ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2008 року м. Львів
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого-судді – Яворського І.О.,
суддів – Носа С.П.,. Попка Я.С.,
при секретарі судового засідання – Петлеваній Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за апеляційною скаргоюДержавної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області
на ухвалугосподарського суду Івано-Франківської області від 23 жовтня 2007 року
за позовомДПІ у Яворівському районі Львівської області
доДержавного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат»
простягнення коштів, -
В С Т А Н О В И Л А :
14 травня 2007 року ДПІ у Яворівському районі звернулась до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Державного підприємства МО України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» про стягнення податкового боргу за рахунок активів платника податків. З адміністративного позову вбачається, що Старицький військовий лісгосп є структурним підрозділом Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» та не є юридичною особою. Відповідач включений до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України і йому присвоєно ідентифікаційний код 24977923.
19 червня 2007 року постановою господарського суду Івано-Франківської області позов задоволено.Стягнуто за рахунок активів Державного Підприємства Міністерства оборони України»Івано-Франківський лісопромкомбінат» на користь держави в особі ДПІ в Яворівському районі 666699 гривень 13 копійок податкового боргу.
20 вересня 2007 року ДП Івано-Франківський лісопромкомбінат звернулось до господарського суду Івано-Франківської області із заявою про розстрочку виконання постанови господарського суду Івано-Франківської області від 19 червня 2007 року про стягнення податкового боргу в сумі 666699,13 гривень на термін 5 років.
У запереченні на заяву про відстрочення та розстрочення заборгованості ДПІ вказувала, що Положеннями ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» надання розстрочки податкового боргу не передбачено.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 23 жовтня 2007 року заяву ДП Івано-Франківський лісопромкомбінат про розстрочення виконання постанови від 19 червня 2007 року задоволено і розстрочено виконання постанови від 19 червня 2007 року на 38 місяців, стягуючи щомісяця по 17 544 гривень 71 копійок. При цьому враховано, що можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк чи попередньо встановленим способом.
Згадана вище ухвала оскаржена в апеляційному порядку ДПІ у Яворівському районі. Апелянт, зокрема, вказує на те, що ДП МО України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» постійно допускає ріст податкового боргу.
Перевіривши у відкритому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судовому рішенні, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про безпідставність апеляційної скарги та законність рішення суду першої інстанції.
При цьому колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до ч.1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, згідно яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративного суду можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи Законами України встановлено інший порядок судового провадження.
На підставі ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
У відповідності до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Спеціальним законом, який регулює питання погашення податкових зобов’язань або стягнення податкового боргу з платників податків, визначено Закон України від 21.12.2000 року №2181 «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Згідно з цим Законом визначено механізм розстрочки і відстрочки податкового зобов’язання платника податків (ст.14 Закону). Нормами цього Закону передбачено здійснити реструктуризацію податкового боргу. Під поняттям реструктуризації, відповідно до п.1.14 ст.1 Закону розуміють - відстрочення або розстрочення сплати податкового боргу, накопиченого платником податків станом на встановлену цим законом дату, а також його часткове списання. Таким чином, Закон передбачає процедуру реструктуризації, що ототожнюється з поняттям розстрочки та відстрочки податкового боргу, причому зафіксованої суми податкового боргу на конкретну дату.
На підставі ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо) державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, який видав виконавчий документ, із поданням, а сторона виконавчого провадження із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Колегія суддів враховує той факт, що Державне підприємство «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат МО України» створений наказом Міністра оборони України №104 від 20 травня 1993 року на загальнодержавній власності і підпорядковане Міністерству оборони України - органу управління майном. Підприємство є державним підприємством Міністерства оборони, діяльність якого регулюється законодавством України, наказами Міністерства та Статутом підприємства. Основною метою діяльності підприємства є задоволення потреб Міністерства оборони України, а також потреб народного господарства своєю продукцією, а також на підставі отриманих прибутків забезпечення соціальних та економічних інтересів членів трудового колективу. Підприємство частково фінансується з державного бюджету на ведення лісового господарства, проте, на протязі 200-2007 років Міністерство оборони України на ведення лісового господарства по кошторису коштів не виділяло, що призвело до зростання заборгованості по податках і зборах. На час звернення до суду із заявою заборгованість МО України перед підприємством становить більше 11 мільйонів гривень,а заборгованість підприємства по податках і зборах становить більше 6 мільйонів гривень.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що підприємство знаходиться у скрутному фінансовому стані і тому виконання рішення суду у встановлений строк може призвести до тяжких негативних наслідків для боржника у фінансовому плані.
З врахуванням викладеного вище,судом першої інстанції прийнято законне рішення, ухвалене відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Рішення ухвалене на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин справи, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст.195,196, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1; 206, 254, 263 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області залишити – без задоволення.
Ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 23 жовтня 2007 року залишити – без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя-доповідач І.О.Яворський
Суддя С.П.Нос
Суддя Я.С.Попко