Ухвала суду № 30579359, 11.10.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2011
Номер справи
9101/88497/2011
Номер документу
30579359
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" жовтня 2011 р.

справа № 2а-10080/10/0870

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Суховарова А.В. Прокопчук Т.С.

при секретарі судового засідання: Пікос А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16.07.2011 року у справі №2а-10080/10/0870 за позовом Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області до Державної інспекції з контролю за цінами в запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій, -

в с т а н о в и л а:

У грудні 2010 УДАІ ГУМВС України в Запорізькій області звернулося до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 27.10.2010 року №314.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 06.07.2011 року позовні вимоги задоволені.

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач - Державна інспекція з контролю за цінами в Запорізькій області та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду, прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. Свої вимоги обґрунтувала тим, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, вважала, що судом не дано оцінки тому, що рішення про застосування економічних санкцій до позивача за порушення державної дисципліни цін на суму 91826,25 грн. було прийняте на підставі акту від 21.10.2010 року №663 відповідно до ст., ст.13,14 закону України «Про ціни та ціноутворення»та Інструкції про застосування економічних, фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519.

Справа розглянута згідно ч.1 ст.41 КАС України за відсутності осіб, які беруть участь у розгляді справи.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Скасовуючи рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, суд першої інстанції виходив з того, що УДАІ ГУМВС України в Запорізькій області не є суб’єктом господарювання у розумінні норм господарського та цивільного законодавства, позивач входить до системи органів МВС України та є головним органом, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху в області, а тому положення ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»не застосовуються до позивача, постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.1992 року №47 надано право МВС України встановлювати надбавку до визначених виробниками цін на виготовлення продукції, яка реалізується ДАІ, Порядком справляння плати за надання послуг органами та підрозділами МВС, передбачено, що кошти, які надійшли від надання платних послуг використовуються відповідно до бюджетного законодавства.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Матеріалами встановлено, що рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 27.10.2010 року вилучено у УДАІ ГУМВС України в Запорізькій області 91826,25 грн. у дохід державного бюджету Оржонікідзевського району м. Запоріжжя код 21081100 суму порушення у розмірі 30608,75 грн. на рахунок №31116106700007 ЄДРПОУ 34677145 грн.; у дохід державного бюджету Оржонікідзевського району м. Запоріжжя код 21081100 штраф у сумі 61217,50 грн. на рахунок №31116106700007 ЄДРПОУ 34677145 МФО 813015 ГУДКУ в Запорізькій області. Підставою для прийняття цього рішення була планова перевірка дотримання чинного законодавства з питань ціноутворення при наданні платних послуг УДАІ УМВС України в Запорізькій області та його структурних підрозділів, яка проводилась з 01.10.2010 року по 21.10.2010 року за період з 01.11.2009 року по 01.10.2010 року. У результаті перевірки 21.10.2010 року був складений акт №000663. Перевіркою встановлено, що в порушення вимог п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.1992 року №47 УДАІ ГУМВС України в Запорізькій області за рахунок встановлення надбавки ціни виробника спецпродукції у розмірі, що перевищує 25% при наданні послуг з проведення технічного огляду з видачею талону про проходження техогляду серії ЕД,ГД за період з 20.11.2009 року по 10.06.2010 року необґрунтовано отримано виручку у розмірі 30576,75 грн. В порушення вимог п.1 спільного наказу МВС України та Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 05.10.2007 року №369/1105/336 «Про затвердження розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння»УДАІ ГУМВС України в Запорізькій області за рахунок стягнення плати у завищеному розмірі за послуги з державного технічного огляду причепів за період з 02.02.2010 року по 12.06.2010 року необґрунтовано отримано виручку у розмірі 32,0 грн. Всього за період з 20.11.2009 року по 12.06.2010 року УДАІ ГУМВС України в Запорізькій області необґрунтовано отримано виручку у розмірі 30608,75 грн., що, на думку Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області, згідно абз.3 п.1.4 Інструкції про застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Мінекономіки з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519 є порушенням порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції. (а.с.25-54).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.1992 року №47 «Про затвердження зразків національних та міжнародного посвідчень водіїв і документів, необхідних для реєстрації транспортних засобів»надано право Міністерству внутрішніх справ України встановлювати надбавку в межах 25 процентів до визначених виробниками цін на виготовлення продукції, яка реалізується Державною автомобільною інспекцією. Кошти, що залишаються в розпорядженні Міністерства внутрішніх справ України від реалізації зазначеної продукції після сплати податків до бюджету, використовуються на зміцнення матеріально-технічної бази підрозділів Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України.

Спільними наказами Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України та Міністерства економіки України від 05.10.2007 року №369/1105/336 затверджено розміри плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядок їх справляння.

Так, за державний технічний огляд одного транспортного засобу: автомобілів, автобусів, мототранспорту та причепів; огляд транспортних засобів під час реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку, видачі дозволу на переобладнання або заміни номерного агрегату, оформлення допуску до перевезення небезпечних вантажів: автомобілів, автобусів, мототранспорту та причепів здійснюється плата у розмірах відповідно від виду транспортного засобу від 7,0 грн. до 12,0 грн. За проведення техогляду у скорочені терміни передбачено збільшений розмір плати.

Порядком справляння плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ передбачено, що державний технічний огляд транспортних засобів здійснюється без письмових заяв та за згодою замовника. Розрахунки за надання послуг здійснюються у формі попередньої оплати або за фактом їх виконання. Оплата здійснюється шляхом перерахування замовником коштів через банки та/або відділення поштового зв'язку. У разі письмової вимоги замовника та можливості органів та підрозділів МВС України термінового надання послуги, до розміру плати застосовується надбавка в оплаті у розмірі 100 відсотків. Якщо послуга передбачає видачу бланкової продукції, номерних знаків, її розмір установлюється з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції у виробника, уключаючи податок на додану вартість, з урахуванням 25% надбавки до цих витрат відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.1992 року №47 "Про затвердження зразків національних та міжнародного посвідчень водіїв і документів, необхідних для реєстрації транспортних засобів". Кошти, що надійшли від надання платних послуг, зараховуються на спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті на ім'я підрозділів МВС в органах Державного казначейства України, і використовуються відповідно до бюджетного законодавства.

З акту перевірки та додатків до нього вбачається, що розрахунок надлишково нарахованої та необґрунтовано отриманої виручки здійснювався за послуги проходження технічного огляду транспортних засобів з видачею талона ЕД про проходження техогляду власникам транспортних засобів, з яких неможливо відокремити вартість самої послуги та вартість бланкової продукції, так як неможливо встановити чи цей розрахунок стосується лише видачі бланкової продукції без надання послуги щодо державного технічного огляду.

Відповідно до Положення про державну автомобільну інспекцію МВС України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року №341 Державна автомобільна інспекція є головним органом, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні, що входить до системи органів Міністерства внутрішніх справ України (п.1). Державтоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, видає реєстраційні і дозвільні документи на транспортні засоби, посвідчення водія, довідки щодо стану безпеки дорожнього руху та обставин дорожньо-транспортних пригод фізичним і юридичним особам, готує інформаційно-аналітичні матеріали та інші документи з питань, що належать до її компетенції (підпункт 20 п.4).

Згідно ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»та п.1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 03.12.2001 року N 298/519, 03.12.2001 вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Відповідно до п.1.5 вищевказаної Інструкції 1.5 підставою для застосування фінансових (штрафних) санкцій є порушення суб'єктами господарювання вимог спеціальних норм законодавства з питань ціноутворення, якими запроваджено регулювання цін (тарифів).

Суб’єктами господарювання згідно частин 1 та 2 ст.55 Господарського кодексу України є учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Аналізуючи вищевказані нормативні акти, які регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та, також, вважає, що позивач не є суб’єктом господарювання у розумінні ст.55 Господарського кодексу України.

Як вбачається з положень Порядку справляння плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, кошти, які справляються за надання послуг, у тому числі, з видачею бланкової продукції, направляються на спеціальні рахунки органів ДАІ та використовуються відповідно до бюджетного законодавства, тобто по суті своїй, є бюджетними коштами. Вилучення у УДАІ ГУМВС України в Запорізькій області у дохід державного бюджету сум, нарахованих як економічна та фінансова (штрафна) санкції за порушення державної дисципліни цін, є безпідставним та необґрунтованим.

З огляду на це, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст., ст.200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області –залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16.07.2011 року у справі №2а-10080/10/0870 –залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення тексту ухвали.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: Т.С. Прокопчук