Постанова № 29886551, 27.02.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2013
Номер справи
2а-12548/12/2670
Номер документу
29886551
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-12548/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В. А.

Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 лютого 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Міщука М.С.

Денісова А.О.

при секретарі: Салоїд І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Комплект маркет" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Комплект маркет" до Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Комплект маркет" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ДПІ у Деснянському районі м. Києва, в якому просить: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо призначення та проведення зустрічної звірки ТОВ "Комплект маркет", яка оформлена актом від 14 червня 2012 року №371/22-1/37502002 про неможливість проведення зустрічної звірки щодо підтвердження правомірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання із платниками податків, реальності здійснення фінансово-господарської діяльності та повноти відображення в обліку за період з 01 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року та з 01 грудня 2011 року по 31 січня 2012 року; 2) зобов'язати відповідача видалити з Автоматизованої системи "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання" акт від 14 червня 2012 року №371/22-1/37502002 про неможливість проведення зустрічної звірки щодо підтвердження правомірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання із платниками податків, реальності здійснення фінансово-господарської діяльності та повноти відображення в обліку за період з 01 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року та з 01 грудня 2011 року по 31 січня 2012 року; 3) визнати протиправним дії відповідача по виключенню з Автоматизованої системи "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання" податкових декларацій з податку на додану вартість, в яких відображено дані податкового кредиту та податкового зобов'язання ТОВ "Комплект маркет" за серпень 2011 року, грудень 2011 року та січень 2012 року; 4) зобов'язати відповідача поновити у всіх електронних системах, в тому числі Автоматизованій системі "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", а також в особовій картці ТОВ "Комплект маркет" задекларовані в податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року, грудень 2011 року та січень 2012 року суми податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2012 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, ТОВ "Комплект маркет" подано апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2012 року та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, а висновки суду не відповідають обставинам справи.

Заслухавши в судовому засіданні суддю доповідача, пояснення з'явившихся учасників процесу, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нову постанову, якщо судом не доведені обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи.

З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у Деснянському районі м. Києва здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ "Комплект маркет" щодо підтвердження правомірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання із платниками податків, реальності здійснення фінансового-господарської діяльності та повноти відображення в обліку за період з 01 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року та з 01 грудня 2011 року по 31 січня 2012 року, за результатами чого складено акт від 14 червня 2012 року №371/22-1/37502002 "Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Комплект маркет" (код за ЄДРПОУ 37502002 щодо підтвердження правомірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання із платниками податків, реальності здійснення фінансового-господарської діяльності та повноти відображення в обліку за період з 01.08.11р. по 31.08.11р. та з 01.12.11р. по 31.01.12р." (далі по тексту - Акт про неможливість проведення зустрічної звірки), в якому зазначено, що ДПІ у Деснянському районі м. Києва на адресу ТОВ «Комплект маркет» було направлено запити: за період з 01.01.2012 р. по 31.01.2012 р. запит від 04.04.2012 р. №458/10/15-224; за період з 01.12.2011 р. по 31.12.2011 р. запит від 24.01.2012 р. №27 і/10/15-224; період з 01.08.2011 р. по 31.08.2011 р. запит від 14.10.2012 р. №6864/10/15-224, про надання письмових пояснень та їх документального підтвердження з питань правомірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання за серпень, грудень 2011 р. та січень 2012 р.

ТОВ «Комплект маркет» протягом 10-ти робочих днів з дня отримання запиту не надано пояснення та його документальне підтвердження.

Враховуючи те, що ТОВ «Комплект маркет» не надано до перевірки підтверджуючих первинних документів, відповідно до інформаційних баз даних АІС «Реєстр платників податків» ДПІ у Деснянському р-ні м. Києва, АІС ОР ДПА у м. Києві, ЦБД ПДС ДПС України, АРМ «Бест-Звіт» ДТП у Деснянському р-ні м. Києва, TAX ДТП у Деснянському р-ні м. Києва, АРМ «Аудит» ДПІ у Деснянському р-ні м. Києва. АІС «Співставлений податкових зобов'язань та податкового кредиту на рівні ДПА України» операції ТОВ «Комплект маркет» не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності трудових ресурсів, та іншого майна, які економічно необхідні для виконання такого постачання або здійснення діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності, технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів, а також відсутня інформація стосовно наявності складських приміщень і транспортних засобів. В зв'язку з цим ТОВ «Комплект маркет» не могло фактично здійснювати господарські операції з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна, віддаленості контрагентів один від одного.

Також, в ході проведення перевірки не встановлено факту передачі товарів (послуг) від ТОВ «Комплект маркет» до контрагентів-покупців, у зв'язку з відсутністю (не наданням для перевірки) договорів про господарську діяльність, актів приймання-передачі товару, довіреностей, документів, що засвідчують транспортування, зберігання товарів, а також інших первинних документів.

Згідно додатків AM до податкової декларації з податку на прибуток ТОВ «Комплект маркет» не звітує про наявність основних засобів, що необхідні для здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства.

У висновку Акта про неможливість проведення зустрічної звірки зазначено:

враховуючи те, що у ТОВ «Комплект маркет» відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності, відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, товарні запаси, складські приміщення, транспортні засоби, місцезнаходження не встановлено, згідно до ч.1,5 ст.203, п.1,2 ст.215, ст. 228 Цивільного кодексу України правочини здійснені в липні 2011 року мають ознаки фіктивності.

В зв'язку з вищевказаним, дані Додатків 5 «Розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту» до декларацій з ПДВ за період з 01.08.2011 р. по 31.08.2011 р. та з 01.12.2011 р. по 31.01.2012 p., поданих ТОВ «Комплект маркет» до ДПІ у Деснянському районі м. Києва ДПС, підлягають зменшенню:

1. Задекларований ТОВ «Комплект маркет» податковий кредит за період з 01.08.2011 р. по 31.08.2011 р. таз 01.12.2011 р. по 31.01.2012 р. на загальну суму 2420246 грн., підлягає зменшенню в сумі 2420246 грн.

1. Задеклароване ТОВ «Комплект маркет» податкове зобов'язання за період з 01.08.2011 р. по 31.08.2011 р. та з 01.12.2011 р. по 31.01.2012 р. на загальну суму 2531503грн., підлягає зменшенню в сумі 2531503 грн.

Пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України передбачено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Згідно з пунктом 6 Порядку визначено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Відповідно до пункту 7 Порядку визначено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Таким чином, проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка.

Заходи, спрямовані на проведення зустрічної звірки, тобто спрямовані на вчинення дій щодо співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, однак без фактичного здійснення таких дій, не можуть вважатись діями по проведенню зустрічної звірки.

За таких обставин, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача щодо призначення та проведення зустрічної звірки ТОВ "Комплект маркет".

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання відповідача видалити з Автоматизованої системи "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання" Акт про неможливість проведення зустрічної звірки, щодо визнання протиправними дії відповідача по виключенню з Автоматизованої системи "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання" податкових декларацій з податку на додану вартість, в яких відображено дані податкового кредиту та податкового зобов'язання ТОВ "Комплект маркет" за серпень 2011 року, грудень 2011 року та січень 2012 року та зобов'язання поновити у всіх електронних системах, в тому числі Автоматизованій системі "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", а також в особовій картці ТОВ "Комплект маркет" задекларовані в податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року, грудень 2011 року та січень 2012 року суми податкового кредиту та податкових зобов'язань, виходив з того, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що Акт про неможливість проведення зустрічної звірки внесено до Автоматизованої системи "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання", та, що дані податкових декларацій ТОВ "Комплект маркет" з податку на додану вартість за серпень 2011 року, грудень 2011 року та січень 2012 року видалені з Автоматизованої системи "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання", також позивачем не обґрунтовано можливість настання будь-яких правових наслідків через наявність чи відсутність в автоматизованих системах органу державної податкової служби даних податкових декларацій.

Колегія суддів, враховуючи доводи апеляційної скарги не погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у Деснянському районі м.Києва ДПС на підставі п.73.5 ст.73 та пп. 78.1.1. п. 78.1. ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Комплект маркет», код за ЄДРГТОУ 37502002, щодо підтвердження правомірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання із платниками податків, реальності здійснення фінансово-господарської діяльності та повноти відображення в обліку за період з 01.08.11 р. по 31.08.11 р. та з 01.12.11 р. по 31.01.12 р. , за результатами чого складено акт від 14 червня 2012 року №371/22-1/37502002 про неможливість проведення зустрічної звірки, який занесений до АС «Співставлений податкових зобов'язань та податкового кредиту на рівні ДПА України» з відповідним зменшенням задекларованого податкового кредиту на загальну суму 2420246 грн. та зменшенням задекларованого податкового зобов'язання на загальну суму 2531503 грн. за період з 01.08.2011 р. по 31.08.2011 р. таз 01.12.2011 р. по 31.01.2012 р.

Матеріали перевірки направлені по ланцюгу постачання, для подальшого відпрацювання та вжиття відповідних заходів, в особовій картці ТОВ «Комплект маркет» коригування податкового кредиту та податкового зобов'язання не проводились.

Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України є програмним продуктом, який було розроблено для реалізації Порядку взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 18.04.2008 № 266 (далі -Порядок).

Відповідно до підпункту 2.10.3 пункт 2.10 Порядку, співставлення даних податкової звітності з ПДВ з інформацією з інших джерел, а саме інформації кол. 2 розділу II Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, кол. 3 Розрахунку коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість з даними Реєстру платників ПДВ здійснюється у складі автоматизованого контролю.

Відповідно до пункту 2.14 Порядку інформація податкової звітності з ПДВ, надіслана до центральної бази даних податкової звітності, у розрізі контрагентів підлягає співставленню засобами системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України з метою виявлення платників ПДВ, якими занижено суму податкових зобов'язань або завищено суму податкового кредиту.

Пунктом 2.21 Порядку передбачено, що підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з ПДВ на центральному рівні відображаються в описовій частині акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС "Аудит". По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 4.16 Порядку якщо платником ПДВ (постачальником) до податкових зобов'язань включено суму ПДВ меншу, ніж контрагентом (отримувачем) до податкового кредиту, працівники підрозділу оподаткування юридичних, фізичних осіб органу ДПС, на обліку якого знаходиться платник ПДВ (постачальник), та органу ДПС, на обліку якого знаходиться платник ПДВ (отримувач), відповідно до пункту 3 статті 11, пункту 3 статті 111 Закону № 509 звертаються в письмовій формі до таких платників ПДВ щодо одержання пояснень та їх документальних підтверджень (перелік документів, що затребується у платника ПДВ, передбачений пунктом 4.2 Порядку) з метою встановлення причин розбіжностей даних, що містяться у поданій ними податковій звітності з податку на додану вартість, виявлених під час камеральної перевірки, та/або за результатами автоматизованого співставлення.

Таким чином, процес зіставлення даних податкової звітності з ПДВ у розрізі контрагентів є формальним рівнем податкового контролю, на стадії якого податковий орган фактично порівнює задекларовані контрагентами кореспондуючі суми податкових зобов'язань та податкового кредиту з метою оперативного виявлення платників, що підлягають документальній перевірці.

Зазначений етап контрольно-перевірочної роботи не передбачає здійснення податковим органом оцінки дотримання платником вимог податкового законодавства та аналізу змісту та характеру правовідносин, що стали підставою для формування даних податкового обліку платника. Адже питання правильності відображення платником в обліку проведених господарських операцій досліджуються податковим органом при проведенні податкової перевірки платника з дослідженням фінансово-господарських документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податку.

Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до вказаної бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.

Наведене також виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження.

Податковим органом не доведено належними та достатніми доказами правомірності своїх дій щодо корегування податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ "Комплект маркет" в АС «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» на підставі Акта про неможливість проведення зустрічної звірки.

Аналіз вищенаведених даних свідчить про те, що судом першої інстанцій зроблено висновки на неповно з'ясованих обставинах, що вплинуло на правильність застосування норм матеріального права.

За вказаних обставин колегія суддів дійшла висновку про незаконність дій ДПІ щодо внесення змін до Автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» на підставі Акта від 14 червня 2012 року №371/22-1/37502002 про неможливість проведення зустрічної звірки.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2012 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови по справі, якою необхідно позов ТОВ "Комплект маркет" задовольнити частково.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 207 КАС України, суд

Постановив:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Комплект маркет" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2012 року - задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2012 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Комплект маркет" задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва Державної податкової служби щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість позивача в розрізі контрагентів на підставі акту від 14 червня 2012 року №371/22-1/37502002 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Комплект маркет" щодо підтвердження правомірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання з платниками податків, реальності здійснення фінансово-господарської діяльності та повноти відображення в обліку за період з 01 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року та з 01 грудня 2011 року по 31 січня 2012 року».

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Деснянському районі міста Києва Державної податкової служби вилучити з Автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію, внесену на підставі акту від 14 червня 2012 року №371/22-1/37502002.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів після набрання постановою законної сили.

Постанову складено в повному обсязі - 01.03.2013 р.

Головуючий суддя Л.В. Бєлова Судді:

Головуючий суддя Бєлова Л.В.

Судді: Денісов А.О.

Міщук М.С.