була проведена фактична перевірка з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими для виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами заводу-виробника за адресою: Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Обухова, 48, де здійснює діяльність ТОВ «Азері-Укр-Франс»;

- за результатами вказаної перевірки складено акт № 0033/32-1/34077186 від 28.01.2011, в якому зафіксовано порушення позивачем вимог ст.ст. 11, 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (яке полягало у реалізації алкогольних напоїв ТОВ «Торгова група «Лідер», фізичній особі-підприємцю ОСОБА_7, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_8, ПП «Нова Україна» без наявності відповідної ліцензії на право оптової торгівлі), а також порушення Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 (яке полягало у зберіганні алкогольних напоїв у кількості 4026 пляшок без марок акцизного збору);

- на підставі вказаного акту перевірки Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України були прийняті рішення;

1) № 000507 від 27.07.2011 про застосування до позивача фінансових санкцій відповідно до абз.5 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у вигляді штрафу на суму 7 331 858,00 грн.;

2) № 000508 від 27.07.2011 про застосування до позивача фінансових санкцій відповідно до абз.15 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у вигляді штрафу на суму 140 910,00 грн.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з правомірності прийняття відповідачем спірних рішень про застосування до позивача фінансових санкцій.

Суд касаційної інстанції з такими висновками суду першої та апеляційної інстанції не погоджується з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Статтею 15 названого Закону встановлено, що імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.

Згідно частин 3, 4 п.4 ст.11 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством. У разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

Пунктом 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251, визначено, що у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну території України покупці марок зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.

Як вбачається з матеріалів справи, з метою здійснення виробництва та реалізації алкогольних напоїв 15.09.2007 позивачем було укладено зовнішньоекономічний контракт №AUF/NTV-01 з Наіга К «Товуз-Балтія» ЛТД (Азербайджанська республіка). У листопаді-грудні 2007 року позивачем було здійснено ввезення (імпорт) алкогольної сировини з метою подальшого виробництва та реалізації алкогольних напоїв. Згідно ВМД № 902000002/7/100565, ВМД № 902000002/7/100574 та ВМД № 902000002/7/100570 позивачем 05.12.2007 було здійснено митне оформлення алкогольної сировини та оплата акцизного збору та ПДВ. Визначена митна вартість згідно довідок Черкаської митниці № 90200000002/2007/100525 від 28.11.2007р. вина гранатового натурального напівсухого, вина гранатового натурального напівсолодкого у розмірі 23063,66 USD; №9020000000/2007/100526 від 30.11.2007р. коньяку V.S. (необробленого) у розмірі 92680,50 USD; №9020000000/2007/100527 від 30.11.2007р. коньяку V.S.O.P. (необробленого) та коньяку Х.О. (необробленого) у розмірі 134 729,60 USD сплачена повністю.

Позивачем 31.10.2007 та 01.11.2007 були придбані марки акцизного збору для маркування імпортованих алкогольних напоїв (заявка-розрахунок вх.№ 6346/10 від 07.11.2007 загальною кількістю 101 460 шт. вартістю 113 673, 00 грн.). Також позивачем оплачені 24.12.2007 та отримані 25.12.2007 в повному обсязі марки акцизного збору загальною кількістю 101 460 шт. вартістю 137 827,20 грн. для маркування вироблених позивачем з імпортованих алкогольних напоїв (заявка-розрахунок вх.№ 7793/10 від 25.12.2007). При цьому, зазначена продукція була виготовлена підприємством до анулювання ліцензії, тобто, до 03.03.2009.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що позивачем у 2007 році було ввезено алкогольну сировину та сплачені всі обов'язкові платежі до бюджету, а також отримані марки акцизного збору в кількості, необхідній для імпортованого товару та виробленої з нього продукції, як і передбачено чинним законодавством України.

Судами попередніх інстанцій при розгляді справи не надано належної правової оцінки вказаним обставинам, як не взято до уваги і той факт, що при проведенні перевірки відповідачем не звірялись тип, серії, номера марок акцизного збору, якими маркована продукція, що зберігається на складі готової продукції позивача. При цьому, в акті перевірки відповідачем не встановлено, які конкретно пляшки вина не були марковані належним чином, не зазначено дати виробництва цих пляшок та не досліджені технологічні журнали.

Згідно постанови від 06.06.2011 про відмову в порушенні кримінальної справи за відсутністю складу злочину (яка винесена до прийняття відповідачем спірних рішень від 27.07.2011) встановлений факт виготовлення та зберігання позивачем підакцизних товарів з дотриманням вимог законодавства. В результаті проведеного огляду виробничих та складських приміщень ТОВ «Азері-Укр-Франс», розташованих за адресою: Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Обухова, 48, співробітниками податкової міліції встановлено, що наявна продукція обклеєна законно отриманими акцизними марками.

Крім того, при розгляді справи судами не взято до уваги та не надано належної правової оцінки тій обставині, що позивачем здійснювалась торгівля алкогольними напоями через магазин, у роздріб, на підставі відповідної ліцензії, із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, тим самим судами невірно застосовано ст.ст. 1, 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

За таких обставин, висновок відповідача про відсутність маркування спірних пляшок алкогольних напоїв та реалізацію позивачем алкогольних напоїв без наявності відповідної ліцензії спростовується наявними матеріалами справи. Отже, під час перевірки позивача відповідачем не було встановлено предмету правопорушень, передбачених абзацами 5 та 15 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Враховуючи, що необхідною умовою для притягнення особи до юридичної відповідальності є встановлення складу правопорушення, як сукупності об'єктивних та суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як правопорушення, а у даному випадку склад відповідних правопорушень відповідачем не встановлений, то підстави для застосування до позивача оспорюваних сум штрафних санкцій відсутні.

Оскільки обставини у справі були встановлені судами попередніх інстанцій повно і правильно, але суди допустили порушення норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, суд касаційної інстанції вважає за необхідне їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Азері-Укр-Франс» задовольнити.

2. Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 02.02.2012 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2012 скасувати та прийняти нову постанову.

3. Позов задовольнити.

4. Скасувати рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України № 000507 від 27.07.2011 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 7 331 858,00 грн. та № 000508 від 27.07.2011 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 140 910,00 грн.

5. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Азері-Укр-Франс» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 291,56 грн.

6. Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.В. Борисенко

Судді В.В. Кошіль

О.А. Моторний