ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2013 р.Справа № 1570/2994/2012
Категорія: 8.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О. А.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Алєксєєва В.О.
суддів - Лук'янчук О.В.,
- Ступакової І.Г.
при секретарі - Скалозуб Л.П.
з участю: представника товариства з обмеженою відповідальністю "Круїз Делюкс" - Баранчик Лариси Миколаївни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Круїз Делюкс" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дії та скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И Л А :
ТОВ "Круїз Делюкс" звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС про скасування податкового повідомлення-рішення №00062220 від 05 квітня 2012 року та визнання протиправними дії при його складанні.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказував, що податковий кредит підтверджено податковими накладними, придбані товари використані в межах оподатковуваної господарської діяльності, а фактична сплата ПДВ постачальникам підтверджена платіжними документами, у зв'язку з чим твердження, що операції між позивачем та його контрагентами є операціями без мети настання реальних наслідків є необгрунтованими.
Відповідачем позов не визнано, посилаючись на те, що позивачем сформовано податковий кредит на підставі нікчемних правочинів, тобто без мети реального настання наслідків, так як постачальники позивача не мали у своєму розпорядженні необхідних умов для здійснення господарської діяльності з поставки товарів та не знаходились за юридичною адресою.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2012 року адміністративний позов задоволений частково.
Визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення №000062220 від 05 квітня 2012 року.
В апеляційній скарзі ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції встановив, що відповідно до акта №256/22-20/37009428 від 16 березня 2012 року була проведена невиїзна документальна перевірка ТОВ "Круїз Делюкс" з питання підтвердження взаємовідносин із ПП "Вайлід" за період лютий, березень, травень 2011 року та ПП "Грузовозофф" за період липень 2011 року.
У висновках акта перевірки зазначені встановлені перевіркою порушення, а саме п.198.1, п.198.2, п.198.3 та п.198.6 ст. 198 ПК України, в результаті чого завищено податковий кредит на суму 6 831,21 грн., в т.ч. по періодах: лютий 2011 року - завищено від'ємне значення 2 730,70 грн.; березень 2011 року - завищено від'ємне значення 2 730,70 грн.; травень 2011 року - завищено залишок від'ємного значення 649 грн.; липень 2011 року - завищено від'ємне значення 720,81 грн.
На підставі акта було прийняте податкове повідомлення-рішення №000062220 від 05 квітня 2012 року, яким ТОВ "Круїз Делюкс", зменшено розмір від'ємного значення суми по ПДВ у розмірі 6 831,21 грн.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що податковим органом не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, при тому, що підприємством доведено реальність здійснення господарських операцій з контрагентами та відсутність порушення податкового законодавства, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Також, суд першої інстанції дійшов висновку, що вимога позивача щодо визнання протиправними дії при складанні податкового повідомлення-рішення не підлягає задоволенню, оскільки рішення було прийнято у відповідності до вимог діючого законодавства, за результатами виявлених та встановлених актом перевірки порушень.
Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 198 ПК України - право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу (п.198.1 ст. 198).
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (п.198.2 ст. 198).
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1 ст. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (п.198.3 ст. 198).
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з п.201.1 1 ст. 201 цього Кодексу).
У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до Закону (п.198.6 ст. 198)
Таким чином, правомірність формування платником податку податкового кредиту і, відповідно, розрахунку суми бюджетного відшкодування надмірно сплаченого ПДВ визначається фактичним проведенням операцій (з придбання товару для використання у власній господарській діяльності) платником податку зі своїми безпосередніми контрагентами, які оформлені належними документами, що було вірно встановлено судом першої інстанції.
Колегія суддів акцентує увагу на тому, що якщо навіть безпосередній контрагент не виконав свого зобов'язання зі сплати податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування ПДВ у разі, якщо останній виконав усі передбачені Законом умови отримання такого відшкодування та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту і, тому, суперечні цьому висновку доводи апелянта є необгрунтованими.
З матеріалів справи вбачається, що товарність господарських операцій позивача зі своїми безпосередніми контрагентами, а саме з ПП "Грузовозофф" та ПП "Вайлід" підтверджена належним чином, зокрема податковими та видатковими накладними, рахунками-фактурами та платіжними дорученнями (а.с.46-61).
Наведені документи містять необхідну для цілей оподаткування інформацію щодо змісту спірних операцій та мають усі необхідні реквізити первинних документів, що дозволяють ідентифікувати учасників цих операцій та встановити факт надання послуг.
За таких обставин, висновки суду першої інстанції про правомірність формування позивачем податкового кредиту є правильними.
Щодо посилання апелянта, на фіктивність укладених договорів між позивачем та його контрагентами, то судова колегія вважає, що відсутність документів на транспортне перевезення обумовленого договорами товару не є безумовною підставою ставити під сумнів здійснення господарських операцій.
Так, відповідно до розділу 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні затверджених Наказом Міністерства транспорту України №363 від 14 жовтня 1997 року товарно-транспортна документація - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу, а товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Згідно із п. 11.1, 11.3, 11.4, 11.5, 11.7 вказаних правил основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля. Дорожній лист вантажного автомобіля є документом, без якого перевезення вантажів не допускається. Оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля. Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом Замовник (вантажовідправник) повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів. Після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її екземпляри. Перший екземпляр товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передається Перевізнику.
Разом з тим, вказані правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні не встановлюють правил податкового обліку валових витрат платників податку, а лише встановлюють права, обов'язки та відповідальність власників автомобільного транспорту (перевізників). При цьому, документи обумовлені вказаними правилами, зокрема, товарно-транспортна накладна та подорожній лист, не є документами первинного бухгалтерського обліку, що підтверджують обставини придбання та продажу товарно-матеріальних цінностей.
Також, судова колегія не приймає до уваги твердження апелянта, щодо нікчемності укладених позивачем правочинів, які не спрямовані на настання правових наслідків, оскільки висновки про нікчемність правочинів відносяться до компетенції судів, а не податкових органів.
За таких обставин, висновки суду першої інстанції щодо скасування податкового повідомлення-рішення №00062220 від 05 квітня 2012 року є правильними.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального та процесуального права не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2012 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 18 березня 2013 року.
Головуючий:
Суддя:
Суддя: