Постанова № 29795401, 01.03.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2012
Номер справи
26492/10
Номер документу
29795401
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" березня 2012 р. справа № 2а-6515/10/0870

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Семененка Я.В. Добродняк І.Ю.

при секретарі судового засідання: Трахт К.О.

представників сторін:

позивача : - не з'явився

відповідача: - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-комерційна фірма "Десна ЛТД"

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010 р. у справі № 2а-6515/10/0870

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-комерційна фірма "Десна ЛТД"

до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області

про визнання нечинним та скасування рішення щодо застосування фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-комерційна фірма "Десна ЛТД" (далі -ТОВ «ТКФ «Десна ЛТД», Товариство) звернулось з адміністративним позовом до Запорізького окружного адміністративного суду, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області (далі -РУ Департамент САТ ДПА України в Запорізькій області) № 080555 від 04.06.2010 р. про застосування фінансових санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-комерційна фірма "Десна ЛТД"

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010 р. у справі № 2а-6515/10/0870 (суддя Нестеренко Л. О) у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.

Постанову суду мотивовано підтвердженням матеріалами справи факту правомірності прийняття рішення відповідачем про застосування до ТОВ "ТКФ "Десна ЛТД" фінансових санкцій у розмірі 4 458 грн. 35 коп. за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання не внесених до Єдиного державного реєстру.

Не погодившись з постановою суду, ТОВ «ТКФ «Десна ЛТД»подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010 р. у справі № 2а-6515/10/0870, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що суд не звернув уваги на порушення порядку проведення перевірки, не надання наказу про проведення перевірки, вказує на те, що вітрина магазину є місцем роздрібної торгівлі та не може бути місцем зберігання алкогольної продукції.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання не з'явились представники сторін, процесуальним правом на участь в судовому засіданні не скористались, що у відповідності до ч.4 ст.196 КАС України не перешкоджає розгляду справи.

Матеріалами справи підтверджується наступне: 02.06.2010 р. співробітниками РУ Департаменту САТ ДПА України в Запорізькій області відповідно до наказу № 155-п від 01.06.2010 р. (а. с.101) та направлення № 32-328/124 від 01.06.2010 р. (а. с.69) проведено позапланову виїзну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами -у магазині, розташованому за адресою: м.Запоріжжя, вул.А.Олександрова, 13, що належить, де здійснює підприємницьку діяльність ТОВ «ТКФ «Десна ЛТД», за результатами якої складений акт № 104/32/24909488 від 02.06.2010 р (а. с.12-15).

Даним актом перевірки встановлено порушення Товариством ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», яке полягало у зберіганні роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів, місце зберігання яких не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

04.06.2010 р. РУ Департамент САТ ДПА України в Запорізькій області) винесено рішення про застосування (штрафних) фінансових санкцій № 080555, яким „за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місяцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру" на позивача відповідно до ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»накладено штраф у сумі 4458,35 грн. (а. с.11).

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ТОВ "ТКФ "Десна ЛТД" підлягає задоволенню з таких підстав:

Згідно ч.33 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР (в редакції, що діяла на момент прийняття спірного рішення) (далі -Закон № 481) зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Наказом ДПА України від 28 травня 2002 р. № 251 затверджений Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру (далі - Порядок).

Згідно положень п.2.5 Порядку довідка про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру повинна перебувати у місці зберігання та пред'являтися працівникам контролюючих органів, які мають відповідні повноваження на здійснення перевірки.

Відповідно до п.1.4 Порядку у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у порядку, встановленому чинним законодавством.

Статтею 17 Закону № 481 встановлена відповідальність за порушення норм цього Закону, зокрема, зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.

Відповідно до абз.21 ст.1 Закону № 481 місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Згідно абз.14 ст.1 Закону № 481 місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Таким чином, законодавець не ототожнює вищенаведені поняття «місце торгівлі»та «місце зберігання».

Посилання суду першої інстанції в підтримання позиції відповідача на Лист ДПА України від 04.02.2010 р. № 1114/6/32-0615, яким „передбачено, що до Єдиного державного реєстру має вноситися будь-яке місце зберігання алкогольних напоїв та тютюновим виробів, незалежно від того, знаходиться воно у місці здійснення торгівлі чи у відокремлених ви об'єкта торгівлі місцях (складських приміщеннях)", колегія суддів вважає безпідставним з огляду на відсутність у такого листа сили нормативно-правового акту.

Отже, позиція суду першої інстанції та відповідача про те, що до Єдиного державного реєстру має вноситися будь-як місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, незалежно від того, знаходиться воно у місці здійснення торгівлі чи у відокремлених від об'єкта торгівлі місцях (складських приміщеннях), колегією суддів відхиляються.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає недоведеним відповідачем висновків вищезазначеного акту перевірки, і, як наслідок, вважає безпідставним прийняття відповідачем рішення № 080555 від 04.06.2010 р., яким до позивача застосовано фінансові санкції на суму 4 458,35 грн.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на порушення працівниками відповідача порядку проведення даної перевірки, оскільки статтею 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»встановлено, що посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:

1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;

2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно направлення № 32-328/124 від 01.06.2010 р. «Про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТКФ «Десна ЛТД», яке надано податківцями, перевірку повинні здійснювати: головний державний податковий ревізор-інспектор відділу ліцензування роздрібної торгівлі та контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Прудкая II. Л. та головний державний податковий ревізор-інспектор відділу ліцензування роздрібної торгівлі та контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Бугайов І. Г., в той час як наказом керівника податкового органу про проведення перевірки від 01.06.2010 р. № 155-п зобов'язано провести перевірку заступника начальника відділу ліцензування роздрібної торгівлі та контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Васюкову О. Г. та головного державного податкового ревізора-інспектора відділу ліцензування роздрібної торгівлі та контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Бугайова І. Г., і згідно акту перевірки № 104/32/24909488 від 02.06.2010 р. перевірку проведено відповідно вказаними особами - Васюковою О. Г. та Бугайовим І. Г.

З урахуванням викладеного, постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010 р. у даній справі підлягає скасуванню, а позовні вимоги ТОВ «ТКФ «Десна ЛТД»- задоволенню.

Керуючись ч.1 ст.94, ст.196, п.3.ч.1 ст.198, ст.ст.202, 205, 207 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-комерційна фірма "Десна ЛТД" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010 р. у справі № 2а-6515/10/0870 задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010 р. у справі № 2а-6515/10/0870 скасувати.

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області № 080555 від 04.06.2010 р. про застосування фінансових санкцій до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-комерційна фірма "Десна ЛТД".

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст.212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко

Суддя: І.Ю. Добродняк