УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" лютого 2012 р.справа № 2а-2998/10/1170
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю. Семененка Я.В.
при секретарі судового засідання: Ліпіній О.О.
представників сторін:
позивача : - Чвань С.В., дов. від 03.11.11 р.
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010 р. у справі № 2а-2998/10/1170
за позовом Підприємства "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств
до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Підприємство «Кооперативний ринок»Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств (облспоживспілки) (далі -Підприємство «Кооперативний ринок ) звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просило (з урахуванням уточнень позовних вимог, т.1, а. с.148) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції (далі - Кіровоградська ОДПІ) від 10.08.2010 р. №0001112310/0 в частині визначення податкового зобов'язання із збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 6175,91 грн. основного платежу та 2143 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010р. у справі № 2а-2998/10/1170 (суддя Нагібіна Г. П.) вищевказаний адміністративний позов задоволено.
Постанову суду мотивовано тим, що позивач є утворювач та власник відходів, однак Підприємство не розміщує відходи на території, що належить Підприємству, а вивозить їх на сміттєзвалище, що підтверджується належними доказами, внаслідок чого не є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища за розміщення відходів.
Не погодившись з постановою суду, Кіровоградською ОДПІ подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010 р. у справі № 2а-2998/10/1170, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що суд не врахував наявності у підприємства дозволу на розміщення відходів та тієї обставини, що позивач утворює відходи, внаслідок чого має сплачувати збір за забруднення навколишнього природного середовища. Право власності на відходи, які позивач вивозить на звалище до підприємства, яке здійснює їх подальшу утилізацію, до вказаного підприємства не переходить.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
До судового засідання не з'явились представники відповідача, належним чином повідомленого про розгляд скарги, про що є докази в матеріалах справи. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників відповідача суду не повідомлені.
З урахуванням наявних в справі матеріалів, виходячи з розуміння ч. 4 ст. 196 КАС України, нез'явлення в судове засідання представників відповідача не перешкоджає розгляду справи.
Як вбачається з матеріалів справи, Кіровоградською ОДПІ проведено планову виїзну перевірку Підприємства «Кооперативний ринок»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009 р. по 31.03.2010 р., за результатами якої складений акт від 29.07.2010 р. № 55/23-10/01563099 (т.1, а. с.10-74).
Перевіркою встановлено порушення Підприємством ст.39 Закону України «Про відходи», п.2 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою КМУ від 01.03.99 р. № 303, п.1.4 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.99 р. № 162/379 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.08.99 р. за №544/3837), в результаті чого за період, який перевірявся, занижено збір за забруднення навколишнього природного середовища на загальну суму 6 175 грн.
10.08.2010 р. на підставі вказаного акту перевірки Кіровоградською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001112310/0, яким Підприємству визначено податкове зобов'язання в сумі 8351 грн., в тому числі: 6208 грн. - основного платежу, 2143 грн. -штрафні (фінансові) санкції (т.1, а. с.9).
Позивач звернувся до адміністративного суду, оскаржуючи вищезазначене податкове повідомлення-рішення в частині донарахування податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього середовища за розміщення твердих побутових відходів в сумі 6175,91 грн. основного боргу і 2 143 грн. штрафних санкцій.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, колегія суддів дійшла висновку про правомірність та обґрунтованість постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010 р. у даній справі, і про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги Кіровоградської ОДПІ, виходячи з наступного:
Згідно ст.39 Закону України «Про відходи»від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) (далі -Закон № 187) за розміщення відходів із суб'єктів підприємницької діяльності стягується плата.
Розмір плати встановлюється на основі нормативів, що розраховуються на одиницю обсягу утворених відходів, залежно від рівня їх небезпеки та цінності території на якій вони розміщені. За понадлімітне розміщення відходів плата стягується у підвищеному розмірі.
Одержані кошти зараховуються до відповідних фондів охорони навколишнього природного середовища згідно із законом.
Нормативи плати за розміщення відходів визначає Кабінет Міністрів України.
Плата за розміщення відходів на територіях підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, які мають ліцензію на збирання і заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини і здійснюють статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів та надають послуги у цій сфері, не сплачується.
Відповідно до пункту 2 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою КМУ від 01.03.99 р. № 303, збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за розміщення відходів (далі -Порядок № 303).
В абзаці другому пункту 4 Порядку № 303 зазначено, що суми збору, який справляється за розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно на підставі затверджених лімітів на розміщення відходів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, нормативів збору та коригуючих коефіцієнтів.
Відповідно до п.1.4. Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.99 р. № 162/379 (далі - Інструкція) обчислюються суми збору, який справляється за:
- викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (далі - викиди) стаціонарними і пересувними джерелами забруднення;
- скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (далі - скиди);
- розміщення відходів.
Згідно п.2.1. Інструкції платниками збору є суб'єкти господарювання незалежно від форм власності, юридичні особи, що не здійснюють господарської (підприємницької) діяльності; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації, постійні представництва нерезидентів, які зареєстровані в Україні, або нерезиденти, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
Тлумачення терміну розміщення наведене у ст.1 Закону № 187, відповідно до якої розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.
З огляду на статутну діяльність Підприємства, до складу якого входять підрозділи «Центральний ринок», «Колгоспний ринок»та «Автомобільний ринок», які розташовані в м.Кіровограді (т.1, а.с.98-106), позивачем отримано дозволи Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області № 22-42 та № 22-69 на розміщення відходів, якими визначено ліміти на утворення та розміщення відходів на 2009 р. та 2010 р. відповідно (т.1, а. с.110-112).
З метою додержання санітарних умов, шляхом своєчасного вивезення відходів (твердих побутових та промислових відходів), які накопичуються під час роботи ринків, Підприємством (Замовник) укладено договори з ТОВ «КАТП-1128»(Виконавець) № 1026 від 01.01.2009 р. та № 1254 від 01.01.2010 р., згідно умов яких Виконавець здійснює прийом та захоронення твердих побутових відходів (ТПВ), великогабаритних, будівельних та промислових відходів, які привозяться власним транспортними засобами Замовника на звалище ТПВ (т.1, а.с.113, 115-117).
Матеріали справи містять відповідь ТОВ «КАТП-1128»№ 87 від 01.07.2010 р., надану на запит податкового органу (т.1, а. с.137)., згідно якої підтверджується надання ТОВ «АТП-1128»послуг на основі тарифу по знешкодженню твердих побутових відходів, затвердженого рішенням виконавчого комітет Кіровоградської міської ради № 1661 від 27.10.2008 р., в які входить сплата збору за забруднення навколишнього природного середовища. При цьому, в даному листі зазначено, що в розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища були включені всі побутові та промислові відходи, що приймались від Підприємства «Кіровоградські ринки ОСС»(т.1, а. с.138-142).
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що відповідачем всупереч вимог ч.2 ст.71 КАС України не доведено суду здійснення позивачем господарської діяльності саме з розміщення відходів, тобто під час судового розгляду даної справи не знайшли підтвердження висновки податківців викладені в п.3.5.3 акту перевірки про те, що Підприємство у період з 01.04.2009 р. по 31.03.2010 р. здійснювало знешкодження твердих побутових та промислових відходів, які утворились в процесі його фінансово-господарської діяльності.
Отже, правомірним є скасування судом першої інстанції спірного податкового-рішення в частині донарахування позивачу в частині донарахування податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього середовища за розміщення твердих побутових відходів в сумі 6175,91 грн. основного боргу і 2 143 грн. штрафних санкцій.
Колегією суддів не приймаються до уваги посилання скаржника на наявність вищенаведених дозволів, як на доказ здійснення позивачем діяльності зі збирання та зберігання відходів, оскільки їх наявність не дає правових підстав робити висновки про те, що позивач є платником збору за розміщення відходів, оскільки не надано доказів саме дій, які згідно ст.1 Закону № 187 визначають дії, які є складовими „розміщення", а саме: захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.
Посилання скаржника на те, що за умовами договорів право власності на відходи, які позивач вивозить на звалище не переходить до Виконавця (ТОВ „КАТП-1128"), і це свідчить про те, що збір за розміщення відходів повинен сплачувати позивач, також не приймається колегією суддів до уваги, оскільки в даному випадку за положеннями ст.1 Закону № 187 визначальними є дії, які повинні здійснюватись платником податків для набуття статусу платника збору за розміщення відходів, а не належність на праві власності таких відходів.
З огляду на вищевикладене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст.196, п.1.ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010 р. у справі № 2а-2998/10/1170 залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2010р. у справі № 2а-2998/10/1170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст.212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко