Постанова № 29778300, 05.03.2013, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
05.03.2013
Номер справи
5024/1488/2012
Номер документу
29778300
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2013 р.Справа № 5024/1488/2012Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді В.Б. Туренко

суддів: Л.І. Бандури, Г.П. Разюк (на підставі розпорядження голови суду від 05.03.2013 р. №158)

при секретарі судового засідання: М.В. Селиверстовій

за участю представників сторін:

від позивача - М.Ю. Ісадченко

від відповідача - О.М. Ревенко

представник прокуратури у судове засідання не з'явився, про день, час та місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу В.о. прокурора Київського району м. Одеси

на рішення господарського суду Херсонської області від 21.12.2012 р.

у справі № 5024/1488/2012

за позовом Заступника прокурора Київського району м. Одеси в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря

до Публічного акціонерного товариства „Херсонський комбінат хлібопродуктів"

про відшкодування шкоди у сумі 184 742,10грн.

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2012 року Заступник прокурора Київського району міста Одеси звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря з позовом про стягнення з ПАТ „Херсонський комбінат хлібопродуктів" шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства в розмірі 184 742,10 грн.

В обґрунтування заявлених вимог прокурор послався на те, що перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено факт засмічення земельної ділянки відходами будівельних матеріалів, що є порушенням вимог ст. 91 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 17 Закону України „Про відходи". (а.с. 2-9 т.1).

У відзиві на позов відповідач зазначив про його необґрунтованість. (а.с. 38-40, 99-100, 120-121 т.1, а.с. 24-25 т.2).

В письмових поясненнях Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря підтримала позовні вимоги прокурора. (а.с. 80-84 т.1).

Рішенням господарського суду Херсонської області від 21.12.2012 р. (суддя Пригуза П.Д.), оформленим відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 24.12.2012 р., у задоволенні позову відмовлено, з мотивів недоведеності заявлених вимог. (а.с. 31-34 т.2).

Не погодившись з даним рішенням, Заступник прокурора Київського району м. Одеси 06.01.2013 р. звернувся з апеляційною скаргою, яка була повернута ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 17.01.2013 р. на підставі п.п. 1, 4 ч.1 ст. 97 ГПК України. Усунувши недоліки, В.о. прокурора Київського району м. Одеси 28.01.2013 р. повторно звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив зазначене рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права. Одночасно скаржником заявлено клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку подання апеляційної скарги, яке задоволено судовою колегією відповідно до ст.ст. 53, 93 ГПК України, про що зазначено в ухвалі суду апеляційної інстанції від 07.02.2013 р.

Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря надала письмові пояснення, зазначивши в них про обґрунтованість доводів апеляційної скарги, просила рішення скасувати, позов задовольнити.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач послався на необґрунтованість доводів скаржника.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія зазначає наступне.

За результатами перевірки дотримання ПАТ „Херсонський комбінат хлібопродуктів" вимог природоохоронного законодавства державними інспекторами з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря 07.11.2011 - 11.11.2011 р. складений акт, в якому встановлено, що на території ПАТ „Херсонський комбінат хлібопродуктів" здійснено засмічення земельної ділянки відходами будівельних матеріалів безпосередньо на ґрунті, розміром: 6м х 5,3м, висота у трьох точках: 0,9м, 1,9м, 1м в районі матеріального складу, що є порушенням вимог діючого законодавства України. Заміри проведені у присутності інженера з охорони праці ПАТ „Херсонський КХП" (Шпагіна С.А.) металевою рулеткою „Stanley" інвентарний номер 483, повірена 24.03.2011 р. ДП „Одесастандартметрологія". (а.с. 14-18 т.1).

15.11.2011 р. державним інспектором з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря Лук'яненко О.В. складено протокол про адміністративне правопорушення №104354 та постанову про накладення адміністративного стягнення №104354 на виконроба ПАТ „Херсонський КХП" Кравченко Олександра Володимировича за вчинення вищевказаних правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. 52 КУпАП. (а.с. 19-21 т.1).

Зазначені акт перевірки, протокол та постанова в адміністративному порядку не оскаржувались.

В подальшому, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Гузеровою Т.І. відповідно до „Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 р. № 171, здійснено розрахунок розміру шкоди від засмічення земель на території ПАТ „Херсонський КХП" за адресою: м. Херсон, вул. Порт-Елеватор,5, згідно якого розмір спричиненої шкоди становить 184 742,10 грн. (а.с. 25 т.1).

17.11.2011 р. Держекоінспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря складений припис №14 з вимогою до ПАТ „Херсонський КХП" про усунення порушень природоохоронного законодавства у встановлений у зазначеному приписі термін. (а.с. 55-57 т.1).

18.11.2011 р. ПАТ „Херсонський КХП" надало відповідь на вищевказаний припис із зазначенням про вжиття необхідних заходів для виконання припису у підтвердження чого надало наказ №369 від 18.11.2011 р. „Про заходи щодо виконання припису №14 від 17.11.2011 р. Держекоінспекції з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря". (а.с. 58 т.1).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем виконані вимоги припису, земельна ділянка очищена від сміття, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства складеного Держекоінспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря від 02-06 квітня 2012 р. (а.с. 67-76, 87-89 т.1). Також судом першої інстанції встановлено, що виконробом ПАТ „Херсонський КХП" Кравченко О.В. сплачений штраф за адміністративне правопорушення. (а.с. 21 т.1).

03.02.2012 р. Держекоінспекція Північно-Західного регіону Чорного моря направила ПАТ „Херсонський КХП" претензію №100011, в якій зазначила про необхідність відшкодування збитків у сумі 184 742,10 грн. спричинених внаслідок засмічення земельної ділянки. (а.с. 22 т.1).

Відповіді на вищевказану претензію позивач не отримав, що стало підставою для звернення з даним позовом.

Відповідно до ч.1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Згідно з ч.ч. 4,5 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Частиною 1 статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до п. "а" ч.1 ст.32 Закону України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Згідно з ч.4 ст.33 Закону України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997р. №171 (у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007 №149) затверджено Методику визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, яка зареєстрована в Мінюсті України 05.05.1998р. за №285/2725 та встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, і поширюється на всі землі України незалежно від форм власності.

Відповідно до п.3.2., п.3.3. п.3 вказаної Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель. Вимогами пп.5.1.-5.9. п.5 вказаної Методики встановлений порядок визначення розмірів шкоди внаслідок засмічення земель.

Відповідно до п. 1.6 Роз'яснень Вищого арбітражного суду України „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" №02-5/744 від 27.06.2001р. (з наступними змінами), вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника, отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

Згідно зі статтею 1 Закону України „Про відходи" розміщення відходів - це зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.

Спеціально відведенні місця чи об'єкти - це місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами. Від характеру місця розміщення відходів застосовуються коефіцієнти „1" або „3".

Пунктом „а" частини 1 статті 42 Закону України „Про відходи" передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть цивільну відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків.

Статтею 43 Закону України „Про відходи" встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції відносно того, що на спірній земельній ділянці знаходились будівельні матеріали, які в подальшому були сортировані, оприбутковані та використані відповідачем за місцем їх утворення у межах своєї земельної ділянки для ремонту об'єктів права власності, оскільки з фотофіксації вбачається, що спірна земельна ділянка засмічена відходами будівельних матеріалів, які в подальшому є непридатними для будь-якого використання. (а.с. 5-6 т.2).

Судовою колегією перевірено розрахунок збитків здійснений позивачем за формулою №6 (п.5.5. Методики №171), будь-яких невідповідностей не виявлено.

Той факт, що ПАТ „Херсонський КХП" в подальшому ліквідувало несанкціоноване та неупорядковане складування відходів на вищевказаній земельній ділянці, про що складено акт від 02 квітня-06 квітня 2012 р. (а.с. 87-89 т.1), не впливає на обов'язок відповідача відшкодувати збитки, які були спричинені засміченням земель, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вищевикладене не враховано судом першої інстанції, що призвело до прийняття неправильного рішення.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 99, 103-105 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу В.о. прокурора Київського району м. Одеси задовольнити.

Рішення господарського суду Херсонської області від 21.12.2012 р. у справі №5024/1488/2012 скасувати, позов задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства „Херсонський комбінат хлібопродуктів" на користь Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря 184 742,10 грн. шкоду заподіяну внаслідок засмічення земельної ділянки.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства „Херсонський комбінат хлібопродуктів" на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 3 694,84 грн. за платіжними реквізитами отримувача коштів: Управління ДКСУ у м. Херсоні, код ЄДРПОУ 37959779, банк ГУ ДКСУ в Херсонській області, МФО 852010, рахунок №31215206783002, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ 0350045; та судовий збір в сумі 1 847,42 грн. за платіжними реквізитами отримувача коштів: ГУ ДКСУ в Одеській області, код 37607526, банк ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, рахунок №31217206782002, код бюджетної класифікації 2203001 „Судовий збір" (Державна судова адміністрація України 050), символ звітності 206, код ЄДРПОУ суду 26016990, за апеляційний перегляд.

Доручити господарському суду Херсонської області видати відповідні накази.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.

Повний текст постанови підписано 06.03.2013 р.

Головуючий суддя В.Б. Туренко

Суддя Л.І. Бандура

Суддя Г.П. Разюк