Рішення № 30409752, 02.04.2013, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
02.04.2013
Номер справи
923/104/13-г
Номер документу
30409752
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.04.2013 Справа № 923/104/13-г

Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Гололобові М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Херсонського міжрайонного екологічного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області

до комунального підприємства "Міський водоканал", м. Нова Каховка Херсонської області

про стягнення 103897 грн. 22 коп.

за участю прокурора - Зельцер О.В. посвідчення № 013057 від 14.11.2012р.

представників сторін:

від позивача - Оржинська Е.І. представник, дов. від 10.01.2013р.;

від відповідача - Бондар Л.В. представник, дов. від 28.01.2013р.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.

Херсонський міжрайонний екологічний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області (позивач по справі) звернувся з позовом про стягнення 103897 грн. 22 коп. шкоди з комунального підприємства "Міський водоканал" (відповідач), посилаючись на те, що з вини відповідача в період з 05.01.2010 року по 31.12.2011 року здійснено скид зворотних вод з перевищенням нормативів гранично допустимих забруднюючих речовин, чим спричинено шкоду державі внаслідок порушення вимог водного законодавства.

Відповідач позовні вимоги не визнає посилаючись на те, що з розвитком сучасної промисловості, яка в свої роботі використовує нові хімічні речовини для виробництва продукції, миття обладнання, прання та інших потреб, технологія очистки і обладнання очисних споруд відповідача перестали в повному обсязі очищати забруднення, які походять через міські очисні споруди. Вдосконалення процесу очистки стічних вод потребує значних фінансових вкладень, які відповідач, у зв'язку із своїм скрутним фінансовим станом, не має можливості здійснити.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, суд

в с т а н о в и в:

Відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києва та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.2006 року №548, державна екологічна інспекція в Херсонській області здійснює реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, відтворення та охорони природних ресурсів.

До компетенції позивача, як спеціально уповноваженого органу у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища статтею 202 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" віднесене, зокрема організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства; складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом; пред'являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, та здійснення контролю за їх виконанням; виконання відбору проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей викидів стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря, вод лляльних, баластних, зворотних, поверхневих, морських, вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об'єктах, що обстежуються; вимірювання показників складу та властивостей викидів пересувних джерел забруднення атмосферного повітря та екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного і дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

В межах своєї компетенції визначеної законом, позивачем здійснено державний контроль за дотриманням відповідачем вимог природоохоронного законодавства, про що складено акт від 14-15 квітня 2011 року.

Зазначеним актом перевірки, який складено державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області Труновим С.І. та Дудченко І.В., в присутності начальника цеху відповідача "Водопровід" Якрвлєвої В.А., начальника ВТВ відповідача Нікандрової О.Г. встановлено, що безпосередній скид очищеної води відповідачем здійснюється в р. Дніпро. У 2010 році відповідачем очищено 2889,7 тис. м3 стічних вод, за перший квартал 2011 року - 705,5 тис. м3. Гранично допустимий скид (ГДС) речовин у водний об'єкт із зворотними водами відповідача затверджені Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області 18 грудня 2008 р. на строк дії до 01 січня 2012 року.

24 березня 2010 року, 22 вересня 2010 року, 10 листопада 2010 року, 22 лютого 2011 року, 13 квітня 2011 року, 28 вересня 2011 року, 21 грудня 2011 року представниками відділу інструментально-аналітичного контролю позивача та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища в присутності представників відповідача відбирались пороби води з метою контролю дотримання нормативів ГДС, про що складені відповідні акти №№16, 101, 118, 13, 27, 102, 127.

Протоколами вимірювань показників складу та властивостей проб води від 07.04.2010 року №51, від 27.09.2010 року №366, від 16.11.2010 року №411, від 28.02.2011 року №31, від 19.04.2011 року №67, від 03.10.2011 року №292, від 27.12.2011 року №347 встановлено перевищення нормативів гранично допустимих скидів у водні об'єкти із зворотними водами очисних споруд комунального підприємства "Міський водоканал" в період з 05..01.2010 року по 31.12.2011 року, а саме вміст нітратів, фосфатів, сульфатів перевищують встановлені допустимі концентрації.

Згідно записів у журналі первинного обліку водовідведення за формою ПОД-12 об'єм скинутих КП "Міський водоканал" недостатньо очищених зворотних вод у р. Дніпро становить: з 05.01.2010 р. по 22.12.2010 р. - 2334172 куб.м., з 05.01.2011 р. по 07.08.2011 р. - 1162384 куб.м., з 08.08.2011 р. по 31.12.2011 р. - 1083581 куб.м.

Згідно з вимогами пунктів 1, 3 ч. 1 ст. 44 Водного Кодексу України водокористувачі зобов'язані економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Статтею 70 Водного Кодексу України передбачено, що Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони:

1) можуть бути використані у системах оборотного, повторного і послідовного водопостачання;

2) містять цінні відходи, що можуть бути вилучені;

3) містять промислову сировину, реагенти, напівпродукти та кінцеві продукти підприємств у кількості, що перевищує встановлені нормативи технологічних відходів;

4) містять речовини, щодо яких не встановлено гранично допустимі концентрації;

5) перевищують гранично допустимі скиди токсичних речовин та містять збудників інфекційних захворювань;

6) за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи;

7) призводять до підвищення температури води водного об'єкта більш ніж на 3 градуси за Цельсієм порівняно з її природною температурою в літній період;

8) є кубовими залишками, шламами, що утворюються в результаті їх очищення і знезараження.

Однак відповідач порушив вимоги зазначених норм закону та здійснив скиди стічних вод з перевищенням встановлених нормативів гранично допустимих скидів забруднюючих речовин, чим порушив вимоги 1, 3 ч. 1 ст. 44, ст. 70 Водного Кодексу України.

Згідно з наданим позивачем розрахунком розміру відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів комунальним підприємством "Міський водоканал" збитків, виконаним згідно п. 7.1. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009 року і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за №767/16783, відповідачем в результаті скидів недостатньо очищених зворотних вод за період з 05.01.2010 року по 31.12.2011 року заподіяно державі збитки в сумі 103897 грн. 22 коп.

Статтею 22 ЦК України встановлено загальну норму щодо захисту цивільних прав і інтересів по відшкодуванню збитків та майнової шкоди. Відповідно до зазначеної норми особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Також відповідно до приписів статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі, без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Статтею 111 Водного Кодексу передбачено, що підприємства, установи, організації зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення водного законодавства, в розмірах і порядку встановлених законодавством України.

Шкода за порушення природоохоронного законодавства повинна відшкодовуватися в розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення, або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення - на час його виявлення.

Враховуючи вищезазначені норми права, суд дійшов висновку про те, що з вини відповідача спричинена шкода в розмірі 103897 грн. 22 коп., тому зазначена сума підлягає стягненню з нього до державного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Заперечення відповідач проти позовних вимог не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки відсутність коштів на вдосконалення очисних споруд не звільняє відповідача від обов'язку відшкодувати завдану шкоду.

Крім того пунктом 2.1. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37 "Правила " відповідачу надано право: розробляти, погоджувати та представляти на затвердження виконавчим органам рад місцеві Правила приймання стічних вод підприємств, а також зміни і доповнення до них; контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод Підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання; вимагати від Підприємств будівництва локальних очисних споруд при систематичному скиді понаднормативних забруднень, установлення на випусках стічних вод у контрольних колодязях (камерах) пристроїв для регулювання режиму скиду і визначення кількості та якості стічних вод згідно з місцевими Правилами приймання; відмовляти в прийманні до каналізації додаткових об'ємів стічних вод або забруднюючих речовин при роботі очисних споруд каналізації з гідравлічним перевантаженням або перевантаженням щодо забруднень; обмежувати скид стічних вод у міську каналізацію при невиконанні Підприємствами цих Правил та заходів з нормалізації якості та режиму скиду стічних вод, а також при несвоєчасній оплаті ними послуг водовідведення.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України відносяться на відповідача з вини якого спір доведено до суду.

В засіданні оголошувалася вступна та резолютивна частина рішення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, ст. 84-85 ГПК України суд,

в и р і ш и в:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з комунального підприємства "Міський водоканал" (ід. код 32218122, вул. Електромашинобудівників, 3, м. Нова Каховка Херсонської області, р/р 26004210111 відділення ВАТ "Мегабанк" м. Харків, МФО 351629):

а) на користь Державної екологічної інспекції в Херсонській області (ід. код 38044149, м. Херсон, пров. Козацький, 10) та перерахувати до державного фонду охорони навколишнього природного середовища м. Нова Каховка, на р/р № 33117331700012 в ДКСУ у м. Нова Каховка, код ЄДРПОУ 38053504, МФО 852010, ККБ 24062100 - 103897 грн. 22 коп. шкоди;

б) на користь держави в дохід державного бюджету (р/р 31215206783002, МФО 852010, код за ЄДРПОУ 37959779, одержувач УДКСУ у місті Херсоні, банк ГУДКСУ у Херсонській області) - 2077 грн. 94 коп. судового збору.

3. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 04.04.2013 р.

Суддя Л.І. Александрова