ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2013 р. Справа № 2011/2а-3838/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Чалого І.С.
Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.
за участю секретаря судового засідання Городової А.О.
за участю сторін:
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - Канделакі В.М.,
представника третьої особи - Блудова О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 19.01.2012р. по справі № 2011/2а-3838/11 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління МВС України в Харківській області; третя особа - Харківський обласний військовий комісаріат про визнання дій відповідача незаконними та неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення несплаченої пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
В лютому 2011 року ОСОБА_1, (надалі - Позивач) звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі - Відповідач) в якому просив зобов'язати Відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугою років з 03.06. 2008 року по 01.12.2011 року враховуючи всі надбавки, стягнути з Відповідача недоплачену пенсію в сумі один мільйон триста вісімдесят вісім тисяч двісті дев'ятнадцать гривень вісімдесят копійок.
В обґрунтування позову зазначив, що з серпня 1994 року по червень 2008 року проходив службу в органах внутрішніх справ.
3 червня 2008 року був звільнений з органів внутрішніх справ з посади помічника начальника - оперативного чергового Люботинського МВ УМВС в Харківській області, у званні майора міліції, з виходом на пенсію за вислугою років та станом здоров'я.
Вважає, що при призначенні йому пенсії, відповідач повинен був керуватися ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 19 січня 2012 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Харківській області, третя особа: Харківській обласний військовий комісаріат задоволений частково.
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити виплату пенсії за вислугою років з 28.08.2010 р. по 22.07.2011 р. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Дзержинського районного суду від 19 січня 2012 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що судом першої інстанції порушені приписи статті 10 КАС України, а саме рівності учасників адміністративного процесу, а також положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Пенсійне забезпечення співробітників органів внутрішніх справ здійснюється на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року зі змінами та доповненнями.
Суд першої інстанції, застосувавши до спірних правовідносин положення Наказу Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» N 377 від 28.07.2008 року дійшов помилкових висновків, оскільки, зазначений Наказ не стосується пенсіонерів, які є одержувачами пенсії по лінії МВС.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 знаходиться на обліку та отримує пенсію за вислугу років по лінії МВС в головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 04.08.2008 року.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області призначено пенсію ОСОБА_1 на підставі документів, сформованих та наданих Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.
На підставі акту контрольно - ревізійного відділу ГУ МВСУ в Харківській області від 27.03.2009 року №101/92, до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ГУ МВСУ в Харківській області із супровідним листом від 31.12.2009 року №100/30522 надіслано уточнений грошовий атестат №4 від 16.11.2009 року і довідку до грошового атестату від 16.11.2009 року №15 на пенсіонера ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» N 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» N 393 від 17.07.1992 року, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Для осіб, які звільнені із служби в 2008 - 2009 роках середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців.
Таким чином, ОСОБА_1 пенсія обчислена з наступних видів грошового забезпечення:
1. Основні види грошового забезпечення:
- посадового окладу - 900 грн.;
- окладу за військове звання - 125 грн.;
- процентної надбавки за вислугу років 30% - 307, 50 грн.;
2. Середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з січня 2008 року - 795 грн. 48 коп:
- надбавка за роботу з таємними виробами і-носіями;
- надбавка за особливо важливі завдання;
- премія.
Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» N 393 від 17.07.1992 року, встановлено, що пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби.
Таким чином, вимоги позивача щодо включення надбавки за інформаційно - аналітичне забезпечення органів державної влади та оперативно - службову діяльність і надбавки за роботу в умовах режимних обмежень є безпідставними.
Що стосується доплати за службу в нічний час, компенсації за службу в позанормовий час, компенсації за службу в дні щотижневого відпочинку та святкові дні, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань і матеріальної допомоги на оздоровлення, то зазначені види виплат не відносяться до основних та додаткових видів грошового забезпечення із яких обчислюється пенсія.
Щодо внесення всіх пільг до пенсійної справи та їх виплати, а саме: проїзд в громадському транспорті, оплата комунальних послуг, оздоровлення та отримання медикаментів, знаходження на квартирному обліку та отримання земельних ділянок є безпідставними оскільки це не входить компетенції органів Пенсійного фонду України.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що відсутні правові підстави для задоволення позову.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Згідно з ч. 1 ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Підстави для скасування судового рішення та ухвалення нового закріпленні в ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального та процесуального права, неповно з'ясував обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, дав неналежну оцінку доказам, а його висновки не відповідають фактичним обставинам справи, колегія судів вважає за необхідне, відповідно до ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 159, 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 19.01.2012р. по справі № 2011/2а-3838/11 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління МВС України в Харківській області; третя особа - Харківський обласний військовий комісаріат про визнання дій відповідача незаконними та неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення несплаченої пенсії.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.
Повний текст постанови виготовлений 04.03.2013 р.