ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" травня 2012 р. справа № 2а/0470/8411/11
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Семененка Я.В. Добродняк І.Ю
при секретарі судового засідання: Шкуропадській В.М.
представників сторін:
позивача : - Фролова І.О., дов. від 04.01.12 р.
відповідача: - Семенова І.В., дов. від 14.05.12 за № 7862/10/10-051
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційні скарги Приватного підприємства "Лібра Транс" та Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м Дніпропетровська
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2011 р. у справі № 2а/0470/8411/11
за позовом Приватного підприємства "Лібра Транс"
до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м Дніпропетровська, Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області
про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Лібра Транс" (далі -ПП "Лібра Транс", Підприємство) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому (з урахуванням змін, а. с.136, 137), просило:
- визнати протиправною бездіяльність Лівобережної міжрайонної державної податкової
інспекції м. Дніпропетровська (далі -Лівобережна МДПІ м.Дніпропетровська) щодо ненадания Головному управлінню Державного казначейства України у Дніпропетровській області висновків про відшкодування Приватному підприємству "Лібра Транс" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2010 року в розмірі 3654,00 грн., за листопад 2010 року в розмірі 3158,00 грн., за грудень 2010 року в розмірі 6867,00 грн. та за червень 2010 року в розмірі 8628,00 грн.;
- стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державного
казначейства України у Дніпропетровській області (далі -ГУ ДКУ у Дніпропетровській області) на користь Приватного підприємства "Лібра Транс" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за жовтень 2010 року в розмірі 3 654,00 грн., за листопад 2010 року в розмірі 3 158,00 грн., за грудень 2010 року в розмірі 6 867,00 грн. та за червень 2010 року в розмірі 8628,00 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2011 р. у справі № 2а/0470/8411/1 (суддя Серьогіна О. В.) вищевказаний адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Лівобережної МДПІ м.Дніпропетровська щодо ненадання ГУ ДКУ у Дніпропетровській області висновків про відшкодування ПП "Лібра Транс" сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2010 року в розмірі 3654.00 грн., за листопад 2010 року в розмірі 3158,00 грн., за грудень 2010 року в розмірі 6867,00 грн. та за червень 2010 року в розмірі 8628,00 грн.; в задоволенні позову в іншій частині відмовлено.
Постанову суду мотивовано тим, що податкове законодавство не ставить факт подання органу Державного казначейства України висновку про відшкодування з бюджету сум податку на додану вартість в залежність від факту отримання органом податкової служби матеріалів перевірок щодо постачальників товарів (робіт, послуг) по ланцюгам придбання до виробника (імпортера), внаслідок чого позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Лівобережної МДПІ м.Дніпропетровська щодо ненадання ГУ ДКУ у Дніпропетровській області висновків про відшкодування позивачу сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вищевказані періоди є обґрунтованими. В частині позову, в задоволенні якої відмовлено, судом зазначено, що висновки про відшкодування позивачу сум бюджетного відшкодування з ПДВ податковим органом ГУ ДКУ у Дніпропетровській області не надавались, внаслідок чого відсутні ознаки протиправних дій відповідача-2 і позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача бюджетної заборгованості з податку на додану вартість є необґрунтованими та передчасними, оскільки законодавством встановлено виключну підставу видання платнику податків органом Державного казначейства України суми бюджетного відшкодування.
Не погодившись з постановою суду, ПП "Лібра Транс" подано апеляційну скаргу, в якій позивач просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду віл 16 листопада 2011 р. у справі № 2а/0470/8411/1, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що суд своїм рішенням, визнаючи право на бюджетне відшкодування, не встановлює способу захисту та відновлення порушеного права.
Заперечуючи проти винесеної судом першої інстанції постанови, Лівобережною МДПІ м.Дніпропетровська також подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного сулу від 16 листопада 2011 р. у справі № 2а/0470/8411/11 в частині задоволених позовних вимог, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що суд не врахував факту не підтвердження сум, заявлених позивачем до відшкодування, даними зустрічних перевірок контрагентів позивача і того, що відповідач не може надати даний висновок без даних таких перевірок.
Представники сторін в судовому засіданні апеляційної інстанції надали усні пояснення та заперечення на обґрунтування позиції, викладеної в апеляційних скаргах.
З урахуванням встановлених по даній справі обставин, долучених сторонами доводів, слід зазначити наступне:
Відповідно до п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Згідно п.200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Пунктом 203.1. статті 203 ПК України визначено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Як вбачається з матеріалів справи, ПП «Лібра Транс»заявлено суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість при подачі податкових декларацій з ПДВ за червень, жовтень, листопад, грудень 2010 р.
Лівобережною МДПІ м.Дніпропетровська для встановлення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявленого Підприємством у вищевказаних податкових деклараціях проведені позапланові виїзні перевірки ПП «Лібра-Транс», за результатами яких неможливо підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування у зв'язку з відсутністю матеріалів перевірок щодо постачальників товарів (робіт, послуг) по ланцюгам придбання до виробника:
- за червень 2010 р. на суму 8626 грн. (акт № 7481/23-3/31076237 від 09.09.2010 р., а.с.139-169);
- за жовтень 2010 р. на суму 3 654 грн. (акт № 170/23-3/31076237 від 19.01.2011 р., а.с.54-85);
- за листопад 2010 р. на суму 3 158 грн. (довідка № 519/23-3/31076237 від 18.02.2011р., а. с.9-30);
- за грудень 2010 р. на суму 6 867 грн. (довідка № 829/23-31/31076237 від 17.03.2011р., а. с.35-50).
Згідно п.п.200.10., 200.11 ст.200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Відповідно до п.200.12, п.200.14 ст.200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Лівобережна МДПІ м.Дніпропетровська, не спростовуючи пропущення вищевказаних строків (відповідно 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, та 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки), зазначає про неможливість надання висновків щодо підтвердження вищевказаних сум бюджетного відшкодування з огляду на відсутність матеріалів зустрічних перевірок щодо постачальників товарів (робіт, послуг) по ланцюгам придбання до виробника (імпортера).
При цьому, податковий орган в апеляційній скарзі зазначає про неврахування судом першої інстанції положень п.6. Постанови КМУ від 17.01.2011 р. № 39 «Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість», згідно якого у разі, коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету, та п.73.5 ст.73 ПК України, згідно якого з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні перевірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Враховуючи вищенаведені норми, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції про необхідність проведення камеральних, позапланових перевірок в межах строків, визначених у п.п.200.10., 200.11 ст.200 ПК України, після спливу яких податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, або надіслати платнику податкове повідомлення, передбачене п.200.14 ст.200 ПК України. Тому, недотримання цих строків відповідачем є підставою для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Лівобережної МДПІ м.Дніпропетровська щодо ненадання Головному управлінню Державного казначейства України у Дніпропетровській області висновків про відшкодування позивачу сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2010 року в розмірі 3654,00 грн., за листопад 2010 року в розмірі 3158,00 грн., за грудень 2010 року в розмірі 6867,00 грн. та за червень 2010 року в розмірі 8628,00 грн.
Таким чином, доводи апеляційної скарги Лівобережної МДПІ м.Дніпропетровська не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення в частині задоволених позовних вимог.
Стосовно позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України на користь ПП "Лібра Транс" бюджетної заборгованості з ПДВ за вищевказані періоди у відповідних розмірах, колегія суддів зазначає наступне:
З наведеного вище випливає, що саме висновок податкового органу із зазначенням суми бюджетного відшкодування відповідно до ст.200 ПК України є підставою для проведення відшкодування сум податку на додану вартість з державного бюджету і неправомірне ненадання такого висновку є бездіяльністю податкового органу, яка порушує права платника податку на бюджетне відшкодування.
Обов'язок, передбачений ст.200 ПК України, не був виконаний Лівобережною МДПІ м.Дніпропетровська, чим були порушені права позивача, відновленням яких є саме стягнення з Державного бюджету на користь позивача сум бюджетного відшкодування за вказані періоди.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про необхідність задоволення апеляційної скарги ПП «Лібра Транс»та скасування оскарженої постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2011 р. у даній справі з прийняттям нової постанови, якою , з урахуванням вищевикладеного обґрунтування, слід задовольнити позовні вимоги підприємства повністю.
Керуючись ч.1 ст.94, ст.196, п.3. ч.1 ст.198, ст.ст.202, 205, 207 КАС України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Лібра Транс" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2011 р. у справі №2а/0470/8411/11 задовольнити.
Апеляційну скаргу Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2011 р. у справі № 2а/0470/8411/11 залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2011 р. у справі № 2а/0470/8411/11 скасувати, та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Визнати протиправною бездіяльність Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська щодо ненадання Головному управлінню Державного казначейства України у Дніпропетровській області висновків про відшкодування Приватному підприємству "Лібра Транс"сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2010 року в розмірі 3654,00 грн., за листопад 2010 року в розмірі 3158,00 грн., за грудень 2010 року в розмірі 6867,00 грн. та за червень 2010 року в розмірі 8628,00 грн.;
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державного
казначейства України у Дніпропетровській області на користь Приватного підприємства "Лібра Транс" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за жовтень 2010 року в розмірі 3 654,00 грн., за листопад 2010 року в розмірі 3 158,00 грн., за грудень 2010 року в розмірі 6 867,00 грн. та за червень 2010 року в розмірі 8628,00 грн.
Стягнути судовий збір у сумі 352,13 грн. з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Лібра Транс".
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст.212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко
Суддя: І.Ю. Добродняк