Ухвала суду № 30137662, 27.09.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2012
Номер справи
9101/73712/2011
Номер документу
30137662
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" вересня 2012 р.справа № 2а-0870/2421/11

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Коршуна А.О.

при секретарі судового засідання: Пасічник Т.В.

представників сторін:

позивача : - не з'явився;

відповідача: - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 травня 2011 р. у справі № 2а-0870/2421/11

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Регіон"

до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя

про визнання протиправними дій та скасування акту перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

Подано позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Регіон" до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій та скасування акту перевірки.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 18 травня 2011 р. у справі № 2а-0870/2421/11 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Регіон" до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій та скасування акту перевірки - задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя по призначенню та проведенню 18.03.2011 документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Регіон".

Постанову суду в частині відмови в задоволенні позовних вимог мотивовано тим, що акт перевірки ДПІ не є рішенням (актом індивідуальної дії) в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, він не є обов'язковим до виконання, сам по собі не тягне для позивача ніяких правових наслідків, а тому не може бути оскарженим та скасованим. В частині задоволених позовних вимог, постанова суду мотивована тим, що дії ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя по призначенню та проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки вчинені всупереч встановленому Податковим кодексом України порядку призначення та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, за відсутністю обставин, для проведення такої перевірки, у зв'язку з чим є протиправними.

Не погодившись з постановою суду, подано апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 травня 2011 р. у справі № 2а-0870/2421/11, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував відсутності у позивача при здійсненні господарської діяльності мети отримання прибутку.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання не з'явились представники сторін. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників сторін суду не повідомлені.

З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не заважає розгляду скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом попередньої інстанції та підтверджено матеріалами справи, 16.03.2011р. начальником ВПМ ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя подано службову №351/26-34 на адресу Начальника ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя та начальника відділення перевірок ризикових операцій про недостовірність вчинених ТОВ "Альянс Регіон" правочинів та про, те що підприємством порушені вимоги податкового законодавства з питань оподаткування податком на додану вартість за січень 2011 року.

17.03.2011р. начальником ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя прийнято рішення, оформлене наказом № 731, про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Альянс Регіон" з питань достовірності вчинених правочинів та дотримання вимог законодавства з питань оподаткування податком на додану вартість за період січень 201І4хжу

18.03.2011р. службовими особами ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя на підставі наказу №731 від 17.03.2011р. проведена позапланова документальна невиїзна перевірка ТОВ "Альянс Регіон" з питань достовірності вчинених правочинів та дотримання вимог податкового законодавства з питань оподаткування податком на додану вартість за січень 2011 року, за результатами якої складено акт №61/23-253/36534887 від 18.03.2011р. Як вбачається з акту перевірки, перевірка проведена на підставі даних звітності підприємства з ПДВ, системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту.

Згідно висновків акту перевірки встановлено, що правочини, укладені ТОВ "Альянс Регіон" з контрагентами не спричиняють реального настання правових наслідків та суперечать інтересам держави та суспільства, у зв'язку з чим є підстави для визнання правочинів нікчемними.

Згідно матеріалів справи, копію наказу ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя №731 від 17.03.2011р. про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, повідомлення про проведення невиїзної позапланової документальної перевірки №3776/10/23-212/1008 від 17.03.2011р. та запрошення на підписання акту перевірки №3784/10/23-212/1008 від 17.03.2011р., згідно якого посадову особу ТОВ "Альянс Регіон" запрошено до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя на 16 годину 18.03.2011 року для ознайомлення та підписання акту перевірки направлені на юридичну адресу ТОВ "Альянс Регіон" 17.03.2011р. 18.03.2011р. ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя складено акт про відмову від підписання акта перевірки в зв'язку з неявкою суб'єкта господарювання для підписання. Як свідчать матеріали справи, зазначені документи отримані позивачем 01.04.2011р.

Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, виходив з того, що дії ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя по призначенню та проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки вчинені всупереч встановленому Податковим кодексом України порядку призначення та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, за відсутністю обставин, для проведення такої перевірки, у звіку з чим є протиправними.

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду вважає можливим погодитись з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пп. 20.1.4. п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), встановлено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому Податковим кодексом України.

П.79.1. ст.79 ПК України визначено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 ПК України. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документів та даних, наданих платником податків у визначених ПК України випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Пп.75.1.2. п.75.1. ст.75 ПК України визначає документальну перевірку, як перевірку, що проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

У відповідності до п. 78.1 п.п. 78.1.1 Податкового кодексу України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служи протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Перелік обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 ПК України є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.

П.79.2. ст.79 ПК України передбачено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

З огляду на викладені вище положення законодавства, обов'язковими умовами здійснення невиїзної позапланової перевірки платника податків є наявність обставин для проведення документальної перевірки визначених статтями 77 та 78 Податкового кодексу України та надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Як встановлено матеріалами справи, до прийняття рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя письмовий запит для надання пояснень та їх документального підтвердження з приводу отриманої інформації органами ДПС про виявлені порушення ТОВ "Альянс Регіон" податкового законодавства на адресу позивача не надсилався. Наказ та повідомлення про проведення невиїзної позапланової документальної перевірки хоча і направлені позивачу 21.03.2011р., однак отримані останнім 01.04.2011р., що підтверджується копіями реєстру направлених рекомендованих листів відповідача та повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с.44, 45/, тобто після проведення ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя перевірки, у зв'язку з чим є обґрунтованим та підтвердженим матеріалами справи висновок суду першої інстанції стосовно відсутності обставин для призначення перевірки, визначених статтями 77 та 78 Податкового кодексу України та протиправності її проведення.

Щодо позовних вимог, в задоволенні яких відмовлено, колегія суддів зазначає, що зважаючи на не оскарження постанови суду в частині відмови в задоволенні позовних вимог, враховуючи не встановлення колегією суддів порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи в цій частині, з урахуванням ст.195 КАС України та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне постанову суду першої інстанції в цій частині залишити без змін.

З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції під час розгляду даної адміністративної справи об'єктивно, повно та всебічно з'ясовано усі обставини, які мають суттєве значення для вирішення даної справи, та застосовано до правовідносин, які виникли між сторонами у даній справі, норми матеріального права, які регулюють саме ці правовідносини і ухвалено законне рішення. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права, які б потягли за собою скасування чи зміну оскаржуваної судової постанови, судовою колегією під час розгляду даної справи не встановлено, тому колегія суддів вважає за необхідне постанову суду першої інстанції у даній адміністративній справі залишити без змін.

Доводи апеляційної скарги спростовуються дослідженими судом доказами та не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 травня 2011 р. у справі № 2а-0870/2421/11 - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 травня 2011 р. у справі № 2а-0870/2421/11 - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: А.О. Коршун