ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" березня 2013 р. Справа № 5015/2827/12
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :
головуючий суддя Мачульський Г.М.
судді Бакуліна С.В.
Полянський А.Г.
розглянувши
касаційну скаргу Комунального підприємства "Городоцьке
водопровідно-каналізаційне господарство"
на постанову Львівського апеляційного господарського суду від
05.12.2012 року
у справі № 5015/2827/12 господарського суду Львівської області
за позовом Комунального підприємства "Городоцьке водопровідно-каналізаційне господарство"
до Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал"
про визнання незаконним включення витрат при розрахунку і формуванні тарифів та зобов'язання провести перерахунок тарифів
за участю представників сторін:
позивача - Вовк Т.В. дов. від 11.03.2013 р., Сорока О.І. дов. від 11.03.2013 р.,
відповідача - Бегей Н.В. дов. від 04.04.2012 р.
Розпорядженням Секретаря другої судової палати Вищого господарського суду України від 11.03.2013 р. у зв'язку з відпусткою судді Кравчука Г.А., для розгляду касаційної скарги у цій справі призначено колегію суддів у складі: головуючий - Мачульський Г.М., судді - Бакуліна С.В., Полянський А.Г.
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Львівської області від 23.10.2012 р. (суддя - Коссак С.М.) у позові відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 05.12.2012 р. (судді - Дубник О.П., Скрипчук О.С., Кузь В.Л.) рішення господарського суду Львівської області від 23.10.2012 р. залишено без змін.
Не погоджуючиcь з рішенням місцевого господарського суду та постановою апеляційного господарського суду, Комунальне підприємство "Городоцьке водопровідно-каналізаційне господарство" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, мотивуючи скаргу доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права.
У відзиві на касаційну скаргу, відповідач просить залишити оскаржувані рішення без змін.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Відповідно до п. 1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити постанову апеляційного господарського суду без змін, а скаргу без задоволення.
Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що постанова апеляційного господарського суду прийнята з дотриманням вимог матеріального та процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся з позовом про визнання незаконним включення індивідуальних технологічних нормативів використання питної води (ІТНВПВ) до витрат операційної та фінансової діяльності при розрахунку та формуванні тарифів для КП "Городоцьке ВКГ" за договором № 201920 на подачу води з комунального водопроводу від 17.01.2006 року та зобов'язання провести перерахунок тарифів.
17 січня 2006 року між ЛМКП "Львівводоканал" (Львівводоканал) та КП "Городоцьке ВКГ" (Абонент) було укладено договір № 201920 на подачу води з комунального водопроводу, відповідно до якого Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а Абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначенні Договором та чинним законодавством.
Умовами договору було передбачено, що Львівводоканал зобов'язується повідомляти Абонента про введення нових тарифів та зміні в тарифікації послуг.
Згідно з п. 2.2.4 Договору Абонент зобов'язується сплачувати за чинними тарифами вартість наданих Львівводоканалом послуг, згідно з поданими рахунками. В разі зміни тарифів - плата за послуги здійснюється відповідно до нових тарифів, без зміни інших умов Договору.
Рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради № 1197 від 04.11.2005 року "Про затвердження поточного індивідуального технологічного нормативу використання питної води для ЛМКП "Львівводоканал" (Рішення № 1197) з урахуванням рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 985 від 23.08.2006 року "Про внесення до рішення виконавчого комітету від 04.11.2005 року № 1197" (Рішення № 985) затверджено поточний індивідуальний технологічний норматив використання питної води для ЛМКП "Львівводоканал" на рівні 37,4% від річної подачі води терміном на 5 років.
Рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради № 667 від 27.06.2006 року "Про приведення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення до рівня економічно-обґрунтованих витрат та впровадження схеми виробник-виконавець - споживач послуг" (Рішення № 667) та рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради № 1432 від 29.12.208 року "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 27.06.2008 року № 667" (Рішення № 1432) тариф на послуги централізованого водопостачання підприємству, що обслуговує м. Городок встановлено у розмірі 1,85 грн. за 1 куб.м.
Згідно ч. 1 до ст. 23 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", підприємства питного водопостачання мають право, зокрема, розробляти і подавати на затвердження уповноваженим органам тарифи на послуги централізованого водопостачання і водовідведення з їх обґрунтуванням.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг здійснює, зокрема, встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Постановою № 240 від 27.12.2011 року "Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення ЛМКП "Львівводоканал" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (Національна комісія) встановила відповідачу тариф на послуги з централізованого водопостачання на відпуск води для підприємства, що обслуговує м. Городок у розмірі 1,97 грн. за 1 куб.м. (без ПДВ). Зазначена постанова набрала чинності з 01.01.2012 року.
Згідно пп .2 п. "а" ч. 1 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції, чинній на момент внесення змін у тарифи) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Попередніми судовими інстанціями встановлено, що з 01.01.2012 року тарифи на подачу води з комунального водопостачання встановлені відповідачем відповідно до постанови Національної комісії. До зазначеної дати (01.01.2012 року) вказані тарифи встановлювались на підставі Рішень № 667 та № 1432. Вказані рішення органу місцевого самоврядування, до повноважень якого на той час входило формування тарифів ніким не оскаржені та не визнанні незаконними.
Отже, включення до тарифів ІТНВПВ відбувалось на підставі чинних нормативно-правових актів (рішень органу місцевого самоврядування).
Апеляційним господарським судом правомірно відзначено, що у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" встановлення тарифів на комунальні послуги віднесено до повноважень Національної комісії, яка своєю постановою № 240 від 27.12.2011 року встановила тариф на послуги з централізованого водопостачання на відпуск води для підприємства, що обслуговує м. Городок у розмірі 1,97 грн. за 1 куб.м. (без ПДВ), а відповідач лише застосував тарифи, встановленні органом державного регулювання у сфері фінансових послуг.
Таким чином, відповідно до приписів ст. ст. 33, 34 ГПК України позивачем не було доведено те, що саме відповідач має розглянути питання і виключити з тарифу на водопостачання ІТНВПВ.
Перевіривши у відповідності до ч. 2 ст. 1115 ГПК України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд в порядку ст. ст. 43, 47, 43, 99, 101 ГПК України всебічно, повно і об'єктивно розглянув в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності, дослідив подані сторонами в обґрунтування своїх вимог і заперечень докази; належним чином проаналізував відносини сторін та дійшов обґрунтованих висновків.
Висновки суду апеляційної інстанції відповідають встановленим обставинам справи, доводи касаційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для зміни чи скасування оскаржуваного судового рішення у справі не вбачається.
В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, п. 1 ст. 1119, 11111 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Комунального підприємства "Городоцьке водопровідно-каналізаційне господарство" залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Львівської області від 23.10.2012 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05.12.2012 року у справі № 5015/2827/12 залишити без змін.
Головуючий суддя Мачульський Г.М.
Судді Бакуліна С.В.
Полянський А.Г.