Ухвала суду № 29806611, 05.03.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2013
Номер справи
2а-3418/12/1070
Номер документу
29806611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-3418/12/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Лисенко В.І. Суддя-доповідач: Троян Н.М.

У Х В А Л А

Іменем України

05 березня 2013 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Твердохліб В.А., Костюк Л.О.

при секретарі - Синициній К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної податкової інспекції в Київській області Державної податкової служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Новобуд» до Бориспільської об'єднаної податкової інспекції в Київській області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

ТОВ «Новобуд» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Бориспільської об'єднаної податкової інспекції в Київській області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2012 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2012 року та ухвалити нове рішення, яким в задоволені позовних вимог відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних обставин справи.

Судом першої інстанції встановлено, що 12 червня 2012 року Бориспільської ОДПІ було проведено камеральну перевірку позивача з питань несвоєчасної сплати орендної плати за землю, за результатами якої було складено акт № 257/15-2/32268723.

Перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати самостійно визначених податкових зобов'язань за грудень 2010 року, лютий, квітень, червень, вересень та листопад 2011 року.

За результатами перевірки посадовими особами відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.06.2012 № 0002571520, яким позивачу нараховано штрафну санкцію у розмірі 5457,09 грн. за порушення строку сплати грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб.

Судом першої інстанції встановлено, що 21 жовтня 2004 року між ТОВ «Новобуд» та Бориспільською районною державною адміністрацією було укладено договір оренди земельної ділянки № 25.

Відповідно до умов вказаного договору, орендарю (позивачу) було передано у строкове, платне володіння земельну ділянку на території Вишенської сільської ради Бориспільського району Київської області загальною площею 29,985 га. Орендна плата за вказану земельну ділянку складає 10% від грошової оцінки ділянки та сплачується щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

Позивачем щороку подавались до податкового органу декларації з плати за землю, в яких ТОВ «Новобуд» самостійно обчислено розмір орендної плати за кожний звітний період та розбито суму, що підлягала сплаті, рівними частинами за місяцями.

Як встановлено судом першої інстанції, податкові зобов'язання, самостійно визначені у деклараціях, сплачувались товариством вчасно, що підтверджується копіями декларацій з плати за землю за 2008-2012 роки та копії платіжних доручень за період з 12.02.2009 по 28.05.2012 (а.с.9-71), які були надані представником позивача під час розгляду справи судом першої інстанції.

Судом першої інстанції встановлено, що, висновок податкового органу щодо несвоєчасної сплати самостійно визначених податкових зобов'язань за грудень 2010 року, лютий, квітень, червень, вересень та листопад 2011 року ґрунтують на тому, що у січні 2010 року у позивача виникла заборгованість зі сплати орендних платежів за землю, дане відображається на зворотному боці облікової картки платника податку ТОВ «Новобуд», із якої убачається, що відповідно до податкових повідомлень-рішень відповідача від 04.06.2012 № 0005961800, від 18.06.2010 № 0006591800, від 01.11.2010 № 0009771800 та від 06.12.2010 № 0010421800, на кінець 2010 року у позивача була наявна недоїмка у розмірі 5072,73 грн. на, що посилався представник відповідача під час розгляду справи в суді першої інстанції

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535-XII (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України «Про плату за землю») та Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі- Податковий кодекс).

Згідно із статтею 2 Закону України «Про плату за землю», використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно із статтею 14 Закону України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про плату за землю», податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно із статтею 25 Закону України «Про плату за землю», за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом. Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.

Відповідно до статті 27 Закону України «Про плату за землю», контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Починаючи з 01.01.2011 справляння плати за землю регулюється Податковим кодексом України.

Положення Податкового кодексу регулюють відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування; платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Статтею 9 Податкового кодексу України орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності віднесено до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) у вигляді плати за землю.

За правилами підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно із підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також щодо законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Згідно із пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 126 Податкового кодексу, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, аналіз норм чинного законодавства свідчить про те, що на платника податку покладено обов'язок сплачувати плату за землю, а на податковий орган -контролювати своєчасність сплати та застосовувати штрафні санкції у випадках порушення граничних термінів сплати вказаного податку.

Як було зазначено вище, відповідачем було встановлено порушення позивачем строків сплати орендної плати за грудень 2010 року, лютий, квітень, червень, вересень та листопад 2011 року.

Проте, зворотній бік облікової картки платника податку ТОВ «Новобуд» свідчить про наявність у позивача непогашених податкових зобов'язань, які виникли у червні, листопаді, грудні 2010 року. Податковим органом за відповідні прострочення сплати податкових зобов'язань були нараховані штрафні санкції та винесені податкові повідомлення-рішення від 04.06.2012 № 0005961800 у розмірі 996,84 грн., від 18.06.2010 № 0006591800 у розмірі 1003,49 грн., від 01.11.2010 № 0009771800 у розмірі 604,26 грн. та від 06.12.2010 № 0010421800 у розмірі 614,11 грн., які у подальшому потягли за собою недоїмку, та як наслідок, зарахування податковим органом поточних платежів позивача за оренду земельної ділянки в рахунок недоїмки.

У судовому засіданні представник відповідача стверджував, що прострочення сплати податкових зобов'язань почалося з червня 2010 року.

На вимогу суду, представник відповідача не надав суду обґрунтованих пояснень щодо виникнення податкового боргу та механізму нарахування штрафних санкцій, актів перевірок, вказаних податкових повідомлень-рішень та доказів направлення їх позивачу. Також суду не було надано пояснень, за які періоди позивачу були нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату орендної плати, відображені у вказаних вище податкових повідомленнях-рішеннях.

Під час розгляду справи судом першої інстанції, представником позивача надано податкові декларації з плати за землю за 2010 та 2011 роки, копії платіжних доручень від 26.02.2010 № 18340, від 30.03.2010 № 87583, від 30.04.2010 № 88909, від 28.05.2010 № 89927, від 30.06.2010 № 91157, від 30.07.2010 № 92489, від 30.08.2010 № 94370, від 30.09.2010 № 95139, від 01.11.2010 № 96411, від 30.11.2010 № 97634, від 30.12.2010 № 98814, від 21.01.2011 № 99268, від 02.03.2011 № 100511, від 30.03.2011 № 100704, від 29.04.2011 № 101649, від 04.05.2011 № 101649, від 04.05.2011 № 101650, від 30.05.2011 № 102322, від 30.06.2011 № 103546, від 29.07.2011 № 103553, від 30.08.2011 № 106239, від 29.09.2011 № 106809, від 28.10.2011 № 107866, від 30.11.2011 № 109737, від 29.12.2011 № 110102, від 31.01.2012 № 139 (а.с.19, 31-54, 108), які свідчать, що ТОВ «Новобуд» було своєчасно сплачено всю суму податкового зобов'язання, самостійно визначеного відповідно до декларацій з плати за землю за 2010 та 2011 роки.

На підставі викладеного, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції що оскаржуване податкове повідомлення-рішення Бориспільської ОДПІ від 12.06.2012 № 0002571520 прийняте відповідачем безпідставно, а тому підлягає скасуванню

За правилами статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог, тому підстави для скасування рішення відсутні. Доводи викладені відповідачем в апеляційній скарзі висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Бориспільської об'єднаної податкової інспекції в Київській області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2012 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Троян Н.М.

Судді: Твердохліб В.А.

Костюк Л.О.

Головуючий суддя Троян Н.М.

Судді: Твердохліб В.А.

Костюк Л.О.