Ухвала суду № 30064597, 13.03.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
13.03.2013
Номер справи
2а-1852/11/2770
Номер документу
30064597
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"13" березня 2013 р. м. Київ К/9991/53363/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого -Смоковича М.І.,

суддів: Кравцова О.В., Масло І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства "Капітал-Інформ" до Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі міста Севастополя про визнання протиправними та скасування рішень, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі міста Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 21 червня 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 5 червня 2012 року,

у с т а н о в и л а :

У червні 2011 року Приватне підприємство "Капітал-Інформ" (далі -ПП "Капітал-Інформ") звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі міста Севастополя про визнання протиправними та скасування рішень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що ПП «Капітал-Інформ»зареєстроване як юридична особа Гагарінською районною державною адміністрацією у місті Севастополі 25 листопада 2005 року, з присвоєнням ідентифікаційного коду 33924852.

ПП «Капітал-Інформ»обліковується в Управлінні Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Працівником Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя в період з 07 квітня 2011 року до 13 квітня 2011 року проведена планова перевірка ПП «Капітал-Інформ»з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, за період з 25 листопада 2005 року до 31 грудня 2010 року та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за 2009, 2010 роки.

За результатами перевірки складений акт від 12 квітня 2011 року №58, відповідно до якого позивач порушив пункт 6 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та донараховано загальну суму на виплату 800 гривень за червень 2010 року, донараховані страхові внески на суму 265,60 гривень.

На підставі акта перевірки відповідачем стосовно позивача прийняті рішення:

- № 322 від 15 квітня 2011 року про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, у розмірі 800,00 гривень;

- № 320 від 15 квітня 2011 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, у розмірі 132 гривень 80 копійок.

Позивач посилаючись на те, що у звіті про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування за червень 2010 року була допущена друкарська помилка внаслідок якої сума нарахованої заробітної плати застрахованій особі ОСОБА_1 замість 885,00 гривень була вказано 85,00 гривень, хоча сума страхового внеску була перерахована правильно, тобто із суми 885,00 гривень, просить визнати протиправними та скасувати рішення № 322 від 15 квітня 2011 року про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, у розмірі 800,00 гривень та № 320 від 15 квітня 2011 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, у розмірі 132 гривень 80 копійок.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 21 червня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 5 червня 2012 року, позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя № 322 від 15 квітня 2011 року про застосування до ПП «Капітал-Інформ»фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, у розмірі 800,00 гривень.

Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя № 320 від 15 квітня 2011 року про застосування до ПП «Капітал-Інформ»фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, у розмірі 132,80 гривень.

У своїй касаційній скарзі представник Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі міста Севастополя, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати їх рішення та постановити нове про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У своїх запереченнях ПП «Капітал-Інформ»зазначає на необґрунтованість касаційної скарги, просить залишити її без задоволення, а судові рішення -без змін.

Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.

Задовольняючи позов Окружний адміністративний суд міста Севастополя, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відхилення у загальній сумі 800,00 гривень, сталося внаслідок механічної помилки (друкарської помилки) в результаті якої сума нарахованого доходу страховика ОСОБА_1 виявилася не 885,00 гривень, а 85,00 гривень. Сума страхового внеску була обчислена позивачем саме з суми нарахованого доходу вказаної особи у розмірі 885,00 гривень, та сплачена у повному обсязі 265,60 гривень. Заробітну плату застрахована особа ОСОБА_1 отримала у повному обсязі.

Із зазначеним висновком колегія суддів погоджується і вважає необхідним зауважити на наступне.

З 1 січня 2004 року набув чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058 (далі - Закон № 1058), який визначає порядок сплати страхових внесків до Пенсійного Фонду України.

Відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно Законом № 1058.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначається статтею 20 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Фонду від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція).

Відповідно до частини другої статті 17 Закону № 1058-ІV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

За правилами абзацу першого частини шостої статті 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Таке правило узгоджується з положеннями статті 19 Закону № 1058-ІV (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), відповідно до частини шостої якої внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Наведені норми права не дають підстав вважати, що положення абзацу шостого частини шостої статті 20 Закону № 1058-ІV, відповідно до якого перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), звільняють страхувальника від обов'язку сплати страхових внесків у 20-денний строк із дня закінчення звітного періоду у зв'язку з неодержанням останнім цих коштів.

Згідно частини 12 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Частиною 6 статті 18 цього ж Закону, визначено що законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Статтею 20 Закону № 1058-ІV встановлено порядок обчислення та сплати страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

У відповідності до пункту 2 частини 9 та частини 14 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(чинної на час виникнення спірних правовідносин) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка зі сплати страхових внесків. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Як вбачається із матеріалів справи, перевіркою встановлено відхилення щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у загальній сумі 800,00 гривень, за червень 2010 року, внаслідок того, що у «Таблиці 1 Додатка 4»(рядок 2.1 розділу І) за червень 2010 року на 800,00 гривень, занижена загальна сума витрат (доходу), з якої утримуються внески. Зазначена сума відображена у розрахунковій платіжній відомості за червень 2010 року №КИ0000006.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що таке відхилення сталося внаслідок механічної помилки (друкарської помилки) в результаті якої сума нарахованого доходу страховика ОСОБА_1 виявилася не 885,00 гривень, а 85,00 гривень. У той же час сума страхового внеску була обчислена позивачем саме з суми нарахованого доходу вказаної особи у розмірі 885,00 гривень, та сплачена у повному обсязі - 265,60 гривень, платіжним дорученням № 93 від 12 липня 2010 року у складі суми страхових внесків за червень 2010 року по строку сплати до 20 липня 2010 року у розмірі 1839,20 гривень. Заробітну плату застрахована особа ОСОБА_1 отримала у повному обсязі.

Частина десята статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пов'язує можливість застосування до страхувальника фінансових санкцій із фактами несвоєчасної або не в повному обсязі сплати страхових внесків.

Відповідно до частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників, зокрема, такі фінансові санкції: за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу); за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Відповідно до абзацу 1 підпункту 9.3.3. Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663, за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу). При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 15 цієї Інструкції.

Підставою для прийняття такого рішення є акт документальної перевірки або акт звірки з органами податкової служби.

Отже, зазначена норма, пов'язує можливість застосування до страхувальника фінансових санкцій з фактами приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески.

Виходячи з конструкції зазначених норм, колегія суддів зазначає, що приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески передбачає наявність умислу щодо вчинення таких дій, разом з тим, добуті судами попередніх інстанцій докази не свідчать про наявність умислу з боку відповідача про приховування (заниження) суми заробітної плати.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що Окружний адміністративний суд міста Севастополя, задовольнивши позовні вимоги ПП "Капітал-Інформ", правильно застосував норми матеріального та процесуального права.

Севастопольський апеляційний адміністративний суд, який переглянув постанову суду першої інстанції, прийшов до аналогічних висновків і обґрунтовано залишив її без змін.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

Керуючись статтями 222-224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі міста Севастополя залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 21 червня 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 5 червня 2012 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий М.І. Смокович

Судді О.В. Кравцов

І.В. Масло