Постанова № 30472070, 27.03.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2013
Номер справи
813/694/13-а
Номер документу
30472070
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 березня 2013 року № 813/694/13-а

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючого-судді Ланкевича А.З.

секретар судового засідання Бравчук Д.Є.

за участі представників

позивача Шимчишина І.С.

відповідача Кіт О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шувар» до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -

встановив :

Позивач звернувся з позовом, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача №0006021531 від 02 жовтня 2012 року.

Посилається на те, що за результатами проведеної відповідачем камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) позивача по орендній платі за землю юридичних осіб, складено Акт перевірки №159/15-3 від 21 вересня 2012 року, яким встановлено порушення п. 271.1 ст. 271, п. 288.1 ст. 288, п. 288.5 ст. 288 та п. 286.2 ст. 288 розділу ІІ Податкового кодексу України , ст.ст. 15, 21 Закону України «Про оренду землі», ухвали ЛМР від 18.06.2009 року № 2712, від 16.12.2010 року № 37, від. 31.01.2011 року № 369 та від 22.03.2012 року № 1372, а саме у І кварталі 2012 року занижено основний платіж по орендній платі за землю в розмірі 30% від встановленої суми орендної плати за землю по договорах оренди землі від 15.03.2011 року № С-1905 та № С-1906. Зазначає, що на підставі вказаного Акту відповідачем 02 жовтня 2012 року винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0006021531, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 551 821,23 грн. (за основним платежем 367 880,82 грн. та за штрафними санкціями 183 940,41 грн.). Не визнає відхилення між даними задекларованими в декларації №9006636597 та даними ДПІ, не погоджується з висновком про порушення нормативно-правових актів зазначених в акті перевірки, а також з висновком про те, що в податковій декларації (розрахунку) виявлено арифметичну (методологічну) помилку, у зв'язку з чим вважає неправомірним нарахування штрафних санкцій на суму 183 940,41 грн. Тому просить позов задоволити.

Відповідачем подано письмове заперечення проти позову, в якому він просить в позові відмовити, посилається на те, що працівниками Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби проведена камеральна перевірка позивача податкової декларації (розрахунку) по орендній платі за землю юридичних осіб за 1 квартал 2012 року, за результатами якої складено Акт перевірки №159/15-3 від 21 вересня 2012 року. При проведенні перевірки встановлено, що позивачем при обчисленні податкового зобовязання по орендній платі за землю у першому кварталі 2012 року неправомірно застосовано пільгу в розмірі 60 відсотків від встановленої суми орендної плати та задекларовано лише 40 відсотків, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі в сумі 367 880,82 грн. Також позивач знехтувавши умови п.9 договорів оренди землі виданих Львівською міською радою від 15.03.2011 року № С-1905 та № С-1906, порушено п. 271.1 ст. 271, п. 2881. ст. 288, п. 288.5 ст. 288 та п. 286.2 ст. 286 розділу ІІ Податкового кодексу України, ст.15,21 Закону України "Про оренду землі", ухвали ЛМР від 18.06.2009 року №2712, від 16.12.2010 року №37, від. 31.03.2011 року №369 та від 22.03.2012 року №1372.

Представник позивача, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав повністю, посилається на підстави викладені в позовній заяві.

Представник відповідача, в судовому засіданні, проти позову заперечила, просить відмовити в його задоволенні з підстав викладених в письмовому заперечені проти позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

На підставі п.1 та п.3 ст. 10 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" зі змінами та ст.ст. 75, 76 та 86 розділу ІІ Податкового кодексу України працівниками Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби проведено камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку) по орендній платі за землю з юридичних осіб ТзОВ "Шувар", декларація № 9006636596 від 20.02.2012 року за перший квартал 2012 року , за результатами якої складено Акт перевірки №159/15-3 від 21 вересня 2012 року.

Як вбачається з висновків вищенаведеного Акту перевірки, відповідачем встановлено порушення зі сторони позивача вимог п. 271.1 ст. 271, п. 288.1 ст.288, 288.5 ст.288 та п. 286.2 ст.286 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), ст.ст.15, 21 Закону України від 06.10.1998 року №161-ХІV "Про оренду землі", ухвали ЛМР від 18.06.2009 року №2712, від 16.12.2010 року № 37, від 31.03.2011 року № 369 та від 22.03.2012 року № 1372, а саме у першому кварталі 2012 року занижено основний платіж по орендній платі за землю в розмірі 30% від встановленої суми орендної плати за землю по договорах оренди землі від 15.03.2011 року № С-1905 та № С-1906.

На підставі вищезазначеного Акту перевірки відповідачем 20 жовтня 2012 року винесено податкове повідомлення-рішення №0006021531, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 551 821, 23 грн. за основним платежем 367 880,82 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 183 940, 41 грн.

Відповідач на підтвердження обґрунтованості висновків перевірки, викладених в акті посилається на те, що позивачем при обчисленні податкового зобов'язання по орендній платі за землю у першому кварталі 2012 року неправомірно застосовано пільгу в розмірі 60 відсотків від встановленої суми орендної плати та задекларовано лише 40 відсотків, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі в сумі 367 880,82 грн. Також знехтувано умови п.9 договорів оренди землі виданих Львівською міською радою та підписаних платником від 15.03.2011 року №С-1905 та №1906 в яких зазначено, що у 2012 році частково звільнено від сплати орендної плати за рахунок коштів, що зараховуються до міського бюджету м.Львова на 30 відсотків від суми орендної плати.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно п. 271.1. ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Пунктами 288.1. та 288.5 статті 288 ПК України встановлено підставу для нарахування орендної плати за земельну ділянку, обов'язок органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни та розмір орендної плати, який встановлюється у договорі оренди.

Відповідно до вимог п.286.2 ст.286 ПК України - платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до ст. 285 ПК України - базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року.

Згідно п.287.3 ст.287 ПК України - податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Судом встановлено, що між позивачем та Львівською міською радою 15.03.2011 року укладено два договори оренди землі № С-1905 та № С-1906. Відповідно до яких, позивач отримав у строкове платне користування земельні ділянки, які знаходиться в м. Львові по вул. Хуторівка для розміщення регіонального аграрного ринку з розміщенням регіонального аграрного центру оптових ринків сільськогосподарської продукції, площею 6,9 га, а також для розміщення спортивної зони площею 1,7547 га.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Шувар" до ДПІ у Сихівському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби 20.02.1012 року подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності). Відповідно до поданої декларації, позивачем задекларовано річну суму (колонка 9, рядок 13) 2 993 876,11 грн., з розбивкою даної суми на 12 місяців: 2 993 876,11 грн. / 12 місяців = 249489,68 грн. Декларацію з плати за землю подано до 20 лютого поточного року, з розбивкою на 12 рівних частин, тобто на 12 місяців.

Статтею 30 ПК України передбачено надання податкових пільг щодо нарахування та сплати податку та збору, сплати податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.

Відповідно до п. 30.2 ст. 30 ПК України підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Згідно п. 30.5 ст. 30 ПК України податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно цим Кодексом, рішеннями Верховної ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до п. 30.9 ст. 30 ПК України податкова пільга надається шляхом: а) податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору; б) зменшення податкового зобов'язання після нарахування податку та збору; в) встановлення зниженої ставки податку та збору; г) звільнення від сплати податку та збору.

Статтею 284 ПК України встановлено особливості застосування пільгового оподаткування.

Відповідно до п.284.1 ст.284 ПК України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.

Пунктом 284.2 ст. 284 ПК України встановлено, якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.

Щодо висновків відповідача про порушення вимог ухвал від 18.06.2009 року № 2712, від 16.12.2010 року № 37, від 31.03.2011 року № 369 та від 22.03.2012 року № 1372 суд зазначає наступне.

Згідно ухвали від 18.06.2009 року № 2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова» Львівською міською радою здійснено розрахунок орендної плати за земельні ділянки по договорах оренди від 15.03.2011 року № С-1905 та № С-1906.

Як вбачається з ухвали від 16.12.2010 року № 37 «Про порядок застосування відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м.Львова» Львівською міською радою надано пільги за землекористування орендарям земельних ділянок, наданих в оренду Львівською міською радою, часткового звільнивши їх від сплати орендної плати за рахунок коштів, що зараховуються до міського бюджету м.Львова, зменшивши орендну плату на 30 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до міського бюджету м.Львова у 2012 році.

Відповідно до п.9 договорів оренди землі від 15.03.2011 року ТзОВ «Шувар» частково звільнено від сплати орендної плати за рахунок коштів, що зараховуються до міського бюджету м.Львова, зменшивши орендну плату на 30 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до міського бюджету м.Львова у 2012 році.

Судом встановлено, що позивач сплачує орендну плату за земельні ділянки по договорах оренди на підставі розрахунку, який здійснено Львівською міською радою відповідно до ухвали від 18.06.2009 року № 2712 року, а порушення положень ухвали від 16.12.2010 року № 37 автоматично потягнуло б за собою порушення умов договорів оренди землі, що у свою чергу стало б підставою для їх розірвання за рішенням суду внаслідок невиконання умов договору, як це передбачено п. 38 вказаних договорів. Тому позивач дотримувався вимог зазначених ухвал Львівської міської ради.

В п.2.8 ухвали Львівської міської ради від 31.03.2011 року № 369 «Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м.Львова» зазначено, що платники орендної плати та земельного податку, вказані у підпунктах 2.1, 2.2, 2.6 цієї ухвали, здійснюють сплату орендної плати та земельного податку за період прийняття цієї ухвали до часу введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м.Львова з пільгою в розмірі 60% від суми нарахованих платежів, що зараховуються до міського бюджету м.Львова.

Пунктом 1 ухвали Львівської міської ради № 1372 від 22.03.2012 року « Про внесення змін до ухвали міської ради від 16.02.2012 року № 1224» визначено, внести зміни до ухвали міської ради від 16.02.2012 року № 1224, викласти підпункт 1.1 у новій редакції: « 1.1. Платники орендної плати за землю та земельного податку здійснюють сплату орендної плати та земельного податку у 2012 році на підставі грошової оцінки земель м.Львова, затвердженої ухвалою міської ради від 18.06.2009 року № 2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова» (зі змінами), з пільгою у розмірі 60 відсотків від суми нарахованих платежів, що зараховуються до міського бюджету м.Львова. Дана ухвала доповнена п. 1.2 у такій редакції: « 1.2. Встановити, що сплата орендної плати за землю та земельного податку з 01.01.2012 року до 01.04.2012 року здійснюється з врахуванням вимог норм ухвали міської ради від 16.12.2010 року № 37 «Про порядок застосування відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м.Львова». Тобто, п.1 Львівська міська рада декларує пільгу в розмірі 60% на цілий 2012 рік, а в п.1.2 вказує, що пільга за період з 01.01.2012 року до 01.04.2012 року складає 30% ( передбачено п.1.2 ухвали від 16.12.2010 року № 37).

Судом встановлено, що ухвалою від 31.03.2011 року № 369 чітко вказано розмір пільги 60%, а період застосування цієї пільги з моменту прийняття цієї ухвали (31.03.2011 року) до часу введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м.Львова. Тому позивачем при обчисленні та декларуванні суми земельного податку в декларації вказано суми земельного податку з пільгою в розмірі 60%.

Як вбачається з ухвали від 22.03.2012 року № 1372, дата її прийняття 22.03.2012 року, а позивач зобов'язаний подати декларацію до 20.02.2012 року. Тому, здаючи декларацію позивач не міг знати, що через місяць після здачі декларації, пільгу змінено з 60% до 30%.

Також суд зазначає, що 16.02.2012 року Львівською міською радою прийнято ухвалу № 1224 «Про нарахування та сплату до міського бюджету на 2012 рік орендної плати за землю та земельного податку». Відповідно до п.1.1 зазначеної ухвали, платники орендної плати за землю та земельного податку здійснюють сплату орендної плати та земельного податку у 2012 році на підставі діючої грошової оцінки земель м.Львова, затвердженої ухвалою міської ради від 18.06.2009 року № 2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова», з пільгою у розмірі 70% від суми нарахованих платежів, що зараховуються до міського бюджету м.Львова.

В той час, як ухвалою від 31.03.2011 року № 369 встановлено пільгу в 60%, яку ухвалою № 1372 від 22.03.2012 року зменшено до 30%, діє ухвала міської ради від 18.06.2009 року № 2712, яка встановлює пільгу у розмірі 70%, яка залишається діючою, ніким не скасованою чи зміненою.

Крім цього, судом враховується те, що позивачем жодного разу не порушено строків сплати земельного податку, що підтверджується платіжними дорученнями: від 29.02.2012р. № 3399 на суму 249489,74 грн.; від 28.03.2012р. № 3487 на суму 249489,68 грн.; від 27.04.2012р. № 3564 на суму 249489,68 грн.; від 22.05.2012р. № 3653 на суму 249489,68 грн. сплачено за квітень; від 26.06.2012р. № 3761 на суму 249489,68 грн.; від 27.07.2012р. № 21 на суму 249489,68 грн.; від 28.08.2012р. № 3963 на суму 249489,68 грн.; від 28.09.2012р. № 51 на суму 249489,68 грн.; від 30.10.2012р. № 168 на суму 249489,68 грн.; від 30.11.2012р. № 4050 на суму 249489,68 грн.; від 28.12.2012р. № 4170 на суму 249489,68 грн.; від 30.01.2013р. № 4241 на суму 249489,68 грн.

Відповідно до ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що позивачем в податковій декларації за перевірений період правомірно визначено податкове зобов'язання щодо плати за землю, а відтак оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача підлягає скасуванню.

Щодо резолютивної частини постанови, суд вважає за доцільне використовувати формулювання наведене в п.1 ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі ст.94 вищенаведеного Кодексу із урахуванням того, що рішення ухвалене на користь позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби №0006021531 від 02 жовтня 2012 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Шувар» сплачену ним суму судового збору в розмірі 2 294 (дві тисячі двісті дев'яносто чотири) грн. 00 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Ланкевич А.З.

Повний текст постанови виготовлено 01 квітня 2013 року