Постанова № 30057480, 12.03.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2013
Номер справи
820/139/13-а
Номер документу
30057480
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 березня 2013 р. № 820/139/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Панова М.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Каряки С.Г.,

представників сторін:

позивача - Новохацької Н.Є.,

відповідача - Білоус О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Омбілік Агро" до Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Омбілік Агро" з адміністративним позовом до Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби, в якому просив суд скасувати податкове повідомлення - рішення Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби № 0003211501 від 27.12.2012 року.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не мав обов"язку вказувати в декларації з плати за землю № 9006436103 від 18.02.2012р. нормативну грошову оцінку 1 га ріллі з застосуваннням коефіцієнта 1,756 по Постанові КМУ від 31.10.2011р. № 1185, оскільки, відповідно до листа Держемагенства № 1979/22/4-12 від 13.02.2012р., яке в силу п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та здійснює управління у сфері оцінки земель, даний коефіцієнт не застосовується до нормативної грошової оцінки ріллі, при розрахунку якої рентний дохід обчислювався з урахуванням центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1995 рік, що і мало місце в даних правовідносинах.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити у повному обсязі з підстав та мотивів викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у повному обсязі, надав до суду заперечення в яких зазначив, що позивач в декларації з плати за землю № 9006436103 від 18.02.2012р. зазначив нормативну грошову оцінку 1 га ріллі без застосуванння коефіцієнта 1,756 по Постанові КМУ від 31.10.2011р. № 1185, чим порушив п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що фахівцями Нововодолазької МДПІ Харківської області на підставі п.1 та п.3 ст.10 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509 -XII «Про державну податкову службу в Україні» зі змінами та статті 75.75 розділу ІІ Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку податкової декларації (розрахунку) по з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності вх..№ 9006436103 від 18.02.2012 року з додатком 1 № 9006406443 від 17.02.2012 року за листопад 2012 року.

За результатами перевірки складено акт від 06.12.2012 № 381/15-0-21/34473765 про результати камеральної перевірки податкової звітності, в якому встановлено заниження податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, в поданій декларації вх..№9006436103 від 18.02.2012 року за листопад, так як платником не застосовано коефіцієнт 1,756 по Постанові КМУ від 31.10.2011 року № 1185.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки, ТОВ «Омбілік-Агро» звернулось до Нововодолазької МДПІ Харківської області ДПС із запереченнями до Акту перевірки, в яких просило переглянути висновки Акту які були залишені без задоволення, а висновки акту перевірки без змін.

На підставі акту перевірки від 06.12.2012 № 381/15-0-21/34473765 про результати камеральної перевірки податкової звітності було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0003211501 від 27.12.2012р., згідно з яким платнику податків донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 2 819,06 гривень, у тому числі 1 879,37 гривень - за основним платежем, 939,69 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Суд зазначає, що відносини, пов'язані з обчисленням та справлянням орендної плати за землю врегульовані Законом України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року N161-ХІУ, Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року № 2755 VI.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року N 161-ХІУ, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачені договором оренди (ч.1, 2, з ст.. 21 Закону № 161 - XIV).

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

При цьому, у розумінні п. 14.1.125 статті 14 ПК України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 28.09.2009 року між Валківською районною державною адміністрацією і ТОВ "Омбілік - Агро" укладені договори оренди, зареєстровані у Валківському районому відділі реєстрації ХРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 18.11.2009 р. №040968800010, від 18.11.2009 р. № 040968800011, від 18.11.2009 р. № 040968800012, від 18.11.2009 р. № 040968800013, від 18.11.2009 р. № 040968800014, від 18.11.2009 р. № 040968800016, від 18.11.2009 р. № 040968800017, від 18.11.2009 р. № 040968800015, від 18.11.2009 р. № 040968800009. Відповідно до п.1 вказаного договору Орендодавець на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від «22» травня 2009 року №352 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 22,2931га, з них: земель сільськогосподарського призначення, державного резервного фонду - 22,2931га, ріллі -22,2931га, яка знаходиться на території Сидоренківської. Сільської ради за межами населених пунктів. На виконання умов вказаних договорів, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки за кадастровими номерами: 6321287000-03-000-0552, 6321287000-02-000-0444, 6321287000-02-000-0445, 6321287000-03-000-0554, 6321287000-03-000-0553, 6321287000-03-000-0556,6321287000-03-000-0557,6321287000-03-000-0555, 6321287000-03-000-0551 із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходиться та території Сидоренківської сільської ради за межами населених пунктів.

При цьому згідно з п.4 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом 01.01.2009 р.

Виходячи з листів Управління Держкомзему у Валківському районі Харківської області № 01-13/11-1615 від 29.05.2012р. та 01-13/11-1607 від 01.06.2012р у відповідь на запити ТОВ "Омбілік-Агро" про повідомлення дати нормативної грошової оцінки земельних ділянок за кадастровими номерами 6321287000-03-000-0552, 6321287000-02-000-0444, 6321287000-02-000-0445, 6321287000-03-000-0554, 6321287000-03-000-0553, 6321287000-03-000-0556,6321287000-03-000-0557,6321287000-03-000-0555, 6321287000-03-000-0551 платника податків проінформовано, що згідно з Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок запасу та державного резервного фонду на території Сидоренківської сільської ради (за межами населених пунктів) для визначення розміру орендної плати ТОВ "Омбілік-Агро", розробленою ПП "Геомастер", нормативна грошова оцінка земельних ділянок, за кадастровими номерами 6321287000-03-000-0552, 6321287000-02-000-0444, 6321287000-02-000-0445, 6321287000-03-000-0554, 6321287000-03-000-0553, 6321287000-03-000-0556,6321287000-03-000-0557,6321287000-03-000-0555, 6321287000-03-000-0551 проведена станом на 01.01.2007 року.

Зазначений факт також підтверджено Технічною документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок запасу та державного резервного фонду для визначення розміру орендної плати ТОВ "Омбілік-Агро" на території Сидоренківської сільської ради (за межами населеного пункту) Валківського району Харківської області", виготовленої ПП "Геомастер".

З урахуванням норми ст. 1 Закону України "Про оцінку земель", суд вважає, що датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які перебувають у користуванні ТОВ "Омбілік-агро" за зазначеними вище договорами оренди, є дата, вказана в технічній документації, тобто 01.01.2007 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2011 р. N "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" внесено до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. N 213 (ЗП України, 1995 р., N 6, ст. 151; Офіційний вісник України, 2001 р., N 32, ст. 1475; 2004 р., N 27, ст. 1782), такі зміни:

1) пункт 5 доповнено абзацом такого змісту: "Для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 р. (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756.";

2) доповнено Методику пунктом 19-1 такого змісту: "19-1. Показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня 1995 р., застосовуються із коефіцієнтом, що визначений абзацом другим пункту 5 цієї Методики."

Листом Державного агентства земельних ресурсів України Державній податковій службі України від 13.02.2012 р. N 1979/22/4-12 "Про застосування постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2011 року N 1185" надано роз'яснення зазначеним приписам. Вказано, що значення нормативної грошової оцінки земель щороку уточнюється на коефіцієнт індексації, який визначається відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2011 року N 1185 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" передбачено, що для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756.

Таким чином, у 2012 році при видачі витягів (довідок) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (незалежно від місця розташування) для справляння земельною податку, орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок показники нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року, перераховуються на коефіцієнт індексації та на коефіцієнт 1,756, крім нормативної грошової оцінки ріллі, при розрахунку якої рентний дохід обчислювався з урахуванням ціни центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1995 рік.

З урахуванням зазначених норм закону, та враховуючи роз'яснення щодо порядку застосування Постанови Кабінету Міністрів України №1185 від 31.10.2011 року, суд приходить до висновку, що при обчисленні розміру орендної плати за земельні ділянки позивачем у декларації за листопад 2012 року правомірно застосовано показник нормативної грошової оцінки земель, розрахований станом на 01.01.2007 року без застосування коефіцієнту 1,756, оскільки нормативна грошова оцінка ріллі проведена пізніше 01.07.1995 року.

Посилання відповідача на той факт, що ТОВ "Омбілік-агро" проведено розрахунок орендної з урахуванням нормативної грошової оцінки земель на 01.01.2007 року за поточними цінами центнера зерна на дату оцінки 01.07.1995 року суперечить вимогам чинного законодавства.

Відповідно до норм Податкового кодексу України, при обчисленні орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності будь-які підстави для застосування коефіцієнту, передбаченого Постановою КМУ від 31.10.2011р. № 1185 , відсутні, оскільки, враховуючи приписи п. 7.3, п.7.4. ст.7 ПК України , база оподаткування визначається виключно цим кодексом, який у чинній редакції не містить вимог про застосування коефіцієнту 1,756 до показників нормативної грошової оцінки землі. Крім того, відповідно до п.2.1.ст.2 Податкового кодексу України, зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу , натомість постанова Кабінету міністрів України від 31.10.2011р. № 1185 є підзаконним нормативно-правовим актом та відповідно не може встановлювати або змінювати елементи податку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. З огляду на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу державної податкової служби, яким платнику податків донараховані податкові зобов'язання чи зменшені податкові вигоди, презумується добросовісність платника податків, якщо зазначеним органом не доведено інше.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Омбілік Агро" є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Омбілік Агро" до Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби № 0003211501 від 27.12.2012 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Омбілік Агро" (адреса: 63050, Харківська область, Валківський район, с. Сидоренкове, вул. 1 травня, 5 код ЄДРПОУ 34473765 ) 114,70 грн. витрат зі сплати судового збору.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 18 березня 2013 року.

Суддя Панов М.М.