Постанова № 30003858, 12.03.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.03.2013
Номер справи
к/9991/1154/12-с
Номер документу
30003858
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"12" березня 2013 р. м. Київ К/9991/1154/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,Сіроша М.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 грудня 2011 року у справі № 2а/0570/17068/11 за позовом відкритого акціонерного товариства “Трест Донецькшахтопроходка” до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про скасування рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2011 року відкрите акціонерне товариство “Трест Донецькшахтопроходка” звернулося в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька, в якому просило: скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька від 28.07.2011 р. №1141 про нарахування фінансових санкції у розмірі 3 482,72 грн. та пені в розмірі 3 655,22 грн.; скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька від 28.07.2011р. №1142 про нарахування фінансових санкції у розмірі 3 423,70 грн. та пені в розмірі 3498,66 грн.; скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька від 28.07.11р. №1143 про нарахування фінансових санкції у розмірі 3 670,02 грн. та пені в розмірі 3 762,46 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відкритим акціонерним товариством “Трест Донецькшахтопроходка” фактично були сплачені поточні платежі по страхових внесках, а відповідачем було, на думку позивача, неправомірно змінений напрямок платежу в рахунок погашення недоїмки, пені та штрафних санкцій.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 грудня 2011 року, позовні вимоги задоволені.

Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

В письмових запереченнях на касаційну скаргу відкрите акціонерне товариство “Трест Донецькшахтопроходка” просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що відкрите акціонерне товариства “Трест Донецькшахтопроходка” зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради за юридичною адресою: м. Донецьк, пр.Павших Комунарів, 102, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України ідентифікаційний код 00180841.

Судами встановлено, що починаючи з 29.06.2010 р. за підприємством позивача рахувалася заборгованість перед відповідачем зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що стало підставою для винесення спірних рішень про застосування фінансових санкції.

Так, рішенням від 28.07.2011р. №1141 управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька на підставі п. 2 ч. 9 ст.106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” відносно позивача були застосовані фінансові санкції за період з 29.06.2010р. по 04.11.2010р., а саме нарахована пеня в розмірі 3 655,22 грн. та штраф у розмірі 3 482,72 грн.

Рішенням від 28.07.2011 р. №1142 управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька на підставі п. 2 ч. 9 ст.106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” відносно позивача були застосовані фінансові санкції за період з 28.07.2010р. по 11.11.2010р., а саме нарахована пеня в розмірі 3 498,66 грн. та штраф у розмірі 3 423,70 грн.

Рішенням від 28.07.2011 р. №1143 управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька на підставі п. 2 ч. 9 ст.106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” відносно позивача були застосовані фінансові санкції за період з 30.08.2010р. по 24.12.2010р., а саме нарахована пеня в розмірі з 762,46 грн. та штраф у розмірі 3 670,02 грн.

Вказані рішення надійшли на адресу позивача 15.09.2011р.,

Позивачем наданий звіт за травень 2010 року про суми нарахованих внесків поданий ВАТ “Трест Донецькшахтопроходка” до органів Пенсійного фонду України у графі 8 звіту “загальна сума страхових внесків становить” 41 614,16 грн. і складається з утриманих 33,2% та 4% на суму 39 015,19грн., та 2% на суму 2 595,97 грн.

Згідно звіту за червень 2010 року про суми нарахованих внесків поданий ВАТ “Трест Донецькшахтопроходка” до органів Пенсійного фонду України у графі 8 звіту “загальна сума страхових внесків становить” складає 36 560,97 грн. та рахується з утриманих 33,2% та 4% на суму 34 247,48 грн., та 2% на суму 2 313,49 грн.

У звіті за липень 2010 року про суми нарахованих внесків поданий ВАТ “Трест Донецькшахтопроходка” до органів Пенсійного фонду України у графі 8 звіту “загальна сума страхових внесків становить” складає 39 197,74 грн. та рахується з утриманих 33,2% та 4% на суму 36 700,21 грн., та 2% на суму 2 497,53 грн.

Судами також встановлено, що для погашення сум нарахованих внесків за травень 2010 року до Пенсійного фонду України позивачем платіжним дорученням від 25.05.2010р. №718 було перераховано 33,2% з заробітної плати у розмірі 638,44 грн., платіжним дорученням від 27.07.10р. №1089 було перераховано до бюджету Пенсійного фонду на погашення 33,2% внесків в розмірі 49 352,00 грн. Всього позивачем на погашення внесків за ставкою 33,2% та 2% було перераховано 49 990,44 грн.

За червень 2010 року позивачем перераховані до бюджету Пенсійного фонду кошти у розмірі 31 235,00 грн., з яких платіжними дорученнями від 21.06.10р. №916 у розмірі 5 535,00 грн. (33,2%), від 21.08.10р. №1280 у розмірі 14 553,00 грн. (33,2%), від 26.08.10р. №1313 у розмірі 8 995,00 грн. (33,2%), від 27.08.10р. №1328 у розмірі 1076,00 грн. (33,2%), від 27.08.10р. №1328 у розмірі 1 076,00 грн. (33,2%).

За липень 2010 року було сплачено 39 308,76 грн., зокрема платіжними дорученнями від 26.10.10р. №1590 у розмірі 11 925,38 грн. (33,2%), від 28.07.10р. №1117 у розмірі 368,00 грн. (33,2%), від 27.08.10р. №1328 у розмірі 15 090,00 грн. (33,2%), від 26.10.10р. №1590 у розмірі 11 925,38 грн. (33,2%).

Відповідач вищенаведені перераховані страхові внески зарахував відповідно діючої на час спірних правовідносин ч.5 ст.106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в рахунок погашення заборгованості по недоїмці страхових внесків та фінансових санкцій.

Задовольняючи позовні вимоги, суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що спірні рішення Пенсійного фонду від 28.07.2011 р. прийняті на підставі пункту 2 частини 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, який втратив чинність з 01.01.2011 р. та відповідач необґрунтовано змінив порядок платежів.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.

Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо законності оскаржуваних рішень відповідача про застосування фінансових санкцій та пені за несплату страхових внесків за період з 29.06.2010 р. по 24.12.2010 р., які прийняті 28.07.2011 р..

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.2 ст.17 “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страхувальник зобов’язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 6 статті 19 цього Закону встановлено, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах 1 та 2 цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Стаття 20 Закону визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків. В абзаці 1 частини 6 цієї статті зазначено, що страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Частинами 1,2 5,9 статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (в редакції до 1 січня 2011 року) передбачалося, що у разі виявлення своєчасно несплачених сум страхових внесків страхувальники зобов’язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

За рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

1 січня 2011 року набрав чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Пунктом 11 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону внесені зміни в Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме: виключені частини 1-9 статті 106.

Абзацом 5 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону встановлено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Задовольняючи позов, суди дійшли висновку, що закон, на підставі якого до позивача нараховані санкції, втратив чинність, а тому це рішення є протиправним.

Такі висновки судів є необґрунтованими.

Фактично суди прийшли до висновку, що внесення змін шляхом виключення частин 1-9 статті 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” відповідно до пункту 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” унеможливлює їх застосування після 1 січня 2011 року.

Проте, така позиція судів не узгоджується зі змістом пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, оскільки вказана норма передбачає вчинення органами Пенсійного фонду стягнення заборгованості із сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, тобто в порядку статті 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Колегія суддів не вбачає колізії в змісті пунктів 7 та 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Дана правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 3 липня 2012 року у справі № 21-452а11.

Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли помилкових висновків про задоволення позовних вимог щодо скасування оскаржуваних рішень управління Пенсійного Фонду України №,№ 1141,1142,1143 від 28.07.2011 р. про застосування фінансових санкцій в частині застосування штрафу за несплату, несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 29.06.2010 р. по 24.12.2010 р..

Разом з тим, п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” не передбачає нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків в порядку ст.106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, діючої на час спірних правовідносин, після 01.01.2011 р., тому спірні рішення в частині нарахування пені підлягають скасуванню.

З урахуванням встановлених судами попередніх інстанцій обставин заявлений позов підлягає частковому задоволенню та скасуванню рішень управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька №,№ 1141,1142,1143 від 28.07.2011 р. в частині нарахування пені.

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги дають підстави для висновку, що судами першої та апеляційної інстанції при ухваленні рішень порушені норми матеріального та процесуального права, касаційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню із скасуванням рішень судів першої та апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновків, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанції при ухваленні судових рішень порушили норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення необґрунтованих рішень, які підлягають скасуванню з винесенням нової постанови про задоволення позовних вимог в частині скасування рішень управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька: №1141 від 28.07.2011 р. про нарахування пені в розмірі 3 655,22 грн.; №1142 від 28.07.2011р. про нарахування пені в розмірі 3498,66 грн.; від №1143 від 28.07.11р. про нарахування пені в розмірі 3 762,46 грн.. В задоволенні решти позовних вимог необхідно відмовити за їх необґрунтованістю, виходячи з вищенаведеного.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 1 грудня 2011 року скасувати, ухвалити по справі нове рішення.

Позов відкритого акціонерного товариства “Трест Донецькшахтопроходка” до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про скасування рішень задовольнити частково.

Рішення управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі міста Донецька: №1141 від 28.07.2011 р. в частині нарахування пені в розмірі 3 655,22 грн.; №1142 від 28.07.2011р. в частині нарахування пені в розмірі 3498,66 грн.; від №1143 від 28.07.11р. в частині нарахування пені в розмірі 3 762,46 грн. скасувати. В задоволенні решти позовних вимог відмовити

Постанова набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: