ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2013 р. Справа № 2457/10/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
судді-доповідача - Богаченка С.І.,
суддів - Затолочного В.С., Качмара В.Я.,
при секретарі судового засідання - Барана П. Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Дочірнього підприємства ТВФ «Стиль» Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Гоба» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2009 року за позовом Дочірнього підприємства ТВФ «Стиль» Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Гоба» до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області про визнання не чинним податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИЛА:
23 вересня 2008 року ДП ТВФ «Стиль» ТзОВ фірми «Гоба» звернулося в суд із адміністративним позовом до Калуської об'єднаної Державної податкової інспекції в Івано-Франківській області про визнання не чинними податкових повідомлень-рішень №0001091702/0 від 17.03.2008 року, №0001091702/1 від 21.05.2008 року, №0004841702/2 від 29.07.2008 року.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2009 року у справі №2а-5285/08 в задоволенні позовних вимог ДП ТВФ «Стиль» ТзОВ фірми «Гоба» до Калуської об'єднаної Державної податкової інспекції в Івано-Франківській області про визнання не чинними податкових повідомлень-рішень - відмовлено.
Не погодившись із винесеним рішенням, його оскаржило ДП ТВФ «Стиль» ТзОВ фірми «Гоба», яке покликаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції і винести нову постанову, якою задоволити позовні вимоги в повному обсязі . У апеляційній скарзі вказує, що рішення винесене без повного та всебічного дослідження доказів і врахування обставин справи.
Заслухавши суддю-доповідача у справі, сторін по справі, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією в Івано-Франківській області за період з 28.01.2008 року по 25.02.2008 року, на підставі ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 31.12.2007 року.
За результатами перевірки складено акт №223/2301/22170978 від 03.03.2008 року, в якому визначено порушення пл. 1.22.1 п.1.22, п.1.25, п.1.32 ст.1, п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4, п.5.1, п.п.5.2.1 п.5.2, п.п.5.3.2 п.5.3 ст.5, п.п.8.2.2, п.п.8.3.1, п.п.8.3.2, п.п.8.3.9, п.п.8.4.9, п.п.8.6.1 ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №283/97-ВР від 22.05.1997 року із змінами та доповненнями, п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-111 із змінами та доповненнями, п.2 ст.19, п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4, п.п.9.2.3 п.9.2, ст.9, п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-ІУ від 22.05.2003 року, (т.1, а. с. 5-42).
На підставі вказаного акту прийнято податкове повідомлення-рішення за №0001091702/0, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 145627, 92 грн., в тому числі за основним платежем 48542, 64 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 97085, 28 грн.(т.1 а. с. 58).
За результатами розгляду скарги на податкове повідомлення-рішення №0001091702/0 від 17.03.2008 року Калуською об'єднаною Державною податковою інспекцією було прийнято податкове-повідомлення рішення №0001091702/1 від 21.05.2008 року, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 145627, 92 грн., в тому числі за основним платежем 48542, 64 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 97085, 28 грн. (т.1 а. с. 59). Дане податкове повідомлення-рішення було оскаржене до Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області.
Рішенням про результати розгляду скарги №2701/10/25-019173 від 25.07.2008 року (т.1 а. с. 55-56) Державна податкова адміністрації в Івано-Франківській області скасувала податкові повідомлення-рішення Калуської об'єднаної Державної податкової інспекції №0001091702/0 від 17.03.2008 року та №0001091702/1 від 21.05.2008 року в частині 7204, 54 грн. донарахованого податку з фізичних осіб та 14409, 08 грн. застосованої штрафної (фінансової) санкції, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін.
З врахуванням вищенаведеного рішення Калуською об'єднаної Державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення №0004841702/2 від 29.07.2008 року, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 124014, 30 грн., в тому числі за основним платежем 41338, 10 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 82676, 20 грн. (т.1 а. с. 60).
Судом першої інстанції встановлено, що фактичною підставою для визначення позивачу спірної суми податкового зобов'язання слугував висновок Калуської об'єднаної Державної податкової інспекції, викладений в акті перевірки №223/2301/22170978 від 03.03.2008 року. З даного акту вбачається, що податок з доходів фізичних осіб в момент нарахування відсотків власникам облігацій та їх виплати фізичним особам на протязі 2007 року не нараховувався та не сплачувався, а тому позивачем порушено п.2 ст.19, п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4, п.п.9.2.3 п.9.2 ст.9, п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-Р/ від 22.05.2003 року.
Згідно Свідоцтва №163/2/06 від 31.04.2006 року про реєстрацію випуску облігацій підприємства Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку засвідчує випуск облігацій серії А, що здійснюється Дочірнім підприємством Торгово-виробничою фірмою «Стиль» Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Гоба» на загальну суму п'ять мільйонів гривень (т.2 а. с. 6).
Згідно Договору №К-14-30/27-01 від 01.03.2006 року дочірнє підприємство Торгово-виробнича фірма «Стиль» Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Гоба», надалі Емітент та Акціонерний поштово-пенсійний банк «Аваль», надалі Андеррайтер з другої сторони, уклали цей договір про наступне. Цим договором Емітент доручає, а Андеррайтер бере на себе зобов'язання за дорученням, від імені та за рахунок Емітента здійснити комплекс заходів, пов'язаних з підготовкою та реєстрацією меморандуму в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку та здійснити комплекс заходів, пов'язаних з розміщенням та погашенням облігацій з обмеженим колом обігу першого випуску ДПТВФ «Стиль» ТзОВ фірма «Гоба» (надалі за договором облігації) за винагороду (т.2 а. с. 1-5).
Пунктом 2.1.2 зазначеного Договору визначено, що Андеррайтер укладає договори купівлі-продажу облігацій з фізичними та юридичними особами зазначеними в Меморандумі про випуск облігацій, зареєстрованого в ДКЦПФР про випуск облігацій.
В пункті 2.2.5 даного Договору зазначено, що Емітент здійснює погашення облігацій та (або) відсотків за ними відповідно до умов даного Договору та зареєстрованого Меморандуму в ДКЦПФР про випуск облігацій.
Відповідно до пункту 2.2.6 даного Договору Емітент на підставі сформованого звіту (Додаток №1 до даного Договору), перераховує необхідну суму грошових коштів для погашення облігацій та (або) відсотків за ними на рахунок Андеррайтера відповідно до умов даного Договору.
Згідно пункту 2.4.3 зазначеного Договору Емітент має право вимагати від Андеррайтер надання копій укладених угод в підтвердження надісланих звітів про розповсюдження облігацій.
В пунктах 4.1.1, 4.1.2, 4.1.3, 4.1.4 зазначено, що Емітент зобов'язується депонувати облігації у Андерайтер в кількості, що зареєстрована в інформації про випуск облігацій. Не пізніше наступного робочого дня після продажу облігацій, Андерайтер перераховує на поточний рахунок грошові кошти, отримані від продажу облігацій на первинному ринку. При перерахуванні грошових коштів, зазначених в п.4.1.2 цього Договору, Андерайтер утримує комісійну винагороду (вказана в п.3.1.2 даного Договору) у розмірі 0, 12 % від суми, що перераховується. Грошові кошти, призначені для погашення облігацій та (або) виплати відсотків за ними, Емітент перераховує на рахунок Андеррайтера для виконання ним своїм обовязків по цьому Договору, щодо погашення облігацій. Перерахування коштів при цьому здійснюється Емітентом за два робочі дні до дати початку погашення та (або) виплати відсотків. Порядок погашення визначається в зареєстрованому в ДКЦПІФР меморандумі про випуск облігацій.
Відповідно до пункту 4.9 Меморандуму про випуск облігацій ДП ТВФ «Стиль» TOB фірми «Гоба» (далі Меморандуму) облігації розміщуються шляхом закритого продажу серед фізичних осіб та юридичних осіб, резидентів України, коло яких вказано в пункті 4.9 даного Меморандуму.
Згідно пункту 5.4 Меморандуму при розміщенні облігації їх оплата здійснюється покупцем відповідно до договору купівлі-продажу облігацій, укладеного з Емітентом, який представлений уповноваженим Емітентом андеррайтером: Івано-Франківською обласною дирекцією АППБ «Аваль».
Пунктом 6.1 Меморандуму визначено, що виплата процентного доходу здійснюється у гривнях шляхом перерахуванням платіжним агентом андерайтером грошових коштів на поточні грошові рахунки власників облігацій на підставі зведеного облікового реєстру, який надається платіжному агенту андерайтеру депозитарієм ВАТ «Міжрегіональний фондовий союз» на відповідну дату виплати процентного доходу. Виплата процентного доходу за облігаціями здійснюється чотири рази на рік на дати виплати процентного доходу.
З даного Меморандуму вбачається, що в період який перевірявся, тобто в період з 01.10.2006 року по 31.12.2007 року припадають наступні виплати процентного доходу: другий процентний період з 25.08.2006 року по 24.11.2006 року, з 25.11.2006 року на протязі 5 банківських днів; третій процентний період з 25.11.2006 року по 24.02.2007 року, з 25.02.2006 року на протязі 5 банківських днів; четвертий процентний період з 25.02.2007 року по 24.05.2007 року, з 25.05.2007 року на протязі 5 банківських днів; пятий процентний період з 25.05.2007 року по 24.08.2007 року, з 25.08.2007 року на протязі 5 банківських днів; шостий процентний період з 25.08.2007 року по 24.11.2007 року, з 25.11.2007 року на протязі 5 банківських днів (т.1 а. с. 181-211).
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» №77/97-ВР від 18.02.1997 року визначено, що платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі).
Згідно із ст. 9 вищенаведеного Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни; допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування.
Відповідно до п.1.6, 1.7 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-ІУ від 22.05.2003 року (далі Закону) загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (далі - оподатковуваний дохід). Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх нарахуванні (виплаті). Звітний податковий період - проміжок часу, який розпочинається з першого календарного дня першого місяця такого періоду та закінчується останнім календарним днем останнього місяця такого періоду. Для місячного податкового періоду перший та останній місяці збігаються.
Згідно з п.1.15 ст.1 Закону, податковий агент юридична особа (її філії, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
В п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4 Закону зазначено, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідентів, виграшів, призів.
Підпунктом 9.2.3 п.9.2 ст. 9 Закону передбачено, що оподаткування процентів ( у тому числі дисконтних доходів), сплачених (нарахованих) з інших підстав, ніж зазначені у підпункті 9.2.1 цього пункту, здійснюється у загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів , що оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною у п.7.1 ст.7.
Відповідно до п.п.8.1.2 п.8.1 ст. 8 Закону податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Згідно п.19.2 ст.19 Закону особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок; надавати у строки, встановлені законом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Закону, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку податкового органу за місцем свого розташування. У разі коли зазначена особа протягом звітного кварталу не виплачує такі доходи або виплачує доходи не всім платникам податку, зазначена звітність не подається або подається стосовно платників податку, які фактично отримали такі доходи. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не припускається; надавати платнику податку на його вимогу відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку; надавати податковому органу інші відомості з питань оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та за процедурою, визначеною цим Законом та Законом України «Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та бюджетними цільовими фондами».
В п.1.2 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі Закону) визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншим законом України.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до переконання, що оскільки позивач виплачував відсотки власникам облігацій фізичним особам, то він зобов'язаний був відповідно до п.1.6, 1.7 ст.1, п.1.15 ст.1, п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4, п.п.9.2.3 п.9.2 ст.9, п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 та п.19.2 ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV від 22.05.2003 року нараховувати, утримувати та сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб.
Відповідно до п.п.17.1.9 п.17.1 ст.17 «Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 2181-ІІІ від 21.12.2000 року у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу). Сплата зазначеного штрафу не звільняє платника податків від адміністративної або кримінальної відповідальності та/або конфіскації таких товарів (продукції) або коштів відповідно до закону.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач здійснив грошові виплати, а саме, виплатив фізичним особам відсотки по облігаціях без попереднього нарахування та сплати податку.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.160, ст.195, ч.4 ст.196, п.3 ч.1 ст.199, ст.204, п.6 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ДП ТВФ «Стиль» ТзОВ фірми «Гоба» - залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2009 року про визнання нечинним податкових повідомлень-рішень - без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя С.І. Богаченко
Суддя В.С. Затолочний
Суддя В.Я. Качмар