ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" лютого 2011 р. справа № 4/595/08-АП
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
при секретарі судового засідання: Лозовій О.А.
за участю представників сторін:
позивача : - не з'явився
відповідача: - Попов В.Г., дов. від 06.04.10 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Державного підприємства "Дослідне господарство "Ізвестія" Інститут олійних культур Української академії аграрних наук"
на постанову Господарського суду Запорізької області від 12.01.2009р. у справі № 4/595/08-АП
за позовом Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області
до Державного підприємства "Дослідне господарство "Ізвєстія" Інститут олійних культур Української академії аграрних наук"
про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області (далі - КРУ в Запорізькій області) звернулось до господарського суду Запорізької області з адміністративним позовом, в якому просило зобов'язати Державне підприємство "Дослідне господарство "Ізвестія" Інституту олійних культур Української академії аграрних наук (далі -ДП "ДГ "Ізвестія", Підприємство) виконати п.2 вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Михайлівському районі від 14.10.2008 р. № 012-20/644 в частині забезпечення відшкодування матеріальної шкоди на суму 143 990,00 грн., шляхом перерахування коштів до Державного бюджету Веселівського району.
Постановою господарського суду Запорізької області від 12.01.2009 р. у справі №4/595/08-АП (суддя Зінченко Н. Г.) позовні вимоги КРУ в Запорізькій області задоволено.
Постанова суду мотивована тим, що внаслідок невиконання відповідачем обов'язкових до виконання вимог позивача, останнім правомірно здійснено звернення до суду. Відповідачем, при наявності заборгованості перед бюджетом, отримано з бюджету дотації в порушення норм діючого законодавства. Також судом зазначено, що строк звернення до адміністративного суду повинен відраховуватись з дати оформлення акту ревізії КРУ, яким зафіксоване порушення.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ДП "ДГ "Ізвестія" подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову господарського суду Запорізької області від 12.01.2009 р. у справі № 4/595/08-АП, як таку, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник зазначає про неврахування судом того факту, що предметом звернення до адміністративного суду може бути стягнення коштів, а не забезпечення виконання вимог про усунення порушень. Також вказує, що дотація видана у 2007 році відповідно до наданого переліку документів, який не передбачає наявність чи відсутність заборгованості. Також, відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України встановлено річний строк на звернення до адміністративного суду, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Тобто, у даному випадку з моменту прийняття рішення компетентним органом про отримання компенсації та включення до відповідного списку. Таким чином, станом на момент звернення позивача до суду, встановлений строк позовної давності щодо вимоги про стягнення коштів державної підтримки виробництва продукції рослинництва позивачем пропущений.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
До судового засідання не з'явились представники позивача. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників позивача суду не повідомлені. Представник відповідача в судовому засіданні надав заперечення стосовно доводів апеляційної скарги.
З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників позивача, на думку судової колегії не заважає розгляду скарги.
Відповідно до матеріалів справи, Контрольно-ревізійним відділом в Михайлівському районі, який є структурним підрозділом КРУ в Запорізькій області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності в Державному підприємстві "Дослідне господарство "Ізвестія" Інституту олійних культур Української академії аграрних наук за період з 01.01.2005 р. по 31.07.2008 р., за результатами якої складений акт від 26.09.2008 р. № 370/0006 (а. с.19-24).
В акті зафіксовані наступні порушення:
- ревізією дотримання Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва, затвердженого Постановою КМУ від 09.02.2007 р. № 182, встановлено порушення п.5 Порядку використання у 2007 році коштів державного бюджету, які виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва, відповідно до якого підприємства, які мають заборгованість по податкам більше ніж півроку не мають права на отримання компенсації. Таким чином, Підприємством при наявності заборгованості перед місцевим бюджетом в сумі 173 937,44 грн., яка виникла до 01.04.2006 р. (тобто більше як півроку), в 2007 році незаконно отримано компенсації на суму 13 000,00 грн.;
- ревізією дотримання Підприємством Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого Постановою КМУ від 21.02.2007 р. № 256 (зі змінами, внесеними Постановами КМУ від 25.07.2007 р. № 9б5 та від 22.02.2008 р. № 86), встановлене порушення п.6 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого Постановою КМУ від 21.02.2007 р. № 256, відповідно якого підприємства, які мають заборгованість по податкам більше ніж півроку не мають права на отримання державної підтримки виробництва продукції рослинництва. Таким чином, Підприємством при наявності заборгованості перед місцевим бюджетом в 173 937,44 грн., яка виникла до 01.04.2006 р. (тобто більше як півроку) в 2007 році незаконно отримано підтримки на загальну суму 130 990,00 грн., в тому числі на вирощування озимих культур в сумі 110000,00 грн. та ярих культур в сумі 20 990,00 грн.
Наявність заборгованості в сумі 173 937,44 грн., що виникла до 01.04.2006 р., підтверджено актом Державної податкової інспекції від 02.06.2008 р. № 488/23/00853317 про результати виїзної планової перевірки ДП "ДГ "Ізвестія" питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період 01.04.2006 р. по 31.12.2007 р. (а.с.14-16).
На підставі акту перевірки 14.10.2008 р. КРУ в Запорізькій області на адресу Підприємства направлена вимога щодо усунення виявлених в ході ревізії порушень, які викладені в акті ревізії від 26.09.2008 р. № 370/0006 (а. с.11).
Згідно п.2 директору підприємства Бакуменку К. М. та головному бухгалтеру Косаревській В. І. пред'явлені обов'язкові вимоги вжиття невідкладних заходів щодо усунення встановлених в ході ревізії порушень, зокрема:
- відшкодувати суми фінансових порушень, що призвели до втрат в сумі 13 000,00 грн. та 130 990,00 грн. в зв'язку незаконним отриманням дотації з Державного бюджету Підприємством.
Про вжити заходи Підприємство повинно було інформувати контрольно -ревізійниий відділ в Михайлівському районі до 24 жовтня 2008 р.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази та вислухавши представника відповідача, колегія суддів зазначає наступне:
Згідно ч.7 ст.10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" органам державної контрольно-ревізійної служби надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.
Відповідно до ч.ч.7, 8 ст.10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" органам державної контрольно-ревізійної служби надається право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства, звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження та використання активів.
Порядок використання у 2007 р. коштів державного бюджету, що виділяються для часткової компенсації вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва затверджений Постановою КМУ від 09.02.2007 р. № 182 (далі -Порядок № 182).
Відповідно до положень п.5 Порядку № 182 заяву про компенсацію вартості добрив за формою згідно з додатком мають право подавати сільськогосподарські підприємства незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, що закупили добрива, крім тих підприємств що мають прострочену більше як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами та ПФУ.
Норму аналогічного змісту містить п.6 Порядку використання у 2007 р. коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затверджений Постановою КМУ від 21.02.2007 р. № 256 (далі - Порядок №256).
Так, згідно п.п.5, 7, 8 Порядку № 256 для визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій утворюють комісію, до складу якої входять начальник управління (голова комісії), по одному представнику відповідного фінансового органу, органів державної контрольно-ревізійної служби, державної податкової служби і державної статистики, державної насіннєвої інспекції та державної станції захисту рослин, голова асоціації фермерів, представник ради сільськогосподарських підприємств (далі - комісія). Відповідна комісія утворюється управлінням промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрації.
Комісія розглядає подані згідно з пунктом 6 цього Порядку документи, встановлює достовірність наведених у них даних, обстежує посіви, складає акт за результатами перевірки та приймає рішення щодо включення (не включення) заявника до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів (далі - реєстр сільськогосподарських підприємств). Форми актів та реєстрів сільськогосподарських підприємств затверджує Мінагрополітики.
У разі відмови у виділенні бюджетних коштів комісія у триденний строк після прийняття рішення видає (надсилає) сільськогосподарському підприємству обґрунтовану відповідь. Реєстр сільськогосподарських підприємств разом з поданими документами зберігається в управлінні агропромислового розвитку районної, управлінні промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій протягом трьох років.
Управління агропромислового розвитку районних, управління промисловості та агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій на підставі документів, поданих сільськогосподарськими підприємствами, надсилають відповідним органам Державного казначейства реєстри сільськогосподарських підприємств та платіжні доручення для перерахування бюджетних коштів на поточні рахунки сільськогосподарських підприємств в установах банків.
Операції з бюджетними коштами проводяться відповідно до Порядку обслуговування державного бюджету за видатками, затвердженого Державним казначейством.
Пунктом 6 Порядку № 256 визначений перелік документів, які подаються заявником на розгляд комісії, серед яких, зокрема, довідка довідки відповідних органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України. Відсутність одного із документів, визначених в п.6, позбавляє права на отримання бюджетних коштів.
З аналізу вищевказаних положень вбачається, що саме комісією визначається право на отримання бюджетних коштів на підставі поданих підприємством документів.
Матеріали справи містять такі рішення комісії, оформлені протоколами засідання комісії для визначення переліку підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, якими ДП «ДГ «Ізвєстія»було включено до відповідних реєстрів сільськогосподарських підприємств (протокол № 1 від 22.03.2007 р. - сума дотації 111750 грн., а. с.53; протокол № 5 від 04.05.2007 р. - сума дотації 14 600 грн., а. с.58; протокол № 9 від 05.07.2007 р. - сума дотації 4 640 грн., а. с.62; протокол № 19 від 10.12.2007 р. - сума дотації 13 000 грн., а. с.67).
На момент розгляду даного спору вказані рішення (протоколи, реєстри) комісій не скасовані, неправомірними не визнані. Фальсифікація Підприємством довідок відповідних органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості позивачем належними доказами не доведена.
Таким чином, колегія суддів вважає невірним висновок суду про те, що позовні вимоги КРУ в Запорізькій області стосовно зобов'язання відповідача відшкодувати зазначені кошти в рахунок державного бюджету, є нормативно-обґрунтованими та документально підтвердженими.
Отже, колегія суддів вважає, що відсутні підстави вважати, що відповідачем в порушення положень п.5 Порядку № 182 та п.6 Порядку № 256 неправомірно отримано дотації з Державного бюджету на загальну суму 143990,00 грн.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.15 вказаного Закону законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Колегія суддів звертає увагу на те, що п.2 вимоги містить вимоги не до Підприємства, а до посадових осіб цього Підприємства -директора та головного бухгалтера, в той час як відповідачем у справі є ДП "ДГ "Ізвєстія", а не вказані посадові особи.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про можливість задоволення на підставі вищевикладеного апеляційної скарги , та необхідність відмови у задоволенні позовних вимог КРУ в Запорізькій області.
Посилання скаржника на те, що річний строк позовної давності щодо заявлених позовних вимог позивачем пропущений, тому що у даному випадку цей строк обчислюється з моменту прийняття рішення компетентним органом про отримання компенсації та включення до відповідного списку, відхиляється колегією суддів, оскільки, як обґрунтовано зазначено судом першої інстанції, у даному випадку облік цього строку відраховується з 26.09.2008 р. - з дати, коли був оформлений акт ревізії КРУ, що зафіксував відповідне порушення, тому позивач звернувся до суду в межах строку, встановленого ч.2 ст.99 КАС України.
Враховуючи вищезазначене, апеляційна скарга ДП "ДГ "Ізвєстія" підлягає задоволенню, а постанова господарського суду Запорізької області від 12.01.2009 р. у справі № 4/595/08-АП - скасуванню.
Керуючись ч.1 ст.94, ст.196, п.3.ч.1 ст.198, ст.ст.202, 205, 207 КАС України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Дослідне господарство "Ізвєстія" Інститут олійних культур Української академії аграрних наук" на постанову господарського суду Запорізької області від 12.01.2009 р. у справі № 4/595/08-АП задовольнити.
Постанову господарського суду Запорізької області від 12.01.2009 р. у справі №4/595/08-АП скасувати.
В позові відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст.212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко