КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-15322/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Вєкуа Н.Г. Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
У Х В А Л А
Іменем України
19 березня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Романчук О.М.,
при секретарі - Паскаль Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 листопада 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВИНБАРЕЛ" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2012 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ВИНБАРЕЛ» звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, в якому просив визнати незаконними дії Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Винбарел» з питань підтвердження господарських відносин з підприємствами-постачальниками та підприємствами-покупцями за січень 2012 р., визнати незаконними дії Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби щодо складання Акту від 17.04.2012 р. № 30/22-5/34901878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Винбарел» з питань підтвердження господарських відносин з підприємствами-постачальниками та підприємствами-покупцями за січень 2012 р., визнати незаконними дії Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби щодо визнання в Акті від 17.04.2012 р. № 30/22-5/34901878 нікчемних правочинів, укладених ТОВ «Винбарел» з ТОВ «Міжнародний мовний та навчальний центр Евенор Україна» та ТОВ «Рослермед».
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 листопада 2012 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 листопада 2012 року та прийняти нову, якою відмовити ТОВ «ВИНБАРЕЛ» в задоволенні позовних вимог повністю. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У судове засідання сторони та їх представники не з'явилися, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 199 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що посадовими особами Броварської об'єднаної державної податкової інспекції у Київській області було порушено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних перевірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 р., а відповідачем, всупереч ст. 71 КАС України не доведено правомірності своїх дій.
Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено в суді першої інстанції, посадовими особами Броварської ОДПІ було здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИНБАРЕЛ», код ЄДРПОУ - 34901878 з питань підтвердження господарських відносин з платниками - постачальниками та платниками - покупцями за січень 2012 року.
Разом з тим, 17.04.2012 року відповідачем було складено Акт № 30/22-5/34901878 про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИНБАРЕЛ» з питань підтвердження господарських відносин з платниками - постачальниками та платниками - покупцями за січень 2012 року. Висновок про неможливість проведення зустрічної звірки було зроблено у зв'язку з тим, що ТОВ «ВИНБАРЕЛ» присвоєно стан платника « 9» - направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням.
Обговорюючи правомірність позовних вимог колегія суддів приходить до наступного.
Порядок проведення зустрічних перевірок суб'єктів господарювання передбачений п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми Податкового кодексу України 27.12.2010 року було прийнято Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних перевірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1232.
Відповідно до п. 2 вказаного Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Як було встановлено в суді першої інстанції, в матеріалах справи відсутні докази направлення позивачу органами податкової інспекції листа про проведення зустрічної перевірки.
Відповідачем даний факт не заперечено та не спростовано.
Пунктом 4 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних перевірок передбачено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження.
У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації, орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Натомість, як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку із неотриманням документів та пояснень від ТОВ «ВИНБАРЕЛ» відповідачем було складено Акт про неможливість проведення зустрічної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ «ВИНБАРЕЛ» (код ЄДПРОУ 34901878) з питань підтвердження господарських відносин з підприємствами - постачальниками та підприємствами - покупцями за січень 2012 року.
Разом з тим із оскаржуваного Акту вбачається, що посадовими особами відповідача були використані бази даних податкового органу та висновок ГВПМ щодо наявності ознак фіктивності.
У висновках вказаного акту відповідачем зазначено про укладення позивачем правочинів, які суперечить моральним засадам суспільства, а також порушують публічний порядок, спрямований на заволодіння майном держави, дохідної частини бюджету, а отже є нікчемними.
Разом з тим, колегія суддів наголошує на той факт, що відповідачем ТОВ «ВИНБАРЕЛ» лист про проведення зустрічної звірки направлено взагалі не було, що позбавило позивача можливості надати необхідні документи для підтвердження власної господарської діяльності.
Судом першої інстанції також правомірно зазначено, що з Акту про неможливість проведення звірки вбачається, що відповідачем співставлення бухгалтерських та інших документів позивача не здійснювалося, а отже перевірка фактично не відбулась.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
З аналізу викладених вище норм судом першої інстанції зроблено вірний висновок про відсутність у податкового органу повноважень по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням податкового законодавства. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, відповідно до п.73.5 ст. 73 ПК України. В той час, як функція податкового щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, реалізується останнім шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податковим кодексом України.
З урахуванням вищевказаного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо того, що висновки, викладені в Акті про неможливість проведення зустрічної звірки від 17.04.2012 року № 30/22-5/34901878 про визнання правочинів фіктивними зроблені з перевищенням компетенції органів державної податкової служби України.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 листопада 2012 року - без змін.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 листопада 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.Є. Пилипенко
Судді: Я.Б. Глущенко
О.М.Романчук
.
Головуючий суддя Пилипенко О.Є.
Судді: Глущенко Я.Б.
Романчук О.М