КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-10596/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б. Суддя-доповідач: Коротких А. Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
21 березня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Коротких А.Ю.,
суддів: Ганечко О.М.,
Літвіної Н.М.,
при секретарі Некрасовій М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою відкритого акціонерного товариства «Укртурінвест» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «Укртурінвест» до державної податкової інспекції в Печерському районі міста Києва Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 жовтня 2012 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відкрите акціонерне товариство «Укртурінвест» (далі - позивач, апелянт) подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції були неповно з'ясовані всі обставини, що мали суттєве значення для вирішення справи та допущені порушення норм матеріального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Співробітниками Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ВАТ «Укртурінвест» з питань повного обчислення та своєчасності сплати орендної плати за землю за період з 01.10.2008 року по 30.09.2011 року.
За результатом перевірки складено акт від 27.12.2011 року №1669/23- 12/05518300.
Під час перевірки встановлено порушення ст.2, ст.5 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ «Про плату за землю» (далі - Закон №2535), п.288.1, п.288.2 ст.288 Податкового кодексу України, а саме: занижено грошові зобов'язання з орендної плати за землю за період грудень 2008 року - вересень 2011 року.
На підставі акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 12.01.2012 року №0000292312, яким позивачу збільшено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата юридичних осіб на 5638326,54 грн., у тому числі за основним платежем - 4680068,86 грн., штрафні (фінансові) санкції - 958257,68 грн.
Судом встановлено, що Київською міською радою, на підставі рішення від 10.12.1998 року №75/176 та договору від 28 липня 2000 року (зареєстровані в Головному управлінні земельних ресурсів 23.01.2001 року за №82-6-00014), передано в оренду позивачу строком на 49 років земельну ділянку площею 0,4721 га (кадастровий номер 82127002) за адресою: м. Київ, вул. Госпітальна, 12.
Згідно з угодою про внесення змін до договору оренди від 07.04.2004 року площа земельної ділянки становить 0,3952 га. Цільове призначення - для завершення будівництва, експлуатації та обслуговуванню будівлі по наданню додаткових послуг бізнесменам. Розмір річної орендної плати становить 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п.2.2 договору).
Згідно з даними держаного земельного кадастру на підставі договору оренди користувачем земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Госпітальна, 12 є ВАТ «Укртурінвест», дата початку оренди - 23.01.2001 року, дата закінчення оренди - 23.01.2050 року. Нормативна грошова оцінка, згідно з довідкою від 17.10.2007 року №Ю-06926, становить 27101185,80 грн., площа земельної ділянки - 3951,51 кв.м.
Як зазначено в ст.2 Закону України №2535, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Статтею 5 Закону України №2535 передбачено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Згідно із ст.13 Закону України №2535 підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Частиною 2 статті 17 Закону України №2535 передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Відповідно до п.288.2 - 288.4 ст.288 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з п.288.7 ст.288 Податкового кодексу України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу (розділ ХІІІ - плата за землю).
Штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення (п.7 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ).
Пунктом 13 вищезазначеного договору оренди земельної ділянки від 28 липня 2000 року передбачено підстави припинення дії вказаного договору: закінчення терміну, на який укладено цей договір; одержання орендарем земельної ділянки у власність; дострокове розірвання цього договору за згодою сторін; примусове вилучення земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності у порядку, визначеному законодавством України; ліквідація юридичної особи - орендаря; дострокове розірвання цього договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у випадку: а) неналежного виконання іншою стороною умов цього договору; б) випадкового знищення чи пошкодження земельної ділянки, яке суттєво перешкоджає використанню земельної ділянки за її цільовим призначенням; в) з інших підстав, визначених законодавством України.
Згідно з п. 15 договору перехід права власності на земельну ділянку не є підставою для зміни умов або розірвання цього договору.
Також, згідно з умовами договору, орендар зобов'язаний повернути земельну ділянку орендодавцеві у стані, придатному для її подальшого використання, після припинення або розірвання цього договору.
На момент проведення перевірки платником податків не надано документів, які підтверджують факт розірвання (припинення) договору оренди та повернення земельної ділянки орендодавцеві.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку про те, що податковим органом було правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 12.01.2012 року № 0000292312.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Укртурінвест» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 жовтня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя: Коротких А.Ю.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н.М.
Повний текст виготовлено: 26.03.2013 року.
.
Головуючий суддя Коротких А. Ю.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н. М.