Постанова № 3023145, 23.12.2008, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2008
Номер справи
22-а-13074/08
Номер документу
3023145
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

23 грудня 2008 року м. Донецьк

справа № 22-а-13074/08

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЛяшенка Д.В.суддів:

при секретарі

за участю представника позивача

представника відповідача Колеснік Г.А., Ястребової Л.В.

Агейченковій К.О.

Коржова Ю.М.

Петриченка М.М.розглянувши у відкритому

апеляційну скаргусудовому засіданні

Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-6”на постанову Донецького окружного адміністративного суду від13 серпня 2008р.по справі№ 2-а-9769/08 за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-6” до

третя особаГоловної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв”язку України

Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області проскасування наказу,-

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-6” задовольнити і скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2008р. по справі за № 2а-9769/08.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-6”задовольнити і скасувати Наказ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв”язку України № 60 від 25.03.2008р. в частині анулювання ліцензії серії АБ № 296700 від 24.11.2005р. на право надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів автомобільним транспортом Товариству з обмеженою відповідальністю “ Енергія-6”.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-6” понесені судові витрати у сумі 6,80 грн.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий:

Судді:

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

23 грудня 2008 року м. Донецьк

справа № 22-а-13074/08

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЛяшенка Д.В.суддів:

при секретарі

за участю представника позивача

представника відповідача Колеснік Г.А., Ястребової Л.В.

Агейченковій К.О.

Коржова Ю.М.

Петриченка М.М.розглянувши у відкритому

апеляційну скаргусудовому засіданні

Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-6”на постанову Донецького окружного адміністративного суду від13 серпня 2008р.по справі№ 2-а-9769/08 за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-6” до

третя особаГоловної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв”язку України

Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області проскасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2008р. ТОВ "Енергія -6", звернувся до суду з позовом до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України, третя особа на стороні відповідача Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області, про скасування Наказу Головавтотрансінспекції від 25.03.2008 року № 60 "Про прийняття рішення щодо анулювання ліцензії та усунення порушень додержання ліцензійних умов" в частині анулювання ліцензії ТОВ "Енергія-6".

В обґрунтування позову ТОВ “ Енергія-6” зазначило, що 26.12.2007 року Територіальним управлінням Головавтотрансінсекції в Донецькій області на адресу ТОВ "Енергія-6" направлено повідомлення № 05/02-3932 від 25.12.2007 року про проведення планової перевірки ліцензійних умов провадження господарської діяльності з внутрішніх перевезень пасажирів автомобільним транспортом.

Вказаним листом ТОВ "Енергія-6" було повідомлено, що перевірка ліцензійних умов відбудеться з 10.03.2008 року до 14.03.2008 року, відповідно до Наказу Головавтотрансінспекції від 27.11.2007 року № 280 Про затвердження Плану додержання ліцензійних умов на І квартал 2008 року.

ТОВ "Енергія-6" листом № 01/08 від 07.03.2008 року повідомила територіальне управління про те, що керівник підприємства знаходиться на лікарняному, у зв'язку із чим, просило перенести строки проведення перевірки ліцензійних умов. Зазначений лист було зареєстровано територіальним управлінням за вхд. № 1344 від 07.03.2008 року.

17.03.2008 року територіальним управлінням на адресу ТОВ "Енергія-6" було направлено акт № 42 від 14.03.2008 року Про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування. У вказаному акті зазначено, що під час намагання членів комісії здійснити перевірку додержання вимог ТОВ "Енергія-6" ліцензійних умов, ліцензіат у особі ОСОБА_1. під час отримання ним телефонограми відмовив у доступі для проведення перевірки.

Листом територіального управління № 05/02-1066 від 27.03.2008 року за підписом невідомої особи, так як підпис не належить начальника територіального управління, ТОВ "Енергія-6" повідомлено, що на підставі акту № 42 від 14.03.2008 року на засіданні ліцензійної комісії Головавтотрансінспекції було прийняте рішення про анулювання ліцензії ТОВ "Енергія-6", яке оформлено Протоколом № 11 від 18.03.2008 року.

Головною державної інспекцією на автомобільному транспорті був прийнятий Наказ № 60 від 25.03.2008 року, яким вирішене анулювати ліцензію ТОВ "Енергія-6" серії АБ № 296700 від 24.11.2005 року на внутрішні перевезення пасажирів автомобільним транспортом. Таким чином, ТОВ "Енергія-6" була позбавлена можливості надати необхідні документи для здійснення перевірки ліцензійних умов, а також права з надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів автомобільним транспортом.

Крім цього, ТОВ "Енергія-6" листом № 02/08 від 27.03.2008 року повідомила керівництво територіального управління про вихід керівника з лікарняного та готовністю до проведення перевірки ліцензійних умов.

На час складання акту ОСОБА_1 не був директором товариства, директор ОСОБА_2. знаходився на лікарняному і відсутній факт не допуску до перевірки, а таким чином позивач вважав, що Головавтотрансінспекція прийняла Наказ № 60 від 25.03.2008 року про анулювання ліцензії ТОВ "Енергія-6" з порушенням законодавства про ліцензування.

Постановою суду 1 інстанції у задоволенні позову було відмовлено, так судом прийнятий як належний доказ акт від 14.03.2008р., суд дійшов висновку про те, що відомості у акті безумовно свідчать про недопуск посадових осіб відповідача до проведення перевірки, і таким чином у Головавтотрансінспекції були правові підстави для анулювання ліцензії позивача.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Представник позивача в судовому засіданні скаргу підтримав, а представник відповідача проти її задоволення заперечував.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає скаргу такою, що підлягає задоволенню із скасуванням судового рішення та ухваленням нової постанови з наступних підстав.

ТОВ "Енергія-6" є юридичною особою, зареєстрованою рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради 21.07.2005 року.

Відповідно до довідки серія АБ № 034698 з ЄРДПОУ, ТОВ "Енергія-6" присвоєно код 33670793.

Види діяльності ТОВ "Енергія-6" за КВЕД - діяльність таксі, функціонування інфраструктури автомобільного та міського транспорту, діяльність нерегулярного пасажирського транспорту, діяльність автомобільного вантажного транспорту, інші види оптової торгівлі.

Відповідно до п.1 Положення Про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМУ № 1190 від 08.09.2004 року, Головавтотрансінспекція є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства транспорту та зв'язку.

Згідно із Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" № 1775 від 01.06.2000 року, встановлюється державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування. Порядок контролю за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов визначено у ст.20 Закону, де зазначається, що контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов здійснюють органи ліцензування та спеціально уповноваженим орган з питань ліцензування в межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок.

Як вбачається із п.22 Переліку органів ліцензування, затвердженого Постановою КМУ від 14.11.2000 року № 1698, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є органом ліцензування відносно видів господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.

У відповідності до діючого законодавства, єдиний порядок здійснення контролю за додержанням Ліцензійних умов даного виду господарської діяльності установлений Порядком контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт визначених ЗУ "Про автомобільний транспорт", затвердженого Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства транспорту та зв'язку України від 01.02.2008 року № 10/120. (п.1.2 Порядку).

Згідно із п.2.1 Порядку контроль за додержанням ліцензіатом Ліцензійних умов здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок за місцезнаходженням ліцензіата та в транспортних засобах, які він використовує під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

У відповідності до п.2.4 зазначеного Порядку планові перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов проводяться органами контролю згідно з квартальними планами перевірок, які затверджуються наказом органу контролю та погоджуються з Держкомпідприємництвом. Планові перевірки ліцензіата проводяться не частіше одного разу на рік.

Для проведення перевірки органи контролю видають наказ про створення комісії з перевірки, у якому зазначаються найменування ліцензіата, щодо якого буде здійснюватися перевірка, та строк проведення перевірки. На підставі наказу оформляються посвідчення на проведення перевірки ліцензіата, яке підписується керівником органу контролю (його заступником) та засвідчується печаткою (п.2.7 Порядку).

У відповідності до п.2.9 Порядком контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт визначених ЗУ "Про автомобільний транспорт", орган контролю не менш як за десять днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє ліцензіата про здійснення планової перевірки. Повідомлення надсилається рекомендованим листом, телефонограмою або вручається особисто ліцензіату (фізичній особі), або керівнику ліцензіата (юридичній особі), або уповноваженій на це установчими документами, довіреністю, законом та іншими актами цивільного законодавства особі ліцензіата під розписку на примірнику органу контролю.

Згідно п.4.2 Порядку ліцензіат (фізична особа), або керівник ліцензіата (юридична особа), або уповноважена особа ліцензіата зобов'язаний: допускати комісію до перевірки за умови дотримання вимог здійснення контролю, передбачених законодавством; виконувати вимоги органу контролю щодо усунення виявлених порушень Ліцензійних умов; сприяти нормальній роботі комісії, не чинити їй перешкод, забезпечити комісію робочими місцями та необхідними технічними засобами; надавати для ознайомлення необхідні документи та надавати їх копії, пояснення, довідки, відомості та інші матеріали з питань, що стосуються предмета перевірки; одержувати примірник акта перевірки та розпорядження органу контролю про усунення виявлених порушень Ліцензійних умов.

Пунктами 5.1.,5.2. Порядку передбачено, що для проведення перевірки голова та члени комісії повинні пред'явити ліцензіату (фізичній особі), або керівнику ліцензіата (юридичній особі), або уповноваженій особі посвідчення на право перевірки ліцензіата, службові посвідчення та надати копію посвідчення на право перевірки ліцензіата.

У журналі відвідання ліцензіата (у разі його наявності) зазначаються строки перевірки, мета перевірки, посада, прізвище і ініціали голови та членів комісії, які засвідчуються підписом голови комісії органу контролю.

Згідно п. 7.1. Порядку однією із підстав для анулювання ліцензії є акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування або спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування.

Відповідно до п.п. 7.9., 7.10 Порядку акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки органом ліцензування або спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування складається, якщо під час забезпечення проведення перевірки ліцензіат або уповноважений представник вчиняє дії або бездіяльність, які вказують на його відмову у проведенні перевірки крім випадків, не залежних від ліцензіата.

Відмовою ліцензіата в проведенні перевірки вважається: 7.10.1 відмова ліцензіата забезпечити умови для проведення перевірки або надати всі необхідні документи, що підтверджують додержання ним вимог Ліцензійних умов; 7.10.2 створення перешкод з боку ліцензіата щодо проведення перевірки органом контролю, при цьому в акті по відмову в проведенні перевірки вказуються ці факти і до нього додаються відповідні пояснення керівника (співробітників) даного ліцензіата (у разі їх надання) та осіб, які брали участь у перевірці; 7.10.3 відмова ліцензіата в доступі комісії з перевірки на територію, до будівель, споруд та інших приміщень, уникнення перевірки; 7.10.4 непризначення уповноваженої особи, яка має право представляти ліцензіата під час проведення перевірки, у разі відсутності керівника ліцензіата (юридичної особи) або ліцензіата фізичної особи - підприємця.

Судом встановолено, що 14.03.2008р. Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області проведено планову перевірку ліцензійних умов провадження господарської діяльності з внутрішніх перевезень пасажирів автомобільним транспортом і складено акт про відмову в проведення перевірки органом ліцензування № 42 (а.с.44-45)

25.03.2008 року Ліцензійною комісію Головної державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України розглянуті матеріали перевірки виконання ТОВ "Енергія-6" ліцензійних умов.

Наказом Головавтотрансінспекції від 25.03.2008 року № 60 Про прийняття рішення щодо анулювання ліцензії та усунення порушення додержання ліцензійних умов, зокрема, анульовано ліцензію серія АБ № 296700, виданої 24.11.2005 року ТОВ "Енергія-6" на провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів автомобільним транспортом(а.с. 49).

Відповідно до акту № 42 комісією встановлено, що під час намагання членів комісії здійснити перевірку додержання ТОВ “Енергія-6” Ліцензійних умов ліцензіат в особі керуючого ОСОБА_1. під час отримання ним телефонограми відмовив у доступі для проведення перевірки.

Із змісту документу який став підставою для анулювання ліцензії позивача вбачається, що комісія на підприємство не приходила. Намагання комісії провести перевірку полягали лише у поданні телефонограми. Невідомо хто із членів комісії, у який саме час і на який номер телефону здвонили. Висновок про відмову ліцензіата в проведенні перевірки грунтується лише на відомостях переданих комісії телефоном. Висновок про те, що відмовляв у проведенні перевірки саме ОСОБА_1., а не інша особа, про те, що ОСОБА_1 на той час був керуючим, або в інший спосіб був уповноважений представляти ліцензіата не перевірені і об”єктивними доказами достовірність вказаних у акті відомостей щодо статусу і повноважень особи яка по телефону відмовляла у проведенні перевірки не підтверджені.

Відповідно до пояснень представника ТОВ “Енергія-6” та наданих суду документів директором товариства станом на 14.03.2008 р. був ОСОБА_2. ОСОБА_1 не уповноважений був представляти позивача, відомостей у товариства про намагання комісії провести перевірку 14.03.2008р. немає і ніяких перешкод у той час для здійснення перевірки підприємство не створювало.

Вказані обставини відповідачем згідно вимог ст. 71 ч.2 КАС України не спростовані.

Приймаючи викладене до уваги судова колегія зазначає, що у справі відсудні докази відмови позивача у спосіб передбачений Порядком в проведенні перевірки 14.03.2008р., а тому складання акту № 42 є необгрунтованим, а як наслідок відсутні належні та допустимі докази в підтвердження наявності підстав для прийняття рішення про аналювання ліцензії позивача.

З огляду на викладене суд вважає вимоги позивача обгрунтованими і приходить до висновку про необхідність скасувати Наказ № 60 від 25.03.2008 року "Про прийняття рішення щодо анулювання ліцензії та усунення порушень додержання ліцензійних умов" в частині анулювання Головавтотрансінспекцією ліцензії ТОВ "Енергія-6" на провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів автомобільним транспортом.

Таким чином суд першої інстанції вважаючи встановленими обставини, що мають значення для справи, ухвалив рішення за умови їх недоведеності і тому судова колегія вважає необхідним скасувати зазначене судове рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-6” задовольнити і скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2008р. по справі за № 2а-9769/08.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-6”задовольнити і скасувати Наказ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв”язку України № 60 від 25.03.2008р. в частині анулювання ліцензії серії АБ № 296700 від 24.11.2005р. на право надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів автомобільним транспортом Товариству з обмеженою відповідальністю “ Енергія-6”.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Енергія-6” понесені судові витрати у сумі 6,80 грн.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий:

Судді: