Постанова № 30522116, 20.03.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2013
Номер справи
810/683/13-а
Номер документу
30522116
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2013 року 810/683/13-а

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання – Роздобудько Я.В., за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТСТ Трейд»

до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування наказу та зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ТОВ «ТСТ Трейд» звернулось до суду з позовом до ДПІ у Вишгородському районі Київської області просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ ДПІ у Вишгородському районі Київської області ДПС від 31.05.2012 р. №101;

- визнати протиправними дії ДПІ у Вишгородському районі Київської області ДПС, пов’язані із проведенням документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ТСТ Трейд», що оформлені актом від 01.06.2012 р. №709/22-00/37868196.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.02.2013 р. відмовлено у відкритті провадження в справі за позовом ТОВ «ТСТ Трейд» до ДПІ у Вишгородському районі Київської області ДПС про визнання протиправними дії щодо визнання та визначення в акті від 01.06.2012 р. №709/22-00/37868196 документальної невиїзної перевірки ТОВ «ТСТ Трейд» нікчемними правочинів (договорів), укладених ним з контрагентами та відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ТОВ «ТСТ Трейд» до ДПІ у Вишгородському районі Київської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування наказ ДПІ у Вишгородському Київської області ДПС від 31.05.2012 р. №101 та визнання протиправними дії пов’язані із проведенням документальної позапланової невиїзної перевірки, що оформлена актом від 01.06.2012 р. №709/22-00/37868196.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що працівниками ДПІ у Вишгородському районі Київської області проведена документальна позапланова невиїзна перевірка з правомірності формування податкового зобов’язання та податкового кредиту за період з 10.10.2011 р. по 30.04.2012 р. За її результатами складено Акт №709/22-00/37868196 (далв – Акт перевірки).

Пояснює, що згідно Акту перевірки даних, наказ №101 від 31.05.2012 р. «Про проведення документальної невиїзної перевірки» та повідомлення про її проведення були направлені поштою на юридичну адресу позивача 31.05.2012 р. Як вбачається з Акту перевірки перевірка проводилась в період з 31.05.2012 р. по 01.06.2012 р.

Позивач вважає оскаржуваний наказ протиправним, оскільки його винесено з порушенням вимог норм чинного законодавства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, підтвердив обставини викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити.

Відповідач заперечував проти позову. У обґрунтування своїх заперечень пояснив, що реалізація органами ДПС контролю за додержанням податкового законодавства, правильність обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством, у відповідності до п.п.20.1.4 п.20.1 ст. 20 ПК України, здійснюється шляхом проведення перевірок платника податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

За результатами проведення перевірок, у відповідності до п.86.1 ст. 86 ПК України, органи ДПС складають акт або довідку такої перевірки, які підписуються посадовими особами органу ДПС та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Вважає, що оскаржуваний наказ податкового органу №101 від 31.05.2012 р. винесено правомірно, в порядку та у спосіб, передбачені вимогами чинного законодавства.

В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст. 20, п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78, п.79.1, п.7.2 ст. 79 ПК України начальником ДПІ у Вишгородському районі Київської області ДПС винесено наказ №101 від 31.05.2012 р., про проведення з 31.05.2012 р. в термін 5 робочих днів документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «ТСТ Трейд» щодо правомірності формування податкового зобов’язання та податкового кредиту за період 10.10.2011 р. по 30.04.2012 р.

На підставі наказу ДПІ у Вишгородському районі Київської обалсті від 31.05.2012 р. №101, п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п.79.1, п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України проведена невиїзна позапланова документальна перевірка ТОВ «ТСТ Трейд» щодо правомірності формування податкового зобов’язання та податкового кредиту за період 10.10.2011 р. по 30.04.2012 р. За результатами перевірки складено Акт перевірки.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

Частина 2 ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п.20.1.4, п.п.20.1.6, п.п.20.1.8 п. 20.1 ст. 20 ПК України, органи державної податкової служби мають право: проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом; для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом; під час проведення перевірок вивчати та перевіряти первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Згідно п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

ДПІ у Вишгородському районі Київської області про проведення невиїзної документальної перевірки повідомлено ТОВ «ТСТ Трейд», повідомленням від 31.05.2012 р. №38/22-00 про проведення з 31.05.2012 р., терміном на 5 робочих дні документальної перевірки, яке разом з копією наказу від 31.05.2012 р. №101 «Про проведення документальної невиїзної перевірки» було надіслано рекомендованим листом.

Згідно п. 44.3 ст. 44 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.

Відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється в разі, якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з п.78.4 ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Згідно з положеннями ст. 81 ПК України посадові особи органу ДПС України мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів (вичерпний перелік):

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;

- копії наказу про проведення перевірки;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених ст. 81 ПК України, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Згідно з п. 81.1 ст. 81 ПК України, при пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Враховуючи викладені обставини справи та положення норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що виносячи оскаржуваний наказ №101 відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України Водночас, спірний наказ жодним чином не порушує права та інтереси позивача.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись статтями 69,70,71,72,94,158-163,167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В. Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 22 березня 2013 року.