Постанова № 29852449, 28.02.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2013
Номер справи
805/1219/13-а
Номер документу
29852449
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2013 р. Справа №805/1219/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 47 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Кірієнка В.О.

при секретарі Федоровій А.О.

за участю:

представника позивача Платонової Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Донецьку адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 5100,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 5100,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 09 листопада 2012 року рішенням Регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у Донецькій області № 050357-5528-21-300 до відповідача застосовані штрафні санкції у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн. за реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразку (абз. 15 ст. 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95- ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів») та в розмірі 3400,00 грн. за нерозміщення наочної інформації, передбаченої ст. 15-2 Закону № 481 (абз. 10 ст. 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95- ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»).

Рішення про застосування фінансових санкцій було направлено на юридичну адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням від 09.11.2012 року та отримано останнім 13.11.2012 року. Вказане рішення оскаржувалось у судовому порядку. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2012 року у справі № 2а/0570/16123/2012 відмовлено у задоволені позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 09.11.2012 року № 050357-5528-21-300. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.02.2013 року залишено без змін постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.12.2012 року. Рішення про застосування фінансових санкцій № 050357-5528-21-300 від 09.11.2012 року є чинним.

На підставі невиконання рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідачем, позивач просив стягнути фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 5100,00 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Через канцелярію суду надав письмові заперечення, в в яких зазначила, що на даний момент рішення від 09.11.2012 року № 050357-5528-21-300 оскаржується у судовому порядку, про що свідчить копія ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2013р. у справі 2а/0570/16123/2012. Просила відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_2 зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця Ясинуватською районною державною адміністрацією Донецької області 11.03.2008 року, за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії НОМЕР_2 (а.с. 13).

Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, відповідно до п.п. 1.1., 1.2. Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.02.2007р. № 71, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.02.2007р. за № 116/13383, функціонує як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.

Департамент є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням та інші печатки і штампи, бланки. Департамент є розпорядником коштів нижчого рівня, має право у межах покладених на нього завдань укладати договори, набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у судах України.

До основних завдань Департаменту належить, зокрема, застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (п. 2.12. Положення).

На підставі наказу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області від 01 жовтня 2012 року № 209 з метою здійснення контролю за дотриманням норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 року № 854, Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затвердженими Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 року № 218, Порядку провадження торгівельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 року № 833, запобігання незаконному виробництву та обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів та відповідно до ст. 75, п.п. 80.2.2 п.п. 80.2.5 ст. 80 Податкового кодексу України, ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13 жовтня 2011 року, призначено перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, магазину за адресою: АДРЕСА_2/а.с.8,41/. Перевірку проведено 01 жовтня 2012 року.

За результатами вказаної перевірки складено акт перевірки від 01 жовтня 2012 року №341/02/НОМЕР_1.

Даним актом встановлено порушення ст.11 та ст.15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», що виразилося у нерозміщенні у приміщенні магазину наочної інформації про заборону паління у вигляді графічного знаку та реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразку.

09 листопада 2012 Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області прийнято рішення № 050357-5528-21-300 яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 засновані фінансові санкції у сумі 5100,00 грн. за реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного збору та за нерозміщення наочної інформації, передбаченої ст.15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Вказане рішення оскаржувалось у судовому порядку.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2012 року у справі № 2а/0570/16123/2012 відмовлено у задоволені позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 09.11.2012 року № 050357-5528-21-300.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.02.2013 року залишено без змін постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.12.2012 року.

Отже, рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області № 050357-5528-21-300 від 09.11.2012 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 5100,00 грн. є чинним.

Згідно із положеннями ст.ст. 16,18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», контроль за дотриманням цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції визначеної Законами.

Відповідно до Положення «Про департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.10.2011 №1289, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2007 за №116/13383, ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюють регіональні управління Департаменту.

Преамбулою Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ратифікованим виноградним, спиртом етиловим ратифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Акт фактичної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 від 01 жовтня 2012 року № 341/02/НОМЕР_1 та додатки до нього є належними доказами, які посвідчують факт нерозміщення в приміщенні (магазині) де ОСОБА_2 здійснює підприємницьку діяльність наочної інформації щодо заборони паління у громадських місцях у вигляді графічного знаку , а також реалізації алкогольних напоїв без акцизних марок.

Перевіркою встановлено, що в приміщенні магазину розташованого за адресою: АДРЕСА_2 де фізична особа-підприємець ОСОБА_2 здійснює господарську діяльність, не розміщено наочну інформацію про заборону куріння, у вигляді графічного знаку , чим порушено ст. 15-2 Закону № 481.

Відповідно до вимог ст. 15-2 Закону № 481, забороняється куріння тютюнових виробів:

1) у ліфтах і таксофонах;

2) у закладах охорони здоров'я;

3) у навчальних та освітньо-виховних закладах;

4) на дитячих майданчиках;

5) на спортивних майданчиках;

6) у під'їздах жилих будинків;

7) у підземних переходах;

8) у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення).

Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів:

1) у закладах громадського харчування;

2) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

3) у приміщеннях закладів культури;

4) у приміщеннях закритих спортивних споруд;

5) у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності.

У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".

В акті перевірки містяться пояснення ОСОБА_2, що «відповідну інформацію про заборону паління зобов'язується розмістити», чим відповідач сама підтверджує, що під час проведення фактичної перевірки не було графічного знаку про заборону паління.

Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції за не обладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 152 цього Закону у сумі 3400 гривень.

На підтвердження факту розміщення інформації передбаченої ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в приміщенні де здійснюється підприємницька діяльність, позивачем у судове засідання були надані фотографії із зображенням графічного знаку про заборону паління та інформацією про заборону паління та розпиття спиртних напоїв у громадських місцях. Проте суд не приймає їх до уваги, з огляду на пояснення позивача у акті перевірки, де нею, особистими поясненнями засвідченими підписом підтверджено факт нерозміщення даної інформації.

Крім цього, в акті перевірки встановлено факт реалізації алкогольних напоїв без акцизних марок.

Так, статтею 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно вимог Податкового кодексу України, наявність марки акцизного збору на пляшці (упаковці) алкогольних напоїв та пачці (упаковці) тютюнових виробів є однією з умов для ввезення на митну територію України і реалізації їх споживачам. Марка акцизного збору(податку) - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесених до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Контроль за наявністю марок акцизного збору встановленого зразка на пляшках алкогольних напоїв під час їх зберігання та продажу здійснюють органи державної податкової служби.

Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування , прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України немаркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.

Податковий кодекс України визначає, що маркування - наклеювання марки акцизного податку здійснюється в порядку, передбаченому Положенням про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 №1251, алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог цього Положення або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції вважаються немаркованими.

Згідно із вимог ПКУ, відповідальність за недодержання порядку маркування, реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів, несвоєчасну сплату акцизного податку несуть виробники, імпортери, продавці цих товарів та їх посадові особи у порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Тобто, алкогольні напої на які не наклеєні марки акцизного податку встановленого зразка, у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів вважаються немаркованими.

Відповідно до абзацу 15 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено відповідальність за реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, а саме - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700, 00 гривень.

Під час проведення перевірки посадовими особами відповідача зроблено вибірковий опис марок акцизного податку, якими марковані алкогольні напої (додаток №1).

Під час проведення аналізу було встановлено, що марки акцизного податку якими були марковані алкогольні напої (4 пляшки горілки «Вдала» 0,25 л за ціною 15,00 грн., 2 пляшки горілки «Вдала» 0,5 л. за ціною 29,50 грн. виробника ТОВ ЛГЗ «Прайм», а також 2 пляшки горілки «Істина прозора» 0,5 л за ціною 30,00 грн. виробника ТОВ ЛГЗ «Прайм» не видавалися безпосередньо виробнику зазначеної продукції.

Дані обставини підтверджують факт реалізації алкогольних марок акцизного податку встановленого зразку.

З направлення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Донецькій області № 000307 від 01.10.2012 року вбачається що ОСОБА_2 з направленням на проведення перевірки ознайомилась та отримала копію наказу про проведення перевірки.

Відповідно до п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790, однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.

Враховуючи вищевикладене, , суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 69-71, 94, 161-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 5100,00 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. до Державного бюджету України, код платежу 21081100, код 37544440, МФО 834016, код виду сплати 135, ГУДКСУ у Донецькій області, р/р 31111106700401.

Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 28 лютого 2013 року.

Постанову у повному обсязі складено 05 березня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Кірієнко В.О.