ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2013 р. Справа № 804/1941/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіКуделько Н.Є. при секретаріВітушко Л.Г. за участю: представника позивача представника відповідача Калінчука В.В. Стоілової І.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Криворіжгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
04.02.2013р. Публічне акціонерне товариство "Криворіжгаз" (далі-позивач, ПАТ «Криворіжгаз») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби (далі-відповідач, СДПІ по роботі з підприємствами ГМК у м. Кривому Розі) про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.10.2012р. № 2142290710 винесене на підставі акту від 18.09.2012р. №65/08-23-427/3/03341397. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що дане податкове повідомлення-рішення було прийнято на підставі акту від 18.09.2012р. №65/08-23-427/3/03341397 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «Криворіжгаз», з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.12.2008р. по 31.05.2012р., податку на прибуток за період з 19.11.2007 р. по 30.04.2012 р., збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за період з 27.08.2009 р. по 30.04.2012 р. Вважає дане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки дане рішення відповідачем було прийнято на підставі того, що податковим органом було встановлено, що підприємством сплачувалися суми узгоджених податкових зобов'язань із порушенням строків, встановлених законодавством, а саме: п.57.1. ст.57, п.203.2. ст.203 Податкового Кодексу України, ПАТ «Криворіжгаз» узгоджене податкове зобов'язання згідно поданих податкових декларацій з податку на додану вартість, сплачено із затримкою до 30 календарних днів включно: декларація від 20.03.2012 №9013008862 - нараховано 4 718 005,00 грн. по строку сплати 30.03.2012 фактично погашено 1 587 192,71 грн. у квітні 2012 року; декларація від 20.04.2012 №9020634815 - нараховано 4 028 653,00 грн. по строку сплати 30.04.2012 фактично погашено 1 078 653,00 грн. 30.05.2012року. На думку позивача, такі висновки відповідача є необґрунтованими, та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства. ПАТ «Криворіжгаз» не визнає суму податкового боргу перед бюджетом з податку на додану вартість, який виник з 01.01.2011 року, за період з 01.01.2011р. (дата набрання чинності ПКУ) по 18.09.2012р. (дата складання Акту), оскільки ПАТ «Криворіжгаз» не отримало від податкового органу, жодної податкової вимоги щодо сплати узгоджених податкових зобов'язань. Просить суд позов задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, обставини викладені у позовній заяві підтвердив.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, позовні вимоги вважає необґрунтованими, посилаючись на те, що висновки зазначені в акті від 18.09.2012р. №65/08-23-427/3/03341397 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «Криворіжгаз», з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.12.2008р. по 31.05.2012р., податку на прибуток за період з 19.11.2007 р. по 30.04.2012 р., збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за період з 27.08.2009 р. по 30.04.2012 р. є обґрунтованими та підтверджені письмовими доказами, дії відповідача при проведенні перевірки та складенні акту перевірки вчинені відповідно до вимог чинного законодавства, а тому СДПІ по роботі з підприємствами ГМК у м. Кривому Розі при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 02.10.2012р. № 2142290710 діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На підставі вищенаведеного, просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ПАТ «Криворіжгаз» 26.01.1995р. зареєстровано виконавчим комітетом Криворізької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 03341397 (а.с.10 звор.).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наказу СДПІ по роботі з підприємствами ГМК у м. Кривому Розі від 29.08.2012 № 131 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «Криворіжгаз» на підставі ст. 20, ст.75, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78, ст. 79 Податкового Кодексу України, Прокопенко Тетяною Олександрівною, головним державним податковим ревізором-інспектором відділу податкового супроводження інших підприємств ГМК СДПІ по роботі з підприємствами ГМК у м. Кривому Розі Дніпропетровської обл. ДПС, інспектором податкової служби І рангу, Мороз Тетяною Федорівною, заступником начальника відділу податкового супроводження інших підприємств ГМК СДПІ по роботі з підприємствами ГМК у м. Кривому Розі Дніпропетровської обл. ДПС, радником податкової служби ІІІ рангу проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПАТ «Криворіжгаз», з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.12.2008р. по 31.05.2012р., податку на прибуток за період з 19.11.2007 р. по 30.04.2012 р., збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за період з 27.08.2009 р. по 30.04.2012 р. (а.с.10).
За результатами перевірки 18.09.2012р. СДПІ по роботі з підприємствами ГМК у м. Кривому Розі складено акт №152/24/17-310/08679385/2506 (а.с.19-22).
У ході документальної позапланової невиїзної перевірки ПАТ «Криворіжгаз», з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 01.12.2008р. по 31.05.2012р., податку на прибуток за період з 19.11.2007 р. по 30.04.2012 р., збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за період з 27.08.2009 р. по 30.04.2012 р. серед іншого було встановлено, що ПАТ «Криворіжгаз» сплачувалися суми узгоджених податкових зобов'язань із порушенням строків, встановлених законодавством, а саме: п.57.1. ст.57, п.203.2. ст.203 Податкового Кодексу України, ПАТ «Криворіжгаз» узгоджене податкове зобов'язання згідно поданих податкових декларацій з податку на додану вартість, сплачено із затримкою до 30 календарних днів включно: декларація від 20.03.2012 №9013008862 - нараховано 4 718 005,00 грн. по строку сплати 30.03.2012 фактично погашено 1 587 192,71 грн. у квітні 2012 року; декларація від 20.04.2012 №9020634815 - нараховано 4 028 653,00 грн. по строку сплати 30.04.2012 фактично погашено 1 078 653,00 грн. 30.05.2012 року (а.с.25 звор.).
На підставі акту перевірки, СДПІ по роботі з підприємствами ГМК у м. Кривому Розі було винесено податкове повідомлення-рішення від 02.10.2012р. № 2142290710 про зобов'язання ПАТ «Криворіжгаз» сплатити штраф у сумі 266 584,57 грн. за затримку на 18-30 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 5 615 845, 71 грн. за платежем - податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 10% (а.с.9).
Згідно розрахунку штрафних санкцій (а.с.81) з податку на додану вартість до акту перевірки №152/24/17-310/08679385/2506 від 18.09.2012р., документ, по якому виникла заборгованість: декларація від 20.03.2012 №9013008862 - 4 718 005,00 грн. (а.с.117-120), сплачено із затримкою до 30 днів - 1 587 192,71 грн., більше 30 днів - 3130812,29; декларація від 20.04.2012 №9020634815 - 4 028 653,00 грн. За затримку на 18-30 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 5 615 845, 71 грн., загальна сума штраф становить 266 584,57 грн. (а.с.121-124).
Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані нормами Податкового кодексу України N 2755-VI від 02.12.2010р., Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-ІІІ.
Згідно п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до ст.79 Податкового кодексу України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Згідно п.126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
З 01.01.2011 року порядок надсилання податкових вимог встановлено ст.59 ПК України.
Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України визначено, що у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Податковим кодексом України змінено порядок надсилання податкових вимог у порівнянні із діючим раніше Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-ІІІ, який передбачав надсилання першої та другої податкових вимог.
Відповідно до ст.6.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01.01.2011 року встановлено черговість виставлення податкових вимог та консолідований борг:
податкова вимога повинна містити загальну суму податкового боргу та суми податкового боргу за кожним окремим податком, збором (обов'язковим платежем). Податковий орган веде реєстр виданих податкових вимог щодо окремих платників податків.
у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється.
Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги.
В ході судового розгляду судом встановлено, що податковим органом надсилалися ПАТ «Криворіжгаз» перша та друга податкові вимоги: від 29.12.2004 №1/105 на загальну суму 253 668,58 грн. та від 28.01.2005 №2/2 на загальну суму 1 841 159,33 грн. (а.с.64).
Зазначені податкові вимоги були відкликані 31.05.2012 у зв'язку з повним погашенням податкового боргу.
Докази направлення зазначених податкових вимог підтверджується реєстром податкових вимог (а.с.64).
Станом на 31.05.2012 року за особовим рахунком платника ПДВ ПАТ «Криворіжгаз» рахувалася недоїмка (податковий борг) у розмірі 14 897 906,81 грн., що підтверджується витягом з особового рахунку (а.с.65-80).
Таким чином, приймаючи до уваги, що податковим органом платнику ПАТ «Криворіжгаз» були направлені перша та друга податкові вимоги від 29.12.2004 №1/105 та від 28.01.2005 №2/2, а податковий борг у повному обсязі погашено не було, тобто податковий борг не переривався з 2005 року, суд приходить до висновку, що у 2012 році не було підстав для надсилання податкових вимог по зазначеним деклараціям.
Крім того, ПАТ «Криворіжгаз» було добровільно сплачено задекларовані податкові зобов'язання у повному обсязі та отримано довідку СДПІ ГМК у м. Кривому Розі від 19.07.2012 №5943/10/08-19-12 про відсутність заборгованості з податків і зборів станом на 19.07.2012 року, на що в акті перевірки наведено перелік документів, на підставі яких погашено податковий борг за цими деклараціями (а.с.15-16).
Отже, доводи ПАТ «Криворіжгаз» щодо не визнання суми податкового боргу перед бюджетом з податку на додану вартість, який виник з 01.01.2011 року, за період з 01.01.2011р. (дата набрання чинності ПКУ) по 18.09.2012р. (дата складання Акту), оскільки ПАТ «Криворіжгаз» не отримало від податкового органу, жодної податкової вимоги щодо сплати узгоджених податкових зобов'язань є необґрунтованими.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно нараховано, за затримку на 18-30 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 5 615 845, 71 грн., суму штрафу у розмірі 266 584,57 грн. крім нарахованих з них 42822,55 грн. з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідач в акті перевірки №152/24/17-310/08679385/2506 від 18.09.2012р. зазначає, що джерелом погашення податкового боргу у сумі 428225,53 грн. по декларації з податку на додану вартість від 20.03.2012р. №9013008862 є «за рахунок переплати, що виникла внаслідок зменшення нарахувань по акту минулого року (рішення суду №2а-1065/08)».
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2011р. по справі №2-а-1065/08/0470 залишена без змін постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2009р. у справі №2а-1065/08/0470, якою скасовано податкові повідомлення - рішення №0004382301/0 від 10.08.2007р., №0004382301/1 від 22.10.2007р. та №0004382301/2 від 10.01.2008р., якими до ПАТ «Криворіжгаз» було застосовано штраф у сумі 428225,53 грн. (а.с.31-35).
Відповідно до п.п.5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податковим органом неправомірно в обліковій картці ПАТ «Криворіжгаз» по податку на додану вартість було проведено нарахування по податковому повідомленню - рішенню №0004382301/0 від 10.08.2007р., яким нараховано штрафну санкцію у сумі 428225,53 грн., оскільки дана сума податкового зобов'язання на той момент не була узгодженою.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 02.10.2012р. №2142290710 Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби про зобов'язання ПАТ «Криворіжгаз» сплатити штраф в частині 42822,55 грн. підлягає скасуванню.
В задоволенні решти позовних вимог необхідно відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України з Державного бюджету України підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у розмірі 382,00 грн.
Керуючись нормами Податкового Кодексу України N 2755-VI від 02.12.2010р., Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-ІІІ ст.ст.8,10,11,12,18,69,128,158-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.10.2012р. №2142290710 Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області Державної податкової служби в частині 42822,55 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» в рахунок повернення судового збору 382,00 гривень.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 01 квітня 2013 року
Суддя Н.Є. Куделько