Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2013 р. Справа №805/3218/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:20
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Абдукадирової К.Е.,
при секретарі судового засідання Пономаренко В.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби
до Державного підприємства «Торезантрацит», м. Торез
про стягнення коштів Державного підприємства «Торезантрацит» з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість в розмірі 4 548 813,00 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Бережного Р.В. - за дов. від 08 січня 2013 року
від відповідача: Затєєва Д.В. - за дов. від 13 лютого 2013 року
ВСТАНОВИВ:
Торезька об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення коштів Державного підприємства «Торезантрацит» з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість в розмірі 4 548 813,00 грн.
Правовою підставою стягнення коштів з банківських рахунків представник заявника під час розгляду справи вважає приписи п. 3 ст. 50 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 20, 87, 95 Податкового кодексу України. Зазначає, що податковий борг у відповідача виник на підставі поданої податкової декларації по податку на додану вартість.
Відповідач в судове засідання з'явився, надав суду заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі та заяву про встановлення способу та порядку виконання постанови суду шляхом надання відстрочення та розстрочення, в яких вказав, що не заперечує проти задоволення позовних вимог, однак, не має коштів для негайного виконання судового рішення у зв'язку з недодержанням бюджетного фінансування, яке призвело до недоліку коштів. Фінансовий стан підприємства нестабільний, фінансово залежний від бюджетного фінансування, значне перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською свідчить про залежність підприємства від кредиторів, поряд з цим має місце зростання собівартості товарної вугільної продукції, зменшення придатності основних засобів, отримані доходи не покривають проведених витрат, що в кінцевому результаті призвело до збиткової діяльності.
Вказує, що рухоме та нерухоме майно відповідача знаходиться в податковій заставі. Крім того, згідно з наказом Мінпаливенерго від 10.11.2005р. № 568 ДП «Торезантрацит» включено в перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь в продедурі погашення заборгованості відповідно до вимог Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Враховуючи викладене, просить відстрочити виконання рішення суду по справі № 805/3218/13-а на 12 місяців та розстрочити строком на 120 місяців з 01.04.2014р. по 01.04.2024р., шляхом сплати 37 906,77 грн. щомісячно до повного погашення суми боргу.
Представник позивача проти задоволення вказаних заяв не заперечував, про що надав письмову заяву (арк. справи 37).
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Торезантрацит» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області 29.01.2003р., про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ідентифікаційний код 32366906, перебуває на податковому обліку в Торезькій ОДПІ Донецької області ДПС з 08.05.2003р. (арк. справи 9 - 11, 14).
Підпунктом 191.1.1 п. 191.1 ст. 19 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., передбачено, що податкові органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом.
Згідно із пп. 191.1.15, 191.1.33 п. 191.1. ст. 19 Податкового кодексу України органи державної податкової служби здійснюють контроль за погашенням податкового боргу з податків та зборів платників податків, у тому числі тих, майно яких перебуває у податковій заставі; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), передбачених цим Кодексом та законами України, за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Відповідно до пп. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно із абз. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно із п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно із пунктами 203.1., 203.2. ст. 203 Розділу V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідачем самостійно подано до податкового органу податкову декларацію по податку на додану вартість від 20.02.2013р. № 9008331640, в якій самостійно визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 4 548 813,00 грн. (арк. справи 7 - 8).
Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.
Внаслідок несвоєчасної сплати податкових зобов'язань за наведеною податковою декларацією утворилась заборгованість у загальному розмірі 4 548 813,00 грн., яка підтверджується позивачем розрахунком суми боргу, зворотнім боком облікової картки платника податків (арк. справи 6, 38).
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.
Станом на момент звернення до суду з позовом та розгляду справи судом податкове зобов'язання не сплачене відповідачем, а отже, є податковим боргом.
Відповідно до п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (був чинним на момент винесення податкових вимог) разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідачу податковим органом було направлено першу від 04.06.2003р. № 1/72 та другу від 08.07.2003р. № 2/80 податкові вимоги, які вручено директору з економіки та генеральному директору платника податків, про що свідчать підписи на корінцях податкових вимог (арк. справи 12 - 13).
Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що вжиті податковим органом заходи направлені на погашення податкового боргу відповідача не призвели до погашення суми податкового боргу.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позові доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому, судом встановлено, що відповідач не має коштів для негайного виконання судового рішення через незбалансованість економіки підприємства. Фінансовий стан підприємства нестабільний, фінансово залежний від бюджетного фінансування, значне перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською свідчить про залежність підприємства від кредиторів (арк. справи 35), поряд з цим має місце зростання собівартості товарної вугільної продукції, зменшення придатності основних засобів, отримані доходи не покривають проведених витрат, що в кінцевому результаті призвело до збиткової діяльності.
Згідно з наказом Мінпаливенерго від 10.11.2005р. № 568 ДП «Торезантрацит» включено в перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь в продедурі погашення заборгованості відповідно до вимог Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (арк справи 32).
При цьому, відповідно до балансу станом на 31.12.2012р. (рядок 550) наявна заборгованість перед бюджетом у сумі 41 700 тис. грн., збитки за 2012р. склали 281 134 тис. грн., що підтверджується звітом про фінансові результати за 2012 рік. (арк. справи 28 - 31).
Крім викладеного, підприємство має заборгованість перед Пенсійним фондом України в розмірі 73 271 тис. грн. та перед Фондом соціального страхування на випадок безробіття в розмірі 626 тис. грн., заборгованість перед бюджетом станом на 01.03.2013р. складає 33 590 тис. грн. (арк. справи 33); Підприємством оформлені кредити на придбання обладнання та виплату заробітної плати в АКБ Легбанк та Торезькому безбалансовому відділенні філії «ГУ ПАТ Промінвестбанка в Донецькій області» (арк. справи 34); до 2015 року підприємством здійснюється погашення бюджетної позики, наданої згідно постанови КМ України № 1111 від 25.08.2004р. в розмірі 70 тис. грн. щомісячно (арк. справи 36).
За приписами ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
При розгляді наданої відповідачем заяви суд виходив з того, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, ця стаття не вимагає, і суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами розстрочення виконання рішення.
Враховуючи матеріальні інтереси сторін, з урахуванням фінансового положення заявника, відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення способу та порядку виконання судового рішення шляхом надання відстрочення виконання постанови суду по справі № 805/3218/13-а на 12 місяців та розстрочення строком на 120 місяців з 01.04.2014р. по 01.04.2024р., шляхом сплати 37 906,77 грн. щомісячно до повного погашення суми боргу, з огляду на наявні обставини, що ускладнюють виконання постанови.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення коштів Державного підприємства «Торезантрацит» з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків в рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість в розмірі 4 548 813,00 грн. - задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Державне підприємство «Торезантрацит», в рахунок погашення податкового боргу в сумі 4 548 813,00 грн. по податку на додану вартість - до державного бюджету України на р/р № 31110029700084, код платежу 14010100, отримувач - Державний бюджет, банк отримувач ГУ ДКСУ в Донецькій області, код 37643908, МФО 834016.
Відстрочити виконання постанови суду по справі № 805/3218/13-а на 12 місяців та розстрочити строком на 120 місяців з 01.04.2014р. по 01.04.2024р., шляхом сплати 37 906,77 грн. щомісячно до повного погашення суми боргу.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 26 березня 2013 року. Постанова у повному обсязі складена 29 березня 2013 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Абдукадирова К.Е.