Рішення № 30528536, 05.04.2013, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
05.04.2013
Номер справи
918/282/13-г
Номер документу
30528536
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" квітня 2013 р. Справа № 918/282/13-г

Суддя Романюк Р.В. розглянувши матеріали справи

за позовом Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

до Житлово-комунального підприємства "Паркове"

про стягнення 16 000 грн.

В засіданні приймали участь представники:

від позивача: Федоров О.В. (довіреність № 13 від 13.03.2013 року).

від відповідача: Туревич О.О. (довіреність від 12.03.2013 року).

У судовому засіданні 13 березня 2013 року та 03 квітня 2013 року оголошувалася перерва.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ: Рівненське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулось до господарського суду Рівненської області з позовом до Житлово-комунального підприємства "Паркове" про стягнення 16 000 грн. 00 коп.

Обгрунтовуючи заявлені вимоги позивач зазначив, що рішенням адміністративної колегії Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.11.2011р. № 95 дії Житлово-комунального підприємства "Паркове" визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та накладено штраф у розмірі 17 000 грн., який останнім сплачено лише в сумі 1 000 грн., а тому враховуючи надану відстрочку до 31.12.2012р., просить суд несплачену суму штрафу стягнути з відповідача у примусовому порядку.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві. При цьому зазначив, що ухвалою господарського суду Рівненської області від 05.06.2012 року порушено провадження у справі № 5019/889/12 про банкрутство ЖКП "Паркове" та 04.10.2012 року в офіційному друкованому виданні - газеті "Голос України" опубліковано оголошення про банкрутство ЖКП "Паркове", а тому оскільки Рівненське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України пропустило встановлений законом 30-ти денний строк для пред'явлення вимог до боржника, вважає позов необгрунтованим.

Дослідивши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням адміністративної колегії Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29 листопада 2011 року № 95 у справі №03-1/46-11 визнано дії ЖКП "Паркове" щодо надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій споживачам за договорами, що не відповідають вимогам Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, "Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, шляхом встановлення таких умов реалізації товару (послуги), які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; визнано дії ЖКП "Паркове" по нарахуванню квартирної плати мешканцям за невиконані роботи по дератизації та дезинфекції, перевірці димових та вентиляційних каналів, поточному ремонту порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, шляхом встановлення таких цін реалізації товару (послуги), які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Цим же рішенням зобов'язано ЖКП "Паркове" здійснити перерахунок квартирної плати за 2010 рік та січень-жовтень 2011 року включно, мешканцям будинку № 15 по вул. Ст. Бандери в м. Рівне за невиконані роботи по дератизації та дезинфекції, перевірці димових та вентиляційних каналів, поточному ремонту будинку, про що письмово повідомити територіальне відділення до 20 грудня 2011 року. Відповідно до абзацу першого частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за вчиненні порушення накладено штраф у розмірі 17 000 грн. (6-14).

У відповідності до вказаного рішення та ч. 3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання такого рішення.

Відповідачем дане рішення було отримано 02.12.2011 р., про що свідчить додана до матеріалів справи копія повідомлення про вручення поштового відправлення №3301303406302 (а.с. 15).

Як вбачається з залученого до матеріалів справи платіжного доручення № 2732 від 22.12.2011 року, відповідач частково сплатив штраф відповідно до рішення адміністративної колегії Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 95 у справі №03-1/46-11 на суму 1000 грн.

Разом з тим, 02.02.2012 року відповідачем на адресу позивача було направлено лист з проханням відстрочити сплату накладеного штрафу до 31 грудня 2012 року в зв'язку з важким фінансовим становищем.

10.02.2012 року рішенням адміністративної колегії Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 10 у справі №03-1/46-11 надано відстрочку сплати штрафу ЖКП "Паркове" з 02.02.2012 року до 31.12.2012 року.

Проте, на момент звернення позивача до суду залишок штрафу відповідачем у розмірі 16 000 грн. не сплачено.

Відповідно до ст. 1 закону України "Про Антимонопольний комітет України" передбачено, Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. Особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливому порядку призначення та звільнення Голови Антимонопольного комітету України, його заступників, державних уповноважених Антимонопольного комітету України, голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України, наданні соціальних гарантій, охороні особистих і майнових прав працівників Антимонопольного комітету України на рівні з працівниками правоохоронних органів, в умовах оплати праці.

Стаття 3 зазначеного Закону до основних завдань Антимонопольного комітету України відносить участь у формуванні та реалізації конкурентної політики, в частині, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Згідно ст. 5 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" встановлено, що Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про захист від недобросовісної конкуренції", цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України.

Статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу.

Частиною 1 статті 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" передбачено, що розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.

Згідно з ч.ч.1, 2, 3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в іншій спосіб. Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішеннями органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двохмісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

За таких обставин, враховуючи, що рішення адміністративної колегії Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.11.2011р. № 95 у встановленому законом порядку не оскаржене і на день розгляду справи в суді є чинним та обов'язковим до виконання, позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 16 000,00 грн. судом визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Стосовно твердження відповідача про порушення провадження у справі № 5019/889/12 про банкрутство ЖКП "Паркове" та пропуск Територіальним відділенням Антимонопольного комітету України встановленого Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" 30-ти денного строку для пред'явлення вимог до боржника, то суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції від 22.09.2012 року) - в подальшому Закон встановлено, що кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.

Конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують (п. 1 ст. 14 Закону).

Вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає (п. 2 ст. 14 Закону).

У розумінні Закону грошове зобов'язання - це зобов'язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та інших підставах, передбачених цивільним законодавством України (абзац сьомий статті 1).

Разом з тим, Закон України "Про захист економічної конкуренції", на підставі приписів якого відповідачу нараховано штраф, визначає правові засади підтримки та захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності і спрямований на забезпечення ефективного функціонування економіки України на основі розвитку конкурентних відносин. Тобто Закон України "Про захист економічної конкуренції" не регулює ні цивільно-правові відносини, а ні відносини у сфері оподаткування.

З огляду на зазначене, враховуючи, що економічні санкції, що складають предмет позову, застосовані позивачем на підставі Закону України "Про захист економічної конкуренції", не пов'язані з невиконанням чи неналежним виконанням відповідачем грошового або податкового зобов'язання, а тому положення статті 14 Закону на них не поширюються.

Слід також зазначити, що наведена вище правова позиція співпадає з рекомендаціями викладеними в оглядовому листі Вищого господарського суду України N 01-8/2361 від 24.10.2006р. "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням конкуренційного законодавства" (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку Вищим господарським судом України)

Враховуючи викладене, керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Житлово-комунального підприємства "Паркове" (33028, м. Рівне, вул. Тиха, 1, код ЄДРПОУ 31479209) штраф у розмірі 16 000,00 грн. зарахувавши в доход загального фонду Державного бюджету України на рахунок територіального органу Державного казначейства за кодом класифікації доходів (КЕКД) 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" (символ звітності 106), одержувач: УК у м. Рівному /Рівне/ 21081100, р/р 31113106700002, банк одержувача ГДКСУ в Рівненській області, код ЄДРПОУ 22586331, МФО 833017, призначення платежу *;106; код ЄДРПОУ платника.

3. Стягнути з Житлово-комунального підприємства "Паркове" (33028, м. Рівне, вул. Тиха, 1, код ЄДРПОУ 31479209) в доход державного бюджету 1 720 грн. 50 коп. судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено "09" квітня 2013 року

Суддя Романюк Р.В.