Ухвала суду № 30137940, 13.09.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2012
Номер справи
9101/32687/2011
Номер документу
30137940
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" вересня 2012 р. справа № 2а-4675/10/1170

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Бідник М.В.

представників сторін:

позивача : - не з'явився;

відповідача: - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Долинської міжрайонної державної податкової інспекції

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 січня 2011 р. у справі № 2а-4675/10/1170

за позовом Одеської залізниці

до Долинської міжрайонної державної податкової інспекції

про скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 січня 2011 р. у справі № 2а-4675/10/1170 адміністративний позов Одеської залізниці до Долинської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення - рішення - задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області від 09.11.2010 року № 0000372310/0, яким донараховано податок на прибуток в розмірі 571,89 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2301,43 грн.

Постанову суду мотивовано тим, що відокремлений структурний підрозділ Долинська дистанція електропостачання не може відноситись до підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділяв, і відповідно не може бути самостійним платником податку на прибуток.

Не погодившись з постановою суду, подано апеляційну скаргу Долинської міжрайонної державної податкової інспекції , згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 січня 2011 р. у справі № 2а-4675/10/1170, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував факту отримання прибутку позивачем від операцій, не пов`язаних з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти, тощо, що свідчить, за висновком відповідача, про отримання прибутку, одержаного не від господарської діяльності залізничного транспорту.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання не з'явились представники сторін. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників сторін суду не повідомлені.

З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не заважає розгляду скарги. Відповідно до ст. 41 КАС України в зв'язку з неявкою представників сторін, фіксування судового засідання, не здійснювалось.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом попередньої інстанції та підтверджено матеріалами справи, згідно п.1.1 Положення про Долинську дистанцію електропостачання Одеської залізниці, Долинська дистанція електропостачання є відокремленим підрозділом Одеської залізниці та відноситься до загальнодержавної власності.

Згідно п.1.2 Положення про Долинську дистанцію електропостачання Одеської залізниці, Долинська дистанція електропостачання Одеської залізниці входить до складу Одеської залізниці, що є по відношенню до Дистанції електропостачання вищестоящим органом управління. Дистанція електропостачання не є юридичною особою.

Посадовими особами Долинської МДПІ проведена планова виїзна перевірка Долинської дистанції електропостачання Одеської залізниці з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 року по 30.06.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 30.06 2010 року.

За результатами перевірки складено акт від 29.10.2010 року за № 801/2310/22214658.

Згідно з висновків акту перевірки, підприємством порушено вимоги пп.2.2.2 п.2.2 ст. 2, п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28.12.1994 року №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", п.п 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, п.п 6.1.2 п.6.1 ст. 6 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року № 889-ІV, а саме:

- занижено податкок на прибуток по допоміжній діяльності на 571,89 грн., в тому числі за 1 квартал 2009 року - 84,47 грн., за 2 квартал 2009 року - 79,37 грн., за 3 квартал 2009 року - 152.92 грн., за 4 квартал 2009 року - 113,06 грн., за 1 квартал 2010року - 45,85 грн., за 2 квартал 2010 року - 96 грн. 22 коп.;

- завищено податок на прибуток по основній діяльності на 429,82 грн., в тому числі за 1 квартал 2009 року - 84,47 грн., за 2 квартал 2009 року - 79,37 грн., за 3 квартал 2009 року - 152,92 грн., за 4 квартал 2009 року - 113,06 грн., та заниження податку на прибуток по основній діяльності всього на суму 415,58 грн. в тому числі : за 1 квартал 2010року - 249,43 грн., за 2 квартал 2010 року - 166,15 грн.;

- не подано декларації з податку на прибуток з допоміжної діяльності;

- не надано податкової соціальної пільги у січні 2010 року.

Позивачем оскаржено вищезазначений акт перевірки шляхом подання до Долинської міжрайонної державної податкової інспекції заперечення від 02.11.2010 року за № 2090.

Відповідачем, листом від 05.11.2010 р. № 10070/7/2310 повідомлено позивача про те, що заперечення будуть розглянуті начальником Долинської МДПІ при винесенні податкового повідомлення-рішення по податку на прибуток.

За результатами розгляду акту перевірки, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.11.2010 року № 0000372310/0, яким Дистанції електоропостачання визначено суму податкового зобов'язання за основним платежем у розмірі 571,89 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 2301,43 грн. - за порушення пп. 2.2.2 п.2.2 ст. 2, п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28.12.1994р. №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств"; п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Не погодившись з прийнятим Інспекцією рішенням, Одеська залізниця в особі начальника Долинської дистанції електропостачання Одеської залізниці звернулася до відповідача зі скаргою від 15.11.2010 року №2220 про скасування податкового повідомлення-рішення від 09.11.2010 року № 0000372310/0, однак, станом на момент звернення до суду першої інстанції, позивачем не отримано відповіді щодо розгляду скарги. В судовому засіданні суду першої інстанції 24.01.2011 року представником відповідача повідомлено, що скарга розглянута Долинською МДПІ, відповідь надіслана Долинській дистанції електропостачання Одеської залізниці, що не заперечувалося стороною позивача.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги вказав на протиправність винесеного відповідачем рішення, зазначивши, що відокремлений структурний підрозділ Долинська дистанція електропостачання не може відноситись до підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділяв, і відповідно не може бути самостійним платником податку на прибуток.

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду вважає можливим погодитись з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Пунктом 1.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (далі - Закон № 2181) визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п.1.1 ст.1 Закону № 2181 платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Згідно ч.ч.1, 3, 4, 5 ст.62 ГК України підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту.

Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

Підприємство не має у своєму складі інших юридичних осіб.

Відповідно до положень ст.62 ГК України підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо).

Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.

Згідно Положення про Долинську дистанцію електропостачання Одеської залізниці та Довідки №10653 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України вбачається, що Долинська дистанція електропостачання Одеської залізниці є відокремленим структурним підрозділом Одеської залізниці без права юридичної особи (а. с.41, 42).

Тобто Долинська дистанція електропостачання Одеської залізниці не являється самостійним суб'єктом господарювання.

Згідно ч.8 ст.19 ГК України усі суб'єкти господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, виділені на окремий баланс, зобов'язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.

Забороняється вимагати від суб'єктів господарювання, відокремлених підрозділів юридичних осіб, виділених на окремий баланс, подання статистичної інформації та інших даних, не передбачених законом або з порушенням порядку, встановленого законом.

Скаржник, наполягаючи на незаконному неподанні Долинською дистанцією електропостачання Одеської залізниці декларації з податку на прибуток по допоміжній діяльності та на недекларування останньою валового доходу, отриманого не від основної господарської діяльності залізничного транспорту, посилається на п.п.2.2.2 п.2.2 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.94 р. (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 334).

Згідно даної норми платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємство залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про залізничний транспорт» від 04.07.96 р. №273/96-ВР (далі - Закон № 273/96-ВР) залізниця - статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації залізничного транспорту і яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі.

Згідно ч.5 ст.4 Закону № 273/96-ВР крім залізниць, складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємство залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею) підпорядкованим центральному органу виконавчої влади в галузі транспорту.

З огляду на те, що Долинська дистанція електропостачання Одеської залізниці не є підприємством залізничного транспорту у розумінні Закону № 273/96-ВР, колегія суддів погоджується з задоволенням судом першої інстанції позову Одеської залізниці про скасування спірного податкового повідомлення-рішення Долинської МДПІ.

Доводи скаржника про зобов'язання Долинської дистанції електропостачання Одеської залізниці сплатити прибуток, одержаний від операцій, не пов'язаних з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо, оскільки цей прибуток вважається одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту, колегією суддів відхиляються, оскільки податковим органом не взятий до уваги суб'єкт (платник податку), визначений у п.п.2.2.2 п.2.2 ст.2 Закону № 334 - підприємство залізничного транспорту, яким, як зазначено вище, не є Долинська дистанція електропостачання Одеської залізниці.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Долинської міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 січня 2011 р. у справі № 2а-4675/10/1170 - залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 січня 2011 р. у справі № 2а-4675/10/1170 - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко