ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2013 року Справа № 122018/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючої судді Хобор Р.Б.,
суддів: Сапіги В.П., Яворського І.О.,
з участю секретаря судового засідання: Сердюк О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2012 року по справі № 2а-13930/11/1370 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиції УП" до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиції УП" звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення - рішення № 0007881503 від 17 листопада 2011 року.
Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що за наслідками проведеної камеральної перевірки даних податкової декларації з плати за землю, складено акт № 3372/77/1503/30477944 від 03 листопада 2011 року та прийнято податкове повідомлення -рішення № 0007881503 від 17 листопада 2011 року. Проведеною перевіркою встановлено, що нарахування та сплату земельного податку позивачем здійснено відповідно до довідок про грошову оцінку земельних ділянок, отриманих у період до 01 січня 2011 року, внаслідок чого позивача зобов'язано подати до податкового органу уточнюючу декларацію за 2011 рік з урахуванням нової грошової оцінки відповідно до ухвали Львівської міської ради "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Львова" № 2712 від 18.06.2009 року (із змінами та доповненнями внесеними ухвалою Львівської міської ради № 3173 від 28.01.2010 року).
Позивач вказує, що платники орендної плати та земельного податку, що не отримали у 2011 році довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та подали податкову звітність відповідно до довідок про грошову оцінку, отриманих в період до 01.01.2011 року, і не провели переоцінку вартості земельних ділянок, здійснюють сплату орендної плати та земельного податку відповідно до поданих податкових зобов'язань до введення в дію відповідної нормативної грошової оцінки земель м. Львова.
Подальше нарахування та сплата платежів за землю здійснюється відповідно до нових довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, отриманих після введення в дію відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова.
Позивач у 2011 році не отримував довідок про нормативну грошову оцінку землі та подавав податкову звітність відповідно до довідок про грошову оцінку отриманих в період до 01.01.2011 року керуючись п. 2.3., 2.4., 2.5 Ухвали "Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова" № 369 від 31.03.2011 року, сплачував в 2011 році плату за землю відповідно до довідок про грошову оцінку отриманих до 2011 року, оскільки нормативна грошова оцінка земель м. Львова в 2011 році не вводилась у дію.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2012 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення ДПІ у Залізничному районі м. Львова № 0007881503 від 17 листопада 2011 року.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржив відповідач державна податкова інспекція у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби, який покликаючись на те, що вказана постанова винесена з порушенням норм матеріального права, та неповним з'ясуванням обставин справи просить постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2012 року скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в здоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що позивачем, в порушення вимог чинного законодавства та ухвали Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 року "Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова", не подано до податкового органу уточнюючого розрахунку земельного податку за 2011 року з урахуванням нової нормативної грошової оцінки земель на 2011 рік.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задоволити з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено те, що 03.11.2011 року ДПІ у Залізничному районі м. Львова проведено камеральну перевірку податкової декларації з плати за землю, за результатами якої складено акт № 3372/77/1503/30477944.
В акті перевірки зазначено, що станом на 07.10.2011 року ТОВ "Інвестиції УП" не подано до відповідача уточнюючої декларації за 2011 рік з урахуванням нової нормативної грошової оцінки земель на 2011 рік.
Крім цього, податковий орган в акті перевірки зазначає, що згідно з інформацією управління Держкомзему у м. Львові, на підставі земельно - кадастрових даних у ТзОВ "Інвестиції УП" наявні земельні ділянки за адресою: м. Львів, вул. Залізнична, 7, площею 1091,27 га, цільове призначення - будівництво багатоквартирних житлових будинків, правовстановлюючий документ - державний акт на право власності на землю від 21.11.2006 року за № 02:06:438:02588 (нормативна грошова оцінка 1 кв.м. для земель житлової забудови у 2011 році становила 1091,27 грн.), а також земельні ділянки за адресою: м. Львів, вул. Залізнична, 7, площею 0,1426 га, цільове призначення - будівництво і обслуговування автосалону, правовстановлюючий документ - державний акт на право власності на землю від 21.11.2006 року за № 02:06:438:02588 (нормативна грошова оцінка 1 кв.м. для земель комерційного використання у 2011 році становила 2195,53 грн.).
Камеральною перевіркою встановлено, що з урахуванням нової нормативної грошової оцінки земель на 2011 рік ТОВ "Інвестиції УП" занижено податкові зобов'язання по земельному податку на 2011 рік (за період січень - вересень 2011 року) на загальну суму 35086,53 грн., в тому числі: січень 2011 року на суму 8859,05 грн., лютий 2011 року на суму 8859,05 грн., березень 2011 року на суму 8859,05 грн., квітень 2011 року на суму 1418,23 грн., травень 2011 року на суму 1418,23 грн., червень 2011 року на суму 1418,23 грн., липень 2011 року на суму 1418,23 грн., серпень 2011 року на суму 1418,23 грн., вересень 2011 року на суму 1418,23 грн., чим порушено п. 2.8. Ухвали Львівської міської ради від 31.03.2011 року за № 369, п.п. 269.1.1. п. 269.1. ст. 269, п.п. 271.1.1. п. 271.1. ст. 271, п. 274.1. ст. 274, п. 286.2. ст. 286, ст. 287 Податкового кодексу України.
17.11.2011 року ДПІ у Залізничному районі м. Львова, прийнято податкове повідомлення-рішення № 0007881503, яким збільшено суму грошового зобов'язання позивачу за платежем - плата за землю, усього на 36151,20 грн., в тому числі за основним платежем -35086,53 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -1064,67 грн.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що позивачем правомірно проведено нарахування та сплату земельного податку на 2011 рік на підставі довідок про грошову оцінку землі, отриманих в період до 01.01.2011 року, оскільки належних та допустимих доказів на підтвердження введення в дію затвердженої відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова згідно з ухвалою Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 року та видачі довідки про грошову оцінку земель згідно відкоригованої нормативної грошової оцінки відповідач, представник відповідача суду не надали.
Апеляційний суд не погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Сесією Львівської міської ради прийнято ухвалу від 18.06.2009 №2712 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова", якою встановлена середня (базова) вартість 1 кв.м земель міста з врахуванням регіональних факторів 470,29 грн. Вказана грошова оцінка введена в дію з 01.01.2011 року. До 01.01.2011 року середня (базова) вартість 1 кв.м землі міста Львова становила 184,9 грн/кв.
Відповідно до п. 2.3 Ухвали 2-ої сесії 6-го скликання Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 "Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова", платники орендної плати та земельного податку, що не отримали у 2011 році довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та подали податкову звітність відповідно до довідок про грошову оцінку, отриманих в період до 01.01.2011, і не провели переоцінку вартості земельних ділянок, здійснюють сплату орендної плати та земельного податку відповідно до поданих податкових зобов'язань до введення в дію відповідної нормативної грошової оцінки земель м. Львова, тобто до 01.01.2011 року.
Згідно з п. 2.8. цієї ж Ухвали, платники орендної плати та земельного податку, вказані у п.п. 2.1., 2.2., 2.6., здійснюють сплату орендної плати та земельного податку за період з часу прийняття цієї ухвали до часу введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова з пільгою 60% від суми нарахованих платежів, що зараховуються до міського бюджету м. Львова.
Тобто, на період з 1 січня 2011 року до введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова позивач зобов'язаний був сплачувати орендну плату на підставі грошової оцінки земель м. Львова, затвердженої ухвалою міської ради від 18.06.2009 № 2712 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова" (зі змінами), з пільгою у розмірі 60 відсотків від суми нарахованих платежів, що зараховуються до міського бюджету м. Львова, отримавши відповідну довідку про нормативну грошову оцінку земель м. Львова що позивачем зроблено не було.
Відповідно ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Як передбачено ч. 1 ст. 23 цього ж Закону, технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Згідно з п.п. 269.1.1. п. 269.1. ст. 269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).
Підпунктом. 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України визначено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим же розділом.
Згідно з п. 274.1. ст. 274 цього ж Кодексу, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього ж Кодексу.
Згідно п. 286.2. ст. 286 цього ж Кодексу, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
У зв'язку з тим, що ухвалою Львівської міської ради від 18.06.2009 № 2712 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова" була затверджена нова нормативна грошова оцінка земель м. Львова, яка введена в дію з 01.01.2011 року позивачу слід було проводити розрахунок земельного податку з врахуванням довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки після 01.01.2011 року.
Апеляційний суд критично оцінює та не приймає до уваги пояснення позивача про те, що у зв'язку з відсутністю відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова розрахунок земельного податку проводиться на підставі довідки про нормативну грошову оцінку землі, що видана до 01.01.2011 року, оскільки такі пояснення суперечать п. 2.3 Ухвали 2-ої сесії 6-го скликання Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011, яким передбачено те, що сплата орендної плати та земельного податку, відповідно до поданих раніше податкових зобов'язань позивачем, можлива до введення в дію відповідної нормативної грошової оцінки земель м. Львова, тобто до 01.01.2011 року.
Таким чином, на переконання апеляційного суду, податковим органом правильно проведено нарахування податкових зобов'язань із земельного податку позивачу, як власнику земельних ділянок по вул. Залізнична 7 в м. Львові, виходячи з розрахунку нормативної грошової оцінки 1 кв.м. землі у 2011 році, що визначена ухвалою Львівської міської ради від 18.06.2009 № 2712, для земель житлової забудови - 1091, 27 грн./кв.м, та для будівництва і обслуговування автосалону (землі комерційного використання) - 2195,53 грн./кв.м.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд приходить до висновку про те, що податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби від 17 листопада 2011 року № 0007881503 прийняте відповідно до чинного законодавства. Відповідач діяв у спосіб встановлений законодавством та в межах своєї компетенції, а тому підстав для скасування вищевказаного податкового повідомлення - рішеня немає.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги відповідача є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні заявленого позову з вищевикладених мотивів.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, п.1,2,4 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст.ст. 207, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби задоволити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 травня 2012 року по справі № 2а-13930/11/1370 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ТзОВ "Інвестиції УП" до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення - рішення відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя: Р.Б. Хобор
Судді: В.П. Сапіга
І.О. Яворський