ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 лютого 2013 року 11:00 № 826/37/13-а
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:
Судді Добрянської Я.І., секретаря с/з Корніюк А.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва
до Державної акціонерної холдингової компанії «Артем»
про стягнення заборгованості в розмірі 3 815 929,53 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Воробйов В.В. (довіреність № 311 від 22.01.2013 р.);
Польовчук О.В. (довіреність № 24490/07 від 29.12.2012 р.)
від відповідача: Богатиренко О.В. (довіреність № 18-115 від 30.01.2013 р.);
Козаренко С.М. (довіреність № 18-2548 від 24.12.2012 р.)
Відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 21.02.2013 р. оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва до Державної акціонерної холдингової компанії «Артем» про стягнення заборгованості в розмірі 6 671 504,55 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.01.2013 р. суддею Добрянською Я.І. було відкрито провадження у справі № 826/37/13-а та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 21.02.2013 р. представником позивача Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва було подано письмове клопотання про уточнення суми позовних вимог, відповідно до якого станом на 19.02.2013 р. заборгованість відповідача по перерахуванню внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 3 815 929,53 грн.
В судових дебатах представники позивача в повному обсязі підтримали уточненні позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні 21.02.2013 р. в повному обсязі визнали наявність у Державної акціонерної холдингової компанії «Артем» заявленої до стягнення суми заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 3 815 929,53 грн., однак просили суд зупинити провадження в даній адміністративній справі № 826/37/13-а до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 826/1968/13-а, в якій розглядається позовна вимога щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва провести списання суми заборгованості Державної акціонерної холдингової компанії «Артем» зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка існувала станом на 30 жовтня 2012 року.
В судовому засіданні 21.02.2013 р. судом було протокольно відмовлено відповідачу в задоволенні клопотання про зупинення провадження в даній адміністративній справі № 826/37/13-а до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 826/1968/13-а, з тих підстав, що станом на час розгляду даної адміністративної справи № 826/37/13-а, а саме 21.02.2013 р., відсутнє судове рішення яким би було зобов'язано позивача списати наявну у відповідача несплачену суму заборгованості, та відповідно таке рішення мало б набрати законної сили, проте як наявними матеріалами справи підтверджується, а відповідачем в свою чергу не заперечується наявність в останнього заборгованості по перерахуванню внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 3 815 929,53 грн., що відповідно до вимог чинного законодавства підлягає сплаті до відповідного бюджету, не зважаючи на майновий стан боржника.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державна акціонерна холдингова компанія «Артем» зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва, як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з обліковими даними особового рахунку ДАХК «Артем», станом на 19.02.2013 року за відповідачем обліковується недоїмка зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування розмірі 3 815 929,53 грн. за вересень 2012 р.
Як було зазначено в обставинах справи, відповідачем в судовому засіданні не заперечувалася наявність у Державної акціонерної холдингової компанії «Артем» заявленої до стягнення суми заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 3 815 929,53 грн
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі за текстом - Закон).
Згідно з пунктом 3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництв та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Одночасно з викладеним, перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування також визначено в ст. 4 Закону.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону, платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Так, відповідно до абзацу 1 частини восьмої статті 9 Закону, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно з абзацом 3 частини восьмої статті 9 Закону, базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону - календарний рік.
Відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законом.
Згідно частини третьої статті 9 Закону, обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного Фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону, територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня находження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу у судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутись до суду з позовом про стягнення недоїмки, при цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості з сплати страхових коштів визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994\18289(далі за текстом - Інструкція).
Відповідно до пункту 6.3 розділу VI Інструкції, органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платників або актів звірок з органами податкової служби сум доходу (прибутку) фізичних осіб-підириємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску або органами Пенсійного фонду у повідомленнях - розрахунках визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті;
б) якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску;
в) якщо платник має на кінець звітного базового періоду борги зі сплати фінансових санкцій. При цьому, у випадках «б» та\або «в» вимога надсилається щомісяця протягом п'яти
робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.
Відповідно до пункту 6.4. розділу VI Інструкції, вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо її передано службовій особі такого платника під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Так, як підтверджується наявними матеріалами справи, на виконання вищезазначених норм законодавства, Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва на підставі облікових даних з картки особового рахунку ДАХК «Артем» - платника єдиного внеску, було сформовано та надіслано на адресу відповідача вимогу від 01.11.2012 р. № 6303/2818 на суму 6 671 504 грн. 55 коп.
Як також вбачається з наявних у справі доказів, та не було заперечено відповідачем, зазначена вимога про сплату боргу в адміністративному або судовому порядку ДАХК «Артем» не оскаржувалася, а також відповідачем не було в повному обсязі сплачено суму заборгованості, визначену в такій вимозі про сплату боргу, а саме в розмірі 3 815 929,53 грн.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний Фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - міністра соціальної політики України.
Пунктом 3 зазначеного Положення передбачено, що основним завданням Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.
Відповідно до пункту 15 Положення, повноваження Пенсійного фонду України здійснюється через утворені відповідні управління і відділи.
Крім того, згідно пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах від 30.04.2002 р. № 8-2, Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду. А тому органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, є Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва.
Відповідно до частини другої статті 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Згідно зі ст. 46 Конституції України, соціальний захист громадян, зокрема виплата пенсій, гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків.
Таким чином, невідшкодування відповідачем суми страхових внесків призводить до ненадходження коштів до Державного бюджету України, чим відповідно ускладнюється виконання Пенсійним фондом України одного із основних завдань - забезпечення, збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, чим порушуються інтереси Держави.
Відповідно до п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 р., інтереси держави закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Пунктом 4 вказаного рішення Конституційного Суду України визначено, що прокурор або його заступник в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на чинне законодавство, в чому визначається порушення інтересів держави, обґрунтовуючи в позовній заяві необхідність захисту, та визначає орган, який уповноважений державою виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах.
Так, повноваження по здійсненню захисту інтересів Держави, в тому числі шляхом представництва її інтересів у суді, покладено на органи прокуратури України відповідно до ст. 121 Конституції України.
Як було зазначено вище, в судовому засіданні представники відповідача погодилися із наявністю в ДАХК «Артем» суми заборгованості перед Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва по сплаті єдиного соціального внеску в розмірі 3 815 929,53 грн., що заявлена до стягнення в даній адміністративній справі.
Посилання відповідача на відкриття провадження в адміністративній справі № 826/1968/13-а, в якій заявлено позовну вимогу щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва провести списання суми заборгованості Державної акціонерної холдингової компанії «Артем» зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка існувала станом на 30 жовтня 2012 року, як на підставу неможливості стягнення з нього такої суми заборгованості в розмірі 3 815 929,53 грн. (яка фактично визнана відповідачем) до прийняття відповідного рішення по такій справі та набрання ним чинності, суд до уваги прийняти не може, оскільки чинним законодавством України не передбачено будь-яких пільг з даного приводу, а навпаки, в Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зазначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, та незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Зважаючи на викладене, а також наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовної заяви та наявності підстав для її задоволення.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, а відповідач погодився із наявністю в нього боргу, що заявлений до стягнення, та не надав допустимих доказів на підтвердження обґрунтувань щодо підстав відмови в позові, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі шляхом стягнення з Державної акціонерної холдингової компанії «Артем» заборгованості в розмірі 3 815 929,53 грн.
Враховуючи викладене, та керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державної акціонерної холдингової компанії «Артем» (04050, м. Київ, вул. Мельникова, буд. 2/10, код ЄДРПОУ 14307699) суму несплачених страхових внесків (недоїмку) на державне соціальне страхування в розмірі 3 815 929,53 грн. на користь Управління Пенсійного фонду в Шевченківському районі м. Києва на рахунок: 37198101002630 в ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО 820019.
Стягувач - Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (01054, м. Київ, вул. Воровського, буд. 29, код ЄДРПОУ 26087323).
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І.Добрянська
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 11.03.2012 р.